Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Razboiul atomic - cum sa supravietuiesti

- - - - -
  • Please log in to reply
183 replies to this topic

#109
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 lil debul, on 28 noiembrie 2017 - 09:51, said:

Pai e greu cu planul la mine deparece stau la 45 km de Bucuresti iar familia si prietenii chiar in Bucuresti, nu stiu ce sanse sa am, pare imposibil.
In alta ordine de ideii chiar vreau sa incep constructia unui beci la tara dar acum pe bune, ce poate face un beci impotriva unei nucleare ? Eu am vointa dar nu cred ca am putinta, la distanta la care locuiesc eu fata de Capitala e nasol.

Pui varza la beci si te uiti cum lumineaza varza radioactiva, ce naiba crezi ca poti face cu beciul ala? Adaposturile anti atomice serioase sunt la cativa zeci, sute de metri in pamant, au sisteme de filtrare ale aerului, cele foarte serioase au si rezervoare de apa imense, poate chiar surse de apa, dar de ce ne gandim la asa ceva?

#110
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 lil debul, on 28 noiembrie 2017 - 09:51, said:


Pai e greu cu planul la mine deparece stau la 45 km de Bucuresti iar familia si prietenii chiar in Bucuresti, nu stiu ce sanse sa am, pare imposibil.
In alta ordine de ideii chiar vreau sa incep constructia unui beci la tara dar acum pe bune, ce poate face un beci impotriva unei nucleare ? Eu am vointa dar nu cred ca am putinta, la distanta la care locuiesc eu fata de Capitala e nasol.
Sa sti ca si pe mine ma bate gandu sa imi fac intr-un garaj un beci dinasta sapat in pamant....dar problema e ce fac cu aeru ca nu il pot filtra,doar sa cumpar masti de gaze care iti acopera fata complet cum erau alea din armata si filtre fara numar sa ne ajunga 7 zile + ceva combinezoane de protectie daca se gasesc
In rest mancare uscata,apa potabila,un dispozitiv de fiert care sa mearga cu motorina niste felinare,2-3 canistre cu motorina,2-3 macete cateva topoare ceva cutite sanatoase de vanatoare...ca in cazu asta trebuie sa fi pregatit de lupta fara doar si poate + o mare doza de sadism si rautate
Poate ar mai fi chestii de adaugat dar nu imi vin acum in cap
Ps:si medicamente multe,antibiotice tari,analgezice tari si antipiretice(pastile si injectabile intramuscular ca astea le poate face chiar si cine nu e cadru medical)

Edited by I2O, 28 November 2017 - 15:39.


#111
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Platon, on 28 noiembrie 2017 - 12:39, said:



dar de ce ne gandim la asa ceva?
Ca asa a poruncit @Bursul, ce nu intelegi ? 😅😅😅

 Bursul, on 28 noiembrie 2017 - 10:02, said:

Daca s-ar anunta un posibil razboi, ce ai face? Iti faci provizii, iti iei concediu, ti-ai instrui familia ce sa faca in caz ca s-ar intampla nenorocirea?
Deci in cazul absolut imposibil in care s-ar anunta razboiul cu 2-3 zile inainte am impachetat urgent strictul necesar, mi-am luat nevasta si deoarece momentan nu am masina primul care ma ia cu autostopul..., dar mai bine sa nu intram in detalii 😅😅😅.
Sau in cazul de acum, ca sint in Germania , am pus mina pe prima masina de la firma care imi cade in mina si pina acasa nu ma mai opresc si de acasa tot asa, arunc ceva in portbagaj si o iau spre munte unde ma bag in prima pestera iesita in cale.

#112
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 Platon, on 28 noiembrie 2017 - 12:39, said:



Pui varza la beci si te uiti cum lumineaza varza radioactiva, ce naiba crezi ca poti face cu beciul ala? Adaposturile anti atomice serioase sunt la cativa zeci, sute de metri in pamant, au sisteme de filtrare ale aerului, cele foarte serioase au si rezervoare de apa imense, poate chiar surse de apa, dar de ce ne gandim la asa ceva?

Daca esti unde loveste e clar ca e nevoie de ce zici tu, dar la cateva zeci bune de km un beci normal in care sa stai cateva zile pana trece ce-i mai rau si sa nu lasi praful sa ajunga la tine te poate salva.

#113
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 ursamajor, on 24 noiembrie 2017 - 12:59, said:

PS: ce drăguți indivizii ăștia care aruncă fitilele: scriu chestiunea apoi dau unsubscribe.
S-a discutat in poiana, ca decat sa fie acceptat planul Kalergi si metisarea raselor, mai bine ii provocam pe doritorii mixarii raselor sa faca un razboi sa ne imputineze, probabil de aici subiectul asta venit tocmai din tabara sustinatorilor metisarii omului.

Edited by notrust, 29 November 2017 - 00:58.


#114
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014

 lil debul, on 28 noiembrie 2017 - 09:51, said:


Pai e greu cu planul la mine deparece stau la 45 km de Bucuresti iar familia si prietenii chiar in Bucuresti, nu stiu ce sanse sa am, pare imposibil.
In alta ordine de ideii chiar vreau sa incep constructia unui beci la tara dar acum pe bune, ce poate face un beci impotriva unei nucleare ? Eu am vointa dar nu cred ca am putinta, la distanta la care locuiesc eu fata de Capitala e nasol.

La 45 km un beci te salveaza la o explozie 1-2 megatone.

#115
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

 notrust, on 29 noiembrie 2017 - 00:58, said:

S-a discutat in poiana, ca decat sa fie acceptat planul Kalergi si metisarea raselor,
Iar vorbim de chestii inexistente...

#116
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

 andreic, on 29 noiembrie 2017 - 01:48, said:

Iar vorbim de chestii inexistente...
Nu prea cred.

#117
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 ionutzitaly, on 29 noiembrie 2017 - 01:22, said:



La 45 km un beci te salveaza la o explozie 1-2 megatone.
Pai parca nu e prea rau, nu ?
Oricum am nevoie de un beci, cred ca il pot construi mai elaborat pina la urma, ceva mai adinc si ceva mai spatios.

#118
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Ca filtre se poate folosi o combinatie de filtru de motor auto, urmat de un filtru de polen si la sfarsit un filtru HEPA. Se foloseste un compresor (suflanta) pentru a avea presiune pozitiva in buncar, manual sau electric. Se poate folosi un "rebreather" pentru primele 8 zile cu lumanari cu oxigen sau butelie de oxigen comprimat.
La apa se foreaza un put adanc pana la prima sursa de apa si se foloseste ultrafiltrare bacteriologica si mecanica. Apa nu este radioactiva, doar impuritatile. O pompa si un rezervor pentru adunat kk (daca suflul exploziei nu indoaie teava de refulare se poate "ejecta" kk in exterior intr-o groapa de la sol).
Mancare multa plus ca eu as opta pentru pastile cu vitamina C sau multivitamine, ceva cu omega 3, un candidat posibil ar fi margarina vegetala sigilata impotriva oxigenului. Urmatoarele pe lista sunt supele la plic si puree (piure) la plic sau alte mancaruri deshidratate cu termen de valabilitate mare, sare iodata plus pastile cu iod pentru primele 8 zile.
Ca antibiotice, incepand de la alcool iodat, alcool sanitar, betadina pana la ceva cu "acilina" in coada, preventiv pastile anti-kk si antinevralgice. Cateva injectii cu xilina si ceva de scos dinti (personal, daca as sti sigur ca e nasol i-as scoate pe toti).
Toata tarasenia la 12m adancime si un contor geiger la fiecare orificiu, ca-i de apa sau aer sau evacuare kk. Nu este imposibil pentru 4 persoane ci doar improbabil. Tot ce va fi filtru va fi contaminat radioactiv dar in interior va fi ok. Combinezoanele se vor spala cu detergent pana nu mai "paraie" contorul. Apa de spalare se poate recicla daca este trecuta prin filtre.

Edited by The Stressmaker, 29 November 2017 - 22:04.


#119
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Nici americanii nu le ingroapa asa de adanc 12m.
Este suficient un metru de pamant pt a retine eventualele radiatii iar teava de aer sa fie cotita de cateva ori.
Oricum nu se presupune ca vei petrece in adapost mai mult de 2-3 saptamani si asta doar daca explozia a avut loc la mai putin de 160 km de locul adapostului

#120
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Adevarat, in jur de 2 saptamani de sedere in care adapostul trebuie sa fie etans minimum 8 zile pentru a lasa timp dispersiei gazelor radioactive gen xenon, care nu pot fi filtrate de filtrele mecanice. De obicei, la cunostintele pe care le am despre acestea, la adaposturile antiaeriene existente pe la noi aceasta este adancimea "standard".
Cu cat mai adanc cu atat mai bine, contaminarea radioactiva gamma daca este "consistenta" te asigur ca 1m de pamant nu este suficient. Dar atunci cred ca adapostul este foarte aproape de locul exploziei si contaminarea solului nu mai lasa loc la iesire din buncar asa ca in acel caz nu mai conteaza cat de adanc este ci cat de sigura este etansarea si rezervele de hrana, aer si apa.

#121
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Scenariile sunt doua.

1. Razboi total, americanii si rusii isi folosesc tot arsenalul nuclear, ne ducem toti dracului, daca e sa o luam filozofic supravietuirea nu prea nu stiu daca isi are rostul, un scenariu post-apocaliptic cu iarna nucleara, foamete, canibalism and shit nu cred ca e misto.

2. Rusi si americanii isi schimba niste lovituri bune fie ele strategice sau tactice si apoi decid ca totusi sa nu "reseteze lumea" . In cazul asta cunostintele bune asupra fenomenului, sa intelegi unde sa stai ce sa faci, ce sa bei cate minute pe zi poti sta afara, cate zile sa stai izolat te poate salva. Nici in cazul asta nu se stie ce se intampla dupa, eventual cele doua saptamani de stat intr-un beci/canal etc se pot folosi pentru un curs intensiv de rusa:)))

#122
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"Scenariile sunt doua."
Sunt 3 ! ai uitat de talambul asta ...http://evz.ro/kim-razboi-nuclear-coreea.html

Izotopul U235 are perioada de injumatatire 760 milioane ani , daca este atac masiv cam ai nevoie de vreo 20 milioane de tiruri de mancare, medicamente etc pentru "cateva generatii" Prcatic nu are rost nici un calcul, este utopic sa mai vorbim "ce va fi" - nimic, nimic nu va mai fi si daca sa spunem supravietuiesti , va fi ceva de genul Mad Max chiar mai rau , o vesnica supravietuire si cautare.

Edited by ldpe, 30 November 2017 - 21:04.


#123
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Aici, in acest "domeniu" nimeni nu lucreaza cu jumatati de masura, din pacate...
Asa ca punctul 2 nu exista. Si nici 3.

#124
versacic

versacic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 28.10.2017
Daca ai pierdut tot, familie, casa si mai esti si ranit iremediabil, s-ar putea sa nici nu mai vrei sa supravietuiesti ca sa suferi.
Fereasca Dumnezeu de un razboi nuclear.

SUA au avut mereu ceva cu Rusii, vor sa le ia resursele si tot, ca sa domine ei tot globul, daca SUA nu ataca, rusii niciodata nu vor ataca, daca ne uitam in istorie, SUA, Anglia  sunt cei agresivi si nu rusia.
Rusia nu a devenit imperiu pe cuceriri ca Anglia de exemplu, asa ca aia este.

#125
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 versacic, on 14 decembrie 2017 - 06:57, said:

...... daca SUA nu ataca, rusii niciodata nu vor ataca, daca ne uitam in istorie, SUA, Anglia  sunt cei agresivi si nu rusia.

rusia nu ataca alte tari in stare sa riposteze.
in rest, vecinatatea cu rusia e o chestie relativa:azi esti vecin cu rusia, maine esti vecin cu vecinii rusiei :)

#126
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 _Smiley_, on 14 decembrie 2017 - 08:59, said:

rusia nu ataca alte tari in stare sa riposteze.
in rest, vecinatatea cu rusia e o chestie relativa:azi esti vecin cu rusia, maine esti vecin cu vecinii rusiei Posted Image
Cam la fel ca america,azi poti sa te numesti irak sau siria si maine te poti numi califatul islamic ISIS cu ajutorul SUA evident

Edited by I2O, 14 December 2017 - 09:05.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate