Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Oneplus 5T-Discuții generale legate de transport, livrări, tracking, accesorii

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
536 replies to this topic

#325
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Și extrasul de cont, chitanța care este dovada plății nu e bună? Eu știu că da, că afișează unde este făcută plata.

#326
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E buna in caz ca ai vreo disputa cu OP (sau in cel mai rau caz cu banca), ca ai platit de doua ori sau faze de-astea. In rest nu numai ca nu e document fiscal dar e la fel de neclar cui platesti (ma refer la adresa si alte coordonate ale firmei, nr de inregistrare, etc) iar daca e vorba chiar de linia din extrasul de cont nici macar nu-i clar ce ai platit, poate sa fie la fel de bine un telefon ca si un hotel.

#327
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Îmi pare rău că te dezamăgesc @f300. Pe firmă soția folosește energie electrica de la Monson trading SRL, plata o fac eu prin contul personal Raiffeisen. Chitanța cu dovada plății o printez și o atașez documentelor din dosarul destinat ANAF pentru deducere, și asta de ani de zile. Deci...

Ba e foarte clar ce ai plătit, se specifica în extras pentru ce ai făcut plata. Eu am făcut rate prin Raiffeisen la oneplus. Mai târziu îți arat dovada, când deschid laptopul.

#328
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Faptul ca mai adaugi documente mai mult sau mai putin inutile, agrafe, altceva la o factura fiscala nu inseamna ca alea suplinesc factura respectiva.

Nu stiu cum e la plata in rate (care trebuie probabil aprobate, detaliate si mai stiu eu ce) oricum aia e mai mult o exceptie. Ce stiu insa e ca sigur la o plata normala cu credit cardul (cumparat OP "cu banii jos"):

- nu iti apare adresa partenerului de contract in extrasul de cont
- nu iti apare explicit ce ai cumparat (ca se poate presupune ca e telefon ca scrie oneplus -daca scrie si nu scrie "DA SHENG INTERNATIONAL"- e altceva, poate sa fie orice in spatele liniei respective, inclusiv o combinatie de accesorii, o donatie, etc)

#329
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008

View Postnick5roo, on 13 ianuarie 2018 - 10:36, said:

Mai târziu îți arat dovada, când deschid laptopul.

View Postf300, on 13 ianuarie 2018 - 10:44, said:

- nu iti apare adresa partenerului de contract in extrasul de cont
- nu iti apare explicit ce ai cumparat (ca se poate presupune ca e telefon ca scrie oneplus -daca scrie si nu scrie "DA SHENG INTERNATIONAL"- e altceva, poate sa fie orice in spatele liniei respective, inclusiv o combinatie de accesorii, o donatie, etc)
Oneplus nu vinde altceva decât telefoane și accesorii și se poate verifica pe site.

Attached Files



#330
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Oneplus cine? Pot sa fie sute de oneplusi diferiti in lume si chiar si oneplus-ul asta vinde cel putin telefoane, transport si service (pentru telefoane sparte, stricate de apa, cumparate fara garantia lor). Care sint toate tratate diferit contabil.

Sa ne spuna colegul care era interesat concret cit de bine poate baga linia aia din extrasul de cont in contabilitate.

Eu zic ca in mod sigur iti trebuie explicit ce ai platit si cui ai platit, nu presupuneri in baza primului rezultat cu google dupa cautarea unui cuvint din extras.

#331
aboicu

aboicu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 12.06.2004
De fapt, discutia nu trebuie purtata in ipoteza ca noi înțelegem cum gândește ANAF. Cine a avut de-a face cu ANAF, știe ca astfel de documente nu stau în picioare în cazul în care cumperi pe firma

#332
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Nu poți să cumperi de oriunde, orice, mai ales că nu ai factură cu datele firmei, nimic.


#333
marselcj

marselcj

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,013
  • Înscris: 13.09.2007
Spor la cumpărături:
-https://oneplus.net/ro/invite#IG5XMN7QJ6W7B6H

Fără minus.

#334
takashi90

takashi90

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,526
  • Înscris: 04.03.2014
Nu mai comandă nimeni OnePlus?
-https://oneplus.net/ro/invite#IIH5YN7OJDUPPID

#335
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
A cam trecut perioada sarbatorilor cand oamenii faceau cadouri (sau isi faceau cadou), iar unii poate au ramas si cu portofelele cam subtiri.

Sper sa reusesc si eu sa-mi iau unul pana la sfarsitul lunii.

Edited by Hider141, 14 January 2018 - 12:53.


#336
IRV

IRV

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 502
  • Înscris: 19.03.2008
Tot asa zic si eu dar parca i-mi e greu sa ma despart de oneplus 3,prea m -a slujit cu credinta.

#337
orio

orio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 16.04.2006
Da, deci e clar, nu pot cumpăra pe firma... Si daca la prețul afișat o sa plătesc tva... O factura aiurea numai belele îmi poate aduce

Dar am rămas uimit, acum 2 ani se lansase OPX pe care cred ca am dat 1500lei cu tot cu transport, acum vad ca e la același preț cu un s8.... Ce sa zic... Mi-a plăcut tare mult OPX... Păcat ca i-am spart display ul... Dar cred ca sa urcat preturile cam mult....

Am un huawei mate 10 care este o glumă pe lângă OPX.... Il returnez și iau un s8... Dacă nu îmi place cumpăr pana la urma un OP5t :))

#338
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu platesti TVA extra la pretul afisat dar (logic) nici nu ai ce deduce. Ceea ce e intr-adevar echivalent pe firma platitoare de tva (adica e mai bine sa iei un telefon cu factura ok) dar nu conteaza la majoritatea utilizatorilor (persoane fizice).

#339
DieselCRDI

DieselCRDI

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,426
  • Înscris: 28.04.2010
http://m.go4it.ro/so...zactii-16928245

#340
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,868
  • Înscris: 06.01.2008
Am văzut și eu știrea asta ieri.
Din cate stiu OnePlus încă oferă și posibilitatea de plata prin PayPal, nu-i asa? Ei folosesc diverse metode de protecție pentru a se asigura cât de cât ca nu exista riscul unui atac tip "man-in-the-middle" sau asemănător când plătești prin ei.
Oricum, o aplicație de e-banking instalata pe telefon și alerte prin sms la sume cât se poate de mici sunt sfinte. Atacuri de genul sau furturile bazelor de date (uneori chiar necriptate) s-au întâmplat și la giganti gen Sony.

Edited by Hider141, 16 January 2018 - 07:39.


#341
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Chiar am vrut sa adaug cind discutam de extrasul de cont "daca ai platit direct cu cardul la OP ca acum se poate, desi nu stiu de ce ai face asta cind poti sa folosesti paypal cu care esti mult mai in siguranta" dar n-am vrut sa mai introduc inca o paranteza controversata. Asta e, sint si eu "multi viteji" care se arata dupa razboi.

Una peste alta daca ati apucat sa folositi acolo cardul direct eu l-as anula (pe linga bineinteles sa stau cu ochiul pe tranzactii pentru un timp). De obicei va luati banii inapoi dar mai ales in Romania trebuie declaratii pe la politie si alte prostii.

Si as sta cu ochiul pe threadul ala de la OP si n-as baga date importante in oneplus (telefonul), sint suspiciuni si ca datele de CC bagate in telefoane au probleme. Ceea ce nu atit de implauzibil, daca cineva le-a bagat un maimutoi pe site-ul care proceseaza CC-uri de ce nu le-ar fi bagat unul si pe ala de development software? Mai ales ca deseori astea sint chestii facute de vreun admin din interior.

#342
tibosee

tibosee

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 200
  • Înscris: 26.07.2007
Eu la cardul meu visa nu pot să fac nicio tranzacție dacă nu confirm cu codul primit pe sms.. O sa sun și la bancă sa văd dacă r securizat așa sau trebuie anulat.
Un prieten a primit deja mesaj ca i s a anulat cardul, cu el cumpărase de doua ori de la 1+Attached File  IMG-20180115-WA0025.jpg   34.71K   45 downloads

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate