Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

sfat achizitie NAS pt torrent si vizionare filme prin DLNA (WD MyCloud sau Sympology)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006
Deci frectie. Sa ai zeci 9unii au sute), sa vezi atunci cat de mult te gatuie o solutie entry level.

#20
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Asa o fi. Dar pt mine e brilliant.

#21
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Ca sa nu mai deschid un alt topic, am o intrebare legata de un WD MyCLoud Ex2. Doua harduri puse in raid. Nu ma pricep la partea de securitate/criptare de aceea va intreb: daca se beleste partea electronica a acestui NAS ce dracu fac se pot scoate hard diskurile si citi pe un desktop sau datele sunt cumva criptate? Stateam eu si ma gandeam... :D
MErci

#22
sergiu-pol

sergiu-pol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2018
Am luat o teapa de proportii asa ca scriu aici ca poate scapa altii :)

Am cumparat, de la cel.ro, NAS Western Digital My Cloud Home 8TB, aproape 1600 lei.

In 2017 (!) WD produce acest "NAS" care:
- nu are interfata web de management (stare disc, erori, notificari S.M.A.R.T. ca urmeaza sa pice discul etc)
- nu are NFS
- SMB/CIFS este fara autentificare adica oricine din retea poate sa citeasca si stearga fisiere :)

Cand am vazut ce mizerie este acest produs, am incercat sa il returnez (dupa 2 zile de la livrare). Nenorocitii de la cel.ro nu mi-au permis pentru ca e cumparat pe firma desi in politica lor scrie "In cazul persoanelor juridice (acestea nu au calitate de consumator) ne rezervam dreptul DE A ACCEPTA SAU NU returul produselor" cu toate ca voiam sa iau in locul acelui produs un alt produs, tot de la ei, mai scump.

Singura modalitate prin care am putut sa fac ceva cu acest produs prost, a fost sa scot HDD-ul si sa il pun intr-un calculator. A avut grija WD ca sa construaisca carcasa NAS-ului in asa fel incat sa nu o poti deschide cu toate ca am zeci de surubelnite si instrumente de mecanica fina. Asa ca am rupt carcasa bucata cu bucata pana am reusit sa scot HDD-ul. Daca as fi cumparat numai HDD-ul, as fi economisit 500 lei. Practic atat am pirerdut in experienta asta neplacuta.

Pentru ca porcaria sa fie completa, cel nu a permis sa apara pe pagina produsului comentariul meu pe acesta tema, cam in acelasi ton cu acest cometariu. Niste nenorociti. Nu voi mai cumpara nimic de la ei...

#23
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pai daca va luati WD-uri... nici macar nu-s asa de ieftine, comparativ cu entry-urile QNAP/Synology.
Cel putin unele modele cu 2 discuri ofera acces.

Apropo, un alt motiv pentru a le evita:
https://www.theverge...s-vulnerability

Edited by TS030, 31 January 2018 - 19:05.


#24
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,444
  • Înscris: 06.06.2006
Asta e frectie pe langa vulnerabilitatile Spectre pe orice device (de la PC la telefon)

#25
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Frectie?
Spectre nu e asa de usor de exploatat, pe un NAS. Dar un backdoor de care stie toata lumea?

#26
sergiu-pol

sergiu-pol

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.01.2018

View PostTS030, on 31 ianuarie 2018 - 19:01, said:

Pai daca va luati WD-uri... nici macar nu-s asa de ieftine, comparativ cu entry-urile QNAP/Synology.
Cel putin unele modele cu 2 discuri ofera acces.

Apropo, un alt motiv pentru a le evita:
https://www.theverge...s-vulnerability

Da, am luat teapa. Acest WD era singurul NAS de 8 TB cu un singur HDD. Imi trebuia sa fie plat ca sa il inghesui intr-o cutie existenta pe perete.

Desigur ca poate fi exploatat cu atat mai mult cu cat nu are autentificare la share. Daca mi-ar fi spus cineva ca exista in 2017/2018 un NAS fara autentificare, as fi putut sa pariez ca minte. In naivitatea mea idealista era de neconceput asa ceva.

La fel cum mi se pare din alta epoca si alt regim politic sa scriu un comentariu intemeiat pe pagina cel.ro si el sa nu apara.
Ce sa ne mai miram de comportament bolsevic la guvernanti daca si in privat e la fel...

#27
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
Pai zice si-n titlu, mycloud Home :), n-ai incredere in nevasta si vrei sa parolezi shareurile ? :) Ptr functia asta trebuie sa platesti mai mult si sa iei ceva SOHO :)

Acum revenind de la glume...e o mare mizerie sa nu ai niste elemente standard din samba si sa ciopartesti in halul asta functiile sale.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate