Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

Vopsea (spray) rezistenta la caldura

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Ce tip/marca de vopsea la spray recomandati (link catre produs), culoare alb, pentru reconditionarea partilor laterale ale  unui aragaz.
Daca exista o astfel de vopsea, in afara de curatare si degresare perfecta, ce alt "tratament" ar trebui aplicat suportului inainte de aplicarea vopselei?
Cele doua laterale s-au ingalbenit, fiind singurele parti ale aragazului care nu au fost tratate corespunzator de catre producator cu vopsea email.
Aragazul functioneaza perfect, are o constructie extrem de solida, insa partea estetica lasa de dorit.
Multumesc.

Edited by addumi, 10 October 2017 - 10:37.


#2
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,897
  • Înscris: 13.07.2011
va trebui sa indepartezi culoarea actuala cu smirghel fin, dupa care trebuie vopsit cu vopsea emailata. Ca sa reziste la caldura normal vopseaua trebuie tratata intr-un cuptor termin la temperaturi ridicate.
Nu stiu daca o sa iti iasa chiar frumos si daca este oricum vechi cred ca unul nou iese mai ieftin.

#3
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,531
  • Înscris: 05.06.2009
http://www.eurocolor...ii/termorez.pdf
http://www.utilul.ro...-apm417504.html
https://anunturi-aut...or-2841028.html

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Cumpara spray pentru vopsiit etrieri de frana .

#5
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017

 corinadaniela, on 10 octombrie 2017 - 11:00, said:

Asta pare a fi ceva interesant. "Este un email spray"

#6
tinel231

tinel231

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 15.03.2009
Inainte sa cumperi un astfel de spray , cred ca ar trebui sa ceri ceva info despre temperatura maxima la care rezista ; nu de alta ,dar din ce-am vazut eu prin magazine, termenul de ,,temperatura ridicata'' se referea la calorifere.
Inainte de vopsire nu ar merge o termoizolare a lateralelor cu vata bazaltica +folie de Al. ? Eu am folosit doar vopsea bicomponenta cu efect de email pt. plita aragazului - arata f bine , dar dupa 3 luni s-a dus.

#7
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013
Smirghel-uiesti pana devine abraziva suprafata, nu este nevoie sa cureti toata vopseaua, apoi cumperi un spray cu zinc si aplici uniform ca si cum ai vopsii ( asta este tratamentul) si cumperi spray cu vopsea alba gen auto, cu lac incorporat si nu ai probleme inca 20 de ani. Eu asa am facut cu un aragaz care a functionat in garaj si de vreo 4 ani este ca nou. Vopseaua auto rezista putin la caldura ca daca lasi masina in soare vara nu poti tine mana pe tabla si ma indoiesc, ca aragazul tau este atat de prost termoizolat incat sa se topeasca vopseaua. Succes!

#8
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
La departamentele auto din magazine gasesti vopseluri (spray) care rezista la 800 grade C.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate