Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...
 Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#919
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
…sau faci hotspot „la liber.” :D

#920
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View Postblanaruc, on 15 martie 2018 - 10:16, said:

Cand scriam acum ceva vreme ca e limitare de viteza la cartela in roaming nu ma credeati.
Nu inteleg de ce Orange Ro nu recunoaste acest aspect. Poate incalca reglementarile in vigoare...
Am observat si eu ca viteza nu depaseste 2 Mbps in roaming, in acceasi locatie si pe acceasi retea dar cu sim digi in roaming viteza era de 30-40 Mbps.

#921
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,574
  • Înscris: 20.10.2006

View Postkatti, on 23 martie 2018 - 15:27, said:

Aici ar fi trebuit sa lase utilizatorul sa aleaga. Sau sa existe un fel de opt-out de la tot regulamentul RLAH si sa poti alege sa mergi pe sistemul vechi (a la Digi) daca vrei.
Uite o idee: operatorul sa ofere posibilitatea suspendarii cateva zile a optiunii indiferent daca esti in tara sau in roaming. In perioada suspendarii sa nu poti folosi beneficiile nici daca esti in tara, sa folosesti din credit. Si sa poti relua optiunea cu nr de zile si beneficiile ramase peste x zile (eventual in perioada de suspendare a optiunii sa pierzi doar 1 zi de valabilitate la 2-3 zile calendaristice).

View PostAlexEn, on 23 martie 2018 - 15:25, said:

Doar ca UE (sau ANCOM, nu mi-e clar care a venit cu precizarea), nu da voie la combinatia credit + resurse nationale in roaming. N-a inteles nimeni de ce...
Solutii exista, depinde de ingeniozitatea operatorului. Se poate lansa o optiune cu 500 mb de internet si 50 de minute nationale ce sa coste sa zic 5 euro si sa vina la pachet cu activarea roamingului.

#922
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Am facut socoteala, am 56 de zile de cand sunt plecat din care 20 de zille nu am utilizat  nici o optiune. Dupa reaincarcare  la fix o saptamana mi se aplica politica de utilizare abuziva. Am incercat pe chatul orange, o explicatie plauzibila si m-au deconectat. Am putut sa sun la ei  de pe telefonul unui prieten, nu m-am certat cu nimeni, nu am ridicat tonul, dar mi s-a inchis telefonul in nas de 5 ori. Cu greu si cu o voce acra mi s-au inapoiat cei 10 euro platiti pe optiunea  activata saptamana trecuta. Nesimtit cu spume

Urmatoarea oprire este la Ancom si CE. Mi se pare impardonabil sa ramai fara resurse de pe o zii pe alta cand tu te aflii pe autostrada sau nu stiu unde cu familia si copiii in masina. si se intampla ceva. Daca ma blocau peste 2 zile  cand eram pe autostrazi si mi se intampla ceva cu tot regulamentul interpretabil ii dadeam in judecata pentru ca pot pune in pericol viata mea si a familiei.

Edited by IdI1, 29 March 2018 - 20:39.


#923
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Nu exista limitare in roaming la viteze. Am tot pus teste dar vad ca voi continuati cu prostiile.

#924
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostIdI1, on 29 martie 2018 - 20:36, said:

Am facut socoteala, am 56 de zile de cand sunt plecat din care 20 de zille nu am utilizat  nici o optiune. Dupa reaincarcare  la fix o saptamana mi se aplica politica de utilizare abuziva.
Cat ai consumat in saptamana aia, si cat ai consumat acasa inainte sa pleci?
Nu ma intelege gresit, nu te acuz cu nimic, vreau doar sa avem o idee daca se aplica corect, sau nu, vestita formula cu ultimele 4 luni.

Edited by katti, 29 March 2018 - 22:51.


#925
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Apoi cine sta sa calculeze fiecare zi in tara sau in roaming si consumul. Sa fim seriosi.

#926
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010

View Postcaiuscorneliu, on 29 martie 2018 - 09:24, said:

La asta mă gândeam și eu. Descarc fișiere mari lunile astea sau stau pe YouTube Posted Image
Faci teste de viteza zilnic si o sa ai consum de cativa zeci de giga pe zi.

#927
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View PostI_am_RunninG, on 30 martie 2018 - 08:42, said:

Apoi cine sta sa calculeze fiecare zi in tara sau in roaming si consumul. Sa fim seriosi.

Pe tine te-am intrebat? Te bagi ca musca-n ...
Poate altii calculeaza, sau pur si simplu pastreaza mesajele de la 333. Tu daca vrei sa depui o reclamatie impotriva Orange, de unde poti sa stii ca te-au blocat abuziv, daca habar nu ai cat ai consumat?

Revenind la cazul lui, daca Orange aplica formula corect, inseamna ca ar fi trebuit sa consume intr-o saptamana de roaming mai mult ca in ultimele aproximativ 2 luni in tara. Deci omul ar trebui sa stie daca a folosit telefonul de 8 ori mai mult decat in mod obisnuit in tara sau nu. Nu cred ca-i asa greu sa-si dea seama.

Edited by katti, 30 March 2018 - 09:17.


#928
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Problema e ca astea sunt vrajeli de 2 lei. Nici un operator din europa nu aplica prostiile astea. Doar in ro. Auzi la ei, sa stau sa calculez cate zile am stat in tara si cate in afara. Cati gb am consumat in tara si cati in afara :)) amuzant.

#929
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Mi se pare mie sau doar în România operatorii au cam abandonat ideea de bază a RLAH?

#930
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Ieri am primit mesaj ca incepand de azi pot folosi resursele si in roaming. Pe pariu ca daca activez optiune peste doua zile imi da mesaj ca incepand de maine numai pot folosi optiunea in roaming. :) am mai patit asa, de a trebuit sa ma rromesc cu ei sa imi de-a banii pe optiune inapoi. Numai imi trebuie.

#931
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Motivul e simplu, am mai zis asta: Romania are vreo 3 milioane de cetateni plecati in afara in UE, majoritatea inca conectati cu tara. Din cauza lor ies in pierdere cu RLAH si vor sa minimizeze pierderile.
La operatorii dIn UK, Italia, etc. nu e cazul. Ei probabil castiga din RLAH, primesc mai multi vizitatori decat au clienti plecati in afara tarii. De aia te poti bucura de Wind si de EE. :P

#932
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Am priceput. Suntem împreună doar la bine, la rău…

#933
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Aia 3milioane stau permanent plecati. Au cartele de acolo. Crezi ca si-au cumparat cei 3milioane buluc cartele din ro sa le foloseasca in roaming? Nu cred in ideea asta. Plus de asta, orange voda si telekom, au retele proprii in majoritatea tarilor. Deci costurile in marea majoritate sunt mici. Practic la orange, voda si telekom e aceiasi retea in aproape toata europa. Eu tot raman la ideea ca romanii sunt mulsi din toate partile.

#934
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007

View Postkatti, on 29 martie 2018 - 22:50, said:

Cat ai consumat in saptamana aia, si cat ai consumat acasa inainte sa pleci?
Nu ma intelege gresit, nu te acuz cu nimic, vreau doar sa avem o idee daca se aplica corect, sau nu, vestita formula cu ultimele 4 luni.

334 Mb consumati in 7 zile de cand am activat oferta.

La minute nu aveam cum sa depasesc.  SMS-uri cateva, sub 10, dar tinand cont ca in tara trimit rar spre deloc banuiesc ca aici se simt ei abuzati.  Din punctul meu de vedere sunt abuzivi si se va lasa cu reclamatii la autoritatile romane  si inclusiv la CE.

#935
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View PostGif2D, on 30 martie 2018 - 10:21, said:

Am priceput. Suntem împreună doar la bine, la rău…
Asta e si ideea, tipic balcanica de altfel. Plus ca nu putem vorbi de un rau anume, asta e RLAH si nu le convine. Poate o da si cu minus, nu zic nu, insa in cazul ala mergi pe derogare si nu mai promova extraoptiuni pe care tot tu le dezactivezi a doua zi.

#936
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Observati ca nu e nici o reactie de la helper pe subiectul "abuzurilor" in roaming. E clar un subiect tabu ;) Numa zic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate