Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Ce se întâmplă dacă refuzi să te legitimezi la cererea polițiștilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#73
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Nu prea vad cu ce incomodeaza.
Deranjanti si periculori sunt cei cu bicliclete, ca ating viteze mari.

#74
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Lasa ca si trotinetele electrice ating viteze mari si sunt silentioase.
Asa este romanul mai lenes si cumpara orice chinezarie apare pe internet.

Ar trebui ca in parc sa nu ai voie cu asa ceva. punct. in parc, pe centru, in locuri aglomerate, sa ai voie cu ele doar pentru ce au fost facute, sa mergi pe piste speciale si atat.

#75
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Astea au viteza maxima 10 -15 km/h. Un om care alearga poate depasi lejer 30 km /h. Un om in alergare este mult mai periculos decat unul care merge cu monociclul. Si aceste jucarii au fost concepute special pentru locuri aglomerate (vezi stuarzii din aeroporturi).

#76
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
cu o trotineta electrica poti atinge si 20-25km/h, cu una clasica poti atinge 20, dar tre sa dai oleaca la picior, iar intr-un spatiu aglomerat, sa fii nebun sa faci asa ceva, pt ca oricum nu ai unde sa prinzi viteza asta, asa ca ii dai incet daca musai vrei sa mergi prin zona pietonala.

ca idee, la mine in oras am un parc in care prin decizia consiliului, nu ai voie cu orice inseamna roti. in schimb pe laterala parcului este un trotuar ultra generos pe unde poti face asta. lumea stie si chiar de esti pieton, nu prea se agita sa te ia la impins vagoane, poate doar niste pensionari mai plictisiti care pe vremea lor ....

vad un lucru bun ca in parc sa fie aceasta reglementare, insa nu vad de ce in zona pietonala unde se presupune ca te poti deplasa fara sa ai grija masinilor ce vin peste tine si zona de relaxare, sa nu te poti relaxa in voie pe role sau trotineta. de ce zic doar de cele 2, pt ca biciclistii au deja piste, pe unde mai sunt, dar cel mai important, au dreptul de a circula si pe strada. restul nu il au. pai in cazul asta ce facem? ne dam prin casa cu rolele si trotinetele, ca sa nu deranjam feng shuiul vreunui ametit care nu se uita pe unde merge si apoi zice ca altii l-au agresat?

pe de alta parte, nu am inteles pe colegul care sustine ca un scuter este mai putin periculos decat o bicicleta. pai stai nene, dar ala cu scuterul are motor, scuterul ala are o masa proprie, pai ala daca te pocneste te lasa si lat pe caldaram, sa-mi arate si mie o bicicleta ce intra cu 70km/h in tine  si care sa fie mult mai periculoasa decat un scuter. ca o bicicleta nu se aude asa ca un scuter? da, dar la fel de bine avem si accidente care cu masina in dreptul pietonului ce traverseaza aiurea sau merge aiurea pe strada si nu aude, deci care e problema de fapt?

#77
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Un om care merge are o viteza de 5km/ora. Si din ce am vazut la prostioarele astea nu prea merg mai repede decat mine decat la acceleratie maxima :D

#78
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
cine stie ce trotinete obosite erau cele vazute de tine. la o trotineta ok cam asta e viteza maxima, si chiar si aceea e limitata pt siguranta, pt ca pot mai mult. dar asta e deja subiect de alt topic, momentan discutam de partea legala in privinta refuzului legitimarii.

#79
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Posttfmercedez, on 16 septembrie 2017 - 21:52, said:

Dar cine a zis ca trebuie sa devii violent?
La noi nu ai dreptul la tacere? Ba chiar la un avocat din oficiu?
Orice spui poate fi folosit impotriva ta, nu-i asa?

Personal cunosc o persoana care a suferit un accident vascular cerebral in timp ce conducea masina in germania.  Simtea ca ceva nu-i in regula si a apucat doar sa franeze si cumva s-a oprit in parapet pe banda de urgenta, si apoi i s-a rupt filmul, coma. Cand si-a revenit, surpriza! Nu-si recunostea nici familia! Nu stia nici cine este!  A ramas paralizat oe partea stanga. De 15 ani numa in recuperari o tine.
Un an i-a luat sa invete sa vorbeasca.
Ia politia pe unu d'asta care nici nu stie cine este, si-l baga "la carcera" nu-i asa?  
Haideti sa gandim putin.

Asa zic si eu, hai sa gandim un pic, topicul a plecat de la o intrebare banala si a ajuns la iesit din sectia de politie in sac de cadavru.
Nu mai dramatizati atat si nu mai sondati fosa septica cu joja inutil.
Un raspuns realist ti l-a dat @symano la postul #43.

View PostDaculScoril0, on 17 septembrie 2017 - 00:22, said:

te duc la secție până vine cineva cu actele. Pot folosi forța/cătușe/pumni ca să te convingă. După aia te amndeză.


nu mai e la modă bătaia. Ți se face foame la un moment dat.
Undeva, pe acilisea, te contrazici.

#80
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,715
  • Înscris: 15.06.2007
Ba, uite, eu am deschis subiectul intentionat pe aria FUN. A fost mutat pe juridic, desi nu vad rostul. Atata simt al umorului nu gasim?

Cunosc o persoana care timp de TREI SAPTAMANI a avut CI la banca. Mi l-au dat mie, dupa ce m-au intrebat daca cumva o cunosc pe tipa din buletin, ca m-au vazut cu ea odata. Deci tuta, timp detrei saptamani habar nu a avut ca ii lipseste buletinul, si nici nu stia unde l-a lasat.
Daca o legitima militia fix pix acte.

Edited by tfmercedez, 17 September 2017 - 11:14.


#81
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Dar ce lucru illegal au facut cei de la banca...

#82
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006
Cand l-am citit eu, era deja pe aria Juridic.

View Posttfmercedez, on 17 septembrie 2017 - 11:12, said:

Cunosc o persoana care timp de TREI SAPTAMANI a avut CI la banca. Mi l-au dat mie, dupa ce m-au intrebat daca cumva o cunosc pe tipa din buletin, ca m-au vazut cu ea odata. Deci tuta, timp detrei saptamani habar nu a avut ca ii lipseste buletinul, si nici nu stia unde l-a lasat.
Daca o legitima militia fix pix acte.

Daca te legitimizeaza politia poti sa-i furnizezi numele si data nasterii ca sa te verifice in baza de date. Asta bineinteles, daca nu o arzi ciumeg cu ei si vrei sa afli care este procedura standard in caz contrar.

Personalul bancii nu este instruit in astfel de cazuri sa predea CI-ul politiei? Cel putin dupa cateva zile?

Edited by Reynolds, 17 September 2017 - 11:21.


#83
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Vrei sa spui daca vrei sa afle ei care e procedura standard in mod contrar... ca ei habar nu au mai departe de sa il agresam si sa il bagam fortat in duba, care apropos, nu e parte din procedura standard.

#84
Reynolds

Reynolds

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,998
  • Înscris: 01.03.2006

View Postsamebo, on 17 septembrie 2017 - 11:20, said:

Vrei sa spui daca vrei sa afle ei care e procedura standard in mod contrar... ca ei habar nu au mai departe de sa il agresam si sa il bagam fortat in duba, care apropos, nu e parte din procedura standard.
Intrebare scurta si la obiect: ai refuzat sa te legitimezi si ai fost agresat si bagat fortat in duba?

#85
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Personal nu, dar am asistat la scene live, inclusiv cu copii, chiar trantiti pe jos cu bicicleta cu tot dupa un sut in roata.
Am avut asa un sentiment de siguranta si incredere...

#86
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostDany_Darke, on 17 septembrie 2017 - 08:07, said:


de ce am impresia ca scrii la deruta? stii cine se da cu scuterul? ........
Nu scriu la deruta din principiu . Eu spun ce am de spus , dupa convingerile mele , si asta este , sint .
Cind am scris de scuter , am luat in calcul ca cei cu scuter au permis si responsabilitate . Un biciclist , trotinetist sau alt " acrobat " cu tot felul de mergatoare " moderne " , are zero responsabilitate , este greu de " pedepsit " daca face o nefacuta .
Incidente nefericite au fost o gramada , deci in lipsa unei reglementari legale , singura solutie fireasca este sa sa interzici circulatia astora printre pietoni ...si asta o spune unul care merge pe jos extrem de putin ...

#87
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017

View Postsamebo, on 17 septembrie 2017 - 09:27, said:

Eu n-am inteles de ce doreau sa il legitimeze... ce infractiune sau contraventie a comis?
Crezi ca ei stiau? I-au trimis sefii pe teren si aveau numar obligatoriu de dat amenzi ca sa fie in grafic... daca nu ori ii trimite acasa, ori paznic prin vreun parc

#88
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,715
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMateiEvi, on 17 septembrie 2017 - 10:05, said:

Lasa ca si trotinetele electrice ating viteze mari si sunt silentioase.
Asa este romanul mai lenes si cumpara orice chinezarie apare pe internet.

Ar trebui ca in parc sa nu ai voie cu asa ceva. punct. in parc, pe centru, in locuri aglomerate, sa ai voie cu ele doar pentru ce au fost facute, sa mergi pe piste speciale si atat.
Asa e romanul.. ba ne lesi? de ce nu au inventat romanii bicicleta/ trotineta electrica?  Au inventat-o altii, pentru a avea ceva de vandut. La fel ca orice alt produs comercial.
Inclusiv politia are segway, dar primarul le-a interzis sa mearga pe strazi, ca sa nu fie ipocriti- adica publicul nu are voie cu ele, dar ei sa fie calare?

Deci , nu e nici un polititst oe aici care sa fie in situatia  de a raspunde la obiect, ce se intampla  cu o persoana care nu poate fi identificata in 24 de ore?
Nu veniti cu articole de lege. Daca legea era perfecta, nu mai existau avocati, judecatori etc. Era doar legea si politia si o lume ideala.

#89
MareleGenghisHan

MareleGenghisHan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 399
  • Înscris: 17.09.2017
Nu trebuie sa refuzi sa te legitimezi .Nu ai nimic de ascuns . Daca refuzi ai vazut ca au scris colegii cum e legea . Nu mai repet,

#90
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,715
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMareleGenghisHan, on 17 septembrie 2017 - 12:06, said:

Nu trebuie sa refuzi sa te legitimezi .Nu ai nimic de ascuns . Daca refuzi ai vazut ca au scris colegii cum e legea . Nu mai repet,
Am scris gresit in titlu.  In loc de refuz  trebuia sa scriu incapabil de legitimat.  

Hai sa va mai povestesc o duda..  eram la politite la sectia de langa gara, si se certau politistii intre ei, pentru ca au racolat un bosketar, de sex masculin, si care la "identificare"  a rezultat un act cu CNP cu 2, adica aferent unei persoane de sex femeiesc.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate