Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Întrebare pentru fotografii care fac/făceau un ban și pentru cei care sunt pasionați de foto: vă simțiți ameninați de posesorii de P & S și telefoane

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
1) Nu, nu doresc să-mi iau telefon cu cameră;
2) Deocamdată telefoanele nu au ajuns la nivelul performanţelor unui aparat foto bun;
3) Dar sunt destui care şi-ai luat un aparat foto entry-mid level şi mai mulţi care au telefon cu cameră, deci mai puţine nevoi pentru serviciile unui fotograf. Decoamdată nu faci poze "de amintire" la evenimente (botezuri, nunţi, sportive, de modă) cu telefonul dacă doreşti ceva oficial, dar cu evoluţia tehnică cine ştie...
P.S. Am să folosesc termenul de "cameră" exclusiv pentru telefoane şi camere de filmat sau video sau când voi face referire la strămoşul aparatului de fotografiat, camera obscură.

Edited by djl, 23 November 2017 - 11:32.


#20
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,907
  • Înscris: 28.12.2006
Lumea face poze la nunta cu dslr ca e la moda sa ai fotograf cu aparat mare si negru. Daca maine o sa fie la moda sa faci poze cu tel. fii sigur ca toti vor vinde dslr-urile si vor lua mobile. Poimaine o sa fie la moda sa faci poza cu camere 360 si toti vor vinde telefoanele sa ia camere 360, raspoimaine o sa fie la moda sa faci poze cu telefoane 360 si toti vor vinde camerele 360 sa cumpere telefoane cu camere 360, dar intr-o buna zi o sa fie la moda sa faci poze cu slr pe film, toti vor vinde telefoanele cu camere 360 sa cumpere smena si filme de 135mm a/n.
Concluzia? Cumpara acum aparate vechi pe film ca nu se stie niciodata cum se intoarce roata.

#21
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Eu am făcut mai multă referire la Epoca Digitală   Posted Image   , că nu am menţionat aparatele pe film.
Dar cine ştie, un D.S.L.R./mirroless care face poze la 270 o - 360 o s-ar putea să fie de interes pe viitor.   Posted Image

Edited by djl, 23 November 2017 - 12:43.


#22
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,113
  • Înscris: 29.06.2005
Amenintarea exista dar sub alta forma.
Disponibilitatea tot mai usoara a camerelor foto, sub diverse forme(telefon, compacta....chiar si dslr), inclusiv dotarea lor cu softuri ce fac editare de baza a facut ca mai oricine sa se creada fotograf. Prin urmare a scazut masiv interesul pentru fotografie de calitate...pentru ca...."poate face oricine".
Iar asta loveste indirect chiar si in fotografii foarte buni.

Imi amintesc cum, in ultimul meu an de fotograf de nunti, ma intersectam in fiecare week-end cu chelneri (fotografi si ei, si-au luat Nikon ca-i mai bun ca Canon); lautari (care aveu in oferta de muzica si servicii foto/video prestate)

#23
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Mai apare și înghesuiala din jurul subiectului la momentele cheie cînd fotograful oficial trebuie să împartă coate ca să poată poza fără aifonuri în cadru

#24
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,133
  • Înscris: 04.02.2011
Cam în 20 de ani va apărea probabil un soft în cloud în care toată lumea va urca filmările și fotografiile făcute cu smartphone-ul. Acesta va face singur montajul cu o asistență minimă din partea unui operator. Va putea inclusiv să determine poziția fiecărui dispozitiv și să folosească informația din mai multe filmări simultan, reducând artefactele și îmbunătățind dinamica imaginii. Probabil serviciul va costa de 10 ori mai puțin ca o filmare profesională. Dar și filmările profesionale vor fi cu un pas înainte, evident.

#25
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Şi cum ar putea să întreacă profesioniştii amatorii în condiţiile acelui cloud?   :huh:

#26
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Contribuția artistică a fotografului nu poate fi înlocuită de nici un soft, de altfel multe din imaginile "memorabile", ce compun deobicei albumele, se regizează separat de desfășurarea evenimentului.

#27
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da, la nuntă stai să fii pozat. Strict d.p.d.v. artistic, unele chestii le poţi face şi cu telefonul sau compacta.

#28
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
https://www.google.r...biw=853&bih=571
dacă zici tu...

#29
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Ma tem de cei care pozeaza cu telefonul precum se teme Paramount Picture de cei care filmeaza cu o camera Sony in parc.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate