Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

sfat achizitie NAS pt torrent si vizionare filme prin DLNA (WD MyCloud sau Sympology)

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mihay_r

mihay_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014
Salut,
Doresc sa achizitionez un NAS pentru torrent (download, upload) si pentru a putea sa vad filmele copiate pe TV prin DLNA (Serviio). Nimic mai mult, doar ca as vrea sa renunt la laptop, momentan sta deschis cam 12 ore pe zi pentru seed. Pentru securitate, as vrea sa pot instala un VPN pe NAS.
Am un abonament de 500 mb la RDS, router ASUS gigabit, Smart TV Samsung mai vechi (6 ani - cam pica Serviio cand ma uit la filme) si un laptop nou, windows 10, 8gb ram, 256 gb ssd.
Bugetul pentru aceasta achizitie este de maxim 800 ron.
Din oferta existenta m-am orientat catre urmatoarele variante:

https://www.pcgarage...kstation-ds116/
https://www.pcgarage...loud-3tb-white/

Deoarece WD ofera inclus un hdd de 3Tb as inclina catre acest produs, dar nu stiu daca este bun pentru ce vreau eu.

Astept cu interes parerile voastre.
Va multumesc!

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Problema este ca TV-ul tau are nevoie de transcoding, fiind vechi.
Asta implica procesor bunicel pe NAS, nicidecum cele mentionate de tine.

La fel, daca esti impatimit al torentelor, procesoarele ARM nu duc foarte multe conexiuni si un VPN.

Cea mai ok solutie ramane ce folosim majoritatea de pe aceasta arie: Xpenology pe HP Microserver Gen8.
Iti recomand acet produs de pe OLX

#3
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Ce transcoding la Samsung ? Cred ca glumesti, trebuie sa ruleze mkv cu x264 fara probleme si sunet dts chiar daca are 6 ani. Initiatorul ne poate confirma daca e asa sau nu.

Pentru torrente nu comentez, alea rup si un i7 de desktop, daramite un amarat de arm.

#4
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmodoran, on 31 august 2017 - 09:04, said:

Pentru torrente nu comentez, alea rup si un i7 de desktop, daramite un amarat de arm.
Nu stiu ce i7 rup torrentele, fiindca panarama mea de procesor (din semnatura) nu are deloc probleme. Ori clientul de torrente e configurat prost, ori e vorba de 1000 de torrente la care face seed simultan.

Edited by Hider141, 31 August 2017 - 09:26.


#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,572
  • Înscris: 15.06.2004

View PostAdm, on 31 august 2017 - 08:49, said:

Problema este ca TV-ul tau are nevoie de transcoding, fiind vechi.

Nu necesita decat in caz de codec H265 - folosit mai mult la filme 4k.
In rest reda orice. Daca a zis 6 ani banuiesc ca e seria D - am asa ceva.

#6
sdrc

sdrc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 28.05.2008
Ca o alternativa, nu v-ar ajuta asa ceva http://www.bee-link....V-BOX-63-1.html ?
Ma gandesc ca are toate facilitatile pentru acces/transfer/stocare/descarcare/redare fisiere + VPN si ce mai doriti dvs.


View Posteiffel, on 31 august 2017 - 09:50, said:

Nu necesita decat in caz de codec H265 - folosit mai mult la filme 4k.
In rest reda orice. Daca a zis 6 ani banuiesc ca e seria D - am asa ceva.

Confirm; eu am un TV Samsung chiar mai vechi ( seria B ) care reda fara probleme fisiere video la rezolutie 1080p codate cu H.264; pt. H.265 utilizez Android box.

Edited by sdrc, 31 August 2017 - 10:26.


#7
mihay_r

mihay_r

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 20.01.2014
Nu am avut probleme cu rulatul filmelor, sau cu subtitrarea, pentru mkv-uri, 720p / 1080p, doar ca mai pica Serviio... Mi-am instalat Universal Media DLNA Server care pare mai stabil.
Daca m-as indrepta catre varianta unui microserver, ar avea instalat pe el Windows?

#8
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Recomand PLEX ca si alternativa la Serviio.

Eu am avut un Pi2 ca si server plex + torrent. dupa un an a picat HDD-ul, asa ca ai grija ce HDD cumperi. Al meu a fost un Seagate 1TB Freeagent Pro

#9
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011
Lasa-ne cu prostia de Plex, ala nu reda decat subtitrari UTF-8, cine naiba sta sa le converteasca mereu, alea de pe torrente nu-s UTF-8.  Plus ca e stufos, cere cont la ei, nu stie sa evite transcodingul si alte minuni din astea. Serviio e de 1000 de ori mai bun.

#10
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Prostia de plex se poate accesa de oriunde din lume, iar cu internet de la RDS nu ai nevoie de transcoding, pe un Pi2 nici nu era posibil asa ceva si a mers fara probleme pana a picat HDD-ul. Pe langa Plex mai am instalat Emby pe un VPS.

Apropo de subtitrari, ar fi cazul sa se treaca pe UTF-8. Eu am facut un script pentru notepad++ care rezolva problema asta: https://github.com/e...aster/Notepad++

#11
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postmihay_r, on 31 august 2017 - 10:27, said:

Nu am avut probleme cu rulatul filmelor, sau cu subtitrarea, pentru mkv-uri, 720p / 1080p, doar ca mai pica Serviio... Mi-am instalat Universal Media DLNA Server care pare mai stabil.
Daca m-as indrepta catre varianta unui microserver, ar avea instalat pe el Windows?
Emby?

#12
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,400
  • Înscris: 08.02.2011

View Posteasy90rider, on 31 august 2017 - 12:48, said:



Apropo de subtitrari, ar fi cazul sa se treaca pe UTF-8. Eu am facut un script pentru notepad++ care rezolva problema asta: https://github.com/e...aster/Notepad++


Poate ar fi cazul, insa in practica nu se intampla asa. Si apoi omul vrea NAS pentru torrente, daca modifici continutul subtitrarii nu mai ai seed corect.

#13
lori_2001

lori_2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,016
  • Înscris: 16.09.2006

View Postmihay_r, on 31 august 2017 - 08:43, said:

as vrea sa pot instala un VPN pe NAS.
Am  router ASUS gigabit
Am viteza mai mare cu VPN-ul de pe router (Asus N18), fata de cel de pe statie (Xpenology pe placa 1043UN, 4 GB memorie).

#14
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postmodoran, on 02 septembrie 2017 - 04:46, said:



Poate ar fi cazul, insa in practica nu se intampla asa. Si apoi omul vrea NAS pentru torrente, daca modifici continutul subtitrarii nu mai ai seed corect.
Eh nu, modifici scriptul sa iti salveze .ro.srt/.ron.srt/.rum.srt sau in alta locatie sau scoti de la seed subtitrarea ...

#15
ct03nut

ct03nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,309
  • Înscris: 29.06.2006
openmediavault + un pentium G4560 + plugin minidlna + deluge web accesibil din internet daca ii faci un port forward e solutia cea mai eficienta si flexibila. G4560 duce gigabitul RDS fara bottleneck.

Daca vrei plex, are si plugin ptr el dar dlna pare ceva mai simplu si eficient.

Orice NAS ai lua, o sa se cacaie la torrente, asta daca nu te deranjeaza sa le lasi peste noapte la download.

#16
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005
Qnap download station - film de 8 gb tras in 10 min.

#17
kretzu77

kretzu77

    Custom title

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,442
  • Înscris: 06.06.2006
Si cate torente ai la seed?

#18
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

View Postkretzu77, on 12 septembrie 2017 - 15:16, said:

Si cate torente ai la seed?
2-3

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate