Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Catalonia și-a declarat INDEPENDENȚA față de Spania. Mii de catalani au ieșit în stradă

* * * - - 14 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9231 replies to this topic

#8677
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

 Costel2014, on 21 noiembrie 2018 - 22:21, said:

Nu cred. Sigur ca sunt multe popoare care nu au un stat propriu. Dar bascii prefera sa faca parte din statul spaniol, in marea lor majoritate.
Rezultatul votului popular ce zice? Posted Image
Eu, personal, in situatiile astea de tensiuni interetnice in interiorul unui stat nu vad secesiunea ca o solutie. Mai degraba, o federalizare pe sistem german sau austriac, si doar daca chiar nu functioneaza, pasul urmator.

#8678
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Costel2014, on 21 noiembrie 2018 - 22:21, said:

Nu cred. Sigur ca sunt multe popoare care nu au un stat propriu.
Siatunci de ce spui ca nu poti fi natiune daca nu ai stat propriu ?

Quote

Dar bascii prefera sa faca parte din statul spaniol, in marea lor majoritate.
Li s-o oferit vreun referendum in care sa se exprime, asa cum li s-o oferit scotienilor ? :)

Quote

Si nu am chef acum sa fac teoria chibritului cu diferentele dintre stat-natiune, stat multietnic (sunt rupt de oboseala dupa o zi grea la munca).
Pai nu dumneata ai inceput, ca bascii nu sunt natiune si ca sunt spanioli ?

#8679
Mount_Yerrmom

Mount_Yerrmom

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,326
  • Înscris: 05.08.2015

 Wotan, on 21 noiembrie 2018 - 22:30, said:

...o federalizare pe sistem german sau austriac

Minunat, doua state centralizate [austria fiind hipercentralizata], pure dpdv etnic. Brava! Esti astut rau,

#8680
Signed_on_ice

Signed_on_ice

    Zombies Are Looking For Brain

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 23.02.2018

 Wotan, on 21 noiembrie 2018 - 22:30, said:

Rezultatul votului popular ce zice? Posted Image
Rezultatul nu mai zice nimic, catalonezii s-au intors pe la casele lor.

#8681
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 02.09.2014

 Wotan, on 21 noiembrie 2018 - 22:30, said:

Rezultatul votului popular ce zice? Posted Image
Eu, personal, in situatiile astea de tensiuni interetnice in interiorul unui stat nu vad secesiunea ca o solutie. Mai degraba, o federalizare pe sistem german sau austriac, si doar daca chiar nu functioneaza, pasul urmator.
Alegerile au adus la putere nationalisti mmoderati in Tara Bascilor, care sunt multumiti cu actualul statut al regiunii in cadrul statului spaniol.

 Hunor_66, on 21 noiembrie 2018 - 23:24, said:

Siatunci de ce spui ca nu poti fi natiune daca nu ai stat propriu ?


Li s-o oferit vreun referendum in care sa se exprime, asa cum li s-o oferit scotienilor ? Posted Image

Pai nu dumneata ai inceput, ca bascii nu sunt natiune si ca sunt spanioli ?
Li s-au oferit alegeri democratice si, asa cum i-am spus si colegului Wotan, bascii au ales nationalisti moderati multumiti cu actualul status al regiunii. Nu imi amintesc ca bascii sa fi solicitat vreun referendum. Pot fi natiune si daca nu au un stat propriu, dar legile spaniole nu recunosc asa ceva. Avem exemplul catalan, Curtea Constitutionala a decis ca nu sunt o natiune (in 2010, daca nu ma insel). Daca nu le convine pot face scandal, dar cum ai vazut si dumneata, chiar si scandalagii (E.T..A.) au renuntat la lupta armata. Traim intr-o Europa civilizata, sau macar incercam sa facem asta.

#8682
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

 Mount_Yerrmom, on 21 noiembrie 2018 - 23:39, said:

Minunat, doua state centralizate [austria fiind hipercentralizata], pure dpdv etnic.
Austria e un stat federal, impartit in landuri, exact ca si Germania. Posted Image

Celebrul antrenor Pep Guardiola cere ca oamenii Cataloniei sa fie lasati sa decida singuri in mod democratic daca vor independenta sau nu https://www.irishexa...ate-886953.html

Edited by Wotan, 22 November 2018 - 11:43.


#8683
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 02.09.2014

 Wotan, on 22 noiembrie 2018 - 11:31, said:

Austria e un stat federal, impartit in landuri, exact ca si Germania. Posted Image

Celebrul antrenor Pep Guardiola cere ca oamenii Cataloniei sa fie lasati sa decida singuri in mod democratic daca vor independenta sau nu https://www.irishexa...ate-886953.html
Celebrul antrenor sa isi scoata banii din paradisulrile fiscale pe unde ii tine dositi si sa ii spuna si sora-sii sa nu mai ia bani degeaba de la catalani. https://www.bcnisnot...-verguenza.html

#8684
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Costel2014, on 22 noiembrie 2018 - 09:11, said:

Pot fi natiune si daca nu au un stat propriu, dar legile spaniole nu recunosc asa ceva. Avem exemplul catalan, Curtea Constitutionala a decis ca nu sunt o natiune (in 2010, daca nu ma insel).
Exista drepturile omului, care sunt mai presus de legi, exista dreptul la autodeterminare al natiunilor, care sunt mai presus de orice lege, de orice constitutie.
O curte constitutionala nu poate decide ca o natiune nu exista.

Quote

Traim intr-o Europa civilizata, sau macar incercam sa facem asta.
Si Europa asta civilizata, cum ii zici dumneata, nu recunoaste drepturile omului si dreptul natiunilor la autodeterminare ?

Este o Europa a cetatenilor, sau o Europa a statelor care incalca discretionar drepturile omului si dreptul la autodeterminare ?

#8685
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Hunor_66, on 22 noiembrie 2018 - 18:23, said:

Exista drepturile omului, care sunt mai presus de legi...
Serios? Ia zi-i și lui Kim chestia asta, că nu pare să fi primit memo-ul!
Cu fiecare invocare abuzivă a "drepturilor omului" pe post de panaceu pentru toate ideile cretine conceptul în sine își pierde din ce în ce mai mult relevanța!
"drepturile omului îmi permit să cer pământ în țara altuia", "drepturile omului îmi permit să trec ce graniță vreau, când vreau" etc, etc, etc

Edited by garett, 22 November 2018 - 19:23.


#8686
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 02.09.2014

 Hunor_66, on 22 noiembrie 2018 - 18:23, said:

Exista drepturile omului, care sunt mai presus de legi, exista dreptul la autodeterminare al natiunilor, care sunt mai presus de orice lege, de orice constitutie.
O curte constitutionala nu poate decide ca o natiune nu exista.

Si Europa asta civilizata, cum ii zici dumneata, nu recunoaste drepturile omului si dreptul natiunilor la autodeterminare ?

Este o Europa a cetatenilor, sau o Europa a statelor care incalca discretionar drepturile omului si dreptul la autodeterminare ?
Europa recunoaste aceste drepturi. Catalanii pot sa urmeze calea legala (propunere de referendum in toata Spania pentru ca ei sa isi ia talpasita) sau cea armata. Ei nu sunt in stare/nu vor nici un,a nici alta. Prefera sa faca mici potogarii si sa obtina "nada".

#8687
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016

 Costel2014, on 22 noiembrie 2018 - 21:29, said:


Europa recunoaste aceste drepturi. Catalanii pot sa urmeze calea legala (propunere de referendum in toata Spania pentru ca ei sa isi ia talpasita) sau cea armata. Ei nu sunt in stare/nu vor nici un,a nici alta. Prefera sa faca mici potogarii si sa obtina "nada".
Ce vorbesti? In toata Spania? Hai ca esti simpatic...tu daca vrei sa te desparti de nevasta faci referendum in cartier?

#8688
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

 garett, on 22 noiembrie 2018 - 19:11, said:

Cu fiecare invocare abuzivă a "drepturilor omului" pe post de panaceu pentru toate ideile cretine conceptul în sine își pierde din ce în ce mai mult relevanța!
"drepturile omului îmi permit să cer pământ în țara altuia"
Hmmm, cand zici ca au navalit catalanii peste spanioli si le-au luat Catalonia?

 Costel2014, on 22 noiembrie 2018 - 21:29, said:

Europa recunoaste aceste drepturi. Catalanii pot sa urmeze calea legala (propunere de referendum in toata Spania pentru ca ei sa isi ia talpasita) sau cea armata.
La 1714 s-a facut referendum daca vor sa intre? Eu am citit ceva de o invazie a teritoriilor habsburgice de catre francezi si spanioli, si un asediu al Barcelonei finalizat cu maceluri si violuri...

Edited by Wotan, 23 November 2018 - 00:07.


#8689
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 eireman, on 22 noiembrie 2018 - 23:56, said:

tu daca vrei sa te desparti de nevasta faci referendum in cartier?
Tu cu nevastă-ta formați un stat? Constituție ați făcut? Aveți și armată? Imigranți ați primit?

Edited by garett, 23 November 2018 - 06:26.


#8690
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 02.09.2014

 eireman, on 22 noiembrie 2018 - 23:56, said:

Ce vorbesti? In toata Spania? Hai ca esti simpatic...tu daca vrei sa te desparti de nevasta faci referendum in cartier?
Compari mere cu pere, ca sa fiu politicos in exprrimare. In Catalonia s-au facut investitii masive de la bugetul central al tarii, la care au contribuit toti spaniolii, s-au primit fonduri europene care au fost dirijate spre investitiile din Catalonia, pentru ca provincia era in Spania. Iar Constitutia tarii, pe care catalanii au votat-o masiv prevede referendum in toata Spania daca o regiune doreste sa se secesioneze. Deci, da, referendum in toata Spania pentru ca asa este legal (si moral).

 Wotan, on 23 noiembrie 2018 - 00:00, said:

Hmmm, cand zici ca au navalit catalanii peste spanioli si le-au luat Catalonia?


La 1714 s-a facut referendum daca vor sa intre? Eu am citit ceva de o invazie a teritoriilor habsburgice de catre francezi si spanioli, si un asediu al Barcelonei finalizat cu maceluri si violuri...
Vae victis! Puneti mana pe arme daca vreti sa reparati "nedreptatea" de la 1714! De ce nu s-au cerut in afara Spaniei dupa moartea lui Franco? De ce au votat Constitutia? Aham, pe timpul lui Franco nu aveau autonomie si nu puteau baronii locali catalani sa fure cat vor ei. In timpul democratiei s-a rezolvat aceasta problema, iar cand justitia s-a apropiat de sefi, au scos duda cu independenta...

Edited by Costel2014, 23 November 2018 - 09:19.


#8691
eireman

eireman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 11.10.2016
Mie imi plac la nebunie nationalistii astia verzi care saracii de ei n-au iesit din catunul lor niciodata dar isi dau cu parerea si viseaza referendumuri aiurea.Cum dracu sa faci referendum in toata Spania pentru iesirea Cataloniei? Pai ceilalti ar fi fraieri sa voteze da si sa-si inchida singuri robinetul cu bani? Investitii in Catalonia din restul Spaniei? Hai ba lasati votca si mergeti la somn,asta s-ar traduce investitii la Cluj facute de vasluieni....
Pentru astia verzi si cu steag in piept:mergeti de ex in Tara Bascilor si incercati sa le spuneti oamenilor de acolo ca ei defapt sunt spanioli. O sa va umple fatza de scuipat!

#8692
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 eireman, on 23 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Mie imi plac la nebunie nationalistii astia verzi care saracii de ei n-au iesit din catunul lor niciodata
Coane, dacă ți-ai pus la nickname singura țară străină pe care ai văzut-o vreodată nu presupune că toți sunt la fel ca tine! ;)
Unii ar trebui să aibă nick de vreo 200 de caractere ca să-și treacă toate țările...

#8693
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,818
  • Înscris: 01.10.2002

 Costel2014, on 23 noiembrie 2018 - 09:18, said:

Compari mere cu pere, ca sa fiu politicos in exprrimare. In Catalonia s-au facut investitii masive de la bugetul central al tarii, la care au contribuit toti spaniolii, s-au primit fonduri europene care au fost dirijate spre investitiile din Catalonia, pentru ca provincia era in Spania.
Din contra, in fiecare an se scurg miliarde de euro de la Catalani spre zonele sarace din sudul Spaniei, pentru ca sunt mai harnici si bogati. Cat despre fondurile europene, poti sa le primesti si daca nu esti in Spania. Posted Image

 Costel2014, on 23 noiembrie 2018 - 09:18, said:

Vae victis! Puneti mana pe arme daca vreti sa reparati "nedreptatea" de la 1714! De ce nu s-au cerut in afara Spaniei dupa moartea lui Franco? De ce au votat Constitutia?
Pentru acelasi motiv pentru care romanii, dupa ce s-au vazut eliberati de comunism, n-au avut mai multa minte decat sa voteze cu Iliescu. Abia copiii lor au mai inceput sa se dezmeticeasca. Si, oricum, nu exista reguli. Poti sa ceri schimbarea unei situatii politice cand vrei tu. Faci un referendum, si daca ies suficiente voturi, victorie! Daca nu, ramane pe altadata...

injuraturile recente intre spanioli si englezi pe tema Gibraltarului ar putea avea consecinte interesante https://www.newstate...-work-nicely-eu

"In Scotland, there is a trend for making your own Catalan flag waistcoat, judging by the garb of the pro-independence marchers on the weekend of the Scottish National Party’s conference in October. "
"So it might seem strange that the Spanish foreign minister could speculate on whether “the United Kingdom will split apart before Spain”. Or, more crucially, when asked whether Spain would accept the application of an independent Scotland to join the EU, answer: “Why not?”"
"Of course, Spain is also playing a political game – and the foreign minister’s comments come days before a crunch UK-EU summit in Brussels, when the British press is primed for EU threats."
"But the intervention should be a reminder that Scottish independence, while frequently depicted as radical or ludicrous by the British press, is fairly comprehensible to a union that includes Austria (population 8.8m), Finland (5.5m) and Estonia (1.3m). Whether it’s the UK or the EU, the idea of a small country existing in a larger political and economic union is a model that can work."

Cred ca si Putschdemonul urmareste cu atentie evolutia situatiei... O eventuala recunoastere a Cataloniei de catre englezi razbunatori ar putea deveni in viitor o posibilitate amuzanta.

Edited by Wotan, 23 November 2018 - 10:43.


#8694
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,308
  • Înscris: 02.09.2014

 eireman, on 23 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Mie imi plac la nebunie nationalistii astia verzi care saracii de ei n-au iesit din catunul lor niciodata dar isi dau cu parerea si viseaza referendumuri aiurea.Cum dracu sa faci referendum in toata Spania pentru iesirea Cataloniei? Pai ceilalti ar fi fraieri sa voteze da si sa-si inchida singuri robinetul cu bani? Investitii in Catalonia din restul Spaniei? Hai ba lasati votca si mergeti la somn,asta s-ar traduce investitii la Cluj facute de vasluieni....
Pentru astia verzi si cu steag in piept:mergeti de ex in Tara Bascilor si incercati sa le spuneti oamenilor de acolo ca ei defapt sunt spanioli. O sa va umple fatza de scuipat!
Da, stau doar de vreo 10 ani in Italia, am sotie spanioloaica si imi vizitez des rudele iberice, nu conteaza pe unde imi petrec concediile, dar nu am iesit din judetul meu... aham....Daca ai fi urmarit cu atentiie topicul asta ai fi gasit statistici riguroase care aratau nivelul investitiilor din Catalonia si alte lucruri concrete si la obiect. Iar daca tu te intrebi "cum dracu sa faci referendum in toata Spania pentru iesirea Cataloniei?" cand eu tocmai ce ti-am spus ca asa prevede Constitutia votata masiv si de catalani, e clar ca hranesc un troll.....
PS. Sa bei tu vodca, eu prefer vinul italian....

Edited by Costel2014, 23 November 2018 - 10:57.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate