Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...
 

Biciclete electrice.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#217
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Stiu asta, dar nu merg mult. Cred ca si motorul se incalzeste mai tare. Poate e vreun coleg care a delimitat.

#218
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011
Hai sa fim seriosi, nu sta nimeni sa te masoare ca depasesti 25 kmh pe tzoacla.
Totusi limitarea aia nu e acolo degeaba, ar trebui sa dea de gandit…

#219
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 FARAROTI, on 01 februarie 2022 - 20:39, said:

Tot ce trebuie, doar ca sa fie bine. Acum la subiect, ai ceva?
Daca e serios, ca nu pare, nu poti face prea usor si prea ieftin omologarea artizanala.

Daca e ce pare de fapt, atunci da. O sa faci tot ce trebuie... :)

#220
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

 jakota, on 01 februarie 2022 - 23:16, said:

Hai sa fim seriosi, nu sta nimeni sa te masoare ca depasesti 25 kmh pe tzoacla.
Totusi limitarea aia nu e acolo degeaba, ar trebui sa dea de gandit…
Ma gandesc ca mai degraba are legatura cu legislatia.Si zau, nu e cazul sa va incordati atat pt asta. Pot prinde 40km si cu una normala. Voi va uitati la trotinete?Sau la pedalacii profi? Era unul pe Vacaresti la deal care mergea in drept cu mine cu aproape 50.Deci, colegu'infractor, care ai delimitat bicicleta, cum e dupa?

Edited by FARAROTI, 02 February 2022 - 05:05.


#221
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Aia normala are tractiune umana,daca poti prinde 200km/h cu ea nu este problema!La astea cu motor electric sau termic este altceva,intra in descrierea mopedului adica:vehicul cu 2 sau 3 roti cu motor termic sau dupa caz electric a carui viteza din constructie este mai mare de 25km/h dar nu depaseste 45km/h!Daca vrei descrierea completa cauta categoria AM!

Daca nu ii obliga legea crezi ca le mai limita?Eu il urmaresc pe Marius pe yootube si el circula cu bicicleta delimitata!

#222
wrc2007

wrc2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,223
  • Înscris: 01.08.2007

 FARAROTI, on 01 februarie 2022 - 20:39, said:

Acum la subiect, ai ceva?
toti , mai catolici decat papa pe aici.
sa zicem ca nu traiesti in RO si e legal >25kmh, de dragul discutiei si ca sa posteze mai departe altii.
pe scurt:
modificarea implica hardware? daca e doar mufa (bypass la senzor de viteza) atunci e reversibila.
dar..omori mai repede bateria (consuma mai mult, sa incalzeste, trebuie incarcata mai des=mai multe cicluri pe an)..si motorul poate avea de suferit.
plus ca e pierzi putin din fun...si din efortul depus.

eu am bypassul luat de aproape 1 an si nu l-am montat... si trec usor de 25kmh doar daca pedalez cu putin efort. daca bate vantul din spate, sau am putina panta.ating 40kmh destul de lejer.
m-ar ajuta sa pedalez mai usor, sau sa urc mai usor, sau sa ajung mai usor la 40kmh, dar ma gandesc ca "stresez" mai mult bateria si nu cred ca merita..

#223
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.01.2019
Buna FARAROTI, salutare tuturor.

Sa inteleg mai bine de ce doresti o viteza finala mai mare decat ai acum,setat din fabrica te rog sa-mi spui cateva detalii despre bicicleta ta.
Dimensiune rotilor,typul motorului,unde este montat, greutatea, puterea si voltajul acumulatorului, etc.
Vei intelege (poate ai citit pe forum ce am scris mai demult) ca am experimentat si eu asa ceva.
Dar o sa-ti dau detalii cand voi avea cateva date despre bicicleta ta electrica.
Cu stima.
Zoli

#224
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Ms Zoli. Bicla himo z20, motor in roatã spate, 250w,acumulator 36V,10Ah.Si ca sa lamuresc si colegii carcotasi... nu vreau sa merg cu 40km/la ora, dar vreau sa am o rezerva de viteza pt pante de exemplu, unde limitata incepi urcarea cu 20 si dupa jumatate mai ai 10.Cam asta e, nimic spectaculos. Ms Zoli

Edited by FARAROTI, 03 February 2022 - 09:49.


#225
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
La deal ai limita de putere, nu de viteza.

#226
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

 lucifer76, on 03 februarie 2022 - 13:32, said:

La deal ai limita de putere, nu de viteza.
Ms. Stiam, dar iau avant..

#227
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 FARAROTI, on 03 februarie 2022 - 09:49, said:

Ms Zoli. Bicla himo z20, motor in roatã spate, 250w,acumulator 36V,10Ah.Si ca sa lamuresc si colegii carcotasi... nu vreau sa merg cu 40km/la ora, dar vreau sa am o rezerva de viteza pt pante de exemplu, unde limitata incepi urcarea cu 20 si dupa jumatate mai ai 10.Cam asta e, nimic spectaculos. Ms Zoli
Pare ca nu ai inteles prea bine cum e cu legile si nu e prea bine.
La modul asta cam toate legile pot fi incalcate si, luand separat toate incalcarile, se poate gasi o justificare rezonabila pentru fiecare din ele.

Din pacate nici aia care ar trebui sa impuna respectarea legilor nu pot aplica niste legi conjuncturale si nici respectarea legilor nu se poate face dupa sufletul si nevoile fiecaruia ca apare un cumul de factori si se ajunge ca fiecare sa respecte doar ce il avantajaza in timp ce doreste sa fie protejat de tot ce il dezavantajaza si se lasa cu bataie.

Pe scurt, nu e nimeni politie si nu iti impune nimeni respectarea legii ca in alte parti cu oameni tristi dar daca tot nu o respecti incearca totusi sa te bucuri doar de ce obtii de pe urma nerespectarii ei. E mai mult decat rezonabil. Nu incerca sa fortezi si aprobarea explicita a aceea ce faci ca nu mai e ok. Las-o asa cum a picat.

Si iti zice asta unul care considera ca legile sunt pentru (ca exista) prosti. Ca oamenii isi stiu si singuri limitele. N-au nevoie de legi. Dar e suficient sa apara un prost intre oameni si ai nevoie de legi. Cum prostii sunt cam multi, cam e cu legi...

Edited by underb, 04 February 2022 - 00:25.


#228
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Gata mai baieti, m-ati convins ca e ilegal si nu vreau sa ajung la puscarie. O delimitez ca sa merg in curte ca am curtea mare. Pe strada nu mai ies, ca sunteti voi, si vad ca sunteti multi. "Nu e frumos sa mananci oaia, zise lupul"

#229
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.01.2019

 FARAROTI, on 04 februarie 2022 - 10:40, said:

Gata mai baieti, m-ati convins ca e ilegal si nu vreau sa ajung la puscarie. O delimitez ca sa merg in curte ca am curtea mare. Pe strada nu mai ies, ca sunteti voi, si vad ca sunteti multi. "Nu e frumos sa mananci oaia, zise lupul"

Buna Fararoti salutare la fiecare.

Daca citesti cu atenti postarile mele incepand de la nr,185 (sau cele mai demult scrise) o sa vezi ca si eu am avut o asemena discutie cu colegii de aici despre viteza legala si cu ce se poate merge ilegal.
Problema la motorul tau este ca papa mult curent si ramai detsul de repede fara curent.
Cred ca este mai ales pentru drum drept cu o viteza de "croaziere" intre 18-23 km/h. La aceasta viteza inca nu storci totul din acel motor.La urcare nu prea este ideal acest typ de asistenta-motor.
Cel mai optim sunt modelele care sunt plasate-montate in locul butucului pedalier.Manevrabilitate buna-foarte buna sa nu mai vorbim de centrul de greutate care este la mijloc jos fata de cele care sunt in butucul rotii fata-spate.
Nu stiu daca ai citit inainte de achizitie acest forum de la inceput, daca nu acum (dupa ce ai luat jucaria) este un pic mai tarziu.
Eu de fiecare data propun daca se doreste un bike electric pentru ORICE&BUN LA TOATE modificarea-hybrydizare actualei biciclete daca are.
Daca nu, atunci prima data sa cireasca si sa intrebe.
Dar faptul este consumat se doreste o solutie.
Daca poti de unul singur sa-ti scoti limita de 25 km/h incearca.O sa fie distractiv dar cu riscurile "meseriei".Aici nu vorbim de lege si legalitate.M-am referit la incalzirea motorului si consumul mai mare a motorului, traseul parcursibil mai scurt.
Cred ca despre asta este vorba.
https://www.emag.ro/...n/pd/D6BZV3MBM/
Dupa cum vad (sper sa NU am dreptate) are frane pe disc mecanice-pe cablu si cu acest modele de frane este mai greu sa te oprste mai ales ca ai peste 22-23 kg + persoana Ta.
La o coborare mai serioasa (propunerea mea) sa nu lasi mai tare de 20-25 km/h sa nu ai probleme la curbe etc.
Nu am vazut cati km doresti sa mergi, la ce distante si alte detalii importante care pot influenta consumul.
Numai de proba am montat motorul prietenului meu ( 350W/36V + acumulator 14Ah /36V ) pe o bicicleta pliabila roti de 20".
Este un kit care functioneaza fix identic ca si Bosch & Co,ce se monteaza in locul butucului pedalier dar ulterior poti cupla si maneta de acceleratie.
Am mers pe o pista speciala de biciclete 85 % din traseu numai utilizand maneta de acceleratie si am avut o media de 32-38 km/h. Curentul m-a tinut 68-75 km.
Cand mai dadeam si eu la picioare, foarte greu am ajuns la 50 km/h dar numai pentru 1 minut.......cu asistent pusa la nivelul 4 turbo.Foaia fata de 50 pinion spate de 11.
Totusi, viteza de croaziera nu depasea 40-45 km/h dar era destul de obositor pe distante mai mari 15-18 km
O viteza lejera-relaxanta se incadreaza intre 28-36 km, cu asistenta la nivelul 3 (din 4).
Tot cu aceasta bicicleta a urcat si fratele meu pe munte diferenta de nivel a fost peste 1 000 metri dar a si obosit.
La urcare cu greu a depasit 22-28 km/h cu asistent la full. Aici nu vorbim de maneta de acceleratie.Pedalezi dar primesti si ajutor.
M-am lungit sa intelegi cat de complex poate sa fie o intrebare simpla daca doresti sa-i dai omului un raspuns sa inteleaga.
Din 2018 foloseste sotia asistenta electrica montata ulterior pe bicicleta ei cu care este obisnuita.Am ajuta si cativa colegi de ture la montat acet typ de kit si sunt foarte multumiti de system.,Unul dintre ei a facut cu asistenta de 2 ori Transalpina si de 3 ori Transfagaraseanul + cateva urcusuri de 20-30 km.
Daca doresti pe privat iti pot explica mai multe sau cauti nr meu de t-fon in acest topic.
Colegii nu zic de rau cu viteze si legi, incercam sa evitam problemele....
O lectura placuta.
Cu stima.

#230
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Ms. Delimitarea e reversibila? Cei de  la service ar potea sa vada modificarea? In caz ca ajunge la ei in garantie?

Edited by FARAROTI, 04 February 2022 - 17:41.


#231
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 FARAROTI, on 04 februarie 2022 - 10:40, said:

Gata mai baieti, m-ati convins ca e ilegal si nu vreau sa ajung la puscarie. O delimitez ca sa merg in curte ca am curtea mare. Pe strada nu mai ies, ca sunteti voi, si vad ca sunteti multi. "Nu e frumos sa mananci oaia, zise lupul"

Azi scoti limitarea, maine mergi pe trotuar, poimaine...

Daca erai prin alte parti erai mai catolic decat papa in incercarea de a nu parea un taran roman autentic. La noi faci o virtute din asta.

La ce te asteptai? La admiratie si apluze?
Macar daca nu erai tare in gura dar nu prea merge una fara alta la astia ca tine.

Edited by underb, 05 February 2022 - 11:49.


#232
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.01.2019

 FARAROTI, on 04 februarie 2022 - 17:40, said:

Ms. Delimitarea e reversibila? Cei de  la service ar potea sa vada modificarea? In caz ca ajunge la ei in garantie?

Din pacate nu pot sa-ti raspund cu DA sau NU concret, deoarece nu cunosc acel typ de motor ce ai Tu, care pare totusi a fi un Bafang sau o copie al lui.
La motorul sotiei (si a prietinilor) mele este foarte usor.Te "bagi" din tastatura display-ului in submeniul programului si setezi de la dimensiune roti pana la consum-Amperaj, nivel maxim de asistenta, tot de acolo.Numai Tu stii cat ai setat viteza maxima la nivelul cel mai mare a asistentei.Nimieni nu poate sa vada, numai incepe sa tasteze si stie ce si unde sa caute.
Un exemplu.
Cand mergem la pedalat in Ungaria, acasa activez (din display) limitare de 25 km/h.Cand ajungem pe traseu, sa zicem pe dig, scot limitarea si ne vedem de tura.Dupa terminarea turei activezi din nou limitarea mai ales daca avem de parcurs o zona unde ne putem intalnii si cu politia, sa zicem sat-drum asfaltat sau judetean etc.
Am ales acest typ de asistenta ca este foarte flexibil.
Deci prin urmare.Poti pierde garantia daca umblii la ea (sa zicem ca la Bosch sa pui acel speed box sau cui ii zice) cu pistolul de lipit.Nu stiu ce ai vazut Tu pe net, cum se scoate limitarea,dar daca fizic te bagi in ea oricand o sa se vada daca se desface motorul.
Daca se poate "din butoane" ca la noi atunci este OK. ai noroc.Dar.....poate baieti de la service au un program-cod etc. cu care isi pot da seama de "tuning" si revenirea motorului la normal pentru "service" un fel de "dieselgate".Chiar nu stiu.
Vin cu o alta propunere.
Daca vrei ceva mai serios-puternic-rapid (si poate mai fiabil....) etc.vinde-l pe asta, cauti un bike normal cu roti de 26"-28" cu frane hydraulice, montezi un kit motor+acumulator si poti zbura (garantat) peste 45-50 km/h numai muschi sa te tina, ca totusi esti pe o bicicleta si macar din respect fata de alti colegi bike-ri iti misti picioarele;)).
Sper ca am reusit sa te ajut.
iti propun cu mare drag sa citestiacest forum cu atentie si rabdare de ala cap-coada, mai gasesti lucruri interesante.
Cu stima.Zoli

#233
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Am vrut pliabila de '20. La cat merg eu, adica rar, e foarte buna asta.Ms Zoli.

#234
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 139
  • Înscris: 15.01.2019

 underb, on 05 februarie 2022 - 11:47, said:

Azi scoti limitarea, maine mergi pe trotuar, poimaine...

Daca erai prin alte parti erai mai catolic decat papa in incercarea de a nu parea un taran roman autentic. La noi faci o virtute din asta.

La ce te asteptai? La admiratie si apluze?
Macar daca nu erai tare in gura dar nu prea merge una fara alta la astia ca tine.

Buna underb.

Am incercat sa explic ce si cum fonctioneaza la ale mele.
Am dat si exemplu cu incercarea mea cu bita mica, roti de 20"+ referire la modificare rekumbetului cu BBSHD.Am specificat unde am facut proba-probele.Daca vrea citeste si intelege, daca nu, asta este.
Nu cunosc acel typ-model de motor dar nu cred ca poate sa mearga mai mult de 30-35 km/h.
Eu m-am omorit sa storc din mine 45 km/h maxim, aveam asistenta la ultimul nivel (300% cred) dar nu era deloc comfortabil-sigur.
Nu m-am simtit deloc in largul meu la aceea viteza asa ca am lasat-o mai incet,si am ajuns acasa cu viteza de ''croaziera" 32-35 km/h bineinteles din maneta de acceleratie.
Am avut pe ea frane hydraulice si discuri Aligator+placute noi de rasina, deci de oprit oricum (undeva in tufis) ma opream.
NU pe pistele de bicicleta full umblate am incercat.Este o pista speciala lunga pe dig de 35 km. acolo mi-am testa jucarioarele.
Deci, oricum peste 25 km/h o sa devina instabila, greu de manevrat din cauza greutati al acumulatorului care este destul de sus.
Nu uita ce frane are....Mai bine sa le schimbe.
Nu ai ce face, daca cineva isi pune ceva in cap il duce pana la capat.
Macar a intrebat, noi l-am informat restul este decizia Lui.
Sper sa nu apara la stirile de la 19 la pro tv ''a scos un copac din radacini, ca a cedat frana mecanica la o bicicleta electrica care a circulat cu viteza... :) .
Sa nu ma inteleaga gresit, nu radem de El ca numai asa ceva a putut sa-si cumpere, incercam sa vedem si alte criterii de care (eu personal) am dat pe parcursul folosirii biciletei electrice.
NU este o bicicleta normale, ai ajutor pe care trebuie sa stii sa stapinesti.
Cu stima.
Zoli

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate