Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Razboiul atomic - cum sa supravietuiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#127
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

View Postversacic, on 14 decembrie 2017 - 06:57, said:

Rusia nu a devenit imperiu pe cuceriri ca Anglia de exemplu, asa ca aia este.

coooo-rect! noroc ca a dat de oceanul pacific si i-a pacalit americanii cu alaska, altfel canalului panama ii zicea canalul pravda ;)

#128
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Nu, rusii nu prea au fost imperialisti ca SUA, oricat ati zice voi, nu ataca oricum nu doar tari in stare sa riposteze ? Unde a atacat ?
Ne-au luat Basarabia si Bucovina in anii 40 ca am fost idioti si ne-am dat cu nazistii, ca tampitul ala de Antonescu era nazist de conceptie, cine ne-a pus ? Se stia ca se vor duce peste rusi, asa ca si-au facut zona tampon.
In rest SUA agreseaza, face razboaie daca aia nu fac ce zic ei, se vede asta peste tot.
Ce au cautat ei in Irak ? Ce au cautat in Libia ? Ce au cautat in Kosovo ?
Ce cauta in Coreea de Sud ?! De ce nu lasa cele doua corei sa iasa macar din starea de razboi, nu sa se uneasca, pai mai vand ei arme acolo ? Ar mai avea influenta in zona ? NU, deci au interes ca astia sa stea in stare de razboi.
De ce vroiau sa bage Ukraina in NATO sa pune arme la rusi acolo ? Pentru ce ? Ce au cu rusii ?
De ce ne obliga pe noi si pe europeni sa nu mai luam gaze mai ieftine de la rusi, si vor sa luam de la SUA lichefiate mai scumpe ? Doar ca au ei ce au cu rusii ?! Ce am avea noi cu rusii ? NIMIC, ne-ar da gaze ieftine si ar fi foarte bine, nu am mai fi sclavii SUA, am avea multe de castigat, asa UE si SUA ce ne-au facut ? Primii ne-au vrut ca piata de desfacere a ce nu vand la ei, sa vindem tot resurse si altele, iar SUA ne-a vrut sa puna ei arme contra la Rusi si sa faca ce vor de aici fara sa ne ceara acordul.
Sa raspunda cineva daca are ce, evident.

Edited by versacic, 14 December 2017 - 18:13.


#129
solarstorm

solarstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.12.2017
Nu o sa fie niciodata razboi nuclear.
De ce?


Fiindca suntem condusi de Politicieni CORUPTI....iar politicienii corupti sunt MATERIALISTI!

Plus ca vad ca de razboi nuclear  nu-i intreaba nimeni  pe marii  detinatori de corporatii si imperii financiare care au bugetul cat al unei tari ca a noastra  .
Lumea s-a schimbat, politicienii nu mai conduc demult de facto lumea, ci elitele si corporatiile.  Codurile nucleare sunt pe mana comandantilor si servicilor secrete in cadrul carora lucreaza numai oameni care stau bine cu sanatatea la tartacuta, nu pe mana presedintilor.


Daca SUA  (sau poate chiar Rusia ori China)  lanseaza pe orbita planetei un SCUT SPATIAL ANTI-RACHETA (ca SDI conceput de Reagan) care sa doboare orice racheta nucleara intercotintentala lansata intentionat sau accidental sau orice avion suspect ca ar transporta o bomba nucleara, putem spune adio razboiului rece, cursei inarmarilor nucleare si  doctrinei MAD!







Pe mine m-ar ingrijora mai mult un razboi chimic sau un razboi biologic care poate omora mai multi oameni intr-un mod mai lent , mai crunt si mai dureros.

Edited by solarstorm, 17 December 2017 - 12:35.


#130
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,058
  • Înscris: 24.02.2006

View Postversacic, on 14 decembrie 2017 - 18:11, said:

Nu, rusii nu prea au fost imperialisti ca SUA, oricat ati zice voi, nu ataca oricum nu doar tari in stare sa riposteze ? Unde a atacat ?....

din ce perioada doresti informatii? ca lista e prea lunga pentru o prezentare exhaustiva :)
din '91 (aka federatia rusa) pana azi rusia a avut treaba printr-o gramada de tari vecine: Georgia, Ucraina, Moldova, Cecenia.

#131
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Baieti, e chiar pacat ca intr-un topic de exercitiu de imaginatie sa vii cu "SUA vs Rusia" si "nu va fi niciodata un razboi atomic". Chiar ca e pacat.

#132
solarstorm

solarstorm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 17.12.2017
Mai interesant mi s-ar parea un topic cu titlul "Razboi Biologic - cum sa supravietuiesti"

#133
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

View Postversacic, on 14 decembrie 2017 - 18:11, said:

Nu, rusii nu prea au fost imperialisti ca SUA, oricat ati zice voi, nu ataca oricum nu doar tari in stare sa riposteze ? Unde a atacat ?
Ne-au luat Basarabia si Bucovina in anii 40 ca am fost idioti si ne-am dat cu nazistii, ca tampitul ala de Antonescu era nazist de conceptie, cine ne-a pus ?

Doamne ce tampenie!

View Postsolarstorm, on 19 decembrie 2017 - 03:26, said:

Mai interesant mi s-ar parea un topic cu titlul "Razboi Biologic - cum sa supravietuiesti"
Si mai bine ar fi ceva pe capitole, ca nici nucleara nu e de lepadat, pentru cei care traiesc in metropole mari sau in zone unde se va nimeri sa fie lupte in care se vor folosi si nucleare.

#134
TheStarkestTruthMatters

TheStarkestTruthMatters

    Semper Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,022
  • Înscris: 09.12.2015
O dedicație potrivită, odată început al-III-lea război mondial / un război de distrugere reciprocă, se va dezlănțui iadul pe pământ, restul e bălăcăreală inutilă, ipoteze fanteziste și enormități extremist-postmoderniste! Posted Image
Posted Image Sfârșit! / The End! / Die Ende! / Kонец света! / Крај свијета! / Világ vége! ... etc. Posted Image  Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qtXC-teKSq0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by TheStarkestTruthMatters, 19 December 2017 - 10:26.


#135
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,712
  • Înscris: 15.06.2007

View PostBursul, on 18 decembrie 2017 - 10:04, said:

Baieti, e chiar pacat ca intr-un topic de exercitiu de imaginatie sa vii cu "SUA vs Rusia" si "nu va fi niciodata un razboi atomic". Chiar ca e pacat.
Eu ma gandesc cat de naspa poate fi pentru cei care nu mor la timpul exploziei,  si au de indurat efectele oribile ale radiatiilor.  In Japonia au murit mai multi dupa explozii decat in momentul detonarii.  
Cat despre radiatia pe termen lung, e clar ca speranta de viata se va "regla"natural.
In rezervatia "radioactiv-naturala" de la Cernobîl, pamantul apa este puternic contaminata, dar fauna prospera chiar in mediul ala fara oameni. Pentru ca animalele de talie mica oricum au o durata de viata scurta incat nu prea apar mutatiile genetice /cancerul. In schimb omul, de cand si-a tot lungit speranta de viata, deja se schimba povestea.

#136
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postsolarstorm, on 17 decembrie 2017 - 12:33, said:


Daca SUA  (sau poate chiar Rusia ori China)  lanseaza pe orbita planetei un SCUT SPATIAL ANTI-RACHETA (ca SDI conceput de Reagan) care sa doboare orice racheta nucleara intercotintentala lansata intentionat sau accidental sau orice avion suspect ca ar transporta o bomba nucleara, putem spune adio razboiului rece, cursei inarmarilor nucleare si  doctrinei MAD!

din contra. daca SUA (sau orice alta tara, dar SUA in mod special) ar lansa asa ceva pe orbita, ar obtine un avantaj fata de alte puteri nucleare. Asta inseamna ca ar trebui sa te cam caci pe tine, pentru ca in momentul ala SUA ar ataca cel putin Rusia.
observ ca multi romani vad in SUA intruchiparea binelui, a politistului global, probabil din cauza filmelor americane. chiar nu ati invatat nimic din istorie? nu e ca si cum ar fi ceva ascuns, e totusi o tara cu o istorie recenta de conflicte peste tot in lume

#137
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 29.05.2004

View Postversacic, on 14 decembrie 2017 - 18:11, said:

Nu, rusii nu prea au fost imperialisti ca SUA, oricat ati zice voi, nu ataca oricum nu doar tari in stare sa riposteze ? Unde a atacat ?
Ne-au luat Basarabia si Bucovina in anii 40 ca am fost idioti si ne-am dat cu nazistii, ca tampitul ala de Antonescu era nazist de conceptie, cine ne-a pus ? Se stia ca se vor duce peste rusi, asa ca si-au facut zona tampon.
In rest SUA agreseaza, face razboaie daca aia nu fac ce zic ei, se vede asta peste tot.
Ce au cautat ei in Irak ? Ce au cautat in Libia ? Ce au cautat in Kosovo ?
Ce cauta in Coreea de Sud ?! De ce nu lasa cele doua corei sa iasa macar din starea de razboi, nu sa se uneasca, pai mai vand ei arme acolo ? Ar mai avea influenta in zona ? NU, deci au interes ca astia sa stea in stare de razboi.
De ce vroiau sa bage Ukraina in NATO sa pune arme la rusi acolo ? Pentru ce ? Ce au cu rusii ?
De ce ne obliga pe noi si pe europeni sa nu mai luam gaze mai ieftine de la rusi, si vor sa luam de la SUA lichefiate mai scumpe ? Doar ca au ei ce au cu rusii ?! Ce am avea noi cu rusii ? NIMIC, ne-ar da gaze ieftine si ar fi foarte bine, nu am mai fi sclavii SUA, am avea multe de castigat, asa UE si SUA ce ne-au facut ? Primii ne-au vrut ca piata de desfacere a ce nu vand la ei, sa vindem tot resurse si altele, iar SUA ne-a vrut sa puna ei arme contra la Rusi si sa faca ce vor de aici fara sa ne ceara acordul.
Sa raspunda cineva daca are ce, evident.

Tu ori trolezi de sub acoperire, ori esti un d-ala util.

Iti raspund preferential, ca n-am mult timp la dispozitie si nici chef.
Inainte de cel de-al doilea razboi mondial (si primul, de fapt), America nu se baga pe nicaieri. N-a fost bine.
Cretinii isi faceau de cap pe tot globul.
Adica dupa ce de doua ori intr-un secol, a luat foc lumea din Europa, tu mai intrebi ce au cautat in Kosovo?!
Au prevenit cel de-al treilea razboi mondial, asta au facut. Asta au decis sa faca dupa cel de-al doilea: sa intervina
inainte ca intreaga lume sa mai ia foc.
De ce Coreea de Sud? Pentru ca daca nu, nebunul din Coreea de Nord ar fi dansat acum pe intreaga peninsula.
De ce gaze lichefiate din SUA? Pentru ca rusii se joaca la robineti.
Teoria cu ”colonia” e o manevra ruseasca clasica de ”masuri active”.

Acum spune-mi tu cand s-a mai pomenit in istoria umanitatii ca niste natiuni invinse, precum Germania si
Japonia, sa primeasca ajutor de la invingator, sa-si puna pe picioare economia si apoi sa-l concureze cinstit?
Asta ii place Americii, sa aiba parteneri seriosi de afaceri. Ii place jocul asta atat de mult, incat vrea mai mult
sa joace decat sa castige. Daca ai alege mai mult samovar decat votca, ai intelege ca de-asta nu le place
coruptia, nu pentru ca Soros si alte tampenii.

#138
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
https://www.wikihow....-Nuclear-Attack

#139
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Acum ca subiectul a devenit mai aproape de realitate, v-at gandit serios ce-o sa faceti? Aveti unde sa va adapostiti?

Poate zilele astea imi iau un radio portabil. Nu am asa ceva, iar in cazul unei explozii, nu as avea nici o legatura cu exteriorul.

#140
Yo-carman

Yo-carman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 20.01.2022
Pai nici exteriorul nu va avea cu tine...

#141
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
sau exteriorul va veni la tine in interior...

#142
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View PostBursul, on 28 februarie 2022 - 09:22, said:

Acum ca subiectul a devenit mai aproape de realitate, v-at gandit serios ce-o sa faceti?
Un pumn de opioide și o lama bine ascuțită. ��

#143
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

View PostYo-carman, on 28 februarie 2022 - 10:13, said:

Pai nici exteriorul nu va avea cu tine...

View Postvanitty, on 28 februarie 2022 - 10:18, said:

sau exteriorul va veni la tine in interior...

View Postro_explorer, on 28 februarie 2022 - 16:25, said:

Un pumn de opioide și o lama bine ascuțită. ��
Fiti mai optimisti.

#144
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,280
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am un prieten care și-a făcut bunker în Romania. Deși el e francez.
Mănâncă doar conserve pentru că are stoc, și le mănâncă in ordinea expirării în timp ce cumpăra altele noi...
Sunt curios cu apa cum trebuie procedat, ca dacă ai nevoie de 2l/pers, la 4 persoane doar rezerva pentru câteva luni înseamnă tone.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate