Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...
 Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 

Etajul 10 si frigul.. prieteni de nadejde

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005
Are raspunderea pe care i-ati trasat-o in fisa postului. Si tot asociatia e datoare sa il traga la raspundere fie de bunavoie, fie fortati de tine. Un proces e un fel de a ii forta. Poti ameninta ca aduci o firma care sa rezolve problema la orice costuri ar fi necesar dupa care ii dai in judecata ca sa recuperezi banii inclusiv cheltuieli de judecata. Sau poti intelege ca uneori problema e mai simpla decat crezi si nu e necesar sa stai in frig pana se rezolva magaria.

Presiunile n-au cum sa le creasca prea tare intr-un bloc turn fara sa bubuie cate ceva pe la parter. Daca (am vazut acum) zici ca in alte camere radiatoarele dau caldura normal, problema nu e de la PT. Pune o poza cu coloana si radiatorul in cauza, mai simplu.

#38
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Ar trebui sa te lamuresti unde se duce teava mai sus de tine. Ori iese undeva in uscatorie/casa scarii unde se poate aerisi, ori se duce inapoi la subsol si sa incerci sa aerisesti pe ea ca e mai eficient. Daca e un robinet blocat si nu aeriseste nimeni coloana... e clar.

#39
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,937
  • Înscris: 26.02.2010

 virgilmm1, on 31 octombrie 2017 - 11:01, said:

Scuze ca am raspuns cu intarziere.
Coloanele principale nu au fost taiate. De la mine mai fac un traseu, dar nu stiu exact unde duc . Una dintre coloanele principale da agent termic atat caloriferului meu, cat si caloriferului unui vecin (nu locuieste nimeni in apartament). Cu acesta am cea mai mare problema cu aerisirea (scoate putin aer 1-2 secunde, dupa care nu mai iese aer deloc).
I-am chemat de cateva ori pe cei de la radet, de fiecare data a venit si administratorul (care comenta mereu cate ceva). Nu au rezolvat nimic. Au venit, s-au uitat, au dat din umeri, au facut o foaie de constatare si au plecat.
Vazand ca nu rezolv nimic, anul trecut am facut sesizare si la ANPC si in 30 de zile am raspunsul: temperatura la subol este in limitele normale, restul fiind sub administratia blocului. Spre sfarsitul acestor 30 zile au fost si acele 3 zile in care au mers caloriferele bine Posted Image)) aveau cum sa mareasca presiunea/ temperatura agentului termic cei de la radet pe parcursul verificarilor astfel incat sa le iasa bine masuratorile? Posted Image))
Intrebarea mea este: administratorul chiar nu are nici o responsabilitate in acest sens? Apartamentele sunt proprietate privata si putem degera in ele, ca pe el nu il intereseaza?

Nu prea are treaba cu caloriferul vecinului, totusi ai pus robineti de trecere vara pe orizontala ca sa verifici caloriferul este in regula?

#40
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Pai, daca te-ai gandit sa faci reparatii in miezul iernii e destul de simplu.
     Desfaci un racord de la calorifer si lasi apa sa curga pana cand esti sigur ca a ajuns la parter.
     Apoi opresti incalzirea in tot blocul si declari ca ai avarie.
     Nu repari pana nu sunt de acord sa schimbe tevile sau pana cand nu le ingheata apa in calorifere.

#41
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,564
  • Înscris: 24.02.2017
Man, daca el o sa faca pe nesimtitul, si ceilalti se vor enerva si vor face la fel. Nu cred ca asta e solutia. Sa vedem ce raspuns dau cei de la ANPC.

#42
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
*Bogotta cei de la RADET mi-au dat un raspuns in urma sesizarii la ANPC : la verificarile efectuate la bloc, parametrii de la incalzire sunt in concordanta cu cei de la punctul termic. Deci problema este una interna (a blocului)
O alta problema este ca acelasi administrator, cand i-am spus de schimbat tevi, etc, mi-a replicat ca blocul lui nu are nici o problema (apa ce trece prin tevi este curata, tratata, tevile nu au cum sa aiba problema, bla bla bla). Dupa el, tevile sunt ca noi dupa 30 de ani - smart one ;)

Am amintit ca din una din  coloanele principale pleaca tevi si pentru caloriferul vecinului deoarece ma gandesc ca, alimentand 2 calorifere, este normal sa fie presiune mai mica. Caloriferul in cauza nu se incalzeste absolut de loc (nici aer nu vrea sa iasa)
Nu stiu unde duc tevile principale, dar aerisirea se face de undeva de pe hol.

** nu as vrea sa fac tãmbãlãu ( sa ma pun rau cu vecinii). Am vorbit cu seful asociatiei de proprietari care este foarte de treaba si a spus ca o sa incerce sa mai discute cu administratorul - i-am sesizat si lui problema si a zis ca si fiul sau, care sta la etajul 8- dar la alta scara, are un calorifer problematic (dar nu ca al meu, sa nu se incalzeasca deloc). Aparent administratorul asta e un fel de Visinescu al blocului (toti sunt reticenti sa discute cu el). Anul trecut s-au strans si semnaturi de schimbare a administratorului, dar cred ca ne-am inecat la mal :))

Edited by virgilmm1, 31 October 2017 - 17:25.


#43
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005
Tu de fapt vrei sa gasesti pe cine poti da vina. Raspunsul e unul singur: pe asociatia din care faci parte. Succes.

#44
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Nu vreau sa gasesc pe cineva pe care sa pot da vina. Vreau doar sa gasesc o solutie pentru a putea rezolva problema. De aceea am apelat si la forum, poate a mai intampinat cineva probleme asemanatoare si imi poate da un sfat. Am amintit si de situatia cu administratorul pentru expune cele intamplate. Nu cred ca i-ar conveni nimanui situatia de fata. Multumesc pentru raspunsuri!

#45
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005
Pui poza aia?

#46
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 virgilmm1, on 31 octombrie 2017 - 18:45, said:

Nu vreau sa gasesc pe cineva pe care sa pot da vina. Vreau doar sa gasesc o solutie pentru a putea rezolva problema. De aceea am apelat si la forum, poate a mai intampinat cineva probleme asemanatoare si imi poate da un sfat. Am amintit si de situatia cu administratorul pentru expune cele intamplate. Nu cred ca i-ar conveni nimanui situatia de fata. Multumesc pentru raspunsuri!
problema tine de Asociatie...si eu am avut problema asta cu vecini care nu doreau sa schimbe coloanele pe motiv ca la ei mergea caldura dar la mine stand la  la 4 nu....
Dupa multi ani de chinuri am rezolvat problema radical...mi-am pus centrala termica si am scapat de problema
Acum aia teparii Radet devin brusc interesati de ce se intampla in interiorul asociatiei doar cand vrei sa te debransezi..isi cer nu stiu ce proiecte si fantezii si iti pun bete in roate..
In Timisoara nimeni nu mai tine cont de tepari la noi Colterm..cnf legii actuale ai nevoie de acord vecini cu peretii comuni si al asociatiei plus dovada ca asiguri sistem alternativ de incalzire si pa .....si vecinii aia tre sa aibe un motiv intemeiat sa nu-ti dea acceptul,chiar a pierdut un nervos de genul asta procesul ,gaura cheltuieli judecata 1000 de euro
Ce ma mira pe mine ca in Bucuresti lumea inca se lasa manipulata de tepari gen Radet si stau cu mana intinsa la ei pentru un drept a lor..
Din 2018 Ue interzice acordarea de ajutoare de incalzire in masa deci gigacaloria va costa pretul real 450 ron nu 150 cat platesc acum bucurestenii...sa vedem atunci

Edited by zontex, 31 October 2017 - 19:03.


#47
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Si eu stau la ultimul etaj si la fel caloriferele erau reci mereu. Am pus calorifere de fonta si de otel , tevi de pexal , am anulat tevile alea de aerisire(moment in care am aflat ca vecinul le anulase demult) .Acum toate caloriferele sunt calde. Daca opresti robinetul la tur si faci aerisire lasa sa curga 3-4 L de apa. Daca nu curge inseamna ca returul e infundat. Iners verifici turul(opresti robinetul la retur).

#48
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 laur_radu, on 31 octombrie 2017 - 21:44, said:

Si eu stau la ultimul etaj si la fel caloriferele erau reci mereu. Am pus calorifere de fonta si de otel , tevi de pexal , am anulat tevile alea de aerisire(moment in care am aflat ca vecinul le anulase demult) .Acum toate caloriferele sunt calde. Daca opresti robinetul la tur si faci aerisire lasa sa curga 3-4 L de apa. Daca nu curge inseamna ca returul e infundat. Iners verifici turul(opresti robinetul la retur).
daca tevile de sub el sunt colmatate singura solutie este schimbarea totala a coloanelor,degeaba face aerisire daca agentul ii curge printr-o gaura cat un varf de pix,aia de la etajele inferioare au teava groasa si colmatarea nu-i afecteaza....inca ..singura solutie e sa dai asociatia in judecata ,cu chichite procesul dureaza ani sau sa te tai total de la ei

#49
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Prima este de la caloriferul din living .
A doua dormitor . Caloriferele sunt legate in diagonala

Turul este cald la ambele. Am incercat si sa inchid turul si sa il aerisesc (dupa cativa litri se incalzeste si returul). Problema mai mare este la cel din din dormitor (este singura coloana de unde pleaca teava si pentru caloriferul vecinului) - acesta nu se incalzeste deloc. Dupa ce scot 3-4 ligheane cu apa, caloriferul se incalzeste o palma.

Attached Files


Edited by virgilmm1, 31 October 2017 - 22:17.


#50
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.07.2007
Pentru initiator am doua intrebari:
1. Daca poti inchide returul si dai drumul doar la turul de incalzire --> curge apa? Are un debit bun? (de exemplu umple o galeata de 10 litri in 3 minute).

2. Daca poti inchide turul si dai drumul doar la turul de incalzire --> curge apa? Are un debit bun? (de exemplu umple o galeata de 10 litri in 3 minute).

In functie de raspunsul la fiecare din cele 2 intrebari se poate stabili "vinovatul". Adica locatarul - scuze, dar acesta este adevarul conform administratorului.

O solutie, cam tehnica si grea, ar fi cea aplicata la curatarea de calcar a arzatoarelor centralelor pe gaz. Un recipiet cu solutie de curatat, o pompa puternica si un filtru mare pentru adunarea in el a particulelor/gunoaielor din sistem.
Aplici aceasta metoda pentru fiecare calorifer care nu functioneaza, desi eu as incepe cu cel care functioneaza.
Si as folosi aceasta tehnica atunci cand pompele de la Radet nu merg, pentru a beneficia cat mai mult de facilitatile solutiei de detartrare.

Este vreo diferenta intre administrator si seful asociatiei de proprietari? Care este?

PS. Am vazut pozele puse de tine. Vezi unde duc in continuare(in sus) cele 2 tevi si cauta sa le aerisesti de acolo.

PPS.  Poza a doua este corect pozitionata/ rotita?

Edited by grifonul_alb, 31 October 2017 - 22:23.


#51
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
10 litri in 3 minute nu imi ies nici la caloriferele care merg :)))
Cel din dormitor are un debit prost... are presiune foarte mica (dupa cum am spus, cand incerc sa il aerisesc iese aer in prima secunda- daca iese, dupa care vine doar apa ).
Sunt persoane diferite. Nu stiu ce atributii are presedintele asociatiei, dar cu el se poate discuta (e si diferenta de varsta ... 50+ de ani, fata de 85 de ani)

De aerisit coloana principala nu este o problema. Pe hol pot face aerisirea.
Intrebare: pentru aerisirea coloanei principale trebuie inchis de la subsol ceva? Vreau sa stiu daca are vreun efect daca aerisesc si singur ( cand vine administratorul opreste turul sau returul de la subsol- nu stiu exact)

Edited by virgilmm1, 31 October 2017 - 22:37.


#52
zontex

zontex

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 106
  • Înscris: 16.06.2017

 virgilmm1, on 31 octombrie 2017 - 22:15, said:

Prima este de la caloriferul din living .
A doua dormitor . Caloriferele sunt legate in diagonala

Turul este cald la ambele. Am incercat si sa inchid turul si sa il aerisesc (dupa cativa litri se incalzeste si returul). Problema mai mare este la cel din din dormitor (este singura coloana de unde pleaca teava si pentru caloriferul vecinului) - acesta nu se incalzeste deloc. Dupa ce scot 3-4 ligheane cu apa, caloriferul se incalzeste o palma.
cand aerisesti si scoti apa se incalzeste pentru ca faci circulatie prin el ,aerisitorul ala prin care scoti apa preia rolul turului sau returului ..una din astea doua sunt infundate sau colmatate...cand am avut eu problema in disperare de cauza asta am montat un robinet pe calorifer in locul aerisitorului la care am atasat un furtun dus in canalizare pe care il lasam deschis putin ca sa fac circulaie prin el cat de cat si sa nu deger in casa,problema e colmatarea coloanelor vad ca ti-ai facut distributie noua spre calorifere am facut si eu asta ..pana nu se schimba colanele care banuiesc ca au vreo 30 de ani nu rezolvi prroblema

Edited by zontex, 31 October 2017 - 22:40.


#53
grifonul_alb

grifonul_alb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.07.2007
Nu stiu daca ai raspuns la intrebarea 1. sau 2., dar mai mult ca sigur ai presiunea mica ("10 litri in 3 minute nu imi ies nici la caloriferele care merg") si tevi infundate.

In functie de raspuns ai teava de turul sau teava de retur infundata.

#54
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
@grifonul_alb - fac referire la ambele
Cand am incercat experimentul cu turul inchis, nu am observat vreo diferenta de presiune. :(
Caloriferul din living (tot cu problema), care e si mai mare, are presiune mai buna decat cel din dormitor  :(

Edited by virgilmm1, 31 October 2017 - 22:47.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate