Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Consum centrala pe butelie?

- - - - -
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cat a costat instalatia si rezervorul de 3000 litri?

1 litru GPL are cam 7.5 kWh
1.55 RON / litru => 0.21 RON / kWh

Gazul de la conducta costa cam 0.15 RON / kWh

Curentul costa cam 0.5 ... 0.65 RON / kWh.

#38
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
eu nu vad sa gasesti gpl cu 1.55, poate daca ai o cioaca cu aia de il transporta, intelegeti voi ce zic.
eu stiu de 3.5 lei per litru.

#39
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
Daca faci contract cu un distribuitor atunci e mult mai mic pretul ca la pompa . Eu stiu ca el si-a cumparat rezervorul ( skid) ca e mult mai convenabil decat in custodie. Per total poate o fii ceva mai scump decat cu lemne , hai sa zic cu 30 - 50 % mai scump dar confortul pe care-l cumperi este mai presus.

#40
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 25.01.2007
Tin minte de pe vremea cand ma interesa subiectul ca pretul pe litrul de gpl livrat in curte era mai mare ca cel de la benzinarie. Cumva e si logic ...

#41
justice22

justice22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 12.05.2012
Salut! Deci concluzia cam care ar fi in ziua de azi cu pretul de acum?

#42
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Daca stai la tara ramai pe centrala pe lemne pentru doua-trei luni pe an, cele mai friguroase.

Instaleaza doua AC invertor pentru lunile intermediare, cand temperatura de afara nu scade sub 5 grade.

#43
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 991
  • Înscris: 29.06.2008
Bună ziua!

Redeschid acest topic. Situația mea este următoarea: anul trecut ni s-a spus că anul acesta se vor trage gazele (sunt la cca. 200m de parcela noastră), dar primăria nu a făcut acest an extinderea.

Acum suntem în situația de a face o alegere:
- punem centrala pe gaz, proiectată și deja contractată + un rezervor de GPL, în asteptarea gn (ce ar trebui ca în următorii ani să se extindă);
- schimb centrala cu una pe peleți + boiler, dar ceea ce înseamnă un plus de cca. 3000 euro față de centrala pe gaze.

Precizez că este o casă ce nu va fi locuită în permanență, doar în weekend, sărbători, pandemii 😳.

Suprafața este de cca. 120 mp.

Mulțumesc !

#44
ZaZaFM

ZaZaFM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2020
Buna ziua,

Locuiesc intr-o casa de 160 mp, casa pe care o incalzesc cu lemne ( centrala 27kw ).
Deoarece nu am puffer, nu pot controla temperatura din interior, iar pe timp de iarna sunt obligat sa fac 3/4/5 focuri pe zi...
Un foc pastreaza caloriferele calde aproximativ 3 ore....iar in noptile de iarna trebuie sa ma trezesc in miezul noptii si sa alimentez( lucru neplacut , insa cu care m-am obijnuit.)

Insa acum am devenit parinte si sunt pus in situatia in care TREBUIE sa pastrez o temperatura constanta, motiv pentru care trebuie sa gasesc o solutie.
Din punctul meu de vedere am 2 variante;

1- montez un puffer 1000 litri ( puffer+montaj+materiale = aproximativ 4000/4500 lei )

2- montez o centrala care sa functioneze cu butelii GPL (centrala Ariston Genus One 30 kW+ montaj+materiale = 4500/5200 lei )

Investitia ar fi aproximativ aceeasi...insa nu stiu care ar fi costurile pe termen lung...de cateva saptamanii incerc sa ma documentez online insa sunt mai confuz decat eram la inceptu.


Sper sa primesc cateva sfaturi ( din propria voastra experienta ) , sfaturi care sa imi usureze decizia, sau macar sa limpezeasca putin lucrurile...


multumesc anticipat

#45
dcr

dcr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 01.05.2004
Costurile de functionare la o CT pe lemne sunt aproape un sfert din aceleasi costuri ale unei CT functionand pe GPL. Conteaza si zona geografica (pretul lemnului) dar cam acesta e raportul.

#46
ZaZaFM

ZaZaFM

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.07.2020
locuiesc in Brasov, iar iernile sunt destul de geroase.

pretul unui metru cub de lemn este in jur de 220-250 lei...

iarna trecuta am cumparat 16 metri cu 3500 lei, cantitate care mi-a fost suficienta....iar daca montez si un puffer in care sa inmagazinez energie termica, consumul de lemne ar trebui sa scada...oarecum .

3500 lei / 6 luni = 580 lei pe luna....

As fi dispus sa platesc cu 20%-30% mai mult si sa am confortul unei centrale pe gpl... sa fiu sigur ca pot controla eficient temperatura din locuinta,
De 2 saptamani incerc sa ma documentez online, insa nu am reusit sa trag nici o concluze, cel putin nu in ceea ce privete consumul lunar de GPL...sunt diferente atat de mari in ceea ce priveste consmul si randamentul acetor acestor centrale...

sunt persoane care spun ca platesc 1500-2000 lei lunar....suma care mi se pare enorma

investitia pe pare urmeaza sa o fac imi va afecta serios bugetul pe termen lung....si vreau sa ma asigur ca iau decizia corecta

#47
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 ZaZaFM, on 28 iulie 2020 - 20:32, said:

sunt diferente atat de mari in ceea ce priveste consmul si randamentul acetor acestor centrale...
Diferente la randament nu prea sunt.

Diferentele la consum apar din cauza ca fiecare casa are particularitatile ei: izolatia termica, suprafata peretilor exteriori, suprafata si calitatea geamurilor, obiceiurile locatarilor (unii prefera 21C, altii prefera 24 C), etc.

Cunoscand consumul de lemne pe un sezon, poti sa calculezi cata energie termica ai avut nevoie si poti sa calculezi cat gaz vei avea nevoie.

Cauta pe google ca o sa gasesti si densitatea volumetrica si puterea calorifica (cata caldura obtii dintr-un kilogram de lemne).
Inmultesti volumul (16 "metri") cu densitatea volumetrica => obtii cate kilograme au avut lemnele.
Apoi inmultesti kilogramele cu puterea calorifica => obtii cata energie termica totala ai consumat.

Imparti energia consumata la puterea calorifica a GPL-ului => cate kilograme de GPL ai avea nevoie.

Mai pune la socoteala si randamentul centralei 80% la cantitatea finala.

Edited by kolfleading, 29 July 2020 - 09:23.


#48
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Hai sa mai dau și eu un impuls la topic. Și eu sunt în căutarea de informații despre centrala pe gpl. Dar ca alimentare nu am de gând sa folosesc butelii, doresc sa folosesc un skid. Am vorbit cu cineva de aici din zona și mi-a spus asa: casa de 170 mp locuibili, pereti de bca de 30 cm cu polistiren de 5 cm, termopane normale, tavane izolate cu 5 cm vata minerala, fără placa de beton, doar din dulapi de lemn de 5 cm, vata minerala și rigips. Casa este în zona climatica 3-4. Iarna trecuta a fost cam ușoară și a zis ca a consumat gpl de 5200 lei, încălzire, apa calda și aragaz. Gazul a costat 2,4 lei/litru iar temperatura în casa a fost de 22 grade, constant. Omul se declara mulțumit.



#49
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017

View Postkolfleading, on 29 iulie 2020 - 09:22, said:



Cunoscand consumul de lemne pe un sezon, poti sa calculezi cata energie termica ai avut nevoie si poti sa calculezi cat gaz vei avea nevoie.

Cauta pe google ca o sa gasesti si densitatea volumetrica si puterea calorifica (cata caldura obtii dintr-un kilogram de lemne).
Inmultesti volumul (16 "metri") cu densitatea volumetrica => obtii cate kilograme au avut lemnele.
Apoi inmultesti kilogramele cu puterea calorifica => obtii cata energie termica totala ai consumat.

Imparti energia consumata la puterea calorifica a GPL-ului => cate kilograme de GPL ai avea nevoie.

Mai pune la socoteala si randamentul centralei 80% la cantitatea finala.
Am făcut și eu un calcul după aceste explicații...
Am luat în calcul 15 metri steri de fag uscat. Putere calorica 4kwh/kg, 350 kg/mst, 5250 kg lemne. Total consum în kwh: 21.000 kwh.
Am găsit ca 1,89 kg gpl are 24,5 kwh. Un litru are cam 600 grame, deci 1 litru gpl are aproximativ 8kwh.
Împărțind totalul de 21000 kwh la 8 kwh rezulta 2600 litri gpl. Enorm! Unde greșesc?

#50
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In principiu e corect.
Insa nici centrala pe GPL si nici cea pe lemne nu au randamentul 100%.
M-as astepta ca cea pe lemne sa aiba randamentul mai slab, deci necesarul de caldura sa fie mai mic...cam ce randament are o centrala pe lemne?

#51
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
Probabil centrala mea, veche de vreo 15 ani, un ferolli gfn5, are un randament de maxim 70%. Este fără gazeificare. O centrala pe gpl are undeva la 93% iar din ce am citit, cele în condensatie au peste 100%.
Insa pe mine m-a uimit rezultatul calculului meu. Adică cineva a consumat circa 2100 litri gpl la 170 mp și mie îmi da la calcul ca as consuma 2600 litri la 80 mp. Teoretic ar trebui sa scad din metri de lemne la calcul, pentru  a nu se consuma atât, nu? Și crescând randamentul centralei ar scade și consumul, nu?
Altfel vorbind, as avea șanse sa consum la jumătate fata de el?
E cineva dispus, contra cost, să-mi facă un calcul pentru necesarul termic și sa estimeze cât as cheltui cu încălzirea? Aproximativ... As lua în calcul chiar și incalzirea la electric. Nu ar fi mare deranj dacă pe sezon, în loc de 3000 lei as da 4000 sau hai și 5000 lei. Pana la urma e vorba și de confort.

Edited by Postasul666, 29 September 2020 - 10:07.


#52
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Nu am experienta suficienta cu centrale pe lemne incat sa ma pronunt asupra randamentului, dar mie personal 70% mi se pare cam...prea optimist.
Cantitatea de caldura pierduta pe cosul de fum depinde foarte mult si de cum e conceputa si automatizata instalatia, de ex. cu puffer vs. fara puffer.

Am citit pe celalalt topic detaliile despre casa "80 mp (200 mc)...Pereții din caramida eficienta, polistiren de 10 cm, pe tavan 20 cm vata minerala".

Necesarul estimativ, pe baza consumurilor postate de alti colegi, ar fi undeva la 100 kWh / mp util pe sezon....deci sa zicem 10.000 kWh.
Asta ar insemna ca centrala pe lemne are randamentul real cam 50%. Poate o fi 60% dar te mai fenteaza putin si vanzatorii de lemne, 15 metri steri sunt de fapt mai putin...

#53
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
La lemne este greu de calculat, deoarece puterea calorica difera foarte mult in functie de umiditatea lemnului si de tipul lemnului. Daca ai lemn umed, ajungi intradevar la 50%, mai ales daca ai o instalatie mai "proasta"
La lemne nu ai cum sa stingi focul. Asa ca daca bagi o roaba de lemne pe foc, trebuie sa arzi tot lemnul, chiar daca in casa se fac 25grd si tu ai vrea doar 22grd.
Daca sta cineva toata ziua acasa, va pune pe foc tot la 4-5 ore cite o roaba de lemne si in casa vor fi permanent 25grd si te obisnuiesti cu temperatura respectiva.
Daca peste zi toti sint la lucru, se pune doar seara pe foc si eventual dimineata si automat consumul scade, pentru ca nu are cine sa puna ziua pe foc. Astfel ziua probabil ca in casa se fac 22grd si seara si dimineata 25grd. Consumul o sa fie mai mic, dar nu datorita centralei ci datorita faptului ca nu are cine sa puna pe foc.

Asa ca daca la lemne faceai focul toata ziua si aveai 25grd in casa toata ziua, la GPL o sa scada "consumul" daca pui termostatul pe 22grd. Daca este celalalt scenariu, in care erai plecat peste zi la lucru, posibil ca la GPL sa ai acelasi consum, sau poate ca un pic mai mare, dar nu cu mult.

 Postasul666, on 25 septembrie 2020 - 23:43, said:

... deci 1 litru gpl are aproximativ 8kwh

Mie mi-au iesit cam 7 kW.
Totul depinde de cit propan se baga in amestec, deoarece propanul are puterea calorifica mai mare, insa cum este mai scump, de regula se prefera sa se bage mai mult butan decit propan.
Iarna nu prea au de ales si baga mai mult propan, ca sa coboare punctul de fierbere.

Edited by florin71_skoda, 30 September 2020 - 09:29.


#54
Postasul666

Postasul666

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 11.09.2017
La mine se face focul cam asa:
Intre ora 8 și 10 țin geamurile deschise pentru aerisit. Uneori le țin mai puțin. Pe la ora 10 aprind focul. Mai alimentez cam de 3, maxim 4 ori. Nu pot spune ca umplu centrala care oricum are focarul mic. Pe la ora 8 seara caloriferele sunt reci. De multe ori seara este foarte cald, 27 grade. Asta se întâmplă de luni pana vineri. În weekend fac focul de dimineață.
Ce ma deranjează este ca în cursul a 24 de ore sunt perioade când stau în frig, dimineața până la 10 când plec la munca și seara e prea cald de uneori deschid geamul.
Ma gândeam și la o centrala electrica pe care sa o pun în instalație și noaptea sa o mai folosesc.
Oricum, eu pierd multă căldură dimineața la aerisit și noaptea când pereții se răcesc nefiind deloc foc de la 8 seara pana la 10 dimineața.

O centrala pe gpl sau electrica se poate programa pe ore și cred ca as putea face în asa fel încât sa fac o economie dar sa fie și o căldură constanta.

Edited by Postasul666, 30 September 2020 - 09:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate