Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Revolut - spaima bancilor

* * * * - 17 votes
  • This topic is locked This topic is locked
9981 replies to this topic

#5185
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,558
  • Înscris: 19.04.2009

 Hazard, on 17 octombrie 2018 - 08:35, said:



Trebuie sa cumpar un bilet pt cineva, pe o ruta UE. Mi se pare total absurd sa iti ceara sa vada cardul cu care ai cumparat. Unde anume scrie in TC? Am cautat la BlueAir, dar nu am gasit.

Adica, nu inteleg, care e problema daca cumpari online pt cineva si ii transmiti biletul? Biletul de imbarcare e pe numele omului, care prezinta oricum si CI / pasaport. Poate mi l-a cumparat cineva, am pierdut card, am folosit card virtual, etc...

Nu cred ca am mai cumparat pana acum cu plata online - de fiecare data plateam in agentia companiei aeriene, tocmai pentru ca nu mi se par suficient de safe platile online cu cardul (asta pana la revolut)


La companiile cu care zbori in lada de portocale probabil nu scrie.
La airfrance știu ca scrie.

Este o măsura de siguranța. In lumea normala fiecare e in stare sa-și cumpere bilete.

Dacă persoana in cauza trăiește in pădure și nu are jn card propriu, poate face plata prin OP.



AF: The cardholder must travel and be over 18 years old.

Pentru restul ai posibilitatea sa plătești prin transfer bancar.

The credit cardholder paying for the booking must be at least 18 years old and be one of the travellers. Should the cardholder not be one of the travellers, it is still possible to make a booking online by bank transfer.


Edited by Lex404, 17 October 2018 - 15:09.


#5186
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 15.12.2013
Salut. As avea niste intrebari
1. Livrarea cardului e 25 lei pana la urma?
2. Acei 50 lei pe care ii incarc ii pot transfera inapoi pe cardul meu sau pot face plati online, nu?
3. Ce comisioane ''ascunse'' ar mai fi? De exemplu exista comision la transferul interbancar?

#5187
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alex_bv2001, on 17 octombrie 2018 - 15:51, said:

Salut. As avea niste intrebari
1. Livrarea cardului e 25 lei pana la urma?
2. Acei 50 lei pe care ii incarc ii pot transfera inapoi pe cardul meu sau pot face plati online, nu?
3. Ce comisioane ''ascunse'' ar mai fi? De exemplu exista comision la transferul interbancar?

1.  Da.. livrarea standard costa 25 sau 27 lei... dar au existat si cazuri cand au trimis gratuit cardul in scop promotional
2.  Cei 50 lei poti sa faci ce vrei cu ei, dar daca ii trimiti inapoi pe card e posibil sa ai un comision. mai bine faci plati cu ei
3.  Da.. La transfer interbancar de RON exista multe banci (BT, BCR) care aplica comision la incasarea in cont.. 4-5 lei... La EURO nu prea sunt.

#5188
alex_bv2001

alex_bv2001

    Hell of a member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,166
  • Înscris: 15.12.2013
Ma gandeam ca scap de acel comision, e aiurea la BT cu acei 5 lei, daca imi transfera cineva sume mici se simte...

#5189
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 12.09.2011
A facut cineva withdraw din Paypal spre card virtual ?

#5190
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 alex_bv2001, on 17 octombrie 2018 - 16:16, said:

Ma gandeam ca scap de acel comision, e aiurea la BT cu acei 5 lei, daca imi transfera cineva sume mici se simte...

Pai n-are rost sa plimbi banii dintr-o parte in alta.. Alimentezi cu cat stii ca poti plati pe net.. si nu lasi bani foarte multi in Revolut.. Pentru plati in RON poti folosi in continuare cardul in RON.
De scos bani, fara comision exista cateva banci care nu au comision la bancomat.

Nu inteleg de ce ar baga cineva bani pe Revolut ca, mai apoi, sa-i trimita inapoi pe cardul din care i-a transferat.

 asiodf, on 17 octombrie 2018 - 16:19, said:

A facut cineva withdraw din Paypal spre card virtual ?

Da.. eu am facut, dar m-am ales cu dubla conversie. Suma era in dolari.. am cerut-o pe contul de dolari din Revolut.. Paypal Irlanda a schimbat-o mai intai in lire, a trimis-o in Revolut in lire, apoi Revolut a schimbat-o din lire in EURO.

Nu-mi place PayPal.. Oricum ai cere transferul.. tot cum vrea muschii lor iese, pe motive de banca din UE.  Chiar daca ii ai in EURO in PayPal.. tot ii transforma in lire si mai apoi in euro la transfer.

Edited by rosix, 17 October 2018 - 16:32.


#5191
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 07.04.2005
@alex_bv2001:

Inca mai e disponibila oferta cu livrarea gratis de la vola.

#5192
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Și eu am incercat sa incarc o cartelă Digi pe net folosind Revolut, și nu s-a finalizat plata. Bănuiesc că motivul a fost 3d secure.
La Wizz am folosit Revolut in iunie și în septembrie.

#5193
Hazard

Hazard

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,587
  • Înscris: 11.01.2004

 alex_bv2001, on 17 octombrie 2018 - 15:51, said:

Salut. As avea niste intrebari
1. Livrarea cardului e 25 lei pana la urma?
2. Acei 50 lei pe care ii incarc ii pot transfera inapoi pe cardul meu sau pot face plati online, nu?
3. Ce comisioane ''ascunse'' ar mai fi? De exemplu exista comision la transferul interbancar?

3. Daca te "grabesti" si vrei turbo transfer in doar 2 zile platesti 25 ron. Altfel, daca poti astepta vreo 5 zile, e free.

#5194
andupustiu

andupustiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,581
  • Înscris: 26.06.2010
Am primit și leul din aplicația Volt către cardul Revolut in 24 de ore , nu e instant transferul , scrie refund from Volt Finance SRL +1 lei , oricum Revolut știe al cui e cardul respectiv.

Edited by andupustiu, 17 October 2018 - 19:23.


#5195
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 rosix, on 17 octombrie 2018 - 16:30, said:

Nu-mi place PayPal.. Oricum ai cere transferul.. tot cum vrea muschii lor iese, pe motive de banca din UE.  Chiar daca ii ai in EURO in PayPal.. tot ii transforma in lire si mai apoi in euro la transfer.

Nu se intampla asta daca ai euro in PayPal si retragi in contul de euro Revolut, niciodata.

#5196
SilDia

SilDia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 513
  • Înscris: 08.12.2011

 VM777, on 17 octombrie 2018 - 21:51, said:


Te pomenești ca te a sunat ala de pe telefonul personal...
Tu te auzi ce debitezi aici?...

Apare send/request la orice contact din agenda, indiferent daca foloseste sau nu Revolut.
Dar....multi stiu, putin cunosc. ��


#5197
ghitapg2

ghitapg2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 07.04.2005
Asa cum poti vedea in sectiunea "Payments" toate persoanele din agenda ta care utilizeaza Revolut, aveam impresia  ca poti vedea acelasi lucru si din agenda telefonului.

Intr-adevar, apare optiunile de send/receive la toate contactele din agenda.

My bad :)

#5198
gxg_10

gxg_10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2011
Buna ziua. Pot sa pun RON pe revolut, sa-i convertesc in Euro si sa merg la bancomant (ING cu euro) si sa retrag euro ? Multumesc.

#5199
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Nu... trebuie obligatoriu card ING euro

#5200
gxg_10

gxg_10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 70
  • Înscris: 16.11.2011
Si atunci cand sunt in strainate , de exemplu in zona euro, fac conversia si am euro in revolut. La un bancomat obisnuit pot retrage euro in acea limita de 200 euro ?

#5201
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,677
  • Înscris: 20.09.2010
Daca esti in "zona euro" ce altceva vrei sa scoti de la bancomat? Normal ca euro.
Eu in Italia, la bancomat nu am buton de scos alta valuta. Posted Image

#5202
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,244
  • Înscris: 12.09.2011

 rosix, on 17 octombrie 2018 - 16:30, said:

Da.. eu am facut, dar m-am ales cu dubla conversie. Suma era in dolari.. am cerut-o pe contul de dolari din Revolut.. Paypal Irlanda a schimbat-o mai intai in lire, a trimis-o in Revolut in lire, apoi Revolut a schimbat-o din lire in EURO.

Cica trebuie sa ceri la asistenta Paypal sa schimbe ei manual denominatia cardului din GBP in ce-vrei-tu.
Deci cardul tau atasat in PP era revolut Virtual, da ?

Edited by asiodf, 18 October 2018 - 12:22.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate