Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Biciclete electrice.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#451
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Da, pentru ca nu se amendeaza inca asta. Cand s-o amenda, nu te mai urci. Astepti o gaura in ambuteiaj.

#452
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Tu vorbesti din povesti.

Pun pariu ca nu ai mers cu bicicleta pe langa coloana de masini blocate, nici azi, nici ieri, nici alaltaieri.

Dar ghici ce, eu am mers si azi, si ieri, si alaltaieri.

Si am inhalat noxe si azi, si ieri, si alaltaieri.

Si m-am strecurat printre ele si azi, si ieri, si alaltaieri.

Si cand am vazut ca ma gazeaza si nu pot trece mai repede sa nu inhalez, inclusiv din cauza tampitilor care se pun special sa nu poti trece, m-am dus pe trotuar si am trecut de ei, si azi, si ieri, si alaltaieri.

Asa ca o sa-ti fac cu mana cand te depasesc de pe trotuar sau de pe langa coloana auschwitzara, tu ramanand inca vreo 15 stopuri la coada in blocaj, si maine, si raspoimaine si'n vecii vecilor amin, pana or face astia piste sau s-o termina combustibilul fosil.

Si n-ai decat sa ma urasti si sa-mi doresti amenzi, nu ma poate amenda nici politia, ca e blocata cot la cot cu tine Posted Image

Si daca o sa apara politia pe bicicleta, aia e chiar o mare schimbare de mentalitate, asteapta-te sa te amendeze pe tine si sa ma protejeze pe mine.

LE: Azi am mers si cu cursiera, nu doar cu electrica. Apropo, cursiera se strecoara si mai bine pe langa coloana blocatilor.

Edited by Tzur, 07 November 2023 - 22:18.


#453
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010

View Postabac, on 07 noiembrie 2023 - 08:32, said:

Da, pentru ca nu se amendeaza inca asta. Cand s-o amenda, nu te mai urci. Astepti o gaura in ambuteiaj.

Buna asta.
Am vazut masini trecand pe rosu, galben, sicanand in trafic, batai intre trotinetisti si soferi….si n-a fost niciunul amendat.

Astept politia bicicletelor sa faca ordine in acesti descreierati ai orasului, pt ca merg pe trotuar.
Serios?

Ultima data cand am fost pe afara ma simteam eu prost ca merg pe jos, pe trotuar, printre biciclete.

Edited by medelin992, 08 November 2023 - 00:08.


#454
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Am cumparat pana la urma si a 4-a bicicleta, un Cube Reaction Hybrid model 2018, tot cu Bosch CX dar e mai slabut modelul, are furca Suntour, are baterie de doar 400wh si are doar 9 viteze, cu shifter Altus, deci mai fara pretentii.

Problema cu aceasta a 4-a bicicleta este ca nu merge pusa pe masina alaturi de celelalte 3 pe suport Thule 591 sau 598, asa cum am eu acum.

Ca varianta alternativa, o car pe suportul de carlig, un Thule de tip foarfec de 2 (suport usor, fara numar auto si platforma orizontala jos)

In ori ce caz, asa cum ma asteptam, deocamdata familia nu prea vrea sa mearga la tura pe motiv de frig, dar prietenii vor, asa ca m-am dus la o tura combinata asfalt + forestier pe care o stiam si-o facusem de 2 ori cu MTB clasic.

Ce sa zic, cu electrica e o placere, nu te mai obosesti sa mori pe urcarile urate, insa tot faci sport, exact cat trebuie, tot te resimti ceva la sfarsit, iar experienta e super.

Dintre cele 4 biciclete, motorul uneia ar necesita totusi un servce la ambreiajul intern, cupleaza cam prost, rar mai si caraie o secunda.

Asadar, cine stie un service bun pt motoare bosch ?

Bun in sensul ca sa faca treaba bine, sa nu te rupa la bani de gen piesa asta mica e 400 euro, inclusiv sa-ti puna eventual componente ok de pe motoare donatoare de piese.

#455
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Salut colegi. Vreau sa imi cumpar o bicicleta electrica, un e-MTB. Detin un hardtail Scott Aspect 30, vechi de care am fost multumit, dar vreau ceva electric bun. Am 1.79 / 86 kg, m-am documentat destul de mult si am ajuns la concluzia ca vrea sa iau ceva cu motor Bosch CX Performance (85 NM cuplu). Baterie, cat mai mare, vreau sa fac si ture de 100 de km, deci autonomie mare de tot.

Pana acum am testat un Cube Stereo Hybrid 120, care mi-a placut mult. Prietenii mi-au sugerat sa incerc Haibike, cica sunt bune. Eu am vazut multe teste cu Specialized si Trek. Bugetul meu e maximum 30.000 ron. As putea sa il urc dar nu pot justifica sotiei asa suma mare. Daca gasesc ceva foarte bun cu 20.000 sau 25.000 si mai bine.

Ce imi puteti recomanda? As dori full suspention, e-MTB, motor Bosch, autonomie cat mai mare.

Va multumesc anticipat, numai bine

#456
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,447
  • Înscris: 28.10.2018
Autonomia e dictata de greutatea riderului, tipul de teren, daca urci pante sau mergi pe plat si nivelul de asistenta selectat.

La greutatea ta, pe plat, cu bicicleta limitata la 25kmph, ar trebui sa scoti un 60-70 km dintr-o baterie de 500 Wh pe penultimul nivel de asistenta.

Daca scoti limitarea de viteza, injumatatesti autonomia.

Sunt biciclete pe care poti monta doua baterii, dar de obice sunt city-bike, ma indoiesc ca pune cineva doua baterii pe MTB, mai ales daca are suspensie spate.


Apropo, cand zici ture, te referi la ture prin padure sau ture in oras pe asfalt?

#457
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Ture prin padure, nu imi place sa ma dau prin oras, e mare poluarea in zona in care stau. E nevoie neaparat de baterie de 750 Wh, sau mi-ar fi de ajuns si 500 Wh?

#458
vbn

vbn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 21.07.2017
Am la un flatbaik cu baterie lifpo4 1800wh dar eu am o greutate 115kg.

#459
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 TudorMondialul, on 24 noiembrie 2023 - 19:56, said:

Ture prin padure, nu imi place sa ma dau prin oras, e mare poluarea in zona in care stau. E nevoie neaparat de baterie de 750 Wh, sau mi-ar fi de ajuns si 500 Wh?

500Wh e suficient pt o tura combinata sa zicem asfalt+poteci/drumuri forestiere, de vreo 40-50km, la deal, sa zicem o diferenta cumulata de nivel/urcare de vreo 500-600m, rider de greutate medie, mers pe tour si/sau e-mtb.

Sau cel putin cam asa ma tine pe mine. Am 90kg eu + 22 bicicleta, cauciucuri intermediare (Smart Sam), Bosch Cx.

Pana la urma depinde si ce vrei sa faci cu ea.

Una e sa urci pana sus la Sinaia de jos, alta e un traseu balansat la deal si mai dai si tu ceva ceva.

Dar da, daca poti sa iei cu 750Wh, sau chiar si 625Wh, e mai bine, clar!

Totusi, cel mai mult m-as concentra sa:

- Fie super deal / oferta.
- Sa fie exact marimea buna
- Sa fie exact ce trebuie pt ce urmeaza sa faci cu ea (sa nu faci de fapt XC si oras si sa-ti iei full scump degeaba)
- Sa fie transportabila cu sistemul Thule pe care-l ai, ridicabila pe masina daca ai muschi, sau cum o pui pe suport de carlig, etc.

#460
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
LE:
Ideea e ca sunt o gramada de oameni care-si iau OZN-uri de 6000 de euro si fie se dau de 5 ori pe an, fie se dau mai mult dar pe o potecuta linistita fara radacini, saritoare, pietre mari etc nicidecum pe black diamond. Deci nu justifica deloc investitia.
Un sweetspot pt multi e de fapt un hardtail mtb cu o furca de gen Recon pe aer, eventual cu NCX la tija sa pt extra confort, si daca-l iei fie SH cu sub 3000 km de la un om responsabil, fie nou dar la super deal, merita fiecare banut.
Nu vreau sa te conving sa nu-ti iei full, daca ai buget peste 5000 euro pe relax, merita sa te rasfeti, atat doar ca e posibil sa nu te dai de toti banii.

#461
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Am reusit sa fac comanda, Cube Stereo Hybrid 140, baterie de 750 si Bosch CX Performance (85 NM), fullsuspension, la un pret de sub 19.000 RON. Eu sunt foarte multumit.

#462
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View PostTudorMondialul, on 22 decembrie 2023 - 17:02, said:

Am reusit sa fac comanda, Cube Stereo Hybrid 140, baterie de 750 si Bosch CX Performance (85 NM), fullsuspension, la un pret de sub 19.000 RON. Eu sunt foarte multumit.

E bine sub 4000 de euro pt un full corect.

Am fost cu un amic acum vreo 2 luni sa vedem ce full sa-si ia de la Sportguru, a ales un Ghost insa eu as fi ales Cube-ul Stereo. Avea dropper si era bine echipat, mai putin franele Magura care nu ne-au inspirat incredere, insa puteau fi usor upgradate cu vreo 250 de euro care reprezentau putin % din pretul total.

S-o stapanesti sanatos!!

Edited by Tzur, 23 December 2023 - 16:19.


#463
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,466
  • Înscris: 31.08.2006
In sedinta de guvern de astazi va intra pe teava un proiect de lege prin care se va introduce obligativitatea încheierii de polițe RCA pentru trotinetele și bicicletele electrice.

  SURSA

#464
narcis1974

narcis1974

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 688
  • Înscris: 13.10.2010

View Postfansat, on 29 decembrie 2023 - 13:14, said:

In sedinta de guvern de astazi va intra pe teava un proiect de lege prin care se va introduce obligativitatea încheierii de poliţe RCA pentru trotinetele şi bicicletele electrice.

  SURSA
Bicicletele electrice limitate sub 25 km/ ora, sunt exceptate, din ce am auzit la radio.

#465
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

View Postfansat, on 29 decembrie 2023 - 13:14, said:

In sedinta de guvern de astazi va intra pe teava un proiect de lege prin care se va introduce obligativitatea încheierii de poliţe RCA pentru trotinetele şi bicicletele electrice.

  SURSA

Am gasit cu oarecare greutate textul integral al propunerii de modificare a legii

https://mfinante.gov...32_09102023.pdf

Se schimba definitia vehiculului:

„27. vehicul:
a) orice mijloc de transport pe uscat cu propulsie proprie cu o viteză maximă constructivă
mai mare de 25 km/h; sau
b) orice mijloc de transport pe uscat cu propulsie proprie cu masă proprie mai mare de 25
kg și o viteză maximă constructivă mai mare de 14 km/h;
c) orice remorcă destinată utilizării cu vehiculul menționat la lit. a) sau b), indiferent dacă
este cuplată sau necuplată;
d) tramvai;”

E o tampenie inaplicabila mai ales in cazul bicicletelor electrice pentru ca:

Bicicletele electrice se situeaza exact in zona de 21-27kg.

De exemplu, Cube Reaction Hybrid are 23-24kg la marimile mici si un pic peste 25kg la modelele mari, gen XXL.

Exista modele care vin stock cu greutate de 25-26kg care printr-o imbunatatire de gen pus cauciucuri usoare si tubeless, jante mai usoare, tija sa usoara, sa usoara, baterie de mai putin Wh scad sub 25kg.

De asemenea, modele care au sub 25kg in magazin, sa zicem 24kg, prin adaugarea unui portbagaj sau a unor cauciucuri mai groase sau a unui acumulator mai mare, trec peste 25kg.

Bicicletele de oras cum ar fi cele olandeze, electrice, depasesc 25kg cam toate. Acestea sunt cele mai potrivite pentru mers in oras si facut cumparaturi si bineinteles, in Europa de vest nu sunt cu asigurare obligatorie.

Pe de alta parte, este un mister modul in care proiectul de modificare a legii a fost fundamentat.

Nu exista nici o statistica publica prin care sa rezulte:
- Cati oameni au fost accidentati usor, cati grav si cati mortal de vehicule de 25kg-30kg, cati de 30-40kg si tot asa.
- Ce incidenta si ce daune au fost produse de astfel de vehicule, pe categorii de greutate.

Articolul acesta mi se pare discriminatoriu:
(5) Fără a aduce atingere prevederilor art. 2 pct. 27, fotoliile rulante sau alte vehicule
similare cu propulsie proprie, destinate a fi utilizate în mod exclusiv de către o persoană cu
dizabilitate fizică locomotorie, nu sunt considerate vehicule în sensul prezentei legi, acestea
nefiind supuse obligației de asigurare.”

Si mai exista problema titlului legii:
Legea nr. 132/2017
privind asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto pentru prejudicii produse terţilor prin
accidente de vehicule şi tramvaie

Cuvantul "AUTO" nu are cum sa includa biciclete electrice si probabil nici trotinete.

Sintagma Asigurare RCA sau Asigurare de Raspundere Civila Auto se refera bineinteles la tot ce inseamna "AUTO" adica autovehicule

Ar trebui anulata legea cu totul si facuta altfel.

Iar asigurarea sa se cheme asigurare de raspundere civila pentru vehicule adica Asigurare RCV.

Dar, daca s-ar face studiu de fundamentare si analiza cost beneficiu ar rezulta bineinteles ca legea este abuziva si nu serveste in mare decat industriei auto si firmelor de asigurari, nicidecum incurajarii mobilitatii urbane verzi.

As zice ca proiectul de modificare al legii este chiar anti-european si anti-ecologist ca si gandire.

#466
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
Cu viteza sa zici.. ca are constructiv peste 25/h bitza, putine la numar pe drum.
Cu greutatea idiotenie curata, tendentios bagata pt ca majoritatea bitzelor se incadreaza la 25/h constructiv, au bagat rahatu cu greutatea sa aibe unde taxa.
Nicio relevanta ca are 14 kg sau 27kg. In fond greutatea plus/minus e usor compensata de biciclist, ca are 60 kg, sau 80 sau 99kg...

Nu va trece proiectul in forma actuala, n-are cum.

In plus e o descurajare pt deplasarea pe doua roti green/eco&shit


#467
TudorMondialul

TudorMondialul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 15.10.2010
Pai noi suntem acoperiti, ca bicicleta mea are 24.3 kg deci sub 25 si viteza maxima e iar 25 km/h.

#468
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,997
  • Înscris: 06.04.2007
Vezi sa nu-i uiti vreo cheie ceva sa o faci la 25,1 kg....
Cum o gandesti? Care ar fi diferenta intre a ta de 24,x kg si alta de 25,x kg ?
Sa fie si 5kg in plus, ce criteriu idiot e asta sa intre sau nu la rca??




Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate