Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 

Premierul Tudose ameninta bancile comerciale

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
134 replies to this topic

Poll: Tudose ameninta bancile (52 member(s) have cast votes)

Are dreptate Tudose?

  1. Da (28 votes [53.85%] - View)

    Percentage of vote: 53.85%

  2. Nu (19 votes [36.54%] - View)

    Percentage of vote: 36.54%

  3. Nu stiu (5 votes [9.62%] - View)

    Percentage of vote: 9.62%

Ar fi un lucru bun ca Tudose sa faca publice bancile nesigure?

  1. Da (28 votes [53.85%] - View)

    Percentage of vote: 53.85%

  2. Nu (21 votes [40.38%] - View)

    Percentage of vote: 40.38%

  3. Nu stiu (3 votes [5.77%] - View)

    Percentage of vote: 5.77%

Vote Guests cannot vote

#19
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
tampiti ca asta baga economii in faliment. Cu declaratii de kkt care sunt scoase pe cur (cu ideile provenind din gaoaza curului) nu din creier. Cum plm sa imprastii zvonuri ca unele banci sunt falimentare (adica ca nu e in siguranta sa tii banii acolo) ?

Edited by vanitty, 22 August 2017 - 16:55.


#20
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,160
  • Înscris: 22.05.2003
Tudose impunge fiara prin gard ca un inconstient populist!

De fapt e o mare disperare!

https://www.facebook...212248117136366

Spoiler


#21
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Cu precizarea! Daca nu au profit nu inseamna neaparat ca sunt nesigure...

Si da, ar trebui ca lista sa fie publica.

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postbladhaund, on 22 august 2017 - 16:48, said:

La intrebarea a doua am votat "nu stiu" deoarece afirmatia lui Tudose e o ineptie. Rezultatele financiare ale bancilor sunt publice, pe situl Ministerului de Finante

EXACT asta vroiam sa mentionez si eu despre intrebare, cu precizarea ca nu e vorba de banci nesigure ci banci in pierdere, din punct de vedere fiscal (a se nota ca pe banci le urmaresc afacerile proaste multi ani, inca mai bintuie fantomele creditelor de dinainte de 2008).
Iar in ceea ce priveste rezultatele financiare nu numai ca-s publice pe mfinante plus pe alte site-uri dar sint in fiecare an de multe ori pritocite in presa, pe intelesul tuturor. Ca o sa aibe mult mai multa publicitate porumbeii veniti din gura primului ministru (multa lume se uita ca la circ) aia e altceva.

#23
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,131
  • Înscris: 03.07.2008

Quote

Premierul Mihai Tudose: Suntem datori să spunem românilor care sunt băncile unde există pericol să-şi ţină banii.

Am asa o impresie ca bancile alea care merg pe zero sunt sus de tot in topul bancilor care au imprumutat bani guvernelor Ponta, Grindeanu, Tudose pt a finanta deficitul pensiilor si salariiilor bugetarilor...

#24
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Acu' o da-n cretinisme. Toate bancile sunt ok, fiindca respecta normele BNR.

View PostAstute, on 22 august 2017 - 16:51, said:

Tudose nu va face niciodata asta, ci pur si simplu joaca tare la adresa bancilor, facand presiuni sa declare profit.

Pentru asta ai legislatie. Pe care o vor modifica. Tudose face acu' pe viteazu'. Ofera circ. Ca paine nu mai are de unde.

Edited by Alecsandru010, 22 August 2017 - 17:10.


#25
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
Cred ca noi suntem mai mult curiosi care sunt bancile astea, eu banuiesc ING si BRD...

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza de pe threadul de mai devreme luna asta iata o parte din lista bancilor pentru care guvernul si parlamentul cadea de pe scaun (sau se ridica de pe scaun?) acum vreo saptamina ca n-au profit in ultimii 5 ani:

View Postf300, on 12 august 2017 - 20:46, said:

Banca Romana de Scont - faliment din 2002, Această bancă a fost fondată la Brașov Ă®n anul 1996, cu un capital de 50 de miliarde ROL, sub denumirea Banca Comercială ASTRA SA având ca acționar principal Fondul Proprietății Private III Transilvania (viitorul SIF 3 Transilvania)
Banca de investitii si dezvoltare Banca a fost Ă®nființată de omul de afaceri Sorin Ovidiu Vântu, iar președintele acesteia era Nicolae Văcăroiu La data de 11 martie 2002, banca a fost dizolvată
Bankoop - faliment din 2000
Columna - faliment din 2003
Banca renasterea creditului romanesc - cu autorizatia retrasa din 1997
Banca internationala a religiilor - faliment din 2000
Banca turco-romana - faliment tot din jur de 2000
Nova Bank - 7 nov 2006 Procesul de lichidare a Nova Bank, care a ramas fara licenta in vara acestui an, s-a complicat recent dupa ce unul dintre creditorii bancii a cerut intrarea in faliment a institutiei, pentru recuperarea...


#27
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

View PostMateiEvi, on 22 august 2017 - 17:09, said:

Cred ca noi suntem mai mult curiosi care sunt bancile astea, eu banuiesc ING si BRD...

Te duci frumusel aici si afli ce vrei. BRD a avut profit anu' trecut. 728.280.960 lei.

Edited by Alecsandru010, 22 August 2017 - 17:12.


#28
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 10.08.2005

View Postradumiki, on 22 august 2017 - 16:21, said:

Premierul Mihai Tudose: Suntem datori să spunem românilor care sunt băncile unde există pericol să-şi ţină banii.

Premierul Mihai Tudose a declarat, luni, că va face publică lista băncilor care declară că nu au profit, deoarece este dator să spună românilor care sunt băncile unde există pericol să-şi ţină banii în depozite.
nici un cuvant despre capital ?

#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostMateiEvi, on 22 august 2017 - 17:09, said:

Cred ca noi suntem mai mult curiosi care sunt bancile astea, eu banuiesc ING si BRD...

Nu banuiesti bine. Mai degraba Bankoop si Columna (vezi postul me de mai sus, quote din alt thread). Sa nu cumva sa puneti banii acolo!!!!! Sa stie toata lumea!

#30
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Hai sa nu.ne mai ascundem dupa alun.
Guvernul incearca sa pregateasca terenul pentru urmatoarea criza ce va veni, cel mai probabil anul viitor.
Incearca sa se asigure. Ca nu vor fi hemorqgii de capital ce ies din Romania.

Tudose nu face decqt sa inpiedice o prabusire a sistemului

Edited by Astute, 22 August 2017 - 17:16.


#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlecsandru010, on 22 august 2017 - 17:12, said:

Te duci frumusel aici si afli ce vrei. BRD a avut profit anu' trecut. 728.280.960 lei.
Saru' mana

#32
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Eu cred ca e vorba de BCR, iar daca pica BCR, Romania intra in colaps

#33
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAstute, on 22 august 2017 - 17:13, said:

Tudose nu face decqt sa inpiedice provoace o prabusire a sistemului


#34
MateiEvi

MateiEvi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 792
  • Înscris: 17.07.2017
La cate credit imobiliare are BCR... cred ca este pe profit, dar ma astept si la ceva nume mare daca o zgandura insusi premierul.

#35
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Am inca o parere contradictorie despre primul ministru Tudose.
Mi-a placut ca pleaca in fiecare an 3 saptamani  in Grecia si ia cu el un geamantan de carti, mi-a placut
comportarea la cateva sedinte, ba am avut impresia ca poate se va detasa real de Dragnea.

Dar a lasat pe Shaideh la robinet
A lasat ministrul transporturilor la loc
A persiflat jurnalistii cand au devenit insistenti.

Acum cu bancile

Pe fir este ANAF in care nu am nicio incredere.O institutie mare, greoaie si complet, complet ineficienta de a aduce banii furati la visteria romaneasca.
Nu uitati ca Tiriac a fost cu o zi inainte invitat la sedinta de guvrn, cica cu Taromul dar nu Taromul e specialitatea lui ci bancile
Premierul a facut declaratiile inainte ca ANAF sa termine de verificat cele 2 banci.
Si apropo, nu banca nationala trebuie sa faca asta ?


Asa ca eu cred in declaratia BNR, pana incet-incet-o sa apara adevarata situatie si motivele ca Tudose, mai da o lovitura sistemului particular si investitilor

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Pe primul trimestru din 2017 BCR a raportat un profit de doar 39.2 milioane de euro. Un profit ridicol de mic pentru cea mai mare banca din Romania intro perioada de boom economic si in care multe alte banci raporteaza cresteri record de profit si active

Profitul BCR a scazut in primul trimestru din 2017 cu 40%. Nu vi se pare nimic ciudat?

Iar legat de BNR, daca pana acum aceasta institutie a afisat o pozitie neutra, ei bine in ultima perioada BNR si-a pieedut orice urma de impartialitate si luciditate, actioneaza pe fata in favoarea bancilor, fara nici o jena

Edited by Astute, 22 August 2017 - 17:23.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate