Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Biciclete electrice.

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
492 replies to this topic

#199
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Am cumparat bicicleta electrica,am mii de km cu ea facuti si tu tot la stadiu de proiect ai ramas!Daca nu primeai gratis bicicleta electrica nici acum nu aveai pe ce merge,si tot nu esti multumit cu ce ai!Am  unul ca tine care vre-o 4 motoare termice a stricat si eu nu am reusit sa stric 1!

#200
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzilo_b333, on 06 ianuarie 2022 - 18:55, said:


Buna mcjohn.
Daca tin bine minte noi am mai vorbit si la telefon.....cred.
Vad ca nu ati reusit (inca) sa terminati-finalizati proiectul de a modifica o bicicleta in una electrica sau eu (iar ;)) ) nu am inteles bine ceva ???
Of, Zoli !
Ultimele postări pe pagina anterioară, și primele de pe această pagină, am arătat cu ce bicicletă merg acum.
Se vede în capturi și viteza de deplasare.
Acum am un motor de 250 W, cu baterie de 10 Ah, care în mod normal îmi asigură o autonomie de 50 km, la o viteză de aprox 30 km/h.

Am vrut să o pun în funcțiune și pe cealaltă, cu motorul de 500 W, dar ... nu am timp.
Dar ... pînă de Paște, o rezolv eu ! :)

Am mai cumpărat o bicicletă de la un vecin cu 200 lei. Aceasta are roțile de 26". Cauciuc plin (fără cameră). Adio pene de cauciuc !
Attached File  20210517_122812.jpg   906.99K   34 downloads
Continuăm pe WhatsApp.
La revedere !

#201
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Cam scumpa pt o bicicleta furata.
Uita-te ce scrie pe ea...

In vremurile bune arata asa

https://oobrien.com/...-obike-is-here/

#202
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019

View Postunderb, on 06 ianuarie 2022 - 20:55, said:

Cam scumpa pt o bicicleta furata.
Uita-te ce scrie pe ea...

In vremurile bune arata asa

https://oobrien.com/...-obike-is-here/
Buna la toata lumea.
Mai de mult am vrut si eu sa cumpar o bicicleta care necesita minim de intretinere, fara probleme de lant curea,pentru umblat la lucru.
Am auzit ca sunt si pe ax cardanic.Cand am inceput sa caut am gasit 2 buc. 1 la "mitici in buchale" iar celalalt iasi-ngton sau sucideva chiar nu mai stiu.
Erau la un pret destul de mare.Dupa poze parea ca sunt modele de biciclete inchiriabile unul cred ca era din Franta iar celalalt London sau Olanda.
Deci mcjohni a avut noroc cu acel model ca a dat numai 200 lei.Propun sa se uite bine la bicicleta poate are o serie de cadru-producator sau chiar chip de urmarire sa nu se trezeasca cu politia.

View Postmcjohn, on 06 ianuarie 2022 - 20:46, said:

Of, Zoli !
Ultimele postări pe pagina anterioară, și primele de pe această pagină, am arătat cu ce bicicletă merg acum.
Se vede în capturi și viteza de deplasare.
Acum am un motor de 250 W, cu baterie de 10 Ah, care în mod normal îmi asigură o autonomie de 50 km, la o viteză de aprox 30 km/h.

Am vrut să o pun în funcțiune și pe cealaltă, cu motorul de 500 W, dar ... nu am timp.
Dar ... pînă de Paște, o rezolv eu ! Posted Image

Am mai cumpărat o bicicletă de la un vecin cu 200 lei. Aceasta are roțile de 26". Cauciuc plin (fără cameră). Adio pene de cauciuc !
Attachment 20210517_122812.jpg
Continuăm pe WhatsApp.
La revedere !
Felicitari, inseamna ca ati prins gustul pedelecului....ca mai mai doriti sa modificati si altele.
Spor la treaba si  MARE atentie la biciclete de provenienta fara acte-serie de cadru.
Bicicleta aceea este (era) una "imprumutate" de dincolo care se putea inchiria pe abonament-bani etc, deci "proprietarul" este primaria acelui oras.Nu cred ca stie unde se afla un "bun" al lor.
Sau poate vecinul D-voastra a gasit un loc sau depozit unde sunt de vanzare aceste bicilete casate,atunci sunt interesat si eu ;)).
De mult timp caut si eu ceva ieftin-fiabil ce nu are nevoie de intretinere etc. si sa nu bata la ochi, dar sa nu fie cu probleme de "provenienta" ca niciopdata nu stii cine te vede.
Cu stima.
Zoli

#203
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postzilo_b333, on 06 ianuarie 2022 - 18:23, said:

Buna lucifer.
Multumesc de raspuns, asa este cum zici si Tu,niciodata nu stii de unde sare "iepurele de garcea" si te taxeaza daca are motiv si chef.
Anul trecut ma gandeam la o jucarie de asta:

[ https://fashiongadgets.ro/media/catalog/product/cache/1/image/636x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/h/t/htb1bsijdrsybunjsspfq6azcpxa9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Destul de ieftina, acumulatori si piese de schimb se gasesc, DAR marea problema e ca nu prea poti circula legal cu ea. La primavara o sa caut un scuter electric, e mai simplu sa intri in legalitate cu el. Unele modele vin direct cu CIV, trebuie sa faci asigurarea si un drum la primarie. De ce scuter si nu bicicleta, pai esti bagat mai mult inseama cu scuterul decat cu bicicleta in trafic. Da, e faina bicicleta electrica, ai autonomie mare, dar tot bicicleta e iar in trafic sunt multi bizoni.

Exista acumulatori pe toate gusturile gata  facuti sau la comanda. Si de 36 si de 48 si de 60V. Nu la fel de ieftini ca homemade, dar e mai putina bataie de cap.

#204
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019

View Postunderb, on 06 ianuarie 2022 - 20:55, said:

Cam scumpa pt o bicicleta furata.
Uita-te ce scrie pe ea...

In vremurile bune arata asa

https://oobrien.com/...-obike-is-here/

O cautare rapida si am gasit (din nou) biciclete cu cardan la preturi prea mari si bineinteles "imprumutate" din west.
Cateva exemple.
https://www.olx.ro/d...html#6bc01d8bf2
https://www.olx.ro/d...an-IDfCZJ6.html
https://www.olx.ro/d...html#6bc01d8bf2

Oare de aici lipseste careva ????

https://www.google.c...=222RDGPKBNwsdM

Toate cele bune.
Cu stima.
Zoli

#205
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019
Anul trecut ma gandeam la o jucarie de asta:

[ https://fashiongadgets.ro/media/catalog/product/cache/1/image/636x/040ec09b1e35df139433887a97daa66f/h/t/htb1bsijdrsybunjsspfq6azcpxa9.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Destul de ieftina, acumulatori si piese de schimb se gasesc, DAR marea problema e ca nu prea poti circula legal cu ea. La primavara o sa caut un scuter electric, e mai simplu sa intri in legalitate cu el. Unele modele vin direct cu CIV, trebuie sa faci asigurarea si un drum la primarie. De ce scuter si nu bicicleta, pai esti bagat mai mult inseama cu scuterul decat cu bicicleta in trafic. Da, e faina bicicleta electrica, ai autonomie mare, dar tot bicicleta e iar in trafic sunt multi bizoni.

Buna lucifer.
Noi (sotia) in oras nu foloseste electrica mergem pe 2 biciclete normale, ea pe una pliabila pe 20" cu 3 viteze in butuc, iar eu pe una de 26" cu aripi portbagaj etc. sau cand este uscat pe jos scot montana daca stiu ca nu trebuie sa las undeva bicicleta deci este la vedere in siguranta.
Numai la sotie am electrificat full-ul de mountain bike sa ma sau sa ne poate prinde din urma cand se opreste la admirat natura (sau gunoaiele-molozul-deseurile menajere) si mai ales la pozat.
Rekumbentu (tricicleta) este prea rar folosita pe aceea pista poate de 2-3 pe an.Chiar mi-a trecut prin minte s-o vand...
Cu acumulatori nu imi fac probleme, cel actual este 17,5 Ah si daca dau la pedala sunt ferm convins ca mai repede se face seara dacat sa termin curentul din acumulator.
Daca nu ajunge totusi curentul se gasesc de 20 Ah cu celule 21700 LG/SAMSUNG  la preturi putin mai mult decat decent.
Am vazut pe cativa cu acel typ de scuter, pare interesant dar nu stiu cum se comporta in curbe cu cauciucurile late si patratioase cant tu te inclini.
De proba si de 'FUNNI" merita incercat.
Cu stima.
Zoli

#206
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
De plimbare e ok bicicleta clasica, dar eu fac 125km saptamanal doar pentru mers la scabici. Cu masina pierd o gramada de timp in trafic, de asta ma gandeam la o bicicleta electrica. Am mers aproape tot 2020 cu bicicleta la munca, faceam mult mai putin ca cu masina.
Se poate lua curba si cu harley, am incercat deja, dar nu cu viteza. E faina, doar ca nu e prea legală. Hai ca la bicicleta nu te intreaba garcea de sanatate, dar la harley cam bate la ochi si daca s-a trezit cu fata in perna iti foote o amenda de plangi.

#207
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Problema reala a legalitatii vehicului apare in caz de accident.
Si nu va fi vorba doar de o simpla amenda.


#208
mcjohn

mcjohn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,425
  • Înscris: 05.02.2009

View Postzilo_b333, on 07 ianuarie 2022 - 09:30, said:

Sau poate vecinul D-voastra a gasit un loc sau depozit unde sunt de vanzare aceste bicilete casate,atunci sunt interesat si eu ;)).
Nu știu de unde a achiziționat-o vecinul.
Știu că el avea una, iar pe aceasta o luase ptr soția sa.
Dar nu știu ce ia plăcut la ea de a achiziționat-o, căci nu este compatibilă deloc cu cele de la noi.
Au altfel de ax pedalier, altfel de butuci la roți ... etc !
Am văzut o mulțime pe la noi. Se identifică ușor datorită culorii galbene la jenți .
Attached File  20180612_184947.jpg   488.93K   26 downloads
Asta este bicicleta lui .
Vreau să fac schimb de biciclete cu el. Să i-o dau pe a mea cu roți de 28" și să o iau pe a lui cu roți de 26".
Ambele sînt cu cadru de aluminiu.
Noi aici avem "un tîrg de vechituri", Obor se numește.
90% din ceea ce se vinde, ori este defect, vechi, spart, scos din uz sau produse noi... furate.
Ca de exemplu aceste biciclete, venite din Germania sau Olanda.
Attached File  20180513_084133.jpg   664.34K   19 downloadsAttached File  20180513_-picsay.jpg   915.08K   13 downloads
Tot de aici am luat-o și eu în 2018. Am dat 300 lei pe ea. Am dat banii pe ea, am umflat puțin roțile și am plecat pe ea acasă (aprox 16 km) și a mers excelent !
Am cumpărat-o pe aceasta, după ce am avut un accident urît cu cealaltă cu motor pe benzină.
Attached File  20180619_142627.jpg   1.12MB   16 downloadsAttached File  20180619_143722.jpg   440.66K   14 downloadsAttached File  Screenshot_WhatsApp_20180717-125743-picsay.jpg   105.38K   11 downloadsAttached File  Screenshot_WhatsApp_20180717-125735-picsay.jpg   97.67K   15 downloads
Cei ce vînd biciclete le cară cu microbuzul. Bagă 10-20 buc în mașină, iar după 4-5 ore, mai rămîn cu 3-4 buc. Și sînt vreo 3-4 inși, pe puțin care vînd biciclete noi sau aproape noi, nezgîriate ! Unele chiar cu stop, far și portbagaj, cum am nimerit-o eu.
Vrei "la bucată", sînt alții care le demontează și le vînd piesă cu piesă.
Poți lua doar portbagajul sau foile sau cadrul ... orice !
Bicicleta cumpătă cu 200 lei, este ptr "piese de schimb", undeva pe perete, într-o magazie. Nu o voi folosi niciodată !!!
Attached File  20211027_130011.jpg   706.59K   19 downloadsAttached File  20211027_130021.jpg   611.49K   14 downloadsAttached File  20211027_130029.jpg   573.49K   14 downloadsAttached File  20211027_130052.jpg   693.13K   11 downloads

Edited by mcjohn, 09 January 2022 - 01:07.


#209
eftincanicusor

eftincanicusor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 20.01.2016
Salut...imi poate spune cineva daca merită cumpărată aceasta bicicleta la suma de 3000 lei,sau să ma orientez către un scuter?
Menționez faptul ca am 110 kg si 1,85 înălțime.

https://www.olx.ro/d...ua-IDfHAR8.html

V-a fi folosită zilnic pe o distanță de 10 km numai pe asfalt.

Edited by eftincanicusor, 15 January 2022 - 10:09.


#210
zilo_b333

zilo_b333

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 15.01.2019
Buna tuturor.

Duminica am discutat cu un baiat din Bucuresti care lucreaza zilnic 8-10 ore/zi ca si curier.
Ca si curiozitate m-a zis ca are tot acel typ-model de motor cum am montat si eu pe bicicleta sotiei si este foarte multumit de cum functioneaza si il ajuta la livrari.
Este pe sistemul de asistenta la pedala fix identic cu sistemul de la Bosch & Co., adica senzor de presiune-cuplu.
Important este ca intr-o luna a facut peste 3 000 km...!!!Se gandeste la inca un acumulator sa poate sa mearga un pic mai repede, cu 2 are de unde sa dea "papa-mancare" la motor.
O zi placuta, cu stima.
Zoli

#211
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Salutare colegi.Vreau sa scot limitarea de 25/ora. Am vazut pe net cum se face la bicla ca a mea. Intrebari:E reversibila treaba? Ca a mea e inca in garantie. Ce se uzeaza excesiv dupa delimitare. Pt curiosi e o himo z20.

Edited by FARAROTI, 01 February 2022 - 17:40.


#212
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Dar daca este legal nu te întrebi?

#213
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007

 emilmihai, on 01 februarie 2022 - 19:25, said:

Dar daca este legal nu te întrebi?
Nu ca o inregistrez la primarie, si am categoria A. Multumit colegu?

#214
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
Trebuie si omologata!

#215
FARAROTI

FARAROTI

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 27.12.2007
Tot ce trebuie, doar ca sa fie bine. Acum la subiect, ai ceva?

#216
emilmihai

emilmihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 01.09.2009
O sa descarci bateria mai repede!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate