Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

Secesiunea Cataloniei - o bomba ce ticaie

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
6406 replies to this topic

#19
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 IllusiveMan, on 09 septembrie 2017 - 20:26, said:

Eh nah... si care ar fi efectul juridic? Eu cred ca nici unul...

Si Kosovo a facut la fel, nu? Spania nu este insa Serbia. Probabil ca de data asta lumea buna va fi alaturi de statu' spaniol.

#20
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 KyKyKyKy, on 09 septembrie 2017 - 20:10, said:

La cĂąt rău au făcut spaniolii Ăźn istorie, e cam timpul să se Ăźntoarcă
?????
De aia nu mai puteai sa adormi ???

#21
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Eu nu as zice ca noua republica Catalonia ar fi respinsa de Europa. Uitati-va doar la cifre, la cate investitii straine sunt acolo. Credeti ca toate companiile europene vor fi solidare cu Spania si nu vor face deloc scandal? Extrem de putin probabil. Uitati-va numai cata industrie ai in zona metropolitana a Barcelona.

Si sa nu uitam ca daca europenii nu i-ar vrea, sunt altii care i-ar vrea. Ce n-ar da China sau Rusia sa puna mana pe asa bogatie? Si China are si banii sa faca asta.

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:30, said:


Si Kosovo a facut la fel, nu? Spania nu este insa Serbia. Probabil ca de data asta lumea buna va fi alaturi de statu' spaniol.
Eu nu cred. Pentru ca daca e democratie si alte vrajeli d-astea, ar trebui sa fie pentru toata lumea.

Daca in Kosovo au intrat peste sarbi pentru ca etnici si bla bla bla, de ce nu ar face acelasi lucru si in Spania? Kosovo era asuprit de Serbia iar Catalonia este asuprita de Spania. Same thing. Numai ca catalanii au incercat cu binisorul, cu referendumuri, alea alea..

#22
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Lex404, on 09 septembrie 2017 - 20:25, said:

Spaniolii și romanii se comporta la fel, se trag din același popor.

Așa ca, nu o sa vedem independența Cataloniei fără ceva scandal mare, lacrimi și sânge.
Adevarul ca nu prea ne tragem.din acelasi popor, cred ca vroiai sa zici ca avem asemanari lingvistice, e altceva.
Vrei sa duci discutia in directia " ardelenismului" sau chiar al Regatului Elfilor ? 😆😆😆

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009

 lil debul, on 09 septembrie 2017 - 20:35, said:

Adevarul ca nu prea ne tragem.din acelasi popor, cred ca vroiai sa zici ca avem asemanari lingvistice, e altceva.
Vrei sa duci discutia in directia " ardelenismului" sau chiar al Regatului Elfilor ? ���

M-ai prins. Voiam sa fiu subtil dar aparent cu tine nu tine ca gândești prea mult )))



#24
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

 Kersim, on 09 septembrie 2017 - 20:33, said:


Da' nu poti compara ce au facut sarbii cu minoritatile etnice cu ce au facut spaniolii cu minoritarii lor. Ce vor face in viitor.. asta-i alta mancare de peste.

Iar toate semnele de pana acum indica ca UE va face pipi cu bolta pe secesionistii astia. Spania e totusi Spania.. nu o tara bananiera.

Quote

“No, you can’t maintain Catalonia in the EU because Catalonia is not a member of the EU. It’s very simple. And to be a candidate you have to meet certain requirements.

“To be declared a State, a unilateral declaration of independence is not enough. You need to have attributes of State, institutions, territory and to be recognised as such among the international community, which will not happen.

“If you want to be a candidate member of the EU, you also have to respect the rule of law, as stated in Article 2 and 49 of the EU Treaties. If you do not respect them because you violate the Spanish Constitution, member countries have an obligation not to recognise you and not to study your application.”

Mr Piris added a “unilateral declaration of independence would be illegal” falling foul of international law and European legislation. The legal expert called on the EU to intervene in a bid to quash the “naive dreams” of those in favour of an independent Catalonia.

Edited by Alecsandru010, 09 September 2017 - 20:39.


#25
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016
Cand foarte multe companii mari din vest se vor uita extrem de urat la guvernele lor si vor bate cu pumnul in masa ca ele isi vor banii, atunci altfel este treaba.

Ce castiga UE daca nu primeste Catalonia? Nimic, ci doar pierde. Ce alternativa are Spania daca UE accepta Catalonia? Niciuna, orice alternativa ar inseamna sa intre intr-o situatie mult mai dificila fata de situatia in care s-ar afla.

#26
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Unele lucruri sunt nenegociabile. Fiindca deschid larg zagazurile altor nebuni din Europa. Si nimeni nu vrea asta.

#27
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Lex404, on 09 septembrie 2017 - 20:39, said:



M-ai prins. Voiam sa fiu subtil dar aparent cu tine nu tine ca gândești prea mult )))
Stai sa apara varu' @Hunor, sa vezi atunci discutii 😆😆😆.
Pe bune acum, cica oficialitatile spaniole au declarat referendumul ilegal, din ce am vazut la televizorul asta al meu din Germania.

Edited by lil debul, 09 September 2017 - 20:44.


#28
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,540
  • Înscris: 19.04.2009

 lil debul, on 09 septembrie 2017 - 20:43, said:

Stai sa apara varu' @Hunor, sa vezi atunci discutii ���.
Pe bune acum, cica oficialitatile spaniole au declarat referendumul ilegal, din ce am vazut la televizorul asta al meu din Germania.

Pai dacă au o Constituție ca a noastră, făcută pe veceu, normal ca e ilegal referendumul.

Oare de ce ar trebuii Catalonii sa aibă dreptul democratic sa își aleagă propria soarta? Adică cum, dacă e sa anexăm ceva e legal dar dacă unii vor sa plece nu mai e legal :))

#29
Kersim

Kersim

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,064
  • Înscris: 15.10.2016

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:43, said:

Unele lucruri sunt nenegociabile. Fiindca deschid larg zagazurile altor nebuni din Europa. Si nimeni nu vrea asta.
Da, dar una este o situatie deja aparuta si alta este o potentiala situatie.

Daca Rheinland si-ar declara independenta, tu crezi ca cineva ar avea curajul sa-i izoleze?

#30
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Romania ar avea :D

#31
johndoes

johndoes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 716
  • Înscris: 02.04.2009
Am venit din Benidorm alaltăieri....zău băieți, ar trebui să avem alte griji decât Catalunia...

#32
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 Alecsandru010, on 09 septembrie 2017 - 20:30, said:

Si Kosovo a facut la fel, nu? Spania nu este insa Serbia. Probabil ca de data asta lumea buna va fi alaturi de statu' spaniol.
Eh, acolo a fost mai complicata treaba, dar da, vesticii au fost ipocriti(probabil in numele slabirii unui aliat al rusiei - ii durea pe ei in kot de kosovari)

Edited by IllusiveMan, 09 September 2017 - 20:50.


#33
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Daca n-ar fi Tara Bascilor , poate ca UE ar accepta independenta Cataluniei, insa or sa vrea si bascii dupa aia. Si la fel, tara bascilor e o regiune bogata cu multa industrie. Spania fara astea 2 regiuni o sa fie sub Polonia.

#34
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 Kersim, on 09 septembrie 2017 - 20:46, said:

Da, dar una este o situatie deja aparuta si alta este o potentiala situatie.

Daca Rheinland si-ar declara independenta, tu crezi ca cineva ar avea curajul sa-i izoleze?
Absolut. Orice stat care tine la integritatea teritoriala.

#35
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 Kersim, on 09 septembrie 2017 - 20:46, said:


Da, dar una este o situatie deja aparuta si alta este o potentiala situatie.

Daca Rheinland si-ar declara independenta, tu crezi ca cineva ar avea curajul sa-i izoleze?
Nu o sa declare nimic, le demoleaza aia din Baden Wurttemberg podul peste Rhin (cica oricum intra in reparatii, sa vezi atunci Stau) 😆.

#36
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 titi_greucean, on 09 septembrie 2017 - 20:50, said:

Daca n-ar fi Tara Bascilor , poate ca UE ar accepta independenta Cataluniei, insa or sa vrea si bascii dupa aia. Si la fel, tara bascilor e o regiune bogata cu multa industrie. Spania fara astea 2 regiuni o sa fie sub Polonia.
Nu accepta aproape nimeni, caci aproape toate tarile au cate o zona-doua cu chef de independente din astea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate