Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

Etajul 10 si frigul.. prieteni de nadejde

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 missionnad, on 31 octombrie 2017 - 08:28, said:

Scuze de offtopic,am si eu o intrebare,mai bine zis nelamurire..
Mama are un apartament de 3 camere in Rahova in bloc de 4 etaje in care nu locuieste absolut nimeni,este gol.
Administratorul o pune sa plătească intreținerea exact ca ceilalti locatari,ca si cum ar sta acolo...motivul fiind acela ca prin apartament oricum trec tevile si dau caldura.
Caloriferele toate  sunt undeva pe minim (2 nici nu funcționează,cred ca sunt infundate,n-au mai fost curățate cred ca de 20 ani),dar in apartament oricum este caldura de la vecini.
Se poate face vreun demers/cerere la Radet sa plateasca jumate sau mai putin ?Vine frigul,mi se pare aiurea sa plateasca 200/300 lei lunar aiurea undeva  unde nu sta nimeni.
Ce parere aveti,e normal sau nu sa plătească la fel ca toti din bloc?


Da, e normal daca blocul e racordat la sistemul central de incalzire (RADET). Trebuie sa plateasca o cota parte (parca pana la 25% daca retin bine) din cheltuielile unui apartament similar la caldura (plus ca e obligatoriu sa se mentina o temperatura de minim 18 grade (ma rog, daca or fi 14-15, nu cred ca simte cineva), indiferent daca se locuieste sau nu).

Ontopic: initiator, sa nu fie tevile principale infundate. Se pot infunda cu apa "statuta" (din moment ce la ultimul etaj presiunea e cea mai mica, circulatia e mai deficitara). O alta varianta ar fi ca vecinul sa aiba tevile mai mari ca ale tale si sa traga mai mult ca la tine, si tu practic sa nu ai de unde sa mai beneficiezi de presiune. Fa o sesizare scrisa (nu accepta, trimiti cu posta recomandat, costa 6.30 lei) si ceri raspuns, tot scris. Daca nu primesti raspuns sau nu executa raspunsul mergi la primarie si faci reclamatie scrisa impotriva administratorului.

#20
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 26.02.2010

 sebulbus, on 31 octombrie 2017 - 08:00, said:

Treaba cu coloanele infundate e folclor in 90% din cazuri. Apa murdara ce o vedeti la aerisit are particule asa fine in suspensie ca nu se vor coaliza niciodata pe o teava verticala. De obicei sunt o problema in robineti si prin meandrele caloriferelor, daca au timp sa se sedimenteze.
Bineinteles, faptul ca robotul Dorel insista sa le puna in diagonala "ca asa e bine" favorizeaza infundarea cu sedimente.
La fel si coloana de aerisire generala. E o problema daca lipseste unde nu se aeriseste manual sau bunul simt nu a dictat un aerisitor automat. Altfel, daca e problema de aer in instalatie lucrurile merg ok cateva ore, apoi dispare iar caldura.
Daca la cativa litri de apa scosi din instalatie nu e cald caloriferul macar temporar, problema e de debit/echilibrare hidraulica.

teava de retur la etajul 1

[ https://s1.postimg.org/1csrj59eov/IMG_20151202_215200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s1.postimg.org/1nscqggcpb/IMG_20151202_215220.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://s1.postimg.org/1k8qsqw2cf/IMG_20151202_215244.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

60 de ani vechime coloana

#21
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

 Pololica, on 31 octombrie 2017 - 08:43, said:




Da, e normal daca blocul e racordat la sistemul central de incalzire (RADET). Trebuie sa plateasca o cota parte (parca pana la 25% daca retin bine) din cheltuielile unui apartament similar la caldura (plus ca e obligatoriu sa se mentina o temperatura de minim 18 grade (ma rog, daca or fi 14-15, nu cred ca simte cineva), indiferent daca se locuieste sau nu).
DA,este racordat la Radet.
In apartament este cald,sunt 20 grade lejer.Deci 25 % din cat platesc ceilalti locatari,esti sigur de asta???Sa nu ma iau in gură degeaba cu administratorul...

#22
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 26.02.2010

 Bogotta, on 31 octombrie 2017 - 08:25, said:

Hmmm, complicata problema.

01. Nu cred ca mai are rost sa iti pierzi vremea si nervii cu idiotul de administrator
02. Fa o sesizare scrisa la Radet si cere numar de inregistrare pe ea. Cere-le lor solutii. Prin tevile tale trece agentul termic care este al lor ! Sau mai bine zis acum nu mai trece.
03. Muta-ti gandul de la centrala. In primul rand e foarte complicat sa obtii aviz de debransare. In al doilea rand este foarte scump sa iti tragi coloana de gaze separata pana la etajul 10. Trebuie proiect, materiale, mana de lucru, centrala in sine, regulator, senzor, electrovalva , etc. Plus un deranj urias.


Am facut sesizare la radet, au raspuns, au venit masurat temperatura la intrare in bloc, mai departe este treaba administratiei si s-a spalat pe maini,. Cred ca ar fi buna o reclamatie la ANPC si constransi locatarii sa plateasca mai mult la caldura, daca nu permit înlocuirea teviilor de caldura si cei de sus sa plateasca mai putin. O sa incerc o astfel de solutie ca m-am saturat ca toti sa platim egal si caldura nema.

#23
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,729
  • Înscris: 23.10.2006
Pt missionnnad:
Daca nu ai repartitoare, caldura o vei plati la pret normal chiar daca nu sta nimeni in apartament, ce nu ar trebui sa platesti este apa rece, calda si o parte din cheltuielile de la partile comune.

Edited by baribalu, 31 October 2017 - 08:56.


#24
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,611
  • Înscris: 17.03.2014
Ai spus tu singur, "in apartament este caldura de la vecini". Nu ti se pare normal sa platesti pentru asta? Ei totusi platesc sa incalzeasca peretele comun cu apartamentul tau care in partea ta e rece. Nu ai ce face, la bloc asa e.

@initiator: Cand aerisesti are presiune apa? Aer iese? Tevile la calorifer le ai legate in diagonala? Si eu am stat la ultimul etaj si aerisirea intregii coloane se facea prin caloriferul meu. Si o saptamana intreaga aeriseam pana sa apuce sa se incalzeasca caloriferul. In ultimii an cat am stat acolo, inainte sa opreasca caldura in pimavara inchideam robinetii la calorifere complet si ramaneam cu apa in calorifere peste vara (daca ai pus calorifere de tabla e chiar recomandat sa faci asa pentru ca altfel ruginesc intr-o veselie). toamna cand umpleau instalatia cu apa eu mai tineam robinetii pe calorifere inchisi pana sa apuce sa se aeriseasca instalatia si abia dupa aia dadeam drumul si eu la robineti. Este foarte important ca la umplerea instalatiei, toti care au avut caloriferele goale sa aiba rebinetii complet deschisi pentru ca sa se poata face aerisirea odata si bine. Daca nu, de fiecare data cand da careva drumul la calorifer hopa si aer la ultimul etaj. Incearca intr-o zi cand gasesti pe mai multi acasa sa ii rogi sa deschida la maxim caloriferele din camere cu pricina si dupa aia sa faci aerisirea.

#25
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 09.09.2017
Iti pui centrala, e singura solutie. Dar ar fi bine sa te grabesti: http://stirileprotv....c-ia-radet.html

#26
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005

 aris86, on 31 octombrie 2017 - 08:46, said:

teava de retur la etajul 1
60 de ani vechime coloana

De-aia am zis 90%. Se mai infunda si coloana exact ca la tine, sedimentandu-se la partea de jos a tronsonului vertical in perioadele de pauza, dar atunci sufera toate etajele de caldura insuficienta, nu doar ultimul.
Daca problema exista punctual la un etaj, nu e coloana. Daca etajul e ultimul, problema e de aer captiv sau echilibrare daca e permanenta sau debit daca e intermitenta. Poate exista cazul particular in care punctul termic a redus presiunea ca sa menajeze instalatiile obosite si de-aici lipsa debit, dar intai trebuie eliminate alea de mai sus.

#27
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Cu caloriferele inchise (a se intelege sigilate), depinde de Hotararile Adunarii Generale cat considera procentul (in HG 1588/2007, privind aplicarea legii 230/2007) nu am gasit procent dar la cursuri proful ne-a spus ca in practica e pana la 25% din cheltuilelile specifice caldurii. (Atentie! Nu discutam de alte cheltuieli administrative sau reparatorii care sunt calculate la cota parte si le platesc toti proprietarii, proportional cu procentul detinut).

Cu calorifere deschise, 100% caldura (din moment ce nu sunt sigilate).

#28
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 26.02.2010

 sebulbus, on 31 octombrie 2017 - 09:26, said:

De-aia am zis 90%. Se mai infunda si coloana exact ca la tine, sedimentandu-se la partea de jos a tronsonului vertical in perioadele de pauza, dar atunci sufera toate etajele de caldura insuficienta, nu doar ultimul.
Daca problema exista punctual la un etaj, nu e coloana. Daca etajul e ultimul, problema e de aer captiv sau echilibrare daca e permanenta sau debit daca e intermitenta. Poate exista cazul particular in care punctul termic a redus presiunea ca sa menajeze instalatiile obosite si de-aici lipsa debit, dar intai trebuie eliminate alea de mai sus.

Poate omul a schimbat tevile pe orizontala. Ieri seara am fost la o vecina de la etajul 7 fiind ultima, aerisitoare infundate si cu greu am reusit sa-i pun apa in calorifere din cauza aerului existent in instalatie. Azi o sa merg pe scara blocului sa aerisesc toata instalatia si apoi vazut daca se incalzesc caloriferele.

Edited by aris86, 31 October 2017 - 09:56.


#29
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,102
  • Înscris: 09.08.2005

 virgilmm1, on 31 octombrie 2017 - 00:29, said:

Mosul are 85 de ani si este un pui de comunist care se crede stapan pe plantatie
La următoare adunare generală prezinți problema și propui să fie înlocuit. Pînă atunci mai cauți ceva vecini nemulțumiți de administrator și faceți front comun.

 Bogotta, on 31 octombrie 2017 - 08:25, said:

02. Fa o sesizare scrisa la Radet si cere numar de inregistrare pe ea. Cere-le lor solutii. Prin tevile tale trece agentul termic care este al lor ! Sau mai bine zis acum nu mai trece.
Agentul termic e al RADET doar pînă trece de contorul general. După aia e al asociației că asociația are contract cu RADET. Ce ar putea face ar fi să-i cheme pe cei de la RADET să măsoare temperaturile și astfel să aibă la mînă o dovadă scrisă a situației. Va fi folositoare fie la discuțiile cu asociația fie la eventuala debranșare.

#30
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,630
  • Înscris: 19.04.2009
Pune-ti panouri radiante.

Au ceva dezavantaje dar meh, merg.


Sau AC.

Debransarea va fi o mare durere de cap, lipsa repartitoarelor o alta durere. Chiar nu inteleg de ce mai exista tampeniile astea prin Bucuresti...

#31
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,498
  • Înscris: 13.11.2011

 baribalu, on 31 octombrie 2017 - 08:55, said:

Pt missionnnad:
Daca nu ai repartitoare, caldura o vei plati la pret normal chiar daca nu sta nimeni in apartament, ce nu ar trebui sa platesti este apa rece, calda si o parte din cheltuielile de la partile comune.
Nu,nu are repartitoare dar caloriferele fiind înfundate(sau ma rog...ele sunt foarte putin caldute),nu sunt la capacitatea maxima...
Pai de curând s-a schimbat nu stiu ce țeavă pe scara,încă ceva pe acoperis...iar pe mama a pus-o sa plateasca integral 100 %...dar repet:pe mine ma intereseaza cu caldura asta..Acum vine iarna,de ce sa plateasca 160 lei/luna cand poate plati doar 40?
Oricum multumesc,voi suna si la Radet sa ma lamureasca ei.

#32
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005

 aris86, on 31 octombrie 2017 - 09:43, said:

Poate omul a schimbat tevile pe orizontala. Ieri seara am fost la o vecina de la etajul 7 fiind ultima, aerisitoare infundate si cu greu am reusit sa-i pun apa in calorifere din cauza aerului existent in instalatie. Azi o sa merg pe scara blocului sa aerisesc toata instalatia si apoi vazut daca se incalzesc caloriferele.

Cu atat mai tare nu e problema la tevi. Daca le-a schimbat, si un dorel beat se uita sa vada daca e obturat ce a dat jos si stia daca acolo a fost problema sau nu.

Pentru tine am un singur sfat. Pune un aerisitor automat pe ciotul de coloana mai sus de punctul de bransare al turului. Gaze (nu neaparat aer) se formeaza constant in instalatie si trebuie eliminate constant.
In mod normal pentru aerisire trebuia sa existe colectorul care se intorcea in subsol/pe casa scarii la ultimul etaj (a3a teava), dar in 90% din blocuri cei de la ultimul etaj au fost mai destepti si l-au retezat. Daca au si taiat coloana imediat deasupra turului, acum cotul de bransare e punctul cel mai inalt al instalatiei. Implicit, cum se aduna un pic de gaz il blocheaza.
Daca strica la design, poti pune si pe radiator un aerisitor automat, dar asteapta-te sa mai auzi cand si cand un pic de aer.

#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

 leusteanul, on 31 octombrie 2017 - 08:57, said:

Iti pui centrala, e singura solutie. Dar ar fi bine sa te grabesti: http://stirileprotv....c-ia-radet.html

Dobitoci si cretini cei de la radet.

#34
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,936
  • Înscris: 26.02.2010
Merci, la noi in bloc nu exista subsol, din aceasta cauza au taiat si caldura pe baie si bucutarie ca sa nu sparga apartamentele la parter cu reparatii. Din fericire exista teava de tur cu robinet la uscatorie si din când in când mai merg sa o aerisesc. Dar cred ca cea mai la indemana solutie este aerisitor automat.

#35
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,120
  • Înscris: 03.12.2005
Eu am cumparat undeva unul, capat de coloana in una din cele mai inalte cladiri din oras, etaj penultim. Mi s-a zis ca in bai e coloana infundata de ani de zile de jos si din cauza asta si-au demontat caloriferele.
Din pacate, am ales sa le demonstrez ca nu e asa fisurand o sudura prin care s-a aerisit coloana si in 15 minute ii inundam pe toti cu apa calda. Ulterior am aflat ca cel de deasupra a retezat aerisitorul cum s-a dat in folosinta blocul. Apoi, din cauza ca nu avea caldura si-a pus centrala.
Eu am rezolvat problema cu un banal aerisitor automat, si merge ok cu radiatoare verticale, nici macar bransate in diagonala.

#36
virgilmm1

virgilmm1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 95
  • Înscris: 26.03.2015
Scuze ca am raspuns cu intarziere.
Coloanele principale nu au fost taiate. De la mine mai fac un traseu, dar nu stiu exact unde duc . Una dintre coloanele principale da agent termic atat caloriferului meu, cat si caloriferului unui vecin (nu locuieste nimeni in apartament). Cu acesta am cea mai mare problema cu aerisirea (scoate putin aer 1-2 secunde, dupa care nu mai iese aer deloc).
I-am chemat de cateva ori pe cei de la radet, de fiecare data a venit si administratorul (care comenta mereu cate ceva). Nu au rezolvat nimic. Au venit, s-au uitat, au dat din umeri, au facut o foaie de constatare si au plecat.
Vazand ca nu rezolv nimic, anul trecut am facut sesizare si la ANPC si in 30 de zile am raspunsul: temperatura la subol este in limitele normale, restul fiind sub administratia blocului. Spre sfarsitul acestor 30 zile au fost si acele 3 zile in care au mers caloriferele bine :))) aveau cum sa mareasca presiunea/ temperatura agentului termic cei de la radet pe parcursul verificarilor astfel incat sa le iasa bine masuratorile? :)))
Intrebarea mea este: administratorul chiar nu are nici o responsabilitate in acest sens? Apartamentele sunt proprietate privata si putem degera in ele, ca pe el nu il intereseaza?

Edited by virgilmm1, 31 October 2017 - 11:15.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate