Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Ciorba ca la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#19
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 19:25, said:

Salut,

De fiecare data cand ajung la munte (zona Brasov) mananc ciorba. Asta pt ca are un gust si o culoare aparte, pe care l-am gasit doar in zona de munte si cam la toate restaurantele. Presupun ca este de la zarzavat. Aveti o reteta de ciorba sau zarzavat din zonele montane?

Poate e de la rantas ... la munte se mananca mult cu rantas ... nu borsuri si acreli ca mai la campie ...

#20
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Pana una alta, am gasit ceva ce macar seamana (vizual) cu ce imi amintesc: http://www.retete-on...iorba-de-vacuta

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Conteaza cam toate: calitatea si felul ingrendientelor, cum e preparata, daca e facuta la ceaun de fonta la foc de lemne, etc.

#22
draculescu

draculescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,876
  • Înscris: 06.04.2013
În Ardeal, se cultivă destul de mult rubarba, folosita la gemuri dar și la acrit ciobele. Poate că asta să dea un gusl mai aparte

#23
ct13mey

ct13mey

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,435
  • Înscris: 02.05.2015
Nu cred că ciorba de la munte este mai gustoasă decât cea de la câmpie.
Poate ai schimbat aerul, poate are ciorba aceea ceva găină naturală sau purcel crescut în adevărata gospodărie țărănească.

#24
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 20:11, said:

Pana una alta, am gasit ceva ce macar seamana (vizual) cu ce imi amintesc: http://www.retete-on...iorba-de-vacuta

Daca vrei sa incerci, ai nevoie de carne de vacutza, putin mai grasa, plus zarzavat verde, proaspat din piata (4 cartofi mari, 1 telina cu tot cu frunza, 3 morcovi, 3 rosii, ceapa verde, pastarnac, 2 ardei). Mai trebuie putin orez, sare, ceva condimente (daca iti place).

Tehnica NASA e urmatoarea: se bucateste carnea, se pune la fiert, se spumeaza, apoi se fierbe la foc moderat (mijlociu) cca. 2 ore.
Cand carnea e aproape fiarta se adauga cartofii. ceapa, morcov, pastarnac, telina radacina (timp fierbere 20-30min)
intre timp se maruntesc restul de zarzavaturi:  rosiile, telina frunza, ceapa verde, ardei si se adauga, toate cand cartofii sunt deja aproape fierti si se mai clocoteste la foc mic 5-10 min.

Dupa ce ciorba se opreste de pe foc, se lasa 30 min sa se raceasca dupa care se adauga patrunjel, leustean si ceva condimente (fara a se exagera). Eu pun tarhon taiat marunt odata cu patrunjel si leustean.

In concluzie:  la o ciorba reusita, totul e de respectarea unui timing in adaugarea legumelor in functie de timpul lor de fierbere, astfel incat sa nu fiarba prea mult.

Poti incerca, nu ai ce sa strici.

#25
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 02.02.2008
de ce-ti place ciorba mai mult la munte? only daredevils know....
ciorbita cu afumatura imi place oriunde
Attached File  23f95e84d49152806246055f651f983c--tent-camping-trail.jpg   16.14K   43 downloads

Edited by zyppster, 22 October 2017 - 21:33.


#26
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,362
  • Înscris: 03.08.2004

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 20:11, said:

Pana una alta, am gasit ceva ce macar seamana (vizual) cu ce imi amintesc: http://www.retete-on...iorba-de-vacuta
Culoarea aia este data de paprika, probabil una ungureasca. Cauta o reteta buna de ciorba gulash, o boia de calitate si o sa ai ce iti doresti.

#27
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 19:59, said:

Cum in ciorba de burta nu se pune zarzavat, nu vorbeam despre ea. De obicei mananc de vaca, uneori de pui. Au in comun uleiul rosiatic si gustul asemanator. Nu tine de bucatar pt ca retele par foarte asemanatoare. Si apa nu stiu sa aibe un asa impact.
In Bucuresti nu am gasit gustul asta.
Deci am raspuns la toate intrebarile rotunde?
incearca sa calesti legumele inainte. In plus, in functie de cum iti place tie, poti sa NU pui rosii/suc/pasta. Culoarea rosie poti sa o obtii din boia (musai calita si ea).

Edited by irina2014, 22 October 2017 - 22:54.


#28
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015
Exact, asta vroiam sa'i spun. Sunt calite legumele, de unde si uleiul rosu, cat si gustul mai deosebit.iese ciorba super, pe termen lung, daca obisnuiesti des, loveste naprasnic in ficat/stomac.

Uleiul rosu iese de la gogosar prajit, nu neaparat de la boia.

#29
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014

View Postargentum, on 23 octombrie 2017 - 03:25, said:

Exact, asta vroiam sa'i spun. Sunt calite legumele, de unde si uleiul rosu, cat si gustul mai deosebit.iese ciorba super, pe termen lung, daca obisnuiesti des, loveste naprasnic in ficat/stomac.

Uleiul rosu iese de la gogosar prajit, nu neaparat de la boia.
da, kapia, ceva. dar paprika rulz. De asia cand vad eu papricas cu sos de rosii ii zic tocanita

Ia, ca mi-a venit ideea de un paricas :)

#30
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009
Oameni buni, legumele, apa, mana bucatarului tot alea-s, diferenta la culoare si gust fata de ciorbele obisnuite o face rantasul (grasime+faina+ceapa+altele).
Sau poate n-o fi rantas clasic, dar grasime mai multa sigur e in ciorbele ardelenesti, de la munte ...

Edited by tablagiu_xxx, 23 October 2017 - 09:32.


#31
krokodylu

krokodylu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 23.10.2017

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 19:59, said:

Cum in ciorba de burta nu se pune zarzavat, nu vorbeam despre ea. De obicei mananc de vaca, uneori de pui. Au in comun uleiul rosiatic si gustul asemanator. Nu tine de bucatar pt ca retele par foarte asemanatoare. Si apa nu stiu sa aibe un asa impact.
In Bucuresti nu am gasit gustul asta.
Deci am raspuns la toate intrebarile rotunde?
Pentru ca in Regat zarzavatul se pune la fiert direct in apa, dupa ce s-a luat spuma de la fiertul carnii. In Ardeal, zarzavatul se caleste mai intai in ulei - de aici culoarea si gustul schimbat.

#32
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Conteaza si carnea. In zonele de munte sunt foarte multe animale crescute in gospodarii si duse la pasunat. Eu cred ca acesta e secretul, nu zarzavaturile. Si laptele de la vaci de munte e delicios comparativ cu laptele vacilor de la ses care mananca porumb insilozat si nutreturi combinate. Am luat si eu niste carne de vitel de la un taran din zona mea(ses) si n-avea nici un gust. Am luat asta vara din Rasnov niste carnati preparati la Poiana Marului. Au fost excelenti comparativ cu carnatii cumparati din zona mea.

#33
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017
Gustul si culoare deosebite sunt date de morcov. Este binecunoscut faptul ca morcovul de munte este total diferit de cel de câmpie si de cel de deal.
Acest lucru e foarte evident la iepurii de munte, care sunt diferiți de iepurii de câmpie si de deal.
O ciorba asemănătoare poți găsi si la câmpie, acolo unde se folosește morcovul de munte.

#34
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,068
  • Înscris: 07.11.2006

View PostDJPocaitul, on 22 octombrie 2017 - 19:59, said:

Si borsul de peste e bun !

La munte nu prea se mananca bors de peste.

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 19:25, said:

Salut,
De fiecare data cand ajung la munte (zona Brasov) mananc ciorba. Asta pt ca are un gust si o culoare aparte, pe care l-am gasit doar in zona de munte si cam la toate restaurantele. Presupun ca este de la zarzavat. Aveti o reteta de ciorba sau zarzavat din zonele montane?

Ciorba-i ciorba,fie la munte fie la ses.Dar important este bucatarul,aaaa,scuze,cheful.Sau cheflia,depinde.
De asemenea,este importanta si traditia,adica ingredientele folosite.
Apa?Este posibil,dar apa prin fierbere elimina gustul initial,daca ar avea asa ceva.

Edited by adisz, 23 October 2017 - 13:23.


#35
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View Postbrusli, on 22 octombrie 2017 - 19:59, said:

Cum in ciorba de burta nu se pune zarzavat, nu vorbeam despre ea. De obicei mananc de vaca, uneori de pui. Au in comun uleiul rosiatic si gustul asemanator. Nu tine de bucatar pt ca retele par foarte asemanatoare. Si apa nu stiu sa aibe un asa impact.
In Bucuresti nu am gasit gustul asta.
Deci am raspuns la toate intrebarile rotunde?
Uleiul mai rosiatic se poate obtine calind putin morcovii, legumele si carnea in ulei inainte de a adauga apa.

#36
nik1965

nik1965

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 869
  • Înscris: 27.12.2006
cica daca morcovul e tanar, gaina poa sa fie cat de batrina, zama iese buna ....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate