Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Biciclete electrice.

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
489 replies to this topic

#1
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Propun deschiderea unei discutii despre biciclete electrice.
Eu am achizitionat astazi un Cube de aprox 2 mii euro si cam aici e pretul minim pt. o bicicleta electrica buna in acest moment.
Exista si variante mai ieftine cu motoare chinezesti dar daca vorbim de calitate cu motor Bosch, Yamaha sau Schimano atunci pretul incepe de la 2 mii de euro in sus.
Sper ca discutia sa fie constructiva si calitativa si sa nu existe comparatii cu Logan sau Matiz sau altceva.
Dupa cateva ture ma declar super multumit de achizitie si recomand celor care vor asa ceva.

Edited by Kroghy, 25 August 2017 - 22:08.


#2
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Bicicletele de regula sunt bune, problema este când te lasă acumulatorul.
Atunci începe distracția.
Câtă garanție ai la acumulator?
Cat costa unul nou?

Edited by ddaannii, 25 August 2017 - 22:08.


#3
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Nu am nici o idee cat e garantia, nici nu m-a interesat asa ceva, cand ma lasa o sa cumpar altul
Acumulatorul e Samsung si am mare incredere pt. ca am avut si am multe telefoane Samsung si bateria de la telefoane ma tine excelent. Am ajuns la 10 zile de folosire si 25 de zile de standby la smarthone Samsung asa ca sper ca si la bicicleta sa ma tina pe masura.
Si daca pica, asta este, cumpar alt acumulator.
Raportat la pret si salrii, o bicicleta de 2 mii euro echivaleaza ca intretine cu o masina de lux si stiu cum este pt. ca am Audi si pe care il intretin asa cum trebuie.

Edited by Kroghy, 25 August 2017 - 22:13.


#4
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Sa o stapanesti sanatos!

Se mai discutase si pe alte topicuri, cum ar fi acestea:
Cumparare bicicleta electrica
Vreau să cumpăr bicicletă electrică IEFTINĂ
Monociclu electric, hoverboard, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.

Ce caracteristici consideri ca justifica diferenta de pret fata de una mai ieftina, la 3000 RON, de exemplu?

#5
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006

 _-_, on 25 august 2017 - 22:13, said:

Sa o stapanesti sanatos!
Se mai discutase si pe alte topicuri, cum ar fi acestea:
Cumparare bicicleta electrica
Vreau să cumpăr bicicletă electrică IEFTINĂ
Monociclu electric, hoverboard, trotineta electrica, bicicleta electrica etc.
Ce caracteristici consideri ca justifica diferenta de pret fata de una mai ieftina, la 3000 RON, de exemplu?
Multumesc!
Discutiile din link-urile respective sunt discutii despre improvizatii si chinezarii/ieftineli. Eu am alergie psihica la tot ce inseamna ieftin pt. ca e sinomic cu calitate redusa.
Aici propun sa discutam despre produse de calitate cu motoare Bosch, Yamaha, Schimano.
Justificarea diferentei intre un produs de 9 mii ron si unul de 3 mii ron este o gluma asa cum este o comparatie intre masini Mercedes/Audi si Dacia sau ca intre telefoane Apple/Samsung si Huawei.
Eu m-am documentat destul de mult despre ce ofera chinezii de la Bafang si sunt mult in spatele firmelor renumtie ca Bosch, Yamaha, Schimano.
Am ales Bosch pt. ca am prins o promotie insa oricare din cele trei sunt foarte bune dupa parerea mea.

 underb, on 25 august 2017 - 22:14, said:

E second hand?
Noua.

Edited by Kroghy, 25 August 2017 - 22:46.


#6
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Ar fi bine sa nu uiti acumulatorul descarcat.

#7
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Nu, nu-l uit descarcat.
Dar am si experienta de zeci de ani de biciclat si in acelasi timp bicicleta ofera si posibilitatea de folosire pur mecanica, fara asistenta electrica.
Asa ca nu e o problema majora nici daca e acumulatorul descarcat complet.
La masini electrice da, e o mare problema mare insa la biciclete e doar putin incomod si cam atat.

Edited by Kroghy, 25 August 2017 - 22:24.


#8
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Intrebare pentru cei care au bicicleta cu motor electric.
Ce parere aveti de limitarea de viteza? Eu ajung foarte repede la aceasta limitare chiar si la deal si consumul de curent observ ca e mic, dupa 5km de deal bateria a ramas tot la 5/5.
Si daca poate, un moderator sa faca putina curatentie. Daca exista posesori de asfel de biciclete si putem discuta civilizat atunci e bine. Daca nu, atunci ne auzim peste cativa ani? Cei cu struguri acri pot sa ramana la acrituri.

Edited by Kroghy, 25 August 2017 - 22:44.


#9
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,804
  • Înscris: 26.04.2011
Ce curățenie sa facă un moderator?
Ți se par deplasate întrebările?
Tu vrei sa discuți exclusiv și doar cu cei ce mai au biciclete ca a ta.
Pai cum vine asta, zici ca e noua dar nu ai idee de garantiee?
Și de ce ma rog sa nu se poată discuta dacă nu avem bicicleta cu motor bosch, schimano etc.
Mai am eu o întrebare, motorul e brushless?

#10
cartof22

cartof22

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 24.08.2017
Bateria este scumpa si tine cam la 800 de incarcari
motorul poate sa fie ori ce motoraș trifazic cu convertor toate motoarele fara carbuni sint trifazice
cele mai ieftine sint la chinezi
https://www.alibaba....xt=bike battery

https://www.alibaba....bike controller

ps moderator daca nu e voie sa pun Link te rog stergel mersi

Edited by cartof22, 26 August 2017 - 05:48.


#11
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 02.02.2006
Alo, discutați despre subiect, nu vă mai extindeți la telefoane și mașini. Am șters deja destule posturi, nu mă faceți să și editez că-s pe tabletă și mi-e lene. Jucați-vă frumos!

#12
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Ce model ai luat?

Ma uit si eu dupa o bicicleta electrica serioasa, dar modelele care ajung la 45km/h sar cu mare usurinta de 3000 de euro.

#13
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Eu am Cube Reaction Hybrid HPA PRO 400.
E limitata la 25km/h. La deal, 25km/h e viteza buna iar pe drum drept ajung la viteze mai mari pedaland. E foarte util ca te ajuta sa prinzi viteza foarte usor si apoi de la 25km/h in sus dai din picioare.
Cu 150 de euro se poate scoate limitarea de viteza.
Tu la ce modele te uiti?

Edited by Kroghy, 26 August 2017 - 07:39.


#14
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
La asa ceva imi curg balele:

http://www.dutch-id....380-heren-2016/

Cat despre scosul limitarii la bicicletele cu motoare mici nu este acelasi lucru cu o bicicleta cu motor puternic conceputa pentru viteze mari. Are cu totul si cu totul alti parametrii si management energetic.

Edited by izometric, 26 August 2017 - 07:44.


#15
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Draguta. E de sosea. Motorul seamana cu al meu insa vad ca e de putere mai mare si cuplu mai mic.
Ai gasit pe undeva viteza maxima?
La bicicleta mea motorul e Performance CX si in link vad ca poate ajunge la 45km/h dar e limitat din cauza legislatiei.
https://www.bosch-eb...nts/drive-unit/

#16
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Scrie doar pe pagina de inceput cand iti selectezi filtrele. Sunt 4 biciclete pe site care sunt afisate cand selectezi viteza de 45km/h.

Adevarul e ca pentru un MTB 25km/h este arhisuficient. La sosea iti trebuie mai mult, lumea foloseste asa ceva (linkul pus de mine) ca sa faca naveta. Si conteaza al dracului de tare cand ai de mers zilnic 25km intr-o directie.

In rest sunt de parere ca Romania nu este suficient de dezvoltata pentru astfel de biciclete. Pentru asa ceva trebuie piste dedicate pe fiecare sens, vizibil separate de zona pietonala (vopsite in rosu) si pietonii educati sa nu calce pe pista de biciclete nici din greseala. Adica sunt fezabile in Belgia-Olanda cu alte cuvinte. In Romania poate peste vreo 10 ani daca nu vrei sa iti rupi gatul.

Edited by izometric, 26 August 2017 - 07:53.


#17
Kroghy

Kroghy

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,970
  • Înscris: 06.01.2006
Eu merg de aproape 4 ani pe sosea si nu am avut probleme. Cu siguranta ca experienta de 19 ani de condus masina ajuta pentru ca pot sa anticipez comportamentul celor de la volan.

Edited by Kroghy, 26 August 2017 - 08:00.


#18
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Vrei sa zici ca le anticipezi neatentia si lipsa preocuparii pentru biciclisti.

Apropo, cum e cu antifurtul la astfel de biciclete? Te poate opri orice smardoi pe strada si sa iti ciordeasca bicicleta dupa care sa o faca bani, sau are vreun sistem de protectie, ceva? Intreb pentru ca tentatia sa furi un vehicul de cateva mii de euro poate fi foarte mare pentru infractori.

Ar fi interesant sa poti sa o activezi pe baza unui PIN de exemplu dupa fiecare descalecare. Sau macar un buton de panica care sa blocheze motorul sa nu mai poti sa dai nici macar la pedale.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate