Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 Curatare tigaie

Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?
 Extreme cuponing este adevarata e...

Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov
 

Agentii imobiliari: Parazitii, viermii si criminalii societatii in Romania (Rant)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#109
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,220
  • Înscris: 08.12.2006

View PostEduard55, on 03 aprilie 2018 - 07:07, said:

Îți bagi p în ea și cumperi alta.
Case nu sunt?
nu e chiar asa...o casa nu e un kil de mere cumparat de la piata. O casa , mai ales daca vrei sa si locuieti in eea cu familia, trebuie sa iti placa, trebuie sa te atraga. Ce tefaci daca acea casa care ti se pune pe creier si nu mai scapi de ea, e doar si numai prin agentie, singura interfata intre tine si casa aia e agentia si nimic mai mult? Inca mai astept o solutie de la @argentum.

#110
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Tu glumesti, nu?

Pai ce solutie vrei? Vasile vinde casa, da eu nu vreau sa o cumpar de la vasile, cum pot sa cumpar exact acea casa, dar nu de la vasile?
Pai las'o pe altu sa o cumpere si o cumperi tu de la celalalt cu un pret marit. Merge?

Daca agentia respectiva are contract de exclusivitate pt vanzarea respectiveicase si tu nu poti trai fara sa cumperi alta... tu chiar nu poti intelege niste chestii elementare.
Fie platesti pretul, fie iti ajustezi dorintele.

Mai frate, unii nu pot fi ajutati impotriva vointei lor.

#111
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Nu comentez mult, dar userul cuculea si multi altii, nu inteleg ca cel care vinde are interesul sa obtina suma de bani pe care o vrea si nu il intereseaza cine aduce cumparatorul. Daca vanzatorul nu vrea sa aiba contact si sa fie stresat de zeci de telefoane, apeleaza la agentie care nu ii scade pretul si ii aduce cumparatori, chiar si din cei care nu se incadreaza la suma (turisti saraci). Sunt vanzatori care vor sa vanda DISCRET (sume mari), si vor sa nu fie cunoscuti, care dau procura notariala unei cunostinte si care apare (imputernicitul) DOAR la notariat, de vizionari ocupandu-se agentul pe care il cunoaste bine.
Sunt doctori, profesori universitari si altii care nu vor sa se ocupe si sa intre in contact cu tot felul de clienti care, chiar daca au bani, sunt de evitat de ei si apeleaza la agentie sau cunostinte(cei din domeniu pe care ii cunosc).

Edited by cald, 03 April 2018 - 17:41.


#112
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcald, on 03 aprilie 2018 - 17:18, said:

Daca vanzatorul nu vrea sa aiba contact si sa fie stresat de zeci de telefoane, apeleaza la agentie care nu ii scade pretul si ii aduce cumparatori
Experienta mea contrazice si prima si a doua parte a afirmatiei. Am intalnit numai agenti care incercau sa scada pretul si nici unul nu a fpost capabil sa aduca clienti ma multi sau mai buni decat pot si eu cu mijloace uzuale (anunturi pe siturile uzuale si banner pe cladire).

Cei mai nostimi sunt agentii care vor sa puna banner pe cladirea mea. Spatiu publicitar gratis pentru comisionul lor. Posted Image

In ziua de azi agentii nu au alte mijloace de promovare decat au si clientii. Toti folosesc aceleasi situri. Logica folosirii unui agent pentru cladiri uzuale nu prea exista, pentru ca nimeni nu are portofolii de clienti in asteptare pentru cladiri uzuale (apartamente si case simple) si nimeni nu investeste in marketing mai mult decat simple anunturi.

Pot sa cred ca agentii au portofolii de clienti cand e vorba de nisa de lux (lux real, nu lucs), pentru ca aceste imobile sunt mai rare si clientii sunt discreti. Iar investitii in marketing dincolo de un simplu anunt se fac numai pentru proiecte rezidentiale.

#113
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Nu stiu ce ai vandut si la ce pret, dar o agentie nu SCADE pretul vanzatorului si nu se ocupa de ea. In cazul tau poate a fost o locatie care nu era foarte cautata. O agentie care lucreaza pe anumite zone nu ia clienti de pe OLX, ii ia din alte parti si cine vrea sa se mute in zonele alea si se incadreaza la bani, se muta. Pentru vanzarile DISCRETE (sume 350.000-500.000 sau mai mari) se face colaborare intre mai multe agentii - una vine cu casa care e exclusivitate si celelalte vin cu clienti inclusiv evrei care nu sunt luati de pe internet. In cazurile astea se aplica alte reguli stabilite si acceptate de toti, inclusiv notarul este fost judecator.

#114
FronT

FronT

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.02.2017

View Postcald, on 04 aprilie 2018 - 12:59, said:

O agentie care lucreaza pe anumite zone nu ia clienti de pe OLX, ii ia din alte parti

cum ar fi?
anuntul.ro? lajumatate.ro? publi24?

#115
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Sunt clientii care cauta o anumita zona si apeleaza la agentiile din zona respectiva. Cumparatorul se duce, se intereseaza si urmeaza sa fie contactat cand apare ceva in zona. Zonele astea sunt locatii centrale unde vanzatorii evita sa dea anunt pe internet. Nu toata lumea cauta si cumpara pe OLX si nu sunt numai vanzatori care vand pe OLX sau anuntul.ro, lajumatate.ro, publi24, sau altele. Un cumparator daca vrea sa se mute in zona X, cauta acolo pana gaseste si se muta chiar daca asteapta si 6 luni. La fel este si in cazul vanzatorilor.

Edited by cald, 04 April 2018 - 13:55.


#116
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,206
  • Înscris: 10.04.2006
Si ce vanzator ar sta cu anunturi doar prin agentii in loc sa puna si pe olx/etc si sa isi creasca sansele?

#117
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Aia care nu vor sa se trezeasca cu stolul de conationali (etnia mai colorata) la usa. Poate nu se stie, dar primii care vin la anunturile de pe internet sunt REVANZATORII care, unii sunt mai colorati si de evitat.

Edited by cald, 04 April 2018 - 14:23.


#118
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,206
  • Înscris: 10.04.2006
Sigur ca da. Si marmota...
Daca ar fi asa, nu ar mai exista anunturi pe olx

#119
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 22.05.2011
Ii poti tria in secunda doi,  nush ce ar fi asa de greu...   Si nu vin cu stolul, tocmai ca vin ascuns

#120
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View Postcald, on 04 aprilie 2018 - 12:59, said:

Nu stiu ce ai vandut si la ce pret, dar o agentie nu SCADE pretul vanzatorului si nu se ocupa de ea.
Toti agentii doresc sa scada pretul vanzatorului si sa-l creasca pe cel al cumparatorului, ca sa-si incaseze comisionul. Sa pretinzi altceva e hazliu.

View Postcald, on 04 aprilie 2018 - 12:59, said:

O agentie care lucreaza pe anumite zone nu ia clienti de pe OLX, ii ia din alte parti si cine vrea sa se mute in zonele alea si se incadreaza la bani, se muta.
Toate agentiile pescuiesc clienti de pe Argus si alte softuri care parseaza anunturile zilnice. Daca nu din anunturi, de unde sa ia clientii? Posted Image Daca ar astepta sa se adreseze la ei un client, ar muri de foame, din cauza reputatiei bransei.

View Postcald, on 04 aprilie 2018 - 12:59, said:

Pentru vanzarile DISCRETE (sume 350.000-500.000 sau mai mari) se face colaborare intre mai multe agentii - una vine cu casa care e exclusivitate si celelalte vin cu clienti inclusiv evrei care nu sunt luati de pe internet. In cazurile astea se aplica alte reguli stabilite si acceptate de toti, inclusiv notarul este fost judecator.
Povesti pescaresti. Nu au cum sa traiasca toate agentiile din vanzari mari. Sunt foarte putine care fac asta (au capacitatea sa faca asta), nu marea masa a agentilor.

View Postcald, on 04 aprilie 2018 - 13:32, said:

Cumparatorul se duce, se intereseaza si urmeaza sa fie contactat cand apare ceva in zona.
De multe ori agentii care ma contacteaza imi prezinta clienti care deja m-au contactat direct sau unii atat de nepotriviti incat e hazliu cum nu triaza nimic. Asta inseamna ca (aproape) toti clientii se uita pe situri de anunturi, nu stau in nadejdea agentiilor care fac acelasi lucru.

View Postcald, on 04 aprilie 2018 - 14:17, said:

Aia care nu vor sa se trezeasca cu stolul de conationali (etnia mai colorata) la usa. Poate nu se stie, dar primii care vin la anunturile de pe internet sunt REVANZATORII care, unii sunt mai colorati si de evitat.
Afirmatia aceasta din nou nu se potriveste deloc cu experienta mea. E drept ca nu am avut proprietati in zone rau famate.

#121
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
O vanzare discreta se face la 4-6 luni. Eu nu am scris ca agentiile nu se ocupa si de alte categorii de clienti, dar nu scazi pretul fiinca apeleaza la altii. Comisionul se ia de la cumparator si se negociaza.
Si cu asta am incheiat, credeti ce vreti.

Edited by cald, 04 April 2018 - 14:49.


#122
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Eu vad rolul agentului in a izbuti ce nu pot eu sa fac:

1) Sa aduca clienti la care eu nu pot ajunge
2) Sa vanda mai scump decat sunt eu capabil.

Pentru 1) v-a spus si dumnealui mai sus: cand e vorba de a avea in portofoliu un cumparator serios si eligibil, este necesar sa colaboreze mai multe agentii. Cu alte cuvinte, rareori au cate un client in portofoliu.
Pentru 2) nu e nevoie sa mai povestesc, intotdeauna agentiile mi-au adus numai clienti cu oferte mai mici decat ce pot vinde eu singur. Iar eu sunt un vanzator slab.

In epoca internetului, rolul agentiei imobiliare e anacronic. Rolul sau de baza era sa faca jonctiunea dintre cerere si oferta. Acum aceasta jonctiune se face facil, online, direct de la cumparator la vanzator.

#123
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Clientii aia care sunt adusi de agentie unde vinzi sunt TURISTII SARACI. Citeste ce am scris mult mai inainte unde am explicat cum fac agentii pe GHIZII TURISTICI si se plimba cu clienti care nu au suma ceruta de vanzator.

#124
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Foarte corect, coincide cu observatia mea. Adica rolul agentului ar fi inutil in tranzactie. Pana acum, desi nu mai sunt chiar la prima tinerete, inca astept un agent care sa ma ajute la o tranzactie sa fac ceva in plus. Cei care s-au (mai) apropiat de ideea asta au fost samsarii de pe langa primarii, care intr-adevar au acces la informatii ce nu sunt publice sau sunt ascunse intentionat. Necazul e ca si umfla pretul si acolo putem intr-adevar vorbi de mafia imobiliara.

Dar un agent imobiliar cu aceasta ocupatie, care sa aiba scris pe cartea de vizita Agent Imobiliar, inca astept sa intalnesc la o tranzactie si sa aduca ceva in plus. Dar e si normal sa fie asa: nu au de unde sa aiba acces la informatii care nu sunt disponibile pe internet.

Daca vrei sa obtii un pret bun, de multe ori e pagubos sa lucrezi cu agentii imobiliari, pentru ca iti deturneaza clientii. Daca tu vrei sa tii pretul, automat agentul care stie si alte proprietati in zona le pune in concurenta cu a ta. Mi s-a intamplat ca un client care a fost adus la mine de un agent sa-l vad ca a cumparat prin vecini. Adica agentul s-a folosit de mine ca sa isi faca jobul lui, iar la mine a ramas pierderea de timp.

#125
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 09.09.2017
Dau agentiile imobiliare faliment in draci. Hai ca mai e putin si fie se verifica la sange activitatea voastra, fie dispareti de pe piata. In era internetului, nu ai cum sa supravietuiesti din punct de vedere profesional cand iti tratezi clientii cu sictir, ca si cum le-ai face o favoare.
De asta multi fosti agenti sunt acum taximetristi sau saormari.

Edited by leusteanul, 04 April 2018 - 15:26.


#126
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 22.05.2011
#cald se refera banuiesc la clientii "prima casa"...
E funny sa ajungi sa-i dispretuiesti pe cei care-ti pun o paine pe masa,  e o atitudine de  agent-taximetrist .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate