Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Agentii imobiliari: Parazitii, viermii si criminalii societatii in Romania (Rant)

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#55
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Tu vrei estimari de costuri in conditiile in care ei habar nu au ce vand? Un vecin avea casa la vanzare si cheile erau la mine ca el e plecat. Muream de ras cand apareau agentii cu un posibil client. Mai mult le ziceam eu la oameni ce si cum. Cand am intrebat omul de suprafete raspunsul lui a fost "stati sa ma uit pe anunt" . Lasa, nu te mai uita ca ii spun eu omului si suprafete, si ce mobila ramane si ce se duce, si ce finisaje are si ce mai trebuie facut si de cat e izolatia ca eu mi-am facut temele pentru vanzarea asta :D

  Si faza se repeta la mai multi agenti de la mai multe agentii. Pana la urma s-a vandut direct de pe OLX.

Edited by PoeOvidiu, 11 December 2017 - 07:55.


#56
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Comportamentul agentilor este exact oglinda societatii.
Aceeasi aroganta si agresivitate care o vezi peste tot in trafic, in media, spatiul public etc.
Obiectivul principal este "arde-l pe fraier".

#57
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View PostmIRaJj, on 25 noiembrie 2017 - 22:14, said:

Agentii imobiliari nu ajuta nicicum si nu "ofera" servicii folositoare in niciun fel.

Agentii imobiliari in proportie de 95% doar inseala, mint, impiedica, cresc preturile, si apoi inseala si mint din nou
Cam asta fac și clienții, de fapt, clienții vor să țepuiască agenții și agenții vor să țepuiască clienții. Normal că tu ca agent, după ce stai 6 ore cu un client care apoi îți trage țeapă, cauți să tragi o țeapă altor clienți ca să nu ieși pe minus. Și astea-s nimicuri, parlamentarii, senatorii și deputații vor să tragă țeapă la o țară întreagă în timp ce oamenii se ceartă care e țeapar mai mare. Când punem țeapa pe steagul țării?

#58
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Deci 6 ore din viata unui agent valoreaza 2000 de euro?
Eu nu iau atata in 6 ore si totusi sunt doctor...

#59
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Stii gaura aia din steag? E de la teapa...

#60
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostmIRaJj, on 08 decembrie 2017 - 22:32, said:

Incercand sa imi vand o proprietate imobiliara, si avand exerienta de a intalni zilnic agentii imobiliari cu cea mai buna reputatie...
De la un singur eveniment nu poti generaliza. Cred ca exagerezi, la fel cum faci in titlu cand ii numesti 'criminalii societatii'.

Edited by Quantum, 15 December 2017 - 06:59.


#61
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,114
  • Înscris: 04.02.2011

View Postcatalin11catalin, on 14 decembrie 2017 - 14:18, said:

Deci 6 ore din viata unui agent valoreaza 2000 de euro?
Eu nu iau atata in 6 ore si totusi sunt doctor...
Se vede că nu ai lucrat în vânzări. Dacă un agent ia 2000€ pe un contract, e unul care îl încheie în luni de zile., Majoritatea sunt mici, de închiriere. Din ele se scad chiria și transportul precum și alte taxe sau cheltuieli. Exemplul acela de 6 ore era unul în care nu s-a încheiat nimic, deci lula bani.
Agenții sunt gunoaie (și eu am fost țepuit de unul, deci, atenție la contractele cu ei, mai ales la subînchirieri) însă nici la ei nu umblă câinii cu covrigi în coadă.

#62
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

View Postcatalin11catalin, on 14 decembrie 2017 - 14:18, said:

Deci 6 ore din viata unui agent valoreaza 2000 de euro?
Eu nu iau atata in 6 ore si totusi sunt doctor...

Niciun agent nu face efort de 6 ore pentru un client.

Thread-ul asta e invadat de agenti imobiliari, singurii care spun orice pozitiv despre agentii imobiliari sunt chiar agentii imobiliari insisi

#63
just_me_2007

just_me_2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 29.06.2007
Atunci cand sunati la un anunt valabil dat de un agent, acesta este reprezentantul vanzatorului. Daca eu apelez la un agent sa i-mi caute in apartament este reprezentatul meu. Daca sunati si va pune sa semnati in contract pe x luni, desi ati vazut un apartament pe care agentul il promoveaza, mergeti la politie si faceti plangere penala pentru inselaciune! In caz de proces trebuie doar sa doveti ca el a dat anunt pentru apartamentul respectiv. Un reprezentat in negociere nu poate reprezenta ambele parti!

Edited by just_me_2007, 03 January 2018 - 16:59.


#64
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009
agentii imobiliari sunt paraziti care nu produc nimic, nu ajuta cu nimic, doar incurca, paraziteaza si imbolnavesc tranzactiile imobiliare

#65
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Am cautat zilele astea un teren prin una din comunele ilfovene. Eibine m-am intalnit cu un agent imobiliar care mi-a zis un pret dublu fata de ce vazusem eu in anunturile de pe OLX, iar acesta mi-a spus ca toate anunturile de pe net sunt ale agentiei lui.
Nu mi-a venit sa cred, asa ca am mai sunat la cateva anunturi, si intradevar, toti erau vorbiti intre ei. Nu exista concurenta, e o mare familie interlopa, probabil mana in mana cu primarul, ce detine monopol pe toate terenurile din comuna respectiva.

#66
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017

View Postgeostorm, on 04 ianuarie 2018 - 07:34, said:

Am cautat zilele astea un teren prin una din comunele ilfovene. Eibine m-am intalnit cu un agent imobiliar care mi-a zis un pret dublu fata de ce vazusem eu in anunturile de pe OLX, iar acesta mi-a spus ca toate anunturile de pe net sunt ale agentiei lui.
Nu mi-a venit sa cred, asa ca am mai sunat la cateva anunturi, si intradevar, toti erau vorbiti intre ei. Nu exista concurenta, e o mare familie interlopa, probabil mana in mana cu primarul, ce detine monopol pe toate terenurile din comuna respectiva.

Da, ei stabilesc impreuna pretul din pozitia lor de monopol, si le fac viata un cosmar oricui incearca sa intre in teritoriile dominate de ei

#67
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postteza, on 04 ianuarie 2018 - 19:46, said:



Da, ei stabilesc impreuna pretul din pozitia lor de monopol, si le fac viata un cosmar oricui incearca sa intre in teritoriile dominate de ei

Asa m-am.ganditsi eu. Asa ca am refuzat sa,le dau bani unor interlopi.

#68
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017
Si eu as fi facut la fel.

#69
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Eu acum 7 ani cand am spus ca "ajentii" sunt niste viermi si scursori mi-am luat warn cateva luni, vad acuma ca si moderatorii s-au prins cum sta treaba cu ei :).

#70
teza

teza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 19.11.2017
sau poate au luat si ei ceva tepe de la agentii imobiliari si au inteles aceasta realitate romaneasca....

#71
spzHades

spzHades

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 03.06.2007
Eu ascociez parcangii cu agentii imobiliari. Mi se par scursurile societatii acesti "agenti imobiliari".

Nu am problema cu agentii imobiliari care incheie contract de exclusivitate cu propietarul , agentul ia cheia si se ocupa el de tot. Apoi pe tine ca client te ajuta cu actele si face toata alergatura pentru tine. isi merita acei 2% sau 50% din prima chirie, ca omu' se ocupa.

Vorbesc de acele mizerii sociale care fura anunturi sau il suni , il intrebi de un imobil si iti zice pai stati sa vb cu propietaru' sa vedem cand putem sa-l vizionam, ii intrebi cat e comisionu si iti zic 2-3%... pentru ce? Ca ma pui in legatura cu propietaru? Mars la munca ma nu la intins mana, sa postezi anunturi pe net nu e munca. Ai fost intermediar in cazuri d'astea, iti iei un comision , dar nu bagi mana in buzunar pana la fund. Pe astia nu-i sufar, daca nu era ilegala violenta fizica , mama ce i-as molesta. I-as pune langa parcangii si as turna zmoala pe ei.

Edited by spzHades, 09 February 2018 - 12:18.


#72
mIRaJj

mIRaJj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 14.10.2009

View PostspzHades, on 09 februarie 2018 - 12:17, said:

Eu ascociez parcangii cu agentii imobiliari. Mi se par scursurile societatii acesti "agenti imobiliari".

Vorbesc de acele mizerii sociale care fura anunturi sau il suni , il intrebi de un imobil si iti zice pai stati sa vb cu propietaru' sa vedem cand putem sa-l vizionam, ii intrebi cat e comisionu si iti zic 2-3%... pentru ce? Ca ma pui in legatura cu propietaru? Mars la munca ma nu la intins mana, sa postezi anunturi pe net nu e munca. Ai fost intermediar in cazuri d'astea, iti iei un comision , dar nu bagi mana in buzunar pana la fund. Pe astia nu-i sufar, daca nu era ilegala violenta fizica , mama ce i-as molesta. I-as pune langa parcangii si as turna zmoala pe ei.

De ce ai turna zmoala??

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate