Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Ce se întâmplă dacă refuzi să te legitimezi la cererea polițiștilor?

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#55
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014
nu exista zona reglementata si amenajata la noi. daca te referi la trambulinele de scamatorii, te inseli amarnic. daca te referi la pistele de bicicleta, iar te inseli. acelea incep si se termina de nicaieri. ce faci in cazul asta?  mergi cu bicicleta in spate pana gasesti o pista de bicicleta de 100m ca sa mergi pe ea, te invarti de 2-3 ori pt a putea avea iar energie de carat bicicleta in spate pana acasa?

unde bagi trotinetele? ca acelea nu au voie pe pistele de bicilisti, pt ca ii sperii si pe aceia. dar ce facem cu pietonii care merg lejer la plimbare pe pistele de biciclisti si te mai iau si la bataie ca ii deranjezi de la plimbarea lor? observ ca n-ai fost niciodata in postura a mai putin de 4 roti si orice este in acea categorie ti se par in plus pe strada.

dar asa cum tu ai dreptul sa circuli cu acele 4 roti pe unde ti se nazare, asa au si restul dreptul. nu uita ca pe langa drepturi, mai sunt si obligatii, iar obligatiile astea inseamna sa mai lasi si pe altii cu mai putin de 4 roti sa se deplaseze in conditii de siguranta. sa gandesti ca acestia merita sa stea doar in tarc, arata ca ii privesti ca pe niste animale ce trebuie sa stea doar in captivitate.

iar spre cunostinta ta, cei cu trotineta si cu rolele, sunt tot pietoni dpdv legal. de ce nu au voie in zona pietonala? de ce trebuie sa stea doar in tarc?

Edited by Dany_Darke, 17 September 2017 - 00:18.


#56
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,335
  • Înscris: 13.01.2011

 samebo, on 16 septembrie 2017 - 23:11, said:

Mie nu imi e frica de puscarii, ca doar e si astea tot pentru oameni :D

Nu pentru girafe :lol:
Eu zic sa fim cuminti si cu minte.

#57
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 alexa32, on 16 septembrie 2017 - 20:21, said:

Aia sunt politisti "fake" ...de la politia locala...zic ei.
Da. Se intalneste des mentalitatea asta printre romani. Cum ca daca este de la Politia Locala ala nu e politist/agent, nu te poate amenda, poti refuza semnarea PV samd.  Numai ca in ultimii ani multe dintre atributiile Politiei Romane au trecut in competentele Politiei Locale. Ii ajuta inclusiv pe agentii din trafic in dirijare sau decizii/amenzi.

Edited by MembruAnonim, 17 September 2017 - 00:22.


#58
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 tfmercedez, on 16 septembrie 2017 - 20:03, said:

Eu ma intrebam asa ipotetic, daca refuzi sa cooperezi cu ei, ce se poate intampla, daca taci ca mutu, n-ai acte, nici telefon, nimic la tine? Ce pot sa-ti faca? Te baga in arest 30 de zile?

te duc la secție până vine cineva cu actele. Pot folosi forța/cătușe/pumni ca să te convingă. După aia te amndeză.

 tfmercedez, on 16 septembrie 2017 - 20:03, said:

Te bat pana vorbesti?
nu mai e la modă bătaia. Ți se face foame la un moment dat.

 tfmercedez, on 16 septembrie 2017 - 20:03, said:

Asta in contextul in care sa zicem ca avem si destu imigranti pakistanezi care nu au acte, nu vorbesc nici o limba europeana?
irelevant, fiecare e răspunzător pentru actele sale.

Edited by DaculScoril0, 17 September 2017 - 00:28.


#59
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alta constatare este ca la noi nicium nu este bine: nici cand agentul isi face treaba, dar nici cand nu si-o face.

#60
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 MembruAnonim, on 17 septembrie 2017 - 00:22, said:

poti refuza semnarea PV
și asta nu schimbă cu nimic lucrurile. Semnezi doar că ai luat cunoștință de PV, nu că ești de acord cu el. Dacă nu semnezi ți-l trimit prin poștă și pierzi șansa de a achita amenda la jumate.

#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 samebo, on 16 septembrie 2017 - 22:50, said:

Ceva imi spune ca ar fi un proces castigat la CEDO cu usurinta.
Nu castigi la CEDO, indiferent de situatia, pentru ca aia de aia sunt pusi acolo, sa te legitimeze. Asta le scrie in fisa postului, printre altele.

#62
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Eu am dreptul sa circul pe 4 roti  reglementat și autorizat !
Că pieton nu ma simt confortabil ca în jurul meu sa se invirta tot felul de circari cu potențial să mă agreseze fizic .
Ce fac ăștia cu " trotinete " lor ?
Nu e treabă mea , să-și ceara drepturi
.Pina atunci îi consider invazivi și agresori , deci îmi pot permite sa iau atitudine daca ...
Că o paranteza , un scuter este puțin periculos decit "roata" ăluia , are asigurare , condus de un om responsabil..
Ar trebui că scuterele sa circule printre pietoni ?
În fine , sper că individul a fost consistent amendat, inclusiv pt refuzul de legitimare.

Edited by 86-APP, 17 September 2017 - 00:33.


#63
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007
eu deja mi-l imaginez pe samebo cum plange in celula ca o fetita repetand obsesiv "nu mai fac nenea... nu mai fac nenea..." Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by laffin, 17 September 2017 - 00:54.


#64
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,729
  • Înscris: 15.06.2007


 DaculScoril0, on 17 septembrie 2017 - 00:22, said:


te duc la secție până vine cineva cu actele. Pot folosi forța/cătușe/pumni ca să te convingă. După aia te amndeză.
.
Da clar! Cel mai bine sa iesi in sac spre morga de acolo. Cum l-au luat din sala de judecata pe pestele Monicai Columbeanu, a facut infarct in sala de judecata.

Cat despre amenzi.. au fost zeci de prostituate care aveau impreuna amenzi cat PIBu' Romaniei.  Bani din pix. Si daca nu platesti, ce? Faci puscarie?  Asta in cazul in care nu au ce sa-ti ia in afar de hainele de pe tine.

Si daca se plimba fiul meu minor, pe bicicleta (d'aia cu roti ajutatoare)  ce faceau? Ii cereau certificatul de nastere? Ca buletin nu are.

Numa' sa aibe unde sa-ti trimita prin posta..  ca nu-i ilegal sa nu ai domiciliu.

Numa' sa aibe unde sa-ti trimita prin posta..  ca nu-i ilegal sa nu ai domiciliu.

 laffin, on 17 septembrie 2017 - 00:53, said:

eu deja mi-l imaginez pe samebo cum plange in celula ca o fetita repetand obsesiv "nu mai fac nenea... nu mai fac nenea..." Posted Image Posted Image Posted Image
Da mai. Ajungi in celula si e goala. Fuck! Ce te faci.
Peste o zi intra cineva in celula , si gata  te faci gay, ca sa fi trendy? Ce dracu. Pe nastase, pe voiculescu, bekali, borcea, credeti ca s-a atins cineva de ei?  Au scos cardu VIP si au primit celula cu "vedere la mare" nu?
Arestul preventiv nu inseamna puscariile mari, se face in sectia de politie, ca de aia sunt aia baricadati cu jde mii de gratii. Am fost la sectia 3, bai fratica, numa zavoare si gratii, se incuiau unii pe altii politistii, de parca le era frica de lumea de afara.

Din ce stiu eu, la penitenciar ajungi dupa ce ai primit o sentinta judecatoreasca cu executare. Arestul "preventiv" se face la sectie.


#65
mephistotel

mephistotel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.03.2016
Nu inteleg ce motive ai avea sa nu prezinti CI cand un politist/agent vrea sa te legitimeze...
Nu ai acte la tine risti o amenda daca esti "impresar".
Daca le ai la tine si refuzi sa le prezinti atunci sigur iti iei cel putin o amenda si nu ai cum sa scapi fara sa o platesti.
@ tfmercedez - nu trebuie sa ai ceva pe tine trebuie doar sa ai un loc de munca ca se ocupa ANAF-ul...
                       - pt copilul minor raspund parintii...acolo ai mari sanse sa scapi fara amenda ca nu sunt chiar asa de marlani militienii astia

#66
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 tfmercedez, on 16 septembrie 2017 - 20:03, said:

Azi ma plimbam prin centru, si a trecut pe langa mine cineva calare pe un monociclu electric,  si dupa 100 de metri l-a oprit politia in Piata Unirii.  Intamplator cunosteam persoana, nu sunt in relatii prea cordiale, dar am observat situatia de la ceva distanta. Dupa 5 minute au venit o gramada de politisti, si cand m-am apropriat, am inteles ca aia intentionau sa-l amendeze, iar asta refuza sa se legitimeze. 20170916_163759.jpg 20170916_164305.jpg 20170916_164303.jpg.

Eu ma intrebam asa ipotetic, daca refuzi sa cooperezi cu ei, ce se poate intampla, daca taci ca mutu, n-ai acte, nici telefon, nimic la tine? Ce pot sa-ti faca? Te baga in arest 30 de zile? Te bat pana vorbesti?
Asta in contextul in care sa zicem ca avem si destu imigranti pakistanezi care nu au acte, nu vorbesc nici o limba europeana?
Sa zicem ca pur si simplu nu vrei sa cooperezi cu ei, ai timp  nelimitat ( nu te preseaza faptul ca trebuie sa mergi la familie, nu ai servici) , ai tot timpul din lume  sa stai pe capul lor.
Daca ai cunoaste puuuutina legislatie, (dar se pare ca dovedesti ca nu prea, "no ofence") ai fi stiut exact cum se rezolva situatia. Legea e clara, trebuie doar aplicata, nu interpretata. Restul, e filozofie.

#67
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

 MembruAnonim, on 17 septembrie 2017 - 00:22, said:

Da. Se intalneste des mentalitatea asta printre romani. Cum ca daca este de la Politia Locala ala nu e politist/agent, nu te poate amenda, poti refuza semnarea PV samd.  Numai ca in ultimii ani multe dintre atributiile Politiei Romane au trecut in competentele Politiei Locale. Ii ajuta inclusiv pe agentii din trafic in dirijare sau decizii/amenzi.

Yeah, right, de ce sa nu dublam toate institutiile pana la urma, nu? Aia dublata s-o ajute pe aia initial creata. Ce metoda soft de sifonat banii publici! Si cum s-au mai gandit o gramada de primarii la ea!

Dac-as fi in locul unui politist m-as revolta constant de ce institutia mea a fost dublata si cum de s-au gasit bani pentru "politie locala", dar pentru Politia regulata nu.

Doar in jegurile de societati latine, ultra dispuse la coruptie si sifonat bani publici vezi dublarea politiei, un exemplu fiind Spania.

S-a facut vreodata o analiza beneficiu-cost pentru existenta astora?

Orice om normal la cap ar trebui sa plece din tara asta, sa mai gaseasca astia bani de salarii din parti.

Edited by cattavencu, 17 September 2017 - 08:10.


#68
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,828
  • Înscris: 07.06.2014

 86-APP, on 17 septembrie 2017 - 00:32, said:

Că o paranteza , un scuter este puțin periculos decit "roata" ăluia , are asigurare , condus de un om responsabil..


de ce am impresia ca scrii la deruta? stii cine se da cu scuterul? copchiii aia de 16 ani care isi pot lua permis si care se dau cu ele pe unde apuca, fara sa le pese de legislatia rutiera si de siguranta celorlalti. aceia sunt resposabili? cred ca e cea mai buna gluma care se putea face

#69
aurel100680

aurel100680

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 26.08.2017
Trebuia desfiintata de mult Politia Locala. Nu stiu cine, de ce si cum a fost creeata aceasta institutie da' creeeaza numai degringolada in randul cetatenilor. Nu au studii de politist, majoritatea sunt fostii angajati dati afara de prin institutiile statului, sfidaeza cetateanul si-si atribuie rolu politiei romane si a politiei rutiere. Inainte se numeau gardieni publici, acum s-au rebranduit in politia locala, ba mai mult, cu toate ca n-aveau voie autoritatile locale le-au permis sa poarte uniforme si masini inscriptionate asemanator cu cele ale politiei romane ....creeand si mai mult confuzie in randul cetatenilor.  Nu este normal asa ceva, nu ajuta cu absolut cetateanul de rand, din contra... mare parte din ei sfideaza cetateanul sau.... cum am vazut odata dadea unu de la locala noroc cu o gasca de interlopi si vorbea cu ei de parca erau neamuri punand ceva la cale sa se gaseasca la o terasa mai pe seara sa "spritzuiasca". Mai nou la mine in oras, am vazut 2 masini de interventie ale politiei locale care ..culmea... seamana izbitor de bine cu masinile de interventie ale jandarmeriei... lucru total interzis de lege

Edited by aurel100680, 17 September 2017 - 08:21.


#70
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Cred ca se putea evita situatia elegant daca tipul se dadea jos de pe "roata" aia, isi cerea frumos scuze, isi lua jucaria sub brat si pleca mai departe.
Atata timp cat in zona centrala a Timisoarei e accesul interzis pentru asa ceva, despre ce mai vorbim?? Comunitarii aia isi faceau doar datoria; mai mult ca sigur s-au adresat politicos si nu cred ca au vrut sa-l amendeze din prima.

Dar na, cand orgoliul si smecheria proasta sunt mai presus de gandire...

#71
samebo

samebo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,434
  • Înscris: 08.05.2017
Eu n-am inteles de ce doreau sa il legitimeze... ce infractiune sau contraventie a comis?

#72
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Probabil consiliul local de la ei din oras a hotarat ca nu ai ce cauta pe acolo cu trotinete, biciclete electrice, asa ca cei de la politia locala l-au legitimat.
Si ca fapt divers... a mai mare idiotenie cei care folosesc trotinete electrice prin locuri aglomerate.
S-a lenevit si prostit asa de mult populatia ca nici macar la parc nu se pot duce daca nu sunt carati pe sus.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate