Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Întrebare pentru fotografii care fac/făceau un ban și pentru cei care sunt pasionați de foto: vă simțiți ameninați de posesorii de P & S și telefoane

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,653
  • Înscris: 13.06.2004
Întrebare pentru fotografii care fac/făceau un ban și pentru cei care sunt pasionați de foto: vă simțiți ameninați de posesorii de P & S și telefoane cu cameră foto?
Pe vremuri era mai ușor să scoți bani din fotografie, dar pe urmă au apărut aparatele foto digitale (mai) accesibile (P & S, bridgeuri) - dar nu avea toată lumea așa ceva, iar apoi au venit telefoanele mobile (celulare) cu camere foto din ce în ce mai performante.
Amenințarea însă nu trebuie resimțită numai din motive financiare. Poți să te simți desconsiderat de cei care nu apreciază arta fotografică făcută cu aparatul - oricât de mult aș urî telefoanele inteligente (smartphoneurile), cred că există și persoane care fac poze reușite cu așa ceva (în limitele tehnologice ale dispozitivului), însă și pe forum am avut parte de păreri de genul "cum mai faci poze cu aparatul când cu telefonul...".

#2
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 24.11.2015
Telefoanele au parte si de programe in care poti edita pozele fara sa te mai obosesti la un calculator ;)

#3
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Fotografii se scot cu poze la evenimente (nunti, botezuri etc). Nu prea poti sa faci poze reusite daca n-ai un studio foto echipat corespunzator, si nici cele in aer liber nu ies prea bune daca le faci cu telefonul. Asa ca fotografia profi moare, dar nu se preda :P Intr-adevar e mai greu sa faci poze pe plaja, dar ramane nisa evenimentelor.

#4
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Cand o sa aiba senzorul camerei de marimea ecranului, atunci o sa se simta amenintati.
Si cand la senzorul ala mare cat ecranul, o sa aibe atasate un revolver de obiective cu f 1.7, de 15mm, 20mm, 24mm, 30mm, 35mm, 40mm, 55mm, 90mm, 135mm, 200mm, 300mm, 400mm, 600mm, 800, 1200mm.
Hai sa zicem ca de la 15 la 24 merge si f 2.8, dar atunci la 35 si 55 punem f1.4, la 90 punem f 1.7, la 135 si 200 f 2.5, si la 300 f 2.8, si la 400 si 600 f4, 800 si 1200 f 5,6 ca sa nu zica cineva ca e absurd... Posted Image

Si focalele alea sunt inca pt un senzor FF35 care are doar 43mm diagonala ( 1,69291...")
Daca ar fi mai mare, obiectivele alea ar avea focale proportional mai mari...

Desigur, cu toate astea sa ramana la fel de mic.
De fapt stai ca eu vreau si mai mic - vreau maxim 114mm inaltimea carcasei nu 145-160 cum au ajuns, si accept si ecran de 4,6" cu rama de 3mm sus si 6-7 mm jos.

Cu fotositi de un micron, 1 - 1,2 - 1,4 microni, cum au acum, ar fi luati in considerare poate doar cu senzori black/pink silicon, si revolverul de obiective in fata - care desigur ar putea sa fie mai mic.
Insa deocamdata nu au aparut astfel de senzori in camere.
Posibil sa nu poate fi controlat uniform DR-ul, raportul semnal zgomot uniform la fiecare fotosit, si atunci nu au cum sa concureze o camera serioasa.
Cu iso 80 cu DR mai mic decat iso 1600 la DSLR, cu zgomot de imagine, cu lumini arse, cu umbre beznoase, cu filtrare agresiva de zgomot care face imaginea muci si la iso mic, diferenta e catastrofala chiar si fata de un senzor APS-C, dar FF35, si ce sa mai zic de FF645 care la 100 MP are fotositi de 4,63 x 4,63 microni, adica de  aproape 15 X mai mari decat la un senzor cu fotositi de 1,2 microni, deci de ~ 15 X mai mult DR, mai putin zgomot de imagine, si inmultim inca odata si cu diferenta de rezolutie dintre telefon si 100 MP, si daca telefonul are 16MP, ajunge la o diferenta de ~ 90 X in favoarea camerei FF645 100 MP.

Edited by loock, 23 November 2017 - 02:13.


#5
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006

View Postdjl, on 23 noiembrie 2017 - 01:21, said:

vă simțiți ameninați de posesorii de P & S și telefoane cu cameră foto?
Vrei sa iti iei tel cu camera si sa ne ameninti?

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006
Unu' vechi dar suparat.
Nokia N8 de ex. cu senzor de 1/1,8" ( e mai mic in realitate, dar asa e BS de marketing la toti, cu echivalare dupa exteriorul tuburilor kinescop din anii '70 - asta poate ii place lui Djl...)
Insa si acela are fotositi mici pt ca au tinut sa puna densitate de 12 MP.
Daca il tineau la 8 MP, ala ar fi fost un etalon in materie de telefoane, desigur tot slab fata de o camera serioasa, dar macar habarnistii ar fi avut ceva de care sa se agate...
Si au mers mai departe cu prostia la Nokia 808 de 41 MP cu fotositi de un micron si pixel bining la 5 si 8 MP.
Cu bining creste DR-ul doar cu radical din diferenta de rezolutie.
Daca era direct 8 MP pe senzorul ala de 1" ( si marimea aia e o magarie de marketing ca e mult mai mic in realitate) ar fi fost iar un etalon.
Sau chiar si 10 MP, max 12, nu mai mult.

Panasonic CM1 are senzor asa numit tot de 1", muuuult mai mare decat e uzual in telefoane, dar care in practica inseamna doar 13.2mm x 8.8mm.
Insa e de 20 MP si fotositii au 2,7 microni.
Si mare parte se pierde din avantajul fata de alte compacte pt ca are obiectiv cu f2.8...
Daca era de 12 MP si obiectiv cu f 1,7 sau macar f2, iar era un etalon.
Oricum cred ca are DR mai mare si asa fata de alte compacte.
Insa e aparut in semptembrie 2014, nu in anii '70 sec 20 cum vrea DJL..

Edited by loock, 23 November 2017 - 02:38.


#7
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017
Nu, nu cred ca telefoanele iau painea fotografilor(nici daca telefoanele ar fi la fel de bune precum camerele serioase), ca trebuie sa te si pricepi cum sa faci poze, dar...

View Postloock, on 23 noiembrie 2017 - 01:46, said:

Cand o sa aiba senzorul camerei de marimea ecranului, atunci o sa se simta amenintati.
Zici tu... ia vezi aici nitel:

https://www.phoneare...ace-off_id94035

Am asa o senzatie ca multor fotografi nu prea le convine unde s-a ajuns cu avansul tehnologic la telefoane... :naughty:

#8
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,675
  • Înscris: 29.03.2006

View PostGeth, on 23 noiembrie 2017 - 03:42, said:

Nu, nu cred ca telefoanele iau painea fotografilor(nici daca telefoanele ar fi la fel de bune precum camerele serioase), ca trebuie sa te si pricepi cum sa faci poze, dar...


Zici tu... ia vezi aici nitel:

https://www.phoneare...ace-off_id94035

Am asa o senzatie ca multor fotografi nu prea le convine unde s-a ajuns cu avansul tehnologic la telefoane... Posted Image

Pozele alea demonstreaza nu doar o diferenta de zeci de ori cum am scris eu ( era 90 X pt FF645 de 100 MP), ci o diferenta care din p. d.v. fotografic tinde spre infinit in defavoarea telefoanelor.

Pozele facute cu S8 au culori suprasaturate ridicol si cretin, ( fotografiile facute cu o camera calumea poti sa le corectezi la postprocesare cum vrei si saturat si desaturat)
Apoi au un sharpening exagerat tot ridicol si prostesc.
Cele facute cu o camera calumea permit atat din setari daca tragi ca fraieru' jpeg - sa setezi saturatia mult mai sus, si de asemenea la postprocesare din RAW si din TIF/PSP iar poti sa faci sharpening cat vrei cu un control mult mai fin si cu rezultate incomparabil mai bune.

GH4 are un senzor cacacios de mic, de 4X mai mic decat formatul mic - ( crop 2 pe latura fata de FF35 care e formatul mic...), deci oricum nu e un etalon, si cu toate astea o sa vezi chiar in imaginile cu acea casa, cum cerul prins de S8 este ars si se pierd detalii, si cum si umbrele sunt beznoase, pt ca are DR mult mai mic si nici nu poti sa recuperezi la postprocesare, in timp ce la senzorii mai mari poti sa corexctezi enorm +/- 5EV chiar si cand au scos din prima o imagine catastrofal mai buna, iar sharpening poti sa-i aplici lejer fara sa fie de neam prost.
D5100 e o camera entry level, si cu senzor DX crop 1,53 pe latura din FF35, deci de ~ 2,4 X mai mic decat formatul mic, si probabil are pe el un obiectiv de kit ieftin, care nici nu e focalizat cum trebuie in unele imagini, e folosit si prost, nu e nici focalizarea bine facuta si nici expunerea nu e corectata.
Chiar daca e o camera entry level fara pretentii, cu un senzor mic, daca se pune pe ea un obiectiv bun si e folosita bine de un fotograf, poate sa redea imagini catastrofal mai bune decat orice telefon, chiar si Panasonic CM1 care e la randul lui mult mai bun decat S8 la camera.

Niste camere cu senzori FF35 si cu atat mai mult FF645, cu obiective de top, folosite de fotografi buni si postprocesate corespunzator, sunt din alta galaxie fata de senzorii aia cu fotositi de un micron din telefoane.

#9
Geth

Geth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,903
  • Înscris: 17.11.2017

View Postloock, on 23 noiembrie 2017 - 04:12, said:

Pozele facute cu S8 au culori suprasaturate ridicol si cretin, ( fotografiile facute cu o camera calumea poti sa le corectezi la postprocesare cum vrei si saturat si desaturat)
Apoi au un sharpening exagerat tot ridicol si prostesc.
Cele facute cu o camera calumea permit atat din setari daca tragi ca fraieru' jpeg - sa setezi saturatia mult mai sus, si de asemenea la postprocesare din RAW si din TIF/PSP iar poti sa faci sharpening cat vrei cu un control mult mai fin si cu rezultate incomparabil mai bune.
Treburile alea-s evidente doar daca te uiti la imagini la dimensiuni originale, insa redimensionate mai mic cred ca plac mai mult cele facute cu S8 chiar daca-s nitel suprasaturate(asta place multora) Oricum, cu telefonul cred ca se pot face poze cu mult peste ce puteau amatorii acu' 20 de ani cu aparate dedicate.

#10
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
as vrea sa vad nunta filmata cu un telefon,ce gluma buna

#11
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008
Iar un topic cu o logica de moare pisica.
Fotografii pasionati nu se simt / nu se vor simti amenintati de nimeni si de nimic. Ei traiesc cu pasiunea lor, in lumea lor si... that's all!

Puteti veni cu P&S, telefoane (chiar si cu telefoane cu disc), pixuri, laserdiscuri, trenulete...

__
PS:
Topicul e deschis la 1 jumate' noaptea. Poate asta ar explica totul!

__
LE:
Dar tu, djl, tu de cine si cu ce te simti amenintat? [sa dea dracii daca nu deschid un topic cu tema asta]

Edited by BlueKing-69, 23 November 2017 - 08:46.


#12
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
În realitate aceea ce dictează este PIAȚA, nu calitatea "sculelor" deținute. Degeaba faci foto de stă mâța-n coadă, artistice, de calitate etc. dacă ghiolbanu' nu știe să le aprecieze. Și cum numărul lor crește accelerat, problema poate deveni la un moment dat, acută. Desigur, întotdeauna vor fi și din ceilalți care apreciază foto bune și de calitate, dar sunt din ce în ce mai puțin. Pe de altă parte mai e și snobismul ghiolbănesc: ia să chem eu fotografu' cu sculă, să am poze făcute cu dSLR-u'! Și iac-așa cunosc persoane care exploatează această chestie și cu Canikoane low budget (doar cu ob. de kit și pop-up blitz) scot bani. Iar pozele sunt... hmmm, snapshoturi și doar atât! Piața se subțiază, dar adevărații fotografi nu cred că au de ce să se teamă, fiindcă există alternativa de a lucra pentru domenii care cer foto de calitate.

#13
Ugho

Ugho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 22.11.2017

View Postceanu1980, on 23 noiembrie 2017 - 07:48, said:

as vrea sa vad nunta filmata cu un telefon,ce gluma buna
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Sa68d130ODA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#14
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,909
  • Înscris: 28.12.2006
Lumea inca mai confunda tehnologia cu arta. Tehnologie nu inseamna neaparat arta, si nici viceversa, asta pana nu ajungem la AI...Posted Image
Poze, nunti, tablouri poti face cu orice

Edited by crokodilu, 23 November 2017 - 09:29.


#15
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Cam prostesc topicul.

Vorbim discutii.
Faza cu PS si telefonul imi aduce aminte de filmele alea facute cu iphone sau samsung dar puse pe echipamente care costau zeci de mii de dolari.

In acest moment nu se poate fotografia un eveniment, de oricare ar fi el, cu telefonul sau un aparat foto slab. E vorba de viteza si precizie af, sensibilitate in lumina redusa, viteza de procesare, etc. Ori la toate fazele astea, telefoanele sau ps sunt lacrimi si muci.

#16
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Cred că nu pricepi nici tu. Poți să fotografiezi sau filmezi orice cu orice tip de aparatură. Important e ce dorește cel căruia îi adresezi rezultatul shootingului. Unii (majoritatea) chiar nu doresc opere de artă, ci doar documentarea evenimentului.

#17
Bersherker

Bersherker

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 10.10.2014
Acum e si mai greu de scos bani din fotografie, mai ales cand esti la inceput si nu ai un portofoliu care sa te recomande. Ajungi sa-ti faci reclama mai mult cu echipamentul detinut, decat cu ceea ce stii sa faci cu el. Si cand vezi pe feisbuc tot felul de pagini cu 'Xulescu Photography'... te ia durerea de cap. Multi habar nu au de elementele de baza, de incadrare, compozitie, cromatica, sa nu mai zic de notiuni ca ISO, timp de expunere, diafragma, dar isi cumpara un DSLR ca 'face poze bune' si raman la obiectivul de kit 18-55 (care nu e un obiectiv deloc rau pentru un incepator).
Probabil ca tot unii din astia mentionati anterior au ajuns sa vanda DSLR-urile entry level cu obiective de kit pentru a-si cumpara telefoane high-end si isi continua traditia in 'Photograpy' prin a filma si poza evenimente cu telefonul.

#18
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,151
  • Înscris: 04.02.2011
Foarte interesant subiectul, eu unul consider că mai întâi contează mâna, apoi scula. Primul meu aparat foto a fost SonyEricsson K800i  și un bliț servo. Așa am învățat încadrarea și să mă joc cu lumina. Abia apoi am trecut la DSLR.
Cât despre calitate, în condiții bune nu deosebești mult un cadru tras cu HTC U11 și unul cu un DSLR entry level. În mare parte doar obiectivul/accesoriile fac o mare diferență. O spun pentru că le dețin pe ambele. Explicația ar fi că la telefoane producția este de serie mare, spre deosebire de DSLR-uri și atunci raportul preț/calitate la senzori este mai bun. Dacă vrei calitate bună și să te bucuri de un ISO ridicat (indicat pentru evenimente) fără zgomot seminficativ, este necesar un fullframe. Desigur, medium formatul este excelent însă costisitor.

Sau poți merge pe film, unde ai gamă dinamică mai mare, o granulație mult favorabilă însă ești limitat la ISO și este mult mai greoaie procedura.
BTW, pelicula capătă un nou avânt, se redeschid fabrici, inclusib cea de 8mm pentru film reapare, kodak relansează camera, cu un plus, anume înregistrarea se face digital și toată suprafața peliculei rămâne pentru video.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate