Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Roaming Orange

* * * * * 8 votes
  • Please log in to reply
2766 replies to this topic

#901
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Eu cred ca ANCOM.....

#902
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
[ https://scontent-otp1-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/26993777_1595502627205357_4083138990313475212_n.jpg?_nc_cat=0&oh=b94afec5a24035c57d77610cde0435d5&oe=5B44FBFF - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#903
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,083
  • Înscris: 04.10.2005
Daca ai un nr blocat pt utilizare intensiva in UE cu o extraoptiune de roaming si anulezi extraoptiunea trecand pe tarife standard cu credit, se mai plateste 1 cent apelul primit in roaming?

#904
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 khristian78, on 27 martie 2018 - 11:08, said:

Daca ai un nr blocat pt utilizare intensiva in UE cu o extraoptiune de roaming si anulezi extraoptiunea trecand pe tarife standard cu credit, se mai plateste 1 cent apelul primit in roaming?

Salut,

Tarifele aplicate pentru roaming SEE sunt urmatoarele:
Apel local - 0,05 euro credit/minut
Apel catre Romania - 0,05 euro credit/minut
Apel catre tari din SEE - 0,05 euro credit/minut
Apel catre tari din afara SEE - 1,29 euro credit/minut
Apeluri, SMS primite - 0,00 euro credit/minut
SMS trimis - 0,02 euro credit
Trafic internet cu optiune cu acces roaming SEE activa - 0,006 euro credit/MB
Trafic internet fara optiune cu acces roaming SEE activa - 0,05 euro credit/MB
MMS trimis - 0,006 euro credit

Aceste tarife le poti gasi aici https://www.orange.r...nuarie_2018.pdf in brosura de servicii, dar si pe site-ul nostru: aici pe cele de voce https://www.orange.r...-sms/index.html si aici pe cele de date https://www.orange.r...data/index.html
Vrem sa stii ca in afara tarilor membre SEE, in roaming se aplica tariful conform tarii vizitate.
Asadar, pentru apelurile primite in si din SEE nu esti tarifat.

O zi buna,
Orange helper

#905
Gif2D

Gif2D

    💯 Coffee addicted!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,882
  • Înscris: 21.02.2005
Dacă vreau ca într-o lună(sau mai multe) să fac doar city-break-uri la fiecare sfârșit de săptămână, ce opțiuni am fără să o iau razna cu activări/dezactivări/extraopțiuni și să beneficiez de RLAH?

#906
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Bagi optiunea de 10 EUR lunar. Are si resurse nationale.

#907
Florin_Alex

Florin_Alex

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 14.12.2001

 Gif2D, on 27 martie 2018 - 13:05, said:

Dacă vreau ca într-o lună(sau mai multe) să fac doar city-break-uri la fiecare sfârșit de săptămână, ce opțiuni am fără să o iau razna cu activări/dezactivări/extraopțiuni și să beneficiez de RLAH?

Erau bune optiunile acelea de una, doua zile, dar le-au scos. Chiar sunt curios ce alte variante ar mai fi.

#908
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Daca folosesti in mod regulat optiuni in tara, nu prea sunt. Sa zicem ca te duci intr-un city break 2-3 zile, vei folosi foarte putin telefonul, vrei sa mergi pe credit.
Va trebui sa-ti dezactivezi optiunea nationala ca sa poti avea roaming deci pierzi resursele nefolosite pana la data respectiva. Consumi cat consumi in roaming, cand revii, primul lucru, activezi iar o optiune de 5.
Daca esti spre sfarsitul valabilitatii optiunii cand iesi din tara, hai ca poate ar merita. Daca esti la inceput, nu merita. Mai bine bagi 10 in loc de 5, si folosesti telefonul fara stres in excursie.

#909
I_am_RunninG

I_am_RunninG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 08.02.2018
Eu m-am lamurit cu retelele romanesti in roaming. :)) o gluma buna. Cine vrea ma gaseste pe wind it si ee uk :P

#910
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 AlexEn, on 23 martie 2018 - 09:49, said:

Daca ai impresia ca la alti operatori nu sunt aceleasi politici, te inseli amarnic.

Daca ai ai senzatia ca lumea ofertelor de roaming incepe si se termina cu orange, vodafone si restul sarlatanilor din Romania, atunci te inseli si mai amarnic.

 AlexEn, on 23 martie 2018 - 09:49, said:

Si tu, ca si multi altii, ai presupus ca 'roaming like home' inseamna ca poti sa faci orice, oricat, oricum, oriunde in SEE. Cand ai vazut ca lucrurile nu sunt asa cum credeai tu, te-ai revoltat. Tie ti se pare justificata aceasta atitudine, posibil sa fie, dar sigur nu o sa rezolvi nimic.

Daca crezi ca stii care sunt motivele pentru care m-am revoltat inseamna ca ghicesti in stele. Ai decenta, te rog, sa te referi la lucruri pe care le cunosti. Nu ai nici cea mai vaga idee ce anume am facut eu in roaming.

Am fost foarte clar. M-am referit la fair use, nu la facut oricat, oricum. M-am referit la faptul ca calitatea conexiunii de internet este execrabila pentru mine. Am iesit suficient in UE, multe perioade de cate doua saptamani, ca sa realizez ca modul in care baietii astia implementeaza povestea asta este o sarlatanie.

Cand spui ca nu o sa rezolv nimic la ce te referi? Te las pe tine sa #rezisti. Eu invat din propriile mele experiente si adopt propriile mele solutii.

 AlexEn, on 23 martie 2018 - 09:49, said:

Sunt sigura ca UE a avut intentii bune cu reglementarile astea dar asa se intampla cand vine cu propuneri niste oameni care nu inteleg nici industria si nici piata.

Mai citeste o data fraza asta. Eu nu inteleg nimic din ea.




#911
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007

 MembruAnonim, on 27 martie 2018 - 23:09, said:

Daca ai ai senzatia ca lumea ofertelor de roaming incepe si se termina cu orange, vodafone si restul sarlatanilor din Romania, atunci te inseli si mai amarnic.
Unde am zis eu asta? Tocmai, din contra, am zis ca si altii fac la fel. Daca nu era clar, e vorba despre altii din alte tari europene.
Tu esti cel care o da inainte cu sarlatanii din Romania (ale caror servicii totusi le folosesti.

 MembruAnonim, on 27 martie 2018 - 23:09, said:

Daca crezi ca stii care sunt motivele pentru care m-am revoltat inseamna ca ghicesti in stele. Ai decenta, te rog, sa te referi la lucruri pe care le cunosti. Nu ai nici cea mai vaga idee ce anume am facut eu in roaming.

Am fost foarte clar. M-am referit la fair use, nu la facut oricat, oricum. M-am referit la faptul ca calitatea conexiunii de internet este execrabila pentru mine. Am iesit suficient in UE, multe perioade de cate doua saptamani, ca sa realizez ca modul in care baietii astia implementeaza povestea asta este o sarlatanie.
Cand spui ca nu o sa rezolv nimic la ce te referi? Te las pe tine sa #rezisti. Eu invat din propriile mele experiente si adopt propriile mele solutii.
Bravo tie si foarte bine ca iti expui parerile. Calitatea conexiunii de internet tine de operatorul local, deci vezi si pe acolo cum stai.
Am spus destul de clar ce aveam de spus.

 MembruAnonim, on 27 martie 2018 - 23:09, said:

Mai citeste o data fraza asta. Eu nu inteleg nimic din ea.
Daca nu intelegi, treci peste.

#912
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Sa revenim; Cartelele prepay care  au limitare de net la 30/15 in tara sunt limitate la 2 Mbs in roaming au ei niste setari pe undeva. Bagat 40 de euro in pusculita lui orange in ultimele 5 luni pentru ca nu puteam pleca pana nu terminam treaba in Romania si s-au acumulat intarzieri  de doua luni; Am doua luni  de stat afara din care 30 de zile nu am utilizat resurse deloc si brusc dupa ce reincarc si trimit un SMS primesc mesaj ca sunt abuziv si de maine gata sunt suprataxat. Recunosc in Romania nu trimit  decat rar SMS-uri. Sa nu se zica ca nu sunt porci.

#913
TybyMen

TybyMen

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 28.12.2008
Fai reclamatie scrisa Orange si asteapta raspunsul tot scris iar dupa faci reclamatie Ancom

#914
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Vedeti prevederile ANCOM, punctul 9b: http://www.ancom.org...g_3767#ans-917.
Daca perioada de monitorizare este mai mica de 4 luni atunci va avea succes reclamatia. Perioada de monitorizare nu e obligatoriu sa inceapa in momentul in care iesi din tara.

#915
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
Helper, o întrebare. Sunt pe prepay. Eu ies anual din țară o dată sau de două ori, să zicem cam o săptămână ieșirea. Deci nu se pune problema de utilizare abuzivă a roamingului. În țară am wifi peste tot pe unde merg așa că nu fac consum de date lunar mai mare de 1-2 GB. Să zicem că în săptămâna aia cât sunt în roaming fac un consum de 5-10 GB (navigație, un film două, mailuri, diverse). Mă pot trezi că sunt utilizator abuziv pentru că depășesc media obișnuită a utilizării lunare? Cum se stabilește că folosesc abuziv serviciul?

#916
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 caiuscorneliu, on 29 martie 2018 - 07:47, said:

Helper, o întrebare. Sunt pe prepay. Eu ies anual din țară o dată sau de două ori, să zicem cam o săptămână ieșirea. Deci nu se pune problema de utilizare abuzivă a roamingului. În țară am wifi peste tot pe unde merg așa că nu fac consum de date lunar mai mare de 1-2 GB. Să zicem că în săptămâna aia cât sunt în roaming fac un consum de 5-10 GB (navigație, un film două, mailuri, diverse). Mă pot trezi că sunt utilizator abuziv pentru că depășesc media obișnuită a utilizării lunare? Cum se stabilește că folosesc abuziv serviciul?
Salut,

Monitorizarea in Roaming se face pentru o perioada anterioara de 4 luni. Daca ai consum majoritar in Roaming SEE, atunci este aplicata restricitia si primesti SMS de notificare cu 24 de ore inainte. Detalii privind politica de utilizare rezonabila gasesti aici https://www.orange.r...oaming-see-6828 .

O zi buna,
Orange Helper

#917
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Asigura-te ca faci un consum mai mare acasa in cele 4 luni inainte de plecare ;)

#918
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,395
  • Înscris: 06.02.2008
La asta mă gândeam și eu. Descarc fișiere mari lunile astea sau stau pe YouTube :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate