Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Agentii imobiliari: Parazitii, viermii si criminalii societatii in Romania (Rant)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#73
3drocco

3drocco

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 22.06.2008

 mIRaJj, on 24 martie 2018 - 13:21, said:


De ce ai turna zmoala??

Ca sa-i molesteze. Bimbo, pentru o clarvazatoare, esti cam slow!

#74
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Habar nu aveti cum e viata de agent imobiliar - trebuie sa convingi toti desteptii si sa faci pe ghidul pentru 500 euro pe care nu esti sigur ca ii are si pe aia. Toti saracii vor sa vada case si ei nu au bani. Te poarta pe drum, si dupa ce vad 7-10 case, se hotarasc foarte greu. Astia sunt numiti turisti saraci. Comisionul il iei la antencontract, la notariat si arunci numarul la saracii astia.

Edited by cald, 24 March 2018 - 17:33.


#75
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

 cald, on 24 martie 2018 - 17:29, said:

Habar nu aveti cum e viata de agent imobiliar - trebuie sa convingi toti desteptii si sa faci pe ghidul pentru 500 euro pe care nu esti sigur ca ii are si pe aia. Toti saracii vor sa vada case si ei nu au bani. Te poarta pe drum, si dupa ce vad 7-10 case, se hotarasc foarte greu. Astia sunt numiti turisti saraci.
Iata ca aparut si agentul. Matale nu vezi cateva probleme fundamentale in ce declari mai sus:
1. Nu este datoria noastra sa avem habar. Tu ti-ai ales meseria cu buna stiinta si nesilit de nimeni, nu ti-a pus nimeni pistolul la gat si nimeni nu are datoria sa iti poarte de grija sau sa te compatimeasca. Nu iti convine, schimba domeniul, eventual covrigar sau saormar ar fi mai decent.
2. Da, trebuie sa convingi omul sa cumpere, iar pentru asta iti trebuie o documentare pe care 99% dintre agenti n-o au. Doar nu te astepti sa fii platit doar pentru ca duci omul din locul X in locul Y.
3. Nu e problema ta cati bani are sau nu potentialul client.
4. "Toti saracii vor sa vada case si ei nu au bani. Te poarta pe drum, si dupa ce vad 7-10 case, se hotarasc foarte greu." Nu hotarasti tu cate case vede clientul inainte de a se hotari. 7-10 apartamente mi se pare chiar foarte putin, trebuie sa vezi cel putin 20-30 de apartamente, ca o casa o cumperi o data sau de 2 ori in viata si trebuie sa casti bine ochii. Care ti-e problema, ca nu iti baga banii in buzunar din prima, fara ca matale sa misti un deget?

Ca sa rezum, comentariul de mai sus e tipic agentilor imobiliari. Se pare ca n-ati invatat nimic din criza precedenta, baieti, abia astept sa vina urmatoarea criza sa dea cu voi de pamant si sa va mai iasa fumurile si arogantele pe nas.

Edited by leusteanul, 24 March 2018 - 17:40.


#76
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Traiesc din chirii de multi ani de zile. Fac ceva pe pretentiile clientilor saraci. Cand auzi ce sume au, nici nu ai unde sa-i duci, pierzi vremea, ei vor unde este cu 30-50% mai mult.

Edited by cald, 24 March 2018 - 17:47.


#77
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Hm. Cand ma gandesc ca la americani trebuie sa ai autorizatie pentru a fi agent imobiliar. Adica dai un examen.

 cald, on 24 martie 2018 - 17:43, said:

Traiesc din chirii de multi ani de zile. Fac ceva pe pretentiile clientilor saraci.

Felicitari boss. Si atunci de ce te enervezi cu toti saracii, esti masochist?

#78
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Saracii sunt aia care cumpara de nevoie, aia cu bani stiu unde sa se duca direct (cunostinte, prieteni care vand).
Definitia saracului - clientul care are 50.000-60.000 euro si vrea sa ia unde este 70.000-80.000.

Edited by cald, 24 March 2018 - 17:54.


#79
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Dar matale cati bani ai acum in portofel?
Banuiesc ca din moment ce te pretezi la interactiunea cu saracii, care iti repugna, o faci ca esti nevoit si de fapt n-ai o chifla in stomac.
Hehehe, abia astept ca urmatoarea criza sa dea cu voi de pamant, poate intre timp se reglementeaza si la noi treaba cu agentii imobiliari, sa vedeti atunci ce mielusei deveniti peste noapte.

#80
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
90% din clientii care apeleaza la agentiile imobiliare cred ca gasesc sub pretul zonei pentru comisionul pe care il da.  Bani (sume mari ) nu am, dar am case care se pot transforma in bani.
Poate sa vina criza crizelor ca tot o duc bine din chirii. Aia care au o suma fixa se indatoreaza la banca, deci clientii saraci nu au niciun ban, si, dupa ce cumpara, sunt datori vanduti 30 de ani la banca.

Edited by cald, 24 March 2018 - 18:40.


#81
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 cald, on 24 martie 2018 - 18:32, said:

Bani (sume mari ) nu am, dar am case care se pot transforma in bani.

Corect. Vorbesti cu un agent imobiliar si le vinde la pret beton!

#82
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Rolul lui matale e sa negociezi pretul si sa obtii cel mai bun pret pentru client, ca doar de asta esti platit.
Plus sa ii oferi clientului toata documentatia necesara, si anume: cadastrul, cartea tehnica a blocului (ai vazut vreodata asa ceva, stii ce e aia?), informatii referitoare la structura blocului, la vecinatati, ajutor in intocmirea dosarului pentru credit etc. Matale faci ceva din toate astea?

#83
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Cartea tehnica a blocului nu o cere nimeni, pretul e cel cerut de vanzator si nu se scade deoarece nu te mai primeste cu alt client. Actele, in original, le prezinta vanzatorul la vizionare, dosarul de creditare nu e treaba mea - iau comisionul inainte, nu dupa ce nu ii aproba creditul ( am avut cazuri). Ca agent imobiliar, tii partea vanzatorului deoarece clientul daca nu vrea sa ia, tu vii cu alti clienti si nu te mai primeste, zice ca l-a vandut cu altii.

Edited by cald, 24 March 2018 - 18:57.


#84
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017
Serios? Pretul e cel cerut de vanzator, esti tu sigur de asta?
Pai daca nu esti in stare sa-mi reprezinti interesele si sa negociezi pretul, de ce te-as mai plati?
Doar ca ma duci din locul X in locul Y?

 cald, on 24 martie 2018 - 18:45, said:

Ca agent imobiliar, tii partea vanzatorului
Pai matale pe cine reprezinti, de fapt? Pe mine, in calitate de client si potential cumparator, sau pe vanzator?
Ca daca ai impresia ca ne reprezinti pe ambii, vezi ca intri sub incidenta legii, ca dubla reprezentare e ilegala.

#85
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
EXACT - pretul este cel care este dorit de vanzator, nu de clientul care nu face dovada banilor, si zice ca poate sa obtina suma x de la banca.

Edited by cald, 24 March 2018 - 19:01.


#86
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

 cald, on 24 martie 2018 - 19:00, said:

EXACT - pretul este cel care este dorit de vanzator, nu de client
Si rolul tau in toata povestea asta fiind...??
Ce faci matale, mai exact, de crezi ca meriti sa mananci o chifla de pe urma mea la sfarsitul zilei?

#87
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Mananc mai mult de o chifla de pe urma saracilor. Duc clientul la usa vanzatorului. E de ajuns atat.
Tin partea vanzatorului deoarece el are ceva real (casa) , nu partea clientului care are bani virtuali ( creditul ce urmeaza sa il ia), el nu are de unde sa stie. Clientul este vaca de muls de agent, banca, vanzatorul este cel care are ceva real (casa).TOTI PROCEDAM ASA - stai linistit cu prostiile legale.

Edited by cald, 24 March 2018 - 19:14.


#88
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

 cald, on 24 martie 2018 - 19:04, said:

Mananc mai mult de o chifla de pe urma saracilor.
Atunci fii recunoscator ca saracii aia iti arunca o ciosvarta ca sa nu mori de foame, ca matale, concret, nu faci NIMIC sa meriti banii aia.

 cald, on 24 martie 2018 - 19:04, said:

Duc clientul la usa vanzatorului. E de ajuns atat.

Serios? Pai asta pot sa fac si eu, sa ma deplasez din punctul X in punctul Y.
De ce te-as plati doar ca ma duci la usa vanzatorului?

Daca vanzatorii ar avea un dram de minte sa realizeze ca nu au nevoie de intermediari absolut inutili, ar pune anunturi de vanzare cu "EXCLUS AGENTII" si cu un watermark mare pe poze, sa nu le mai preluati fara acordul acestora si sa asteptati dupa aia comision cu miloaga.
Sa invatati ca un client trebuie respectat si cum sa ii reprezentati interesele.
Pana atunci, ramaneti fix ceea ce am stabilit: niste paraziti care trebuie sa dispara.

Edited by leusteanul, 24 March 2018 - 19:11.


#89
cald

cald

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 125
  • Înscris: 02.02.2014
Niciun agent nu da 2 lei pe cumparator fiinca nu stii cati bani are, fiinca nu spune, el zice ca se inadreaza la o suma dar cumpara la alta suma si te plimbi ca prostul doar sa vada pe unde viseaza el ca ar vrea sa stea. Astia sunt numiti turistii saraci.

Edited by cald, 24 March 2018 - 19:21.


#90
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,549
  • Înscris: 09.09.2017

 cald, on 24 martie 2018 - 19:18, said:

Niciun agent nu da 2 lei pe cumparator fiinca nu stii cati bani are, fiinca nu spune, el zice ca se inadreaza la o suma dar cumpara la alta suma.
Pai atunci eu de ce as da 2 bani pe tine, in calitate de cumparator?
Ce faci tu pentru mine, concret? Cum imi reprezinti interesele, ca doar astepti comision din partea mea?
Negociat pretul - NU
Pusa toata documentatia la dispozitie - NU
Oferita toata gama de informatii necesare despre bloc - NU

Astepti comision ca faci pe taximetristul si ma duci din punctul X in punctul Y?
Hehehe, noroc ca oamenii au inceput sa se destepte si sa invete cum sa scape de paraziti.

Va fi mai greu cand va trebui sa va reprofilati, ca nu iei comision ca saormar Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate