Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ciorba ca la munte

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
Am o intrebare: - toate restaurantele astea de unde se aprovizioneaza? ...Metro, Selgros, Kaufland, etc oare cresc vacile la munte pt zona aia si la noi aduc alta carne?
si la legume este la fel...
Uleiul rosu este dat de boia sau paprika..ceea ce se foloseste f mult in zona de influenta a ungurilor...
Am o alta intrebare: - stii sa recunosti daca o mancare are monoglutamat de sodiu sau nu?

#38
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 brusli, on 22 octombrie 2017 - 19:25, said:

Salut,

De fiecare data cand ajung la munte (zona Brasov) mananc ciorba. Asta pt ca are un gust si o culoare aparte, pe care l-am gasit doar in zona de munte si cam la toate restaurantele. Presupun ca este de la zarzavat bază de mâncare/ciorbă+MSG (cunoscut și sub denumirea Vegeta).

 brusli, on 22 octombrie 2017 - 19:25, said:

Aveti o reteta de ciorba sau zarzavat din zonele montane?

am dar eu nu mănânc așa ceva deci nu o folosesc și nici nu o recomand.

 rosix, on 22 octombrie 2017 - 20:04, said:

Ba da. Daca o sa mergi in Delta, o sa vezi ca ciorba de peste, cu apa din Dunare si cu peste proaspat prins si eviscerat,
apă din Dunăre cu pipi nemțesc.... Hmmmmm

#39
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,473
  • Înscris: 04.05.2006

 brusli, on 22 octombrie 2017 - 19:59, said:

Cum in ciorba de burta nu se pune zarzavat, nu vorbeam despre ea. De obicei mananc de vaca, uneori de pui. Au in comun uleiul rosiatic si gustul asemanator. Nu tine de bucatar pt ca retele par foarte asemanatoare. Si apa nu stiu sa aibe un asa impact.
In Bucuresti nu am gasit gustul asta.
Deci am raspuns la toate intrebarile rotunde?
Bineînțeles ca se folosește zarzavat la ciorba de burta. Doar ca nu ajunge in farfurie.
Un posibil răspuns, este legat de modul in care se conserva lucrurile la munte, se folosește uscarea la vânt și sararea. Și pentru legume, tradițional se folosește tot uscarea. Procedeul conferă un gust aparte produsului final.

#40
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,493
  • Înscris: 15.09.2010

 dadosh, on 23 octombrie 2017 - 15:51, said:

Am o intrebare: - toate restaurantele astea de unde se aprovizioneaza? ...Metro, Selgros, Kaufland, etc oare cresc vacile la munte pt zona aia si la noi aduc alta carne?
si la legume este la fel...
Uleiul rosu este dat de boia sau paprika..ceea ce se foloseste f mult in zona de influenta a ungurilor...
Am o alta intrebare: - stii sa recunosti daca o mancare are monoglutamat de sodiu sau nu?
La Metro au carne de vita din Romania, cea de porc e din Spania, unele pulpe de pui sunt din Polonia. Asta era in ultimul catalog. Ma voi uita si la catalogul Selgros sa vad daca e trecuta tara de proveniența.

#41
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,024
  • Înscris: 07.11.2006

 dadosh, on 23 octombrie 2017 - 15:51, said:

Am o alta intrebare: - stii sa recunosti daca o mancare are monoglutamat de sodiu sau nu?

Sa stii ca prima si singura mea grija este sa le cer chelnerilor sa-mi insire lista cu preparatele care au moglu,moso sau cum dracu ii zice.

#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 adisz, on 28 octombrie 2017 - 09:59, said:


Sa stii ca prima si singura mea grija este sa le cer chelnerilor sa-mi insire lista cu preparatele care au moglu,moso sau cum dracu ii zice.
msg-ul se simte la gust. Nu trebuie să întrebi pe nimeni.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate