Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Samsung QLED

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
1506 replies to this topic

#595
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 01.10.2008
Lasati, omul este obisnuit cu un fel de imagine si cauta acel ceva, ca il va gasi sau nu, asta numai cel de Sus stie. In rest consider ca Q9 FN este chiar superluminos fata de orice, chiar la inceput cand l-am cumparat, in primele zile aproape ca mi-au lacrimat ochii pana ce s-au obisnuit ( il tin pe 40 luminozitatea, la inceput tot schimbam ziua si seara, dar m-am plictisit si obisnuit deja) .

#596
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
Ai avut noroc, poate ai alt panel. Cind l'ai cumparat.

Edited by iso, 12 June 2019 - 17:18.


#597
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Imaginea calibrată nu-ți limitează nici libertatea, nici nu te împiedică să-ți exprimi personalitatea. Este doar originalul.
Dacă, să zicem, ai o preferință pentru predominanța culorii albastru în imagine, soluția este să privești cu precădere producții ai căror regizori lucrează majoritar cu tonuri reci, nu să adaugi albastru în materiale concepute în tonuri calde; la fel să transformi în culori țipătoare un material gândit cu culori discrete, pastelate. Echilibrul elementelor din imagine, ceea ce se vede și ceea ce nu se vede, precum și coloritul sunt alese pentru a transmite o anumită emoție, pentru a susține subliminal acțiunea și mesajul, nu sunt întâmplătoare și lăsate la libera alegere a privitorului, precum o carte de colorat.

#598
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018

 mannick, on 12 iunie 2019 - 09:49, said:

Mi-am comandat si eu un 55q9fn, inlocuitorul q90ra era cu 40% mai scump, iar din review-uri am dedus ca sunt bani aruncati. Abia astept sa ajunga, azi sau maine Posted Image

A ajuns. E superb! SUPERB! Nu-mi va lipsi plasma Panasonic pe care am iubit-o :). Nicio problema cu luminozitatea, poate mult mai mult decat am eu nevoie....

#599
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In caz ca este cineva interesat
Oferta in Carrefour

Attached Files



#600
iso

iso

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.10.2004
De obicei sint televizoarele care au fost expuse la acest pret. Acestea au mers 12ore/zi cu setarile pe max in mod prezentare magazin si este foarte posibil sa aiba deja pixeli morti sau blocati. Aviz amatorilor.

#601
zzozzo

zzozzo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 16.09.2006

 Mr. Incredible, on 12 iunie 2019 - 17:00, said:

Banii aia pe care ii dai in plus nu sunt pentru 25 cm, sunt pentru o suprafata mai mare cu aproape 40% la televizoarele de 65 inch.

http://www.displaywa...vs-65-inch-16x9


De acord, dar pentru 39.67% larger area, sa dai 51,52 % pret mai mare? Raman la parerea mea, ca mi se pare enorm de mult, mai ales ca sunt obisnuit ca la achizitia unei cantitati mai mari sa primesc un pret mai bun pe unitatea de baza, deci raport pret/performanta (sau pret/suprafata, daca vrei) favorabil diagonalei de 55". Oricum, sunt mai multe lucruri de luat in calcul, cum ar fi locatia TV-ului, distanta de vizionare, densitatea pixelilor, bugetul, etc. Dar fiecare cu parerea lui...

#602
raducanmihai

raducanmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 26.01.2009
A aparut un update pentru Q8DN: 1260.8

#603
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Si pentru Q7FN a aparut un update, deocamdata doar pe site. Pe TV nu a venit inca

#604
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 01.10.2008
A aparut si pentru Q9 FN, de fapt cred ca apar intotdeauna impreuna updateurile pentru o anumita linie de televizoare( ma gandesc ca se iau pe ani si tehnologie) Facut updateul, deocamdata nu observ nimic diferit. Versiunea 1260 aparut pe 12 iunie 2019.

#605
raducanmihai

raducanmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 26.01.2009
Mi-am amintit că Samsung a anunțat acum ceva timp că Apple AirPlay va fi disponibil pe seriile de televizoare 2018 și 2019 așa că l-am încercat de pe un MacBook Air. Funcționează foarte bine, are o întârziere mult mai mică față de un Chromecast gen 2, rezoluția este mult mai bună și resursele folosite de laptop pentru a face mirroring sunt mai mici.

#606
rovi

rovi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,490
  • Înscris: 11.02.2007
Actualizat și 49Q6FN, tot la 1260.

#607
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 01.10.2008
De fapt totusi am observat ceva, observatie ce a fost confirmat si de catre forumuri din alte tari, imaginea fiind mai deschisa si parca mai bine iluminata ca si inainte de update, cu setarile personale neschimbate. De fapt unii afirma ca acum ar fi trecut Samsung cumva la acele setari de imagine ce le are modelul de anul acesta Q90. Unii mai afirma ca intensitatea culorii rosii ar fi fost redusa cumva,contrast marit,  sincer eu nu am observat asa ceva, dar poate ca nu am finetea necesara ca sa vad diferentele fine de intensitate si contrast... Dar ceva au facut clar, mie personal imi place mai mult asa ca si inainte.

#608
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014
Cumpărat Samsung 43ru7412.Nici o diferență față de seria 2016 40ku6092.Aaa ,ba da, asta n are dts....Deci m am legat la cap, fara să mă doară.Am făcut sidegrade.Jenant, am impresia că Samsung chiar are de gând să o lase moale  cu calitatea, mai ales pt mioritica noastră.

Edited by nicpetru, 16 June 2019 - 14:23.


#609
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Actualizat 55Q9FN la 1260. Usoare imbunatatiri pe partea de upscaling continut SD, dar upscaling-ul de continut HD sufera, imaginea este mai granulara, chiar cu sharpness 0. Cei care nu au facut update-ul, mai bine nu.

Edited by mannick, 17 June 2019 - 12:29.


#610
nicpetru

nicpetru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 24.11.2014

 mannick, on 17 iunie 2019 - 12:29, said:

Actualizat 55Q9FN la 1260. Usoare imbunatatiri pe partea de upscaling continut SD, dar upscaling-ul de continut HD sufera, imaginea este mai granulara, chiar cu sharpness 0. Cei care nu au facut update-ul, mai bine nu.
deci qledul este o gogoriță

#611
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,040
  • Înscris: 08.08.2018
Upscaling-ul este o problema pentru orice tv. Tehnologia Quantum Dot nu are nicio treaba cu asta, doar face imaginea mai vie si unghiul de vizualizare mai larg. Nu exista termeni de comparatie intre un tv Led normal si un Qled. Upscaling-ul e treaba procesorului si algoritmilor de prelucrare. Primesti o matrice de 1920 / 1080 pe care trebuie sa o transpui intr-o matrice de 3840 × 2160. Fara sa pierzi ceva, fara sa pui de la tine (he he). Culmea este ca Netflix HD arata ceva mai rau decat Cable HD, care este aproape ca inainte... Pe continut 4k este cristal, perfect. Pe HD era superb pana la update, dupa care imaginea a devenit prea granulara (nu suport 'imbunatatirile' gen Auto Motion Plus settings si Digital Clean View, cand totul devine foarte 'smooth' dar oarecum artificial, cu aspect de telenovela filmata la Buftea Posted Image ). Dar algoritmii, slava Domnului, se pot imbunatati, iar hardware-ul este oricum foarte bun, asa ca... urmatorul update, poate ... Posted Image. Pana atunci... continut 4k !

#612
andrew1980

andrew1980

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 860
  • Înscris: 01.10.2008

 mannick, on 17 iunie 2019 - 20:58, said:

Upscaling-ul este o problema pentru orice tv. Tehnologia Quantum Dot nu are nicio treaba cu asta, doar face imaginea mai vie si unghiul de vizualizare mai larg. Nu exista termeni de comparatie intre un tv Led normal si un Qled. Upscaling-ul e treaba procesorului si algoritmilor de prelucrare. Primesti o matrice de 1920 / 1080 pe care trebuie sa o transpui intr-o matrice de 3840 × 2160. Fara sa pierzi ceva, fara sa pui de la tine (he he). Culmea este ca Netflix HD arata ceva mai rau decat Cable HD, care este aproape ca inainte... Pe continut 4k este cristal, perfect. Pe HD era superb pana la update, dupa care imaginea a devenit prea granulara (nu suport 'imbunatatirile' gen Auto Motion Plus settings si Digital Clean View, cand totul devine foarte 'smooth' dar oarecum artificial, cu aspect de telenovela filmata la Buftea Posted Image ). Dar algoritmii, slava Domnului, se pot imbunatati, iar hardware-ul este oricum foarte bun, asa ca... urmatorul update, poate ... Posted Image. Pana atunci... continut 4k !

 nicpetru, on 17 iunie 2019 - 20:18, said:

deci qledul este o gogoriță
Sincer la Netflix niciodata nu am cazut pe spate legat de contentul HD, dar 4K intr-adevar este foarte OK la ei, desi cateodata au ceva codaj mai ciudat, trebuie sa te joci cu reglajele la anumite filme, oricum Netflixul fara sa te indrume direct, o dreg o frec si te indruma indirect catre cel mai scump abonament al lor. Nu de alta dar am si HBO Go, care din cate stiu este doar Full HD si au imaginea aproape la fel de buna ca si Netflix 4K, oricum peste Netflix HD. Oricat de mult mai chinui sa observ cea ce ai descris, nu pot sa le confirm, nu observ sa se fi diminuat calitatea la continut HD la vizionare ( testat pe Youtube, cablu - am card in televizor nu set top box - HBO GO ). Eu tin pe dinamic cu luminozitate la 40 culoare la 25 si luminozitate +1 cred, Auto Motion Plus off, Digital Clean view pe Auto.

Nicpetru. Nici Qled nici Oled nu se pot compara cu un LED simplu... am avut si eu mai multe LED-uri simple prin casa si prin familie, chiar chior nu sunt. Ca nici macar aceste aparate superscumpe nu sunt perfecte, da este adevarat. Insa cred ca tu cauti ceva ce nu mai exista, te-ai fixat pe o imagine de pe un televizor de 5+ ani care ti-a placut si de atunci ti-ai facut singur un standard aparte. Cea ce nu este ca si acela, este de cacao si nu merita bani... Te-as indruma spre OLED, dar probabil acolo iti este frica de Burn in la bani multi ( da si mie mi-a fost, desi cu inima alegeam OLED clar, mai astept pana o mai fac bulletproof sau perfectioneaza nanocell technology...) . Pana atunci sa zici ca e de cacao Qled...trebuie sa fie tare subiectiv. Televizor mai rau sa nu am niciodata in viata, eu personal multumit pe deplin desi aveam temeri foarte mari. De exemplu de cand s-a facut update, s-a remediart problema si cu appul youtube, daca o sa fie si fiabil o sa ne intelegem mult si bine cu acest televizor ( a si pentru cei mai putin pretentiosi, cand vin musafirii la noim intotdeauna raman cu gura cascata cand vad ce imagine are televizorul, desi nici ei nu vin de pe Diamant 601) . Mie deja mi se pare doar normala imaginea si doar atunci observ calitatea ei cand merg undeva unde sunt televizoare mai simple ( non Qled sau Oled).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate