Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Tornade? Uragane? in Romania!

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
68 replies to this topic

#19
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017
Clima se pare că s-a stabilizat așa cum o știm noi astăzi de vreo 500 de ani.
Și se mai pare că nimic nu e bătut în cuie.

#20
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Deci cei de la ANM folosesc denumirile de "Tromba in departare", "nor de tornada" !
Cica la Facaieni in 2002 a fost o tornada F3, pai cine a spus ca a fost de F3 ? daca cumva ANM inseamna ca tornadele sunt recunoscute oficial in Romania (chiar o sa caut sa vad cine a incadrat-o asa) si atunci de ce sa sustinem ca nu sunt tornade in Romania ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/MzVrA0LIwmM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 20 September 2017 - 00:49.


#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

Quote

Odată ce o tornadă puternică s-a produs în România, altele de forţă similară pot apărea oricând, spune meteorologul american Leslie R. Lemon, care a studiat tornada de la Făcăeni, din 2002. Recomandările sale sunt ignorate de autorităţile române în domeniu, care rămân la fel de sceptice.
Sursa

Pentru cunoscatorii de limba engleza :

Quote

"Analysis of available data
A variety of observations were used to determine the storm phenomenon that was responsible for 3 fatalities, a large but undetermined number of injuries, at least 33 homes destroyed and a further 395 damaged. In addition to examining the synoptic and mesoscale environment through conventional data and a mesoscale numerical model we also used reflectivity data from the Romanian National Meteorological and Hydrological Institute (INMH) C-band Doppler weather radar. Of course, the first known ground storm damage survey in Romanian history was crucial in establishing the damage cause. As a result of this survey, which took several days to compile, numerous eyewitness accounts were obtained all along the path. Following a detailed data analysis we established the parent storm as a “classic supercell” moving out of Bulgaria from 2250 at 25 m/s and crossing the southeast of the country. Most importantly we established that a long-track (74+ km), wide (averaging 1 km), and strong (F3+ on the Fujita damage scale) tornado was responsible for the damage."  

Cine vrea poate sa citeasca tot documentul A Romanian Forecast and Training Experience, August 2002 scris de Leslie R. Lemon and Aurora Stan-Sion
Sursa euroforecaster.org

 andreic, on 19 septembrie 2017 - 23:51, said:

Rusine pentru autori... propaga informatii subiective bazate pe martori... aia nu e stiinta.
Din pacate ceea ce face ANM nu e ceea ce trebuie ! lucrurile s-au schimbat o data cu clima, nu ar trebui sa mai fim mintiti !
Si totusi cei de la ANM recunoasc timid cateva din tornade  fara prea multe detalii (foto)
Sursa
[ http://romanialibera.ro/imagine/943x2000/Meteorolog%2Bamerican%253A%2B%25E2%2580%259ETornadele%2Bsunt%2Bo%2Bamenin%25C5%25A3are%2Breal%25C4%2583%2Bpentru%2BRom%25C3%25A2nia%25E2%2580%259C_493119.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://romanialibera.ro/imagine/614x343/Meteorolog%2Bamerican%253A%2B%25E2%2580%259ETornadele%2Bsunt%2Bo%2Bamenin%25C5%25A3are%2Breal%25C4%2583%2Bpentru%2BRom%25C3%25A2nia%25E2%2580%259C_493119.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by stlk, 20 September 2017 - 01:25.


#22
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 23:53, said:

Daca stai sa te gandesti cuvantul asta  defineste tot tornada in limba romana (cuvantul "tornada" dupa cum stii e un cuvant preluat ci nu este un cuvant pur romanesc) ,  asa cum cei din America de Nord ii spun  twister.
Uite si tu ce am gasit in DEX
TORNÁDĂ1 s. f. trombă de vânt cu o viteză foarte mare, care produce mari stricăciuni. (< fr. tornade, sp. tornado)
Oare nu ne ascundem prea mult dupa cuvinte ?
(deasemenea a se vedea si definitia data pe wiki)
trombele marine se formeaza pe apa , asta o face sa fie diferita de tornada.

#23
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,128
  • Înscris: 25.02.2007

 zardato, on 19 septembrie 2017 - 23:24, said:

Asigurarile alea obligatorii pentru locuinte pentru ce sunt? Adica ce pagube acopera?
Din cate au aflat vecinii mei cu acoperisuri stricate, pentru furtuna din vest acuma nu se dau despagubiri.
Umbla o vorba ca cica s-ar da despagubiri doar pentru inundatii.

#24
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017
Pai este normal sa apara in viitorul apropiat si la noi astfel de manifestari meteo, dar ce este nasol este ca se gasesc tot felul de ciocoflenderi pe facebook sa-si bata joc de furtuna din vest cu tornade fake, care nu isi au locul intr-o societate cat de cat civilizata.

#25
high_energy

high_energy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,366
  • Înscris: 18.05.2017
Pfff...nu stiu ce sa zic...asa pot spune si eu "tot ce e la tv e fake ca eu n-am fost acolo si n-am de unde sa stiu". Da oare stiu cu adevarat daca e fake sau nu?

#26
Assur

Assur

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 14.07.2017

 EmyBoss7, on 20 septembrie 2017 - 07:55, said:

Pai este normal sa apara in viitorul apropiat si la noi astfel de manifestari meteo, dar ce este nasol este ca se gasesc tot felul de ciocoflenderi pe facebook sa-si bata joc de furtuna din vest cu tornade fake, care nu isi au locul intr-o societate cat de cat civilizata.
Normal?! E catastrofic, nu normal!

#27
EmyBoss7

EmyBoss7

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,477
  • Înscris: 18.03.2017

 Assur, on 20 septembrie 2017 - 08:56, said:

Normal?! E catastrofic, nu normal!
La cate se intampla pe planeta, era de asteptat sa vina si la noi furtuni de genul asta !

#28
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,164
  • Înscris: 04.03.2014
Nu sunt dese in Europa dar totusi nu e ceva nou, se zice ca sunt cateva sute pe an [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OHfJtW66Sac?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutzitaly, 20 September 2017 - 09:29.


#29
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 stlk, on 19 septembrie 2017 - 22:58, said:

Pe youtube am gasit gasite mai multe video-uri cu tornade incomplete (adica nu ating pamantul/apa) in Romania insa am dat peste un video cat se poate de real cu o Tornada pura ! Voi ce credeti ? cei de la ANM musamalizeaza aceste fenomene ?

Nu le musamalizeaza. Sunt tornade de mici dimensiuni care nu se vad pe radar... doar se constata acolo unde apar. Tornadele se pot forma oriunde exista conditii favorizante pentru ele, nu tin cont de climat, de geografie, etc.

#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 Benderbut, on 20 septembrie 2017 - 07:27, said:

trombele marine se formeaza pe apa , asta o face sa fie diferita de tornada.
trombele marine= tornade pe apa (sau un instrument muzical :) )

 rosix, on 20 septembrie 2017 - 09:26, said:

Nu le musamalizeaza. Sunt tornade de mici dimensiuni care nu se vad pe radar... doar se constata acolo unde apar. Tornadele se pot forma oriunde exista conditii favorizante pentru ele, nu tin cont de climat, de geografie, etc.
Si cea de la Facaieni 2002  tot mica a fost ? ai vazut imagini cu ce a lasat in urma ? a fost catalogata ca tornada F3 de straini nu de ANM !
si pana la urma ce conteaza daca este tornada mare sau mica, tot tornada este ! Un cutremur de 2 grade ar trebui sa nu se mai numeasca cutremur ?

Edited by stlk, 20 September 2017 - 12:08.


#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Uite o imagine de la Facaieni (2002) nu iti dau o imagini cu casele de chirpici  ca o sa spui ca alea nu erau rezistente.
Sursa
FOTO: Ialomita tv

Edited by stlk, 20 September 2017 - 12:22.


#32
adisluc

adisluc

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,472
  • Înscris: 02.09.2016
A aparut o avertizare pentru aceasta seara , noapte  :  
...după ora 18,00, treptat, vântul se va intensifica ... Intervalul critic pentru București îl apreciem în perioada ora 20,00 — 1,00, 2,00, 3,00 noaptea, când norii de furtună își vor face apariția și aici. Intensificările de vânt le apreciem în jurul a 55 — 65 de km/oră ...De asemenea, vântul poate lua aspect de vijelie...''

La fel o avertizare : Cod Portocaliu de ploi violente : ,,...Interval de valabilitate: 20 septembrie, ora 16 - 21 septembrie, ora 10. Zone afectate: județele: Dâmbovița, Prahova, Buzãu, Vrancea și Bacău...instabilitatea atmosferică va fi deosebit de accentuată și pe arii extinse se vor înregistra cantitãți importante de apã cuprinse, în general, între 50 și 70 l/mp...''

#33
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 adisluc, on 20 septembrie 2017 - 12:27, said:

A aparut o avertizare pentru aceasta seara , noapte  :  
...după ora 18,00, treptat, vântul se va intensifica ... Intervalul critic pentru București îl apreciem în perioada ora 20,00 — 1,00, 2,00, 3,00 noaptea, când norii ...

Quote

Având în vedere alerta de cod portocaliu valabilă începând de astăzi, 20 septembrie 2017, orele 16, în unitățile școlare din județul Dâmbovița, cu excepția grădinițelor cu program prelungit, se suspendă cursurile.
Sursa
Si in Bucuresti se inchid la orele 17
Dar prespun ca lucrurile astea trebuiai scrise in alt subiect !

Edited by stlk, 20 September 2017 - 12:41.


#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
noi am trecut cu masina pe langa facaieni (mai exact, drumul vechi spre mare), a doua zi dupa dezastrul lasat in urma de tornada.
plopii de pe marginea soselei, din zona pe unde trecuse vartejul, aveau trunchiurile rupte ca si cum ar fi fost rasucite. se vedea pe camp pe unde trecuse tornada, lasase un fel de carare, nu stiu cum sa explic.
in ziua cu tornada, eram la mare, in neptun. in viata mea n-am vazut marea mai "turbata" pe timp de vara, era o pacla ciudata galbuie pe cer (nu era nici inorat, nici senin), batea vantul atat de puternic dinspre largul marii, incat firele de nisip zburau orizontal si te intepau in glezne, simteai ca se infig in piele. se simtea ca si cum ai fi fost sablat cu nisip.
n-as fi tinut minte toate aceste detalii daca nu vedeam seara la stiri dezastrul de la facaieni...

https://prognozemete...omania-facaeni/

iar localitatea facaieni a mai fost lovita de un fenomen asemanator unei tornade, in luna mai 2017.
http://stiri.tvr.ro/...17989.html#view

Edited by corinadaniela, 20 September 2017 - 12:46.


#35
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

 corinadaniela, on 20 septembrie 2017 - 12:40, said:

noi am trecut cu masina pe langa facaieni (mai exact, drumul vechi spre mare), a doua zi dupa dezastrul lasat in urma de tornada.
plopii de pe marginea soselei, din zona pe unde trecuse vartejul, aveau trunchiurile rupte ca si cum ar fi fost rasucite. se vedea pe camp pe unde trecuse tornada, lasase un fel de carare, nu stiu cum sa explic.
in ziua cu tornada, eram la mare, in neptun. in viata mea n-am vazut marea mai "turbata" pe timp de vara, era o pacla ciudata galbuie pe cer (nu era nici inorat, nici senin), batea vantul atat de puternic dinspre largul marii, incat firele de nisip zburau orizontal si te intepau in glezne, simteai ca se infig in piele. se simtea ca si cum ai fi fost sablat cu nisip.
n-as fi tinut minte toate aceste detalii daca nu vedeam seara la stiri dezastrul de la facaieni...
adica asa:
Foto  Facaieni 2002
Sursa Făcăeni, Ialomița (pagina Facebook)

#36
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,537
  • Înscris: 05.06.2009
da, exact asa aratau si trunchiurile de plopi de pe marginea drumului...sinistru...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate