Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto
 Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...
 "Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis
 Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...
 

Etajul 10 si frigul.. prieteni de nadejde

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
69 răspunsuri în acest subiect

#1
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Buna seara!
Locuiesc intr-un apartament de 3 camere situat la ultimul etaj al unui bloc de 10 etaje din Bucuresti.
De cand am cumparat apartamentul ma confrunt cu o problema legata de energia termica: 2 calorifere (living si un dormitor) nu vor sa se incalzeasca, chiar si daca fac zilnic aerisirea (scot 3 ligheane de apa si ele se incalzesc maxim o palma). Din cate am observat, fiecare calorifer are coloana separata.
Vazand ca nu exista un comfort termic satisfacator, au fost schimbate caloriferele (inclusiv tevile care pleaca din coloanele principale). Administratorul stia de aceasta problema de la vechii locatari, a venit in apartament si cand am schimbat caloriferele si cand i-am chemat pe cei de la radet pentru a constata daca este vreo problema.
In ciuda efortului financiar, cele doua calorifere tot nu vor sa se incalzeasca. Au trecut deja 3 ani si pe timpul iernii am chiar si 16 grade in apartament. 2 instalatori mi-au spus ca este o problema cu presiunea scazuta (din coloana principala a unuia dintre calorifere care nu se incalzesc ies tevi si pentru apartamentul vecin, nelocuit).
Astazi, o data cu plata intretinerii, am vrut sa ii dau maretului meu administrator o sesizare scrisa cu privire la problema mea si nu a vrut sa o accepte. Totodata, mi-a spus ca apartamentul este proprietate privata si ca este vina mea pentru ca am intervenit asupra caloriferelor. Sa imi vad de treaba ca el nu ma poate ajuta cu nimic. Mosul are 85 de ani si este un pui de comunist care se crede stapan pe plantatie (in acesti 3 ani a dat buzna in apartament de vreo 10 ori - sa verifice renovarea, sa verifice schimbarea caloriferelor, sa verifice, sa verifice...). L-am lasat in pace pana acum, dar deja a intrecut o limita de bun simt.
Imi puteti da o rezolvare? Cui sa ma adresez? Nu imi convine sa platesc agentul termic pentru 3 camere si eu sa beneficiez de caldura doar in una dintre ele.
Va multumesc!

#2
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.806
  • Înscris: 04.04.2008
Iti pui centrala si ai rezolvat.

#3
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Eu as pune centrala, dar nu stiu ce sanse de reusita am :))
In bloc nu mai are nimeni (am citit ca este un criteriu pentru cei de la radet), o sa intru iar in discutii cu administratorul (mai multi vecini sunt nemultumiti de el, dar nimeni nu ia initiativa.... nu a depus actele pentru anveloparea blocului (cu toate ca zicea ca a facut-o); nu a fost de acord nici cu inregistrarea unui PFA intr-un apartament vecin, etc..)

Editat de virgilmm1, 31 octombrie 2017 - 00:49.


#4
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.804
  • Înscris: 26.04.2011
Eu știu un nene care locuia la bloc, s-a mutat intre timp la țară.
Avea instalată  o pompa mica de centrala  care forța circuitul și nu ducea lipsa de caldura.

Editat de ddaannii, 31 octombrie 2017 - 00:59.


#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013
Ap de sub tine are?
Am stat si eu la ultimul etaj, si mi-am pus centrala.....

#6
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 26.03.2015
@viotl in apartamentul de sub mine sta o doamna in varsta care vrea sa concureze la miss vecina anului. Am incercat sa iau legatura cu ea de cateva (multe) ori, dar nu deschide usa. Din cate aminteles e in zadar incercarea mea... nu saluta/ vorbeste cu nimeni din bloc.
Singura data cand a fost amabila a fost cand si-a inundat apartamentul si a apelat disperata la vecinii de palier sa o ajute sa isi scoata apa din casa  :)))

#7
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Am uitat sa precizez:
La sfarsitul iernii trecute, timp de 3 zile(in premiera), cele 2 calorifere au mers normal. Nu stiu daca si-o fi oprit un vecin caloriferele si astfel a ajuns presiunea si la mine, sau care ar putea fi explicatia..

#8
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.247
  • Înscris: 24.05.2006
Eu am stat tot la 10, si vecina de langa avea aceeasi problema. A chemat pe unu' de la RADET care a masurat cate grade avea in casa iarna, si n-a mai platit intretinerea. Nu stiu cum si unde a fost.

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.132
  • Înscris: 29.06.2005
Asta voiam sa-ti sugerez si eu. Sesizezi direct la Radet sa vina sa-ti masoare de mai multe ori pe parcursul sezonului temperatura caloriferelor si a tevilor care duc la ele. Pe baza lor, in primavara, faci cererea de debransare pe motiv de deficiente si iti pui centrala de apartament.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.120
  • Înscris: 03.12.2005
La o ora de "maxima audienta" asigura-te ca-ti ies macar cativa litri pe minut si pe tur si pe retur. Daca nu, mergi in punctul termic si cere-le sa dea pompele mai sus. E posibil sa fie praf in zona ta instalatiile si asta e metoda lor de a evita deranjul.

Cele de mai sus nu ai sa le poti masura prin aerisitor, va trebui sa ai un dop demontat sau chiar intreg caloriferul.

#11
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.573
  • Înscris: 07.12.2014
Stiu ca arata ca dracu dar in ultima instanta nu se poate monta asa ceva pe tur?
https://www.shop-ein...gf5dhtr312.html

#12
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.467
  • Înscris: 25.08.2009
Posibil ca sa fie coloanele infundate.
La mine in bloc exista niste tevi de aerisire care pleaca de la ultimul apartament de pe coloana (etaj 10) si merg la etaj 11 (casa scarii). Ai asa ceva? Asta in ceea ce priveste aerisirea.
Din ce am mai citit, e bine sa ai si un robinet la iesirea din calorifer, pentru a putea regla debitul.
Daca ai schimbat caloriferele, ai eliminat o mare parte din probleme. Nu stiu daca ai facut asta, cred ca este bine sa fie schimbate si tevile orizontale care ies din T-ul coloanei spre calorifer si mai ales sa fi schimbat robinetele. Se stie ca instalatiile de incalzire comune sunt pline de mizerie. la mine in dormitor cand am schimbat teava+robinetul, ramasese un orificiu cat gamalia de ac, restul era depunere solidificata.
Mai poate fi o cauza dar dupa cum ai aratat e greu de verificat daca vecinii de sub tine nu vor. Posibil ca sa fie si modificari facute de ei de-a lungul timpului, coloana a fost proiectata pentru niste parametrii care au fost depasiti (calorifere mai mari, etc). Aveti montate repartitoare de preturi?

#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.132
  • Înscris: 29.06.2005

 PoeOvidiu, on 31 octombrie 2017 - 07:22, said:

Stiu ca arata ca dracu dar in ultima instanta nu se poate monta asa ceva pe tur?
https://www.shop-ein...gf5dhtr312.html


Ba da, insa s-ar putea sa nu rezolve problema, daca pe teava de tur nu ajunge apa ci doar aer.

Editat de florinel, 31 octombrie 2017 - 07:50.


#14
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

nu ai posibilitatea sa alimentezi caloriferele cu probleme din coloana care merge? ( acea coloana a mers bine tot timpul?)

ma gindesc ca inca doua calorifere nu ar fi o problema pe acea coloana, mai ales daca alimenteaza in celelalte apartamente calorifere de mai mici dimensiuni.

#15
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.120
  • Înscris: 03.12.2005
Treaba cu coloanele infundate e folclor in 90% din cazuri. Apa murdara ce o vedeti la aerisit are particule asa fine in suspensie ca nu se vor coaliza niciodata pe o teava verticala. De obicei sunt o problema in robineti si prin meandrele caloriferelor, daca au timp sa se sedimenteze.
Bineinteles, faptul ca robotul Dorel insista sa le puna in diagonala "ca asa e bine" favorizeaza infundarea cu sedimente.
La fel si coloana de aerisire generala. E o problema daca lipseste unde nu se aeriseste manual sau bunul simt nu a dictat un aerisitor automat. Altfel, daca e problema de aer in instalatie lucrurile merg ok cateva ore, apoi dispare iar caldura.
Daca la cativa litri de apa scosi din instalatie nu e cald caloriferul macar temporar, problema e de debit/echilibrare hidraulica.

#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.937
  • Înscris: 26.02.2010
Vezi ca este returul infundat pe la parter/etaj 1/etaj 2. Degeaba aerisesti caloriferele. Incearca sa vorbesti cu locatarii de mai jos sa schimbe coloana. Acelasi lucru si la mine, am schimbat acu 2 si 3 ani, insa proprietarul la 1 a vrut sa schimbe doar jumatate de coloana deasupra caloriferelor. Cred ca iar s-a infundat returul si iar se incalzesc slabut caloriferele.

Editat de aris86, 31 octombrie 2017 - 08:24.


#17
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.564
  • Înscris: 24.02.2017
Hmmm, complicata problema.

01. Nu cred ca mai are rost sa iti pierzi vremea si nervii cu idiotul de administrator
02. Fa o sesizare scrisa la Radet si cere numar de inregistrare pe ea. Cere-le lor solutii. Prin tevile tale trece agentul termic care este al lor ! Sau mai bine zis acum nu mai trece.
03. Muta-ti gandul de la centrala. In primul rand e foarte complicat sa obtii aviz de debransare. In al doilea rand este foarte scump sa iti tragi coloana de gaze separata pana la etajul 10. Trebuie proiect, materiale, mana de lucru, centrala in sine, regulator, senzor, electrovalva , etc. Plus un deranj urias.

#18
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.498
  • Înscris: 13.11.2011
Scuze de offtopic,am si eu o intrebare,mai bine zis nelamurire..
Mama are un apartament de 3 camere in Rahova in bloc de 4 etaje in care nu locuieste absolut nimeni,este gol.
Administratorul o pune sa plătească intreținerea exact ca ceilalti locatari,ca si cum ar sta acolo...motivul fiind acela ca prin apartament oricum trec tevile si dau caldura.
Caloriferele toate  sunt undeva pe minim (2 nici nu funcționează,cred ca sunt infundate,n-au mai fost curățate cred ca de 20 ani),dar in apartament oricum este caldura de la vecini.
Se poate face vreun demers/cerere la Radet sa plateasca jumate sau mai putin ?Vine frigul,mi se pare aiurea sa plateasca 200/300 lei lunar aiurea undeva  unde nu sta nimeni.
Ce parere aveti,e normal sau nu sa plătească la fel ca toti din bloc?

Editat de missionnad, 31 octombrie 2017 - 08:33.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate