Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Dumnezeu s-a odihnit Duminica!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#37
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 09 noiembrie 2017 - 12:42, said:


Asta este o minciună. Isus a mers în Iad în sensul că a fost mort. După ce a înviat, deci după cele 3 zile cât a fost mort, s-a dus în Tartarus, pentru a proclama victoria Sa asupra morții unor spirite care păcătuiseră pe timpurile deluviene. Aceste spirite sunt îngerii căzuți, și nu suflete ale morților.

Folosește cu încredere Scriptura, de câte ori vrei să faci o afirmație despre Dumnezeu Iisus! Afară de cazul când ai fost și dumneata în iad, cu Iisus, după ce a înviat, și  ne povestești cum era pe acolo.

#38
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

 Dorel666, on 09 noiembrie 2017 - 12:07, said:


Topicul nu este despre calendar și ordinea zilelor lui, ci despre în ce zi a săptămânii s-a odihnit Dumnezeu: sâmbăta sau duminica?
nu se stie in care zi s-a odihnit. De fapt nici nu prea erau zile atunci. Tocmai ce crease pamantul.

#39
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Inainte de orice discutie, trebuie sa ne punem de acord ca ziua saptamanii este o conventie data de meridianul Greenwich. Pe Pamant sunt 2 zile simultan: cand e duminica in Romania, e sambata in SUA.

#40
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 PlatonX, on 09 noiembrie 2017 - 13:03, said:

Inainte de orice discutie, trebuie sa ne punem de acord ca ziua saptamanii este o conventie data de meridianul Greenwich. Pe Pamant sunt 2 zile simultan: cand e duminica in Romania, e sambata in SUA.

Nu a fost mereu la fel.

#41
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 Dorel666, on 09 noiembrie 2017 - 13:08, said:

Nu a fost mereu la fel.
Cand incepe ziua ? La apusul soarelui, la ora 00 ?
Pe un Pamant rotund nu poti avea o singura seara simultan: cand e seara in Romania, in Germania e ziua. Cum stabilesti cand incepe ziua de odihna universala pe toata Planeta ? Cei din Rusia incep ziua de odihna dimineata ca sa se sincronizeze cu cei din Spania care incep seara, sau cum ?

Edited by PlatonX, 09 November 2017 - 13:27.


#42
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
normal ca nu era ziua la fel in urma cu 5 milenii.
Pământul era plat , apoi da rotunjit.
Este vorba de munca 6 zile , apoi reflectam o zi si ne rugam către cel ce tine in frau timpul, spatiul, materia, sa ne ierte daca am pângărit ordinea acestor lucruri si nu le-am respectat.

#43
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017

 rixthina, on 09 noiembrie 2017 - 12:03, said:

Eu am o alta explicatie, pentru faptul ca Duminica e prima pe lista.
Duminica (Sun Day - Ziua Soarelui) nu putea sa fie decat prima, din pricina numelui insusi.
Soarele primul, cel de la care vine Lumina si Viata.
E parerea mea.

Parere oarecum corecta dar ... gresita
Cuvantul "Duminica" provine din latinul Dies Dominus, adică Ziua Domnului iar in lumea romană ziua de sărbătoare era Dies Solis, adică "Ziua Soarelui" în cinstea divinității numite Sol Invictus.
Deci cuvantul "Sunday" vine de la Dies Solis si are origine pagana.
Acum ceva ani, Sinodul Bisericii Ortodoxe Române a stabilit că săptămâna bisericească nu va mai începe de luni, ci de duminică, sub motivaţia că în Evanghelie scrie despre faptul că Mântuitorul a înviat duminică, în prima zi a săptămânii.
In aceste conditii, conform Bibliei Ortodoxe, ziua a 7 -a cand D-zeu s-a odihnit este sambata.

#44
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
  • Astfel au fost sfârşite cerurile şi pământul şi toată* oştirea lor.   2 În ziua* a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
  • Dumnezeu a binecuvântat* ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise şi o făcuse.  
dumnezeu s-a odihnit in ziua a7a indiferent ca e sambata sau duminica...de fapt se odihneste inca, altfel nu se explica ce se intimpla azi pe pamint. da, daca luam de bun textul in care se spune ca pentru dumnezeu o mie de ani e ca o zi. da, de ce nu.

#45
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Dorele eu nu stiu unde vrei sa ajungi cu subiectul asta, insa eu las aceste 2 citate:

Quote

"Asadar - zice el - cei care au trait in randuielile cele vechi, si au venit la nadejdea cea noua, sa nu mai tina sambata, ci duminica, in care si viata noastra a rasarit prin El (Hristos) si prin moartea Lui, pe care unii o tagaduiesc"

Quote

"Este o nebunie sa vorbesti de Hristos si sa traiesti ca iudeii".
Sfantul Ignatie Teoforul
Uite si sursa poate vreti sa cititi mai mult !

Edited by stlk, 09 November 2017 - 22:04.


#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 cirus6, on 09 noiembrie 2017 - 21:23, said:

  • Astfel au fost sfârşite cerurile şi pământul şi toată* oştirea lor.   2 În ziua* a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
  • Dumnezeu a binecuvântat* ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise şi o făcuse.  
dumnezeu s-a odihnit in ziua a7a indiferent ca e sambata sau duminica...de fapt se odihneste inca, altfel nu se explica ce se intimpla azi pe pamint. da, daca luam de bun textul in care se spune ca pentru dumnezeu o mie de ani e ca o zi. da, de ce nu.


De fapt muncește încă...

 stlk, on 09 noiembrie 2017 - 22:01, said:


Dorele eu nu stiu unde vrei sa ajungi cu subiectul asta,


La faptul că, încă de la început, ziua de Sabat dăruită de Dumnezeu evreilor nu coincidea cu ziua de odihnă a lui Dumnezeu, zi care a fost mereu Duminica și niciodată sâmbăta.

#47
3sat

3sat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,491
  • Înscris: 11.10.2015

 Dorel666, on 09 noiembrie 2017 - 10:32, said:

După ce vreme îndelungată am trăit cu impresia că Dumnezeu se odihnește, într-adevăr, în fiecare sâmbătă, am citit vorba aceasta a lui Iisus Hristos care m-a bulversat și mi-a clătinat tot ce credeam că știu:

Ioan 5:17 Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.”

Păi, cum adică Dumnezeu Tatăl lucra până atunci?! Nu se odihnea, nu stătea sâmbăta la taifas cu îngerii, prin ceruri?! Și multă vreme nu am înțeles ce a vrut să spună Hristos, până când, azi, am înțeles: da, Dumnezeu încă nu se odihnise! (Că doar nu era să-L fac pe Hristos mincinos...)
Dar Hristos spune, deasemenea, că  și El lucra împreună cu Dumnezeu. Ceea ce înseamnă că, în momentul când s-ar fi odihnit unul dintre Ei, s-ar fi odihnit Amândoi. Și atunci m-am gândit: când s-a odihnit Hristos? Vinerea, când a fost pus pe cruce? Nicidecum! Sâmbăta, când a fost pus în mormânt și s-a dus să propovăduiască în iad, duhurilor aflate în întuneric? Păi, dacă a propovăduit, a  muncit, deci nu s-a odihnit. Și atunci când s-a odihnit sau când a început odihna Sa? Păi, când a înviat și a intrat, astfel, în odihna Sa. Și de înviat a înviat Duminica!
Deci, contrar a ce cred și învață protestanții, Dumnezeu s-a odihnit duminica, nicidecum sâmbăta!
Totuși, de ce le-a spus, la evrei, că S-a odihnit și că S-a odihnit sâmbăta?! Pentru că Dumnezeu trăiește în afara timpului nostru. El trăiește, totdeauna, în viitorul nostru. Când îi spunea lui Moise că s-a odihnit, deși El muncea încă în timpul lui Moise, se referea de fapt la ziua din viitorul lui Moise când urma să învieze, după ce va fi murit și va fi dat lumii Evanghelia. Iar acea zi, pentru Dumnezeu avusese deja  loc, deși pentru oameni încă nu se întâmplase.
Așa că, le convine sau nu protestanților, a șaptea zi la Dumnezeu este Duminica și NU A FOST  NICIODATĂ sâmbăta!
Amin

Și mai țineți cont de un lucru: inițial, Dumnezeu a vrut să învieze sâmbăta. Dar abia când a văzut necredința evreilor, abia atunci le-a spus că nu le va da decât semnul lui Iona și trei zile și trei nopți va sta în inima pământului, în iad adică. Și cum iadul Lui a început încă de joi, exact așa s-a întâmplat, precum a spus! Deci, dacă evreii ar fi crezut, Dumnezeu ar fi lăsat ziua de odihnă sâmbăta. Dar pentru că aceștia nu l-au primit, a ales altă zi de odihnă, pentru ca nici un evreu să nu intre în odihna Lui, după cum le-a spus-o deja. Și iată că încă n-au intrat și au tras și pe alții după ei... Alții care au căzut sub același blestem al legii, la care s-au întors, anume protestanții. Dumnezeu să le lumineze mintea în Ziua Lui!

tu.....doreleeeee... s-a odihnit duminica pt. că s-a pus în centrul creaţiei (după ce a terminat treaba adică etapele Facerii care au fost simultane na sîc!), dar acţiunea sa în lume este simplul act de prezenţă nemişcată care ţine în mers roata existenţei.... tu........doreleeeeeeeeee

Edited by 3sat, 09 November 2017 - 23:11.


#48
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Musai că ai și tu mintea odihnită, în tăte zilele săptămânii. :lol:

Iluminate-ar LED-ul :lol:
Făclia, licuricii, lumânările și focul.

#49
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 cirus6, on 09 noiembrie 2017 - 21:23, said:

  • Astfel au fost sfârşite cerurile şi pământul şi toată* oştirea lor.   2 În ziua* a şaptea, Dumnezeu Şi-a sfârşit lucrarea pe care o făcuse şi în ziua a şaptea S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o făcuse.
  • Dumnezeu a binecuvântat* ziua a şaptea şi a sfinţit-o, pentru că în ziua aceasta S-a odihnit de toată lucrarea Lui pe care o zidise şi o făcuse.  
dumnezeu s-a odihnit in ziua a7a indiferent ca e sambata sau duminica...de fapt se odihneste inca, altfel nu se explica ce se intimpla azi pe pamint. da, daca luam de bun textul in care se spune ca pentru dumnezeu o mie de ani e ca o zi. da, de ce nu.
Bineînțeles că se odihnește, întrucât nu a mai creat nimic de atunci.

#50
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Dorele cand ai un pic de timp citeste articolul: Ce înseamnă că „sâmbăta a fost făcută pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă?” (Marcu 2, 27) ,poate iti mai limpezesti un pic mintea cu privire la ziua de odihna.
Si ca sa te pun pe jar ca sa citesti articolul, citez cateva cuvinte:

Quote

Sabatul a fost instituit de Dumnezeu

Edited by stlk, 10 November 2017 - 00:29.


#51
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008

 stlk, on 10 noiembrie 2017 - 00:15, said:

poate iti mai limpezesti un pic mintea cu privire la ziua de odihna.
eu nu-i dau nicio sansa :D

#52
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,854
  • Înscris: 11.10.2006
Geneza pe care o stim din Biblie este Facerea lumii povestita si repovestita pentru to(n)ti. Daca stam stramb si judecam drept vom vedea ca zilele saptamanii in care s-a creat lumea corespund erelor geologice, "duminica" fiind perioada in care tumultul geologic s-a linistit. Pe vremea aia lumea nu era asa culta si trebuia sa-si explice intr-un fel starea lucrurilor inconjuratoare. Si azi daca te duci la cel mai ascuns trib din jungla sau din creierii muntilor nu te apuci cu explicatii savante ci ii iei ca pe copii mici, cu analogii. Si nu este exclus ca triburile astea ultranecunoscute sa detina unele cunostinte naucitoare pentru omul civillizat sau remedii simple pentru unele boli ce pun mari probleme marii industrii farmaceutice in a gasi o rezolvare.

Povestea a ramas dar nu mai e cazul sa credem in ea adlitteram.

#53
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 stlk, on 10 noiembrie 2017 - 00:15, said:

Dorele cand ai un pic de timp citeste articolul: Ce înseamnă că „sâmbăta a fost făcută pentru om, iar nu omul pentru sâmbătă?” (Marcu 2, 27) ,poate iti mai limpezesti un pic mintea cu privire la ziua de odihna.
Si ca sa te pun pe jar ca sa citesti articolul, citez cateva cuvinte:

Da, a fost instituit de Dumnezeu, PENTRU OM. Scrie acolo că pentru Dumnezeu?! Ziua de odihnă a lui Dumnezeu este alta decât Sabatul, altminteri nu le mai zicea evreilor (dacă ar fi avut aceeași zi de odihnă cu ei) ”nu veți întra în odihna Mea”!

 malmoth, on 10 noiembrie 2017 - 01:26, said:

Geneza pe care o stim din Biblie este Facerea lumii povestita si repovestita pentru to(n)ti. Daca stam stramb si judecam drept vom vedea ca zilele saptamanii in care s-a creat lumea corespund erelor geologice, "duminica" fiind perioada in care tumultul geologic s-a linistit. Pe vremea aia lumea nu era asa culta si trebuia sa-si explice intr-un fel starea lucrurilor inconjuratoare. Si azi daca te duci la cel mai ascuns trib din jungla sau din creierii muntilor nu te apuci cu explicatii savante ci ii iei ca pe copii mici, cu analogii. Si nu este exclus ca triburile astea ultranecunoscute sa detina unele cunostinte naucitoare pentru omul civillizat sau remedii simple pentru unele boli ce pun mari probleme marii industrii farmaceutice in a gasi o rezolvare.

Povestea a ramas dar nu mai e cazul sa credem in ea adlitteram.

Deocamdată, nici măcar nu au fost descurcate ițele poveștii. Așa că cine pune problema în ce să creadă și în ce nu... nu prea are minte.

Edited by Dorel666, 10 November 2017 - 08:49.


#54
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
Ascultați și judecați singuri următoarea dovadă, dintre multe altele pe care vi le voi oferi, că Duminica este a șaptea zi:

Scrie clar în Scriptură. ”Dumnezeu a făcut Sabatul pentru om”. Și fiecare dintre voi știe că ”sabat” are două sensuri în Biblie: ”a șaptea zi a săptămânii” OMENEȘTI și ”zi de odihnă”. Dacă este așa, trebuie să ne gândim ce sens avea în vedere Scriptura. Primul, ultimul sau pe amândouă?
Păi... să vedem: dacă este vorba de ”a șaptea zi a săptămânii”, într-adevăr Dumnezeu a dăruit o zi a săptămânii omului, dar nu era a șaptea zi a săptămânii lui Dumnezeu, ci a șasea, pentru că în a șasea zi a fost făcut omul.
Cât privește sensul sabatului de ”zi de odihnă”, oare doar pentru om a făcut Dumnezeu ziua de odihnă sau și pentru Sine? Normal că a făcut-o și pentru Sine! Și atunci nu se poate spune că doar pentru om a fost făcută o zi special pentru odihnă, de vreme ce a fost făcută și pentru Dumnezeu!
Deci, sensul versetului ”Dumnezeu a făcut Sabatul pentru om” se referă la faptul că, dintre toate zilele săptămânii, Dumnezeu a ales ziua de Sâmbătă ca odihnă pentru om și doar pentru om. Nu și pentru Sine, pentru că Dumnezeu s-a odihnit. și se odihnește încă. în a șaptea zi a Creației, adică Duminica.
Aliluia

Edited by Dorel666, 10 November 2017 - 10:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate