Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Biciclete electrice.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#487
eugennn

eugennn

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.02.2024
Are cineva o Bicicleta Electrica Devron 28220 sau de genul? Sunt stricacioase sau sunt fiabile

#488
Moon_Fire

Moon_Fire

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,396
  • Înscris: 14.11.2005
Pot să te ajut doar cu informații adiacente. Eu am luat Riverside 500E de la Decathlon la 5000 lei. Ca dotări ce țin de mersul la drum e tot la minim. Vine cu tot ce trebuie dar cum ziceam, totul la minim. Mie îmi este însă suficient. Acum, te întreb eu: Dacă Decathlon își vinde propriul produs cu dotări basic(chiar dacă e la distanță e mai bun decât ai tu nevoie) la 5000, unul ca Devron ce dotări pune pe o bicicletă de 4000?

#489
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Ce diferente observ desi sunt habarnist in electrice Posted Image

Diferenta devron vs btwin :
Frane pe janta vs disc
Motor pozitionat in roata fata vs roata spate
? Baterie (posibil ) plumb vs Li-ion (mai usoara) ?

Mai sunt si alte aspecte, cu devron e mai greu cu urcatul scarilor, cadrul nefiind practic sa ridici/ cari bicicleta !
Asta pe langa greutatea 25+kg ... ce as verifica sa fie corecta, astea aveau ~30kg
[ https://www.supremebikes.ro/userfiles/add5ee4a-c6a5-4e9e-a8c7-07cb48455daa/products/6404216_product.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Acum ceva ani a fost cineva aici cu bicicleta asemanatoare cu devronul, parca dhs, era multumit de ea, nu mai stiu daca avea motorul tot in roata fata.

Userul 'Spring xx' cumva ...
edit am gasit topicul, bicicleta First Bike Electra
https://forum.softpe...ctrica-ieftina/

Edited by sirgoofy, 07 March 2024 - 15:20.


#490
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

Vizualizare mesajgeorge126, pe 03 martie 2024 - 13:49, a scris:

Salutare, ce bicicleta electrica pana in 4000 ron recomandati ptr aproximativ 15km-20km pe zi ?
Oricare !
Vezi ce oferte au și pe eMag.
În principiu, cu cît are bateria mai mare, e mai bună.
Eu am constatat (orientativ)...
La o bicicletă cu motor de 250 W (cam toate au acest motor) și o baterie de 10 Ah, poți merge undeva la 50-60 km cu ea. (25 km/h). Cu 20 km/h se duce undeva la 100 km sau peste.
E banul tău.
Ai de unde alege.

#491
aiurelbn

aiurelbn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 21.07.2007
Salutare.

Acum vreo 2 saptamani am testat, doar pentru cateva sute de metri, o bicicleta electrica buna (Kalkhoff) dar SH. Am ramas masca la cat de frumos si de usor merge, aproape singura!!! Era setata pe SPORT, adica intre ECO (asistare minima) si TURBO (asistare maxima la pedalare). Asa ca mi s-a pus pata sa-mi iau o bicicleta electrica, cu gandul sa ma REapuc de trasee de 60-80 de km in week-end-uri, vara, cu prietenii. De vreo 5 ani nu mai merg cu ei pt ca pur si simplu nu ma mai tin genunchii si prea rămân in urma! Dar mi-e dor ... Cu bicicleta electrica, cu asistenta mai mica sau mai mare la pedalare, sper sa ma pot mentine in pluton :)

Acuma ... bugetul nu este foarte mare, dar la o adica, daca merita, poate fi ... flexibil :)

Date de intrare:
* Estimez ca voi face o medie de vreo 250 km pe luna de vara, doar pe trasee cu prietenii, fara alte drumuri prin oras;
* Eu am 178 cm inaltime si 87 kg, dar ar fi de dorit sa o poata folosi si o persoana de 195 cm inaltime si 120 kg :)
* Foarte important: vreau NEAPARAT cadru fara bara de sus, adica de tipul low-step, sau "de dama".
* Poate ca ar fi de dorit un model cu ceva suspensie in tija de la șa, dar nu este neaparat. Dar nu suspensie pe spate!
* Voi merge preponderent pe sosea, adica pe asfalt. Nu pe dealuri, nu prin paduri!

Prima data am cochetat cu un Devron 28426. Vreo 5.500 lei. Firma românească, Deva, ok, dar ... motor Bafang 30 Nm... frâne pe jantă ... cam minimul posibil.
Asa ca bugetul meu cel oarecum flexibil a indraznit sa caute ceva mai bun.
Asa ca acum am in vizor 5 biciclete electrice, de la 5 producatori diferiti, in intervalul de pret 10.000 - 12.000 lei. Cam entry-level, ce-i drept, dar sa nu sărim calul: cam ăsta este bugetul maxim, mai ales la km pe care o sa-i fac cu ea...

Deci, in ordinea descrescatoare a pretului, optiunile mele actuale ar fi:
1). Cross Maverix X1 Low Step, la 12.000 lei. Ma rog, 11.999 lei :)  https://click4sport....1-low-step-27-5
PRO: motorul Shimano cu 85 Nm si bateria de 630 Wh si anvelopele ceva mai groase. Restul specificatiilor nu le stiu contabiliza ca si calitate / pret / nevoie !!!
CONS: NU are schimbatorul in butuc spate, este cea mai scumpa si are facilitati care nu sunt convins ca imi sunt necesare...

2). Winora Tria N8f eco Wave, la aproape 11.000 lei: https://kerobike.ro/...vetred-size-46/
PRO: Shimano Nexus 8 viteze in butuc spate; motor Bosch Active Plus; Restul specificatiilor nu le stiu contabiliza ca si calitate / pret / nevoie !!!
CONS: motor cu 50 Nm, baterie de 400 Wh, anvelope ceva mai subtiri...

3). Kross Evado Hybrid 3.0 : https://bikegeek.ro/...dru_biciclete-l
PRO: baterie Pathfinder de 882 Wh !!!; Restul specificatiilor nu le stiu contabiliza ca si calitate / pret / nevoie !!!
CONS: motor Bafang, cu ? Nm; anvelope chiar subtiri, chiar de oras :), fara viteze in butuc.

4). Haibike Trekking 4 Low Altus: https://bellabike.ro...ld4509621112023
PRO: motor Yamaha 250W; Restul specificatiilor nu le stiu contabiliza ca si calitate / pret / nevoie !!!
CONS: doar 60 Nm; fara viteze in butuc.

5). Cu voia dvs, ultimul dar nu cel din urma, Accolmile Antelope 600C: https://accolmile.co...oducts/antelope
PRO: baterie ? (no name?) 540 Wh; Restul specificatiilor nu le stiu contabiliza ca si calitate / pret / nevoie !!!
CONS: motor Bafang M200, cu 65 NM ?; fara viteze in butuc.

Am vazut si Shengmilo MX06, dar roțile mi se par prea mici și prea groase pt ce imi trebuie mie... Plus ca nu as crede chiar tot ce spun chinezii acolo. Dar, apropo, am telefon Xiaomi Poco F5, dupa Mi8 si sunt multumit de ambele.

Ținând cont de toate cele spuse, care vi se pare cea mai bună bicicleta, cea mai cumparabila pt mine?
Este diferenta mare in functionarea reala intre 30 sau 50 sau 65 sau 85 Nm la cuplul de torsiune al motorului unei biciclete electrice?
Merita optat pt un schimbator de viteze integrat in butucul roții din spate? De ce este atat de rar, daca este atat de fiabil pe cat am citit eu ca ar fi?
Ce merita luat mai mult: un motor cu cuplu mare de 85 Nm sau un schimbator integrat in butuc? (Cross vs Winora, vezi mai sus)
Restul specificatiilor, la care nu ma pricep deloc, sunt atât de importante in utilizarea bicicletei încât să poată influenta decisiv calitatea si / sau prețul per-ansamblu al bicicletei?
Si atunci, per ansamblu, pe care sa o iau?

#492
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,013
  • Înscris: 01.11.2005
Intrucat m-a cam suparat vantul zilele astea iar trotineta a decedat subit, simt nevoia de putin ajutor la pedalat. Prea multi bani nu as investi desi la.Lidl au un Crivit dragut dar nu stiu vreun produs bun petru folosire indelungata vandut la marketuri iar un SH mi se pare cam riscant , m-ar tenta un kit cu motor central de genul

Attached File  Screenshot_2024-04-09-21-26-21-395-edit_com.alibaba.aliexpresshd.jpg   145.87K   11 downloads

As modifica actuala, Gazelle Eclipse
Attached File  Screenshot_2024-04-09-21-25-12-455-edit_com.android.chrome.jpg   526.42K   10 downloads
dar am cateva nelamuriri.
As mai avea vreo sansa sa pastrez protectia la lant ?
Am butuc Nexus 8 trepte cu frana interioara nu prea eficienta, e un dezavantaj major ?
Ce putere motor si baterie sa aleg ? Naveta obisnuita ar fi 12 km/zi , excusiv pe pista iar in weekend sa zicem ca m-as departa la maxim 30 km de casa in general piste,rar mai intru pe o poteca prin padurice,diferente de nivel de max 30m.Greutate 100 kg plus 20 kg copilul.

Ar merita sa ma complic ? Am ceva retineri privind fiabilitatea...

Edited by bolo, 09 April 2024 - 22:00.


#493
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

Vizualizare mesajbolo, pe 09 aprilie 2024 - 21:52, a scris:

Intrucat m-a cam suparat vantul zilele astea iar trotineta a decedat subit, simt nevoia de putin ajutor la pedalat.
Din ce văd eu, tu dorești să transformi o bicicletă normală, în una electrică.
Eu propun să dezbați dorința ta pe acest topic.
https://forum.softpe...leta-electrica/
Și eu m-am apucat să confecționez una, dar, ptr că acum folosesc deja una electrică primită cadou, de la un prieten, proiectul început de mine, a  fost lăsat "mai ușor". Adică ... nu-i grabă.
Te ajut cu cît mă pricep...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate