Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#955
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Asta se intampla pt ca UE e o struto-camila...

#956
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
…sau poate pentru că RO funcționează doar pe baza derogărilor?

#957
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Mi s-a dezactivat extraoptiunea cu roaming (n-am incarcat), dar inca sunt taxat la apeluri primite (am fost blocat pt ca am utilizat 4 luni in roaming tel). O sa-mi mai ridice suprataxa la apeluri primite? Nu trebuia sa se aplice tarifele nationale si in roaming ( cand esti doar pe credit)?

#958
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

View Postkhristian78, on 18 aprilie 2018 - 20:19, said:

Mi s-a dezactivat extraoptiunea cu roaming (n-am incarcat), dar inca sunt taxat la apeluri primite (am fost blocat pt ca am utilizat 4 luni in roaming tel). O sa-mi mai ridice suprataxa la apeluri primite? Nu trebuia sa se aplice tarifele nationale si in roaming ( cand esti doar pe credit)?

Salut,
Vrem sa verificam si noi cu exactitate ce anume s-a intamplat. In acest context, te asteptam cu mai multe detalii si numarul tau de telefon, in sectiunea de mesaje private.
O zi buna,
Orange Helper

#959
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008
Apelul primit trebuia sa fie gratis. Fai o reclamatie Ancom Anpc

#960
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Orange_helper spune ca suprataxa nu se mai ridica acum decat atunci cand simul se inregistreaza majoritar in Romania... suorataxarea continua chiar daca nu am extraoptiune si stau doar pe credit...

#961
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Apropo tarife, ati vazut ca intr-un final tarifele "standard" nationale se reduc si acum se apropie de cele "standard" de roaming? Posted Image
Sunt curios ce va fi dupa 31 august, se mai reduc sau revin la 18 centi/minut si 0.2 EUR/MB??

Attached Files



#962
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Me5 a avut Roaming, chiar și la Prepay cu opțiune de 5€…
În concluzie, am fost mulțumit la sfârșit de săptămână.

#963
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007
Experimentez si eu limitarea Orange la prepay in roaming in londra. Pe acelasi telefon, in acelasi loc, si aceiasi operatori orange nu depaseste 2mb. Pe un abonament vodafone viteza e in jur de 30mb dl.

Orange nici nu se inregistreaza in reteaua vf uk, dar am facut comparatia pe ceilalti operatori unde s-au putut inregistra ambele cartele.

Cand ajung in tara portez cartela orange la vodafone. Sper sa nu limiteze si ei viteza la prepay.

#964
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Orange Helper ce mai zici de limitare? Poate recunoasteti oficial? Intors din Grecia acu o saptamana, la fel limitare 2 mbts.

#965
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Nu se mai merita la orange. Eu am rupt cartelele. Pe voda e best, nu stres ca la orange. Astia de la orange vroiau sa tin eu evidenta cate zile am stat in tara, cat in afara, de parca eu alte probleme nu am. :) sa fie sanatosi. Dar e bine fara ei.

Edited by I_am_RunninG, 27 May 2018 - 16:57.


#966
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postx_veb, on 27 mai 2018 - 15:46, said:

Experimentez si eu limitarea Orange la prepay in roaming in londra.

Si eu am avut limitare pe abonament, dar doar pe reteaua EE. Pe O2 mergea cum trebuie. Cred ca operatorii gazda isi pun limitari in functie de trafic.

#967
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007
Probabil s-au inteles toti sa boicoteze cartelele prepaid orange Romania.

#968
rromcic

rromcic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 29.05.2014
Dacă vrei să navighezi pe internet la viteze 4G chiar și atunci când te afli în străinătate, trebuie să ai serviciul 4G activ și o cartelă SIM compatibilă, să fii într-o zonă cu acoperire 4G și să ai serviciul roaming activat.
În acest moment serviciul 4G Roaming este disponibil în rețele 4G din: Arabia Saudită, Australia, Austria, Belgia, Brazilia, Bulgaria, Canada, Cehia, China, Cipru, Coreea de Sud, Croația, Danemarca, Elveția, Emiratele Arabe Unite, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Hong-Kong, Iordania, Islanda, Israel, Italia, Luxemburg, Malaezia, Marea Britanie, Maroc, Mauritius, Mexic, Moldova, Norvegia, Noua Zeelandă, Olanda, Oman, Polonia, Portugalia, Qatar, Rusia, Singapore, Slovacia, Spania, Sri Lanka, SUA, Suedia, Taiwan și Ungaria.

asta nu e practica inselatoare Orange Helper???

Edited by rromcic, 27 May 2018 - 18:55.


#969
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018

View PostTybyMen, on 19 aprilie 2018 - 08:56, said:

Apelul primit trebuia sa fie gratis. Fai o reclamatie Ancom Anpc
apelul primit nu este gratis la orange.

Este gratis, dar cand iti blocheaza accesul la roaming adio.

#970
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,990
  • Înscris: 18.12.2007

View PostI_am_RunninG, on 27 mai 2018 - 16:56, said:

Nu se mai merita la orange. Eu am rupt cartelele. Pe voda e best, nu stres ca la orange. Astia de la orange vroiau sa tin eu evidenta cate zile am stat in tara, cat in afara, de parca eu alte probleme nu am. Posted Image sa fie sanatosi. Dar e bine fara ei.

Toti tin evidenta, cand indeplinesti conditiile de abu te trec in suprataxare. E conform cu directiva europeana. Singurii exceptati sunt RDS care au taxare de la inceput.
P.S: nu inteleg ce toti bati campii pe aici in conditiile in care te lauzi de fiecare data ca folosesti roamingul de la alti operatori.

#971
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostI_am_RunninG, on 27 mai 2018 - 20:13, said:

apelul primit nu este gratis la orange.

Este gratis, dar cand iti blocheaza accesul la roaming adio.

Dupa 40+ ani de comunism si aproape 30 de economie de piata romanul incepe sa invete ca "e gratis" si "nu e" [deloc] sint foarte inrudite.

#972
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

View Postx_veb, on 27 mai 2018 - 15:46, said:

Cand ajung in tara portez cartela orange la vodafone. Sper sa nu limiteze si ei viteza la prepay.
Inainte sa te portezi, testeaza te rog viteza pe 4G in tara. Pun pariu ca o sa ai limitare pe 30/15 Mbps. Asta cu limitarile e buba la Prepay-urile orange, am avut si eu, nu si-a dat seama inca nimeni pe aici de ce apare unii si nu la altii (majoritatea), cred ca nici Orange n-are habar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate