Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...
 

Problema deck Philips N5361

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 27.07.2006
Ziua buna tuturor.
In ultima vreme - citez din nevasta - am intrat in criza varstei mijlocii. Din fericire pentru consoarta, este vorba de...scule, nu de femei :)
Asadar, imagine atasata.
Am schimbat cureaua deck-ului, care dupa aproape 40 de ani a cedat. Cureaua de schimb nu este originala, dar dimensiunile sunt aceleasi.
Dupa schimbarea curelei a aparut un "tacanit" de natura mecanica, ritmic. Se aude si cu caseta, si fara. Nu afecteaza functionarea, dar la nivel mic al sonorului este cam deranjant. Cureaua nu am schimbat-o eu, si din pacate nu mai pot apela la persoana respectiva.
Aveti vreo idee care ar putea fi cauza ?
Multumesc !

Attached Files



#2
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 27.07.2006
Revin cu noutati, poate mai este cineva cu "probleme la cap" - citez din clasici in viata, adica scumpa mea sotie Posted Image, care sa aibe scule de acum 40 de ani Posted Image
A tacanit ce-a tacanit si....n-a mai tacanit deloc Posted Image Merge ffw, rew, dar nu si play.
Uitati ce-am gasit in mecanism:
Cai de actiune, pentru ca nu ma linistesc pana nu-l aduc back in business:
1. Grup de pasionati vintage. Raspunsurile au variat de la RIP si pana la "dracu' te-a pus sa iei Philips". Cu un numar apreciabil de oameni care m-ar fi ajutat, dar n-aveau cu ce Posted Image
2. Rotita de schimb, originala, exclus. Nici n-am indraznit sa ma gandesc la asa ceva Posted Image
3. Chat cu o persoana de la Philips Benelux. Cred ca saracul om si-a facut cruce cand a citit ce vreau de la el. Daca e cum sunt majoritatea operatorilor din call-centere, adica tineri, 100% ca nu stia ca Philips a facut candva deck-uri Posted Image Amabil, mi-a indicat un site olandez, unde gasesti destule chestii pentru vintage-uri Philips. Bineinteles, mai putin pentru deck-ul meu.
4. Obtinut numar meserias ce face din duramid, pe freza CNC, ce vrei tu, dupa modelul original. Nu ma intrebati nici ce-i ala duramid, nici ce-i aia freza CNC Posted Image Urmeaza sa-l sun, daca:
5. Rotitele pe care urmeaza sa le primesc azi de la un "nebun" ca mine, facute la imprimanta 3D, nu se pupa. Mi-a facut 3 rotite, sa am de unde alege Posted Image Omul e din alt oras, i-am trimis poze si schite si cote de subler...si el e curios daca vor semana rotitele cu cea originala Posted Image

Oricum, sapand la greu pe net, am gasit mai multi posesori de deck-uri si CD-playere Philips vechi, cu aceeasi problema. Se pare ca baietii de la Philips au pus pe langa rotitele din plastic dur si o rotita d-asta portocalie, maleabila la mana. Cica au zis atunci ca au revolutionat transmisia, in sensul reducerii la minimum a vibratiilor transmise casetei. Expresia celor (putini) si furiosi pe Philips este: "those orange cheese gears from Philips". M-am distrat copios Posted Image

Daca nu ma da admin-ul afara, revin cu amanunte. Posted Image

Attached Files


Edited by ergon, 30 October 2017 - 12:42.


#3
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,314
  • Înscris: 27.07.2006
Update !
S-a rezolvat, cu o rotita facuta la o imprimanta 3D. Batranul deck canta din nou...Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/IVz4BfiFfl4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate