Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Dumnezeu s-a odihnit Duminica!

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
53 replies to this topic

#1
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016
După ce vreme îndelungată am trăit cu impresia că Dumnezeu se odihnește, într-adevăr, în fiecare sâmbătă, am citit vorba aceasta a lui Iisus Hristos care m-a bulversat și mi-a clătinat tot ce credeam că știu:

Ioan 5:17 Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.”

Păi, cum adică Dumnezeu Tatăl lucra până atunci?! Nu se odihnea, nu stătea sâmbăta la taifas cu îngerii, prin ceruri?! Și multă vreme nu am înțeles ce a vrut să spună Hristos, până când, azi, am înțeles: da, Dumnezeu încă nu se odihnise! (Că doar nu era să-L fac pe Hristos mincinos...)
Dar Hristos spune, deasemenea, că  și El lucra împreună cu Dumnezeu. Ceea ce înseamnă că, în momentul când s-ar fi odihnit unul dintre Ei, s-ar fi odihnit Amândoi. Și atunci m-am gândit: când s-a odihnit Hristos? Vinerea, când a fost pus pe cruce? Nicidecum! Sâmbăta, când a fost pus în mormânt și s-a dus să propovăduiască în iad, duhurilor aflate în întuneric? Păi, dacă a propovăduit, a  muncit, deci nu s-a odihnit. Și atunci când s-a odihnit sau când a început odihna Sa? Păi, când a înviat și a intrat, astfel, în odihna Sa. Și de înviat a înviat Duminica!
Deci, contrar a ce cred și învață protestanții, Dumnezeu s-a odihnit duminica, nicidecum sâmbăta!
Totuși, de ce le-a spus, la evrei, că S-a odihnit și că S-a odihnit sâmbăta?! Pentru că Dumnezeu trăiește în afara timpului nostru. El trăiește, totdeauna, în viitorul nostru. Când îi spunea lui Moise că s-a odihnit, deși El muncea încă în timpul lui Moise, se referea de fapt la ziua din viitorul lui Moise când urma să învieze, după ce va fi murit și va fi dat lumii Evanghelia. Iar acea zi, pentru Dumnezeu avusese deja  loc, deși pentru oameni încă nu se întâmplase.
Așa că, le convine sau nu protestanților, a șaptea zi la Dumnezeu este Duminica și NU A FOST  NICIODATĂ sâmbăta!
Amin

Și mai țineți cont de un lucru: inițial, Dumnezeu a vrut să învieze sâmbăta. Dar abia când a văzut necredința evreilor, abia atunci le-a spus că nu le va da decât semnul lui Iona și trei zile și trei nopți va sta în inima pământului, în iad adică. Și cum iadul Lui a început încă de joi, exact așa s-a întâmplat, precum a spus! Deci, dacă evreii ar fi crezut, Dumnezeu ar fi lăsat ziua de odihnă sâmbăta. Dar pentru că aceștia nu l-au primit, a ales altă zi de odihnă, pentru ca nici un evreu să nu intre în odihna Lui, după cum le-a spus-o deja. Și iată că încă n-au intrat și au tras și pe alții după ei... Alții care au căzut sub același blestem al legii, la care s-au întors, anume protestanții. Dumnezeu să le lumineze mintea în Ziua Lui!

Edited by Dorel666, 09 November 2017 - 10:36.


#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005
Ioan 5:17 Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.”

Pai da bre, cand te duci la Biserica si te rogi, te rogi ca El sa munceasca pentru tine.
Mai mult chiar daca la noi este Duminica undeva pe glob este Sambata.
Sau ai impresia ca Duminca Dumnzeu este in delegatie?

Acum eu tin minte ca Sambata era inchis la cimitir, asa ca femeile s-au dus Duminica sa vada mormantul.

Edited by MarianG, 09 November 2017 - 10:43.


#3
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 MarianG, on 09 noiembrie 2017 - 10:40, said:

Ioan 5:17 Dar Isus le-a răspuns: „Tatăl Meu lucrează până acum şi Eu, de asemenea, lucrez.”

Pai da bre, cand te duci la Biserica si te rogi, te rogi ca El sa munceasca pentru tine.
Mai mult chiar daca la noi este Duminica undeva pe glob este Sambata.
Sau ai impresia ca Duminca Dumnzeu este in delegatie?

Acum eu tin minte ca Sambata era inchis la cimitir, asa ca femeile s-au dus Duminica sa vada mormantul.

Da, și El muncește ÎNCĂ... în timpul nostru. În timpul nostru, nu se odihnește! Abia când intri în timpul Lui, atunci te odihnești și tu, dar și El.

Edited by Dorel666, 09 November 2017 - 10:45.


#4
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004
Discuții de acest gen, cu privire la ziua de odihnă, există deja ! Sunt topice care tratează această temă. De ce oare ți se permite să faci varză tot acest forum, nu înțeleg!

#5
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 09 noiembrie 2017 - 10:47, said:

Discuții de acest gen, cu privire la ziua de odihnă, există deja ! Sunt topice care tratează această temă. De ce oare ți se permite să faci varză tot acest forum, nu înțeleg!

Da, există un topic în care s-a pus în discuție sâmbăta ca zi de odihnă, dar niciunul în care să se afirme că, încă de la început, Duminica a fost ziua de odihnă. Și atunci cum să știe cel care este de părere că duminica nu a fost niciodată ziua de odihnă, să intre pe un topic unde la titlu se afirmă un lucru cu care el este deja de acord, că sâmbăta este ziua de odihnă?

#6
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,532
  • Înscris: 30.10.2003
Dumnezeu s-a odihnit Duminica. Dorel666 nu se odhineste deloc.

#7
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,569
  • Înscris: 16.03.2004

 Dorel666, on 09 noiembrie 2017 - 10:53, said:


Da, există un topic în care s-a pus în discuție sâmbăta ca zi de odihnă, dar niciunul în care să se afirme că, încă de la început, Duminica a fost ziua de odihnă.

Și ce te împiedică să scrii această informație pe acel topic deja deschis???

#8
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
Dumnezeu se poate odihni in orice zi.
Dar ca sa dea un exmplu oamenilor, o putere colosala ca El , sa odihnit dupa 6 zile de munca .
Ori omul din ziua de azi nu mai muncește 6 ori câteodată nici măcar o zii.
Si atunci de aici  derapajul  zilelor de odihna.



#9
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 dark, on 09 noiembrie 2017 - 10:55, said:

Și ce te împiedică să scrii această informație pe acel topic deja deschis???

Întrebi că te interesează răspunsul și n-ai tras încă nici o concluzie, sau ai tras deja concluzia și vrei doar ca să-mi dovedești că sunt prost și nu știu unde să postez?

 redbotos, on 09 noiembrie 2017 - 10:56, said:

Dumnezeu se poate odihni in orice zi.
Dar ca sa dea un exmplu oamenilor, o putere colosala ca El , sa odihnit dupa 6 zile de munca .
Ori omul din ziua de azi nu mai muncește 6 ori câteodată nici măcar o zii.
Si atunci de aici  derapajul  zilelor de odihna.

De fapt, la nivelul Universului, sunt șapte zile, cu șapte timpuri diferite. În fiecare din aceste timpuri, Dumnezeu merge să facă diverse  munci. Dar numai în timpul zilei a șaptea, care este Duminica, merge să se odihnească. Poți să le zici șapte universuri paralele, fiecare în alt timp, deși același spațiu, dar nu știu, încă, dacă zic corect astfel.

Și gândiți-vă că aceste  munci vor dura veșnic, altfel timpul ar pieri și nu va mai fi. Și fiecare dintre voi va primi să locuiască în una dintre aceste zile, în unul dintre aceste universuri. Bineînțeles, unii vor trebui să întrețină prima zi, cea în care toată creația era foc și apă și întuneric... Și chiar dacă nu ar fi pericolul ca Universul și Timpul să piară, vor fi menținute pentru mărturie și aducere aminte. Că oameni vor fi creați veșnic și veșnic vor vrea să știe cum a început totul.

Edited by Dorel666, 09 November 2017 - 11:19.


#10
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 redbotos, on 09 noiembrie 2017 - 10:56, said:

Dumnezeu se poate odihni in orice zi.


Spune-mi o singură zi când nu este nevoie de Dumnezeu ca să muncească!

#11
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Este o gselnita pur omeneasca transferata in religie . Toti parintii fac copii in ideea sa-i puna la treaba cand ei nu vor mai putea sa faca . Dumnezeu nu face exceptie ...si l-a facut pe Gizaz ...ca sa faca treaba in locul lui , sa aiba El Duminici mai multe pe saptamana . Secher barbosul ,de ce sa-l bata lumea pe el in cuie ? Las' sa-l bata pe fii-su . De ce sa-l bata soarele in cap cand propovaduia una-alta ...sa-l bata pe Gizaz . Cam sulfa divintatea asta si puturoasa . Parca-l vad la povesti cu Gizaz : bah fraiere ...fii antena , iti gasesti tu 12 prosti , ii instruiesti  temeinic si-i trimti sa imprastie religia prin lume.  Da sa fie prosti , creduli , ca daca se prind ca o sa-i ia lumea cu blovani si o sa-i fugareasca romanii, ne lasa asta cu curu-n balta si ramanem fara promovare . Dumnezeu asta este director de agentie de asigurari . Sau sef serviciu emitere carduri la vreo banca . Abordarea este prea asemanatoare .

Edited by JurasikMan, 09 November 2017 - 11:30.


#12
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 JurasikMan, on 09 noiembrie 2017 - 11:28, said:

Este o gselnita pur omeneasca transferata in religie . Toti parintii fac copii in ideea sa-i puna la treaba cand ei nu vor mai putea sa faca . Dumnezeu nu face exceptie ...si l-a facut pe Gizaz ...ca sa faca treaba in locul lui , sa aiba El Duminici mai multe pe saptamana . Secher barbosul ,de ce sa-l bata lumea pe el in cuie ? Las' sa-l bata pe fii-su . De ce sa-l bata soarele in cap cand propovaduia una-alta ...sa-l bata pe Gizaz . Cam sulfa divintatea asta si puturoasa . Parca-l vad la povesti cu Gizaz : bah fraiere ...fii antena , iti gasesti tu 12 prosti , ii instruiesti  temeinic si-i trimti sa imprastie religia prin lume.  Da sa fie prosti , creduli , ca daca se prind ca o sa-i ia lumea cu blovani si o sa-i fugareasca romanii, ne lasa asta cu curu-n balta si ramanem fara promovare . Dumnezeu asta este director de agentie de asigurari . Sau sef serviciu emitere carduri la vreo banca . Abordarea este prea asemanatoare .

Ce spui mai sus este infailibil?

#13
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
In ziua de azi am ajuns sa spunem ca Duminica e zi de inceput de saptamana.
Altfel spus, orice treaba o incepem cu o pauza.
Dumnezeu s-a odihnit, cu siguranta, si inainte de a se apuca de treaba.
Si in Ceruri, eterna poveste a concediilor, o fi lucrat si peste program, noroc ca nu era Olguta Vasilescu atunci  cu condica.
Apropos, concediu cand recomanda Dumnezeu sa luam?
Vara nu prea merge, ca vezi femei goale pe plaja.Posted Image

Edited by rixthina, 09 November 2017 - 11:46.


#14
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 rixthina, on 09 noiembrie 2017 - 11:35, said:

In ziua de azi am ajuns sa spunem ca Duminica e zi de inceput de saptamana.


Duminica a fost zi de început de săptămână la evrei, dar în ziua de azi orice copil care învață zilele săptămânii începe cu luni.

#15
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

 Dorel666, on 09 noiembrie 2017 - 11:46, said:

Duminica a fost zi de început de săptămână la evrei, dar în ziua de azi orice copil care învață zilele săptămânii începe cu luni.

[ https://www.calendarlabs.com/templates/2017/t/2017-blank-monthly-calendar-01.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.calendar.../2017-calendar/

Nu te contrazic. Mai sus ai raspunsul la o cautare "calendar blank 2017"

#16
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 rixthina, on 09 noiembrie 2017 - 11:51, said:

[ https://www.calendarlabs.com/templates/2017/t/2017-blank-monthly-calendar-01.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

https://www.calendar.../2017-calendar/

Nu te contrazic. Mai sus ai raspunsul la o cautare "calendar blank 2017"

Vedem amândoi la fel? Eu văd că în acest calendar sunt colorate separat zilele lucrătoare de cele nelucrătoare și zilele lucrătoare încep cu luni. Vezi cumva altfel?

Și spune-mi de câte ori ți-ai zis în mintea ta, înainte de ziua de duminică, ”încep o nouă săptămână” și de câte ori ți-ai zis, același lucru, înainte de ziua de luni...

Edited by Dorel666, 09 November 2017 - 11:55.


#17
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Vad ca ai scris "zilele saptamanii incep cu luni"
Vezi cumva altfel?

 Dorel666, on 09 noiembrie 2017 - 11:46, said:

Duminica a fost zi de început de săptămână la evrei, dar în ziua de azi orice copil care învață zilele săptămânii începe cu luni.

Duminica e pusa in fata, intreb de ce nu sunt grupate zilele libere la sfarsit.

#18
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 rixthina, on 09 noiembrie 2017 - 11:57, said:

Vad ca ai scris "zilele saptamanii incep cu luni"
Vezi cumva altfel?

Am scris ”zilele lucrătoare încep cu luni”. Că prea puțin contează cu ce zi cred unii că începe săptămâna, contează cu ce zi știe toată lumea că începe săptămâna de muncă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate