Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Taifas cu creationistii hardcore

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#55
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostVerrde, on 07 august 2017 - 18:12, said:

Ai citit Origen? Un ateu responsabil citeste religie crestina la greu.

Hehe.. un pic. Oricum mai mult decat citeste un crestin responsabil despre teoria evolutiei Posted Image

Quote

A creat existenta si totodata o sustine prin forta Sa vitala. Deci e si ceva in afara existentei dar si ceva in interiorul ei, fara de care nimic nu ar fi.
De ce? Sa fie bine sa nu fie rau.

"Existenta" insemnand ce? Primul organism multicelular autoreplicant? Direct o planta, o meduza? O sustine prin forta sa vitala cum? Sper ca nu spui ca evolutia are sens ca mai apoi sa sustii  inpetii de genul "Diviziunea celulara are loc cu ajutorul lui Dumnezeu" (asta e dintr-un manual alternativ de "Biologie creationista" folosit in unele licee teologice din Romania)

Era bine daca era bine, doar ca e rau...

Edited by oMariusRO, 07 August 2017 - 18:19.


#56
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostoMariusRO, on 07 august 2017 - 18:18, said:



Hehe.. un pic. Oricum mai mult decat citeste un crestin responsabil despre teoria evolutiei Posted Image



"Existenta" insemnand ce? Primul organism multicelular autoreplicant? Direct o planta, o meduza? O sustine prin forta sa vitala cum? Sper ca nu spui ca evolutia are sens ca mai apoi sa sustii  inpetii de genul "Diviziunea celulara are loc cu ajutorul lui Dumnezeu" (asta e dintr-un manual alternativ de "Biologie creationista" folosit in unele licee teologice din Romania)

Era bine daca era bine, doar ca e rau...

Existenta inseamna 'tot ce exista'. Aici am putea sa il exceptam pe Dumnezeu, ca si Creator, deci in afara, dar am putea sa il si includem, caci nimic din tot ceea ce exista nu e lipsit de prezenta Sa.
Deocamdata sa echivalam  existenta cu toate lumile posibile, cu big bang cu tot & shit.


De ce e rau? Fiindca suferim, murim & shit. Daca n-am suferi ar fi plin de credinciosi pe strazi, nu? :lol:

#57
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostVerrde, on 07 august 2017 - 18:25, said:

Existenta inseamna 'tot ce exista'.


OK, dar cu ce a început? Cu euglena , cu dinozaurii, cu maimuta?

Quote

De ce e rau? Fiindca suferim, murim & shit. Daca n-am suferi ar fi plin de credinciosi pe strazi, nu? :lol:

Dimpotrivã, dacã nu am suferi nu ar exista credinciosi. Pentru ce ai mai crede dacã nu ai avea mãcar iluzia ca vei mai avea încã o viata unde nu vei mai suferi? Sa nu zici ca aici voiai sa ajungi, ca a lãsat Dumnezeu suferinta ca sã ne testeze...

Edited by oMariusRO, 07 August 2017 - 19:12.


#58
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostoMariusRO, on 07 august 2017 - 19:07, said:

OK, dar cu ce a început? Cu euglena , cu dinozaurii, cu maimuta?



Dimpotrivã, dacã nu am suferi nu ar exista credinciosi. Pentru ce ai mai crede dacã nu ai avea mãcar iluzia ca vei mai avea încã o viata unde nu vei mai suferi?


Sa nu zici ca aici voiai sa ajungi, ca a lãsat Dumnezeu suferinta ca sã ne testeze...

Cred ca am fost destul de clar. A inceput cu  multimea lumilor posibile, universul nostru fiind doar una dintre ele.


Ar fi interesant de imaginat o lume a viitorului in care resursele pentru sustinerea vietii sunt inepuizabile, gratuite si la indemana oricui.
N-as exclude din aceasta posibila lume suferinta, nu. Dar as fi curios sa vad cum se descurca oamenii in lipsa mobilului luptei pentru resurse, pentru supravietuire. De ce sa excludem suferinta? Nu vrem sa vedem de ce este in stare omul chiar cand are de toate? Poate se vor organiza vanatori de oameni, just for fun, din plictis.
Or iti imaginezi o lume de sfintisori in asemenea conditii?

Ma subestimezi. Nu-i frumos! :lol:

#59
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015
@Verrde, care dintre tine si oMarius are rolul de creationist harcore in discutia asta? :D

#60
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostVerrde, on 07 august 2017 - 19:27, said:

Cred ca am fost destul de clar. A inceput cu  multimea lumilor posibile, universul nostru fiind doar una dintre ele.

Nu prea. In interiorul universului nostru,, si mai ales pe Pamant, cu ce a inceput?

Quote

Ar fi interesant de imaginat o lume a viitorului in care resursele pentru sustinerea vietii sunt inepuizabile, gratuite si la indemana oricui.
N-as exclude din aceasta posibila lume suferinta, nu. Dar as fi curios sa vad cum se descurca oamenii in lipsa mobilului luptei pentru resurse, pentru supravietuire. De ce sa excludem suferinta? Nu vrem sa vedem de ce este in stare omul chiar cand are de toate? Poate se vor organiza vanatori de oameni, just for fun, din plictis.
Or iti imaginezi o lume de sfintisori in asemenea conditii?

Ar fi interesant, dar ar fi doar speculatii. Nu stim cum ar fi evoluat constiinta umana intr-o astfel de societate. Poate chiar ar fi o lume de sfinti, depinde daca vanatorile de oameni ar fi legale sau nu :)

La fel de interesant ar fi sa ne imaginam o lume in care nu exista credinta/religie, fara a exista resurse nelimitate. In care toti oamenii accepta ca atunci cand au murit, au murit. Ca nu conteaza cat se roaga si ce fac in timpul vietii, finalul va fi acelasi si nu exista nimic dupa, nici morcov, nici bat. Iti imaginezi ca ar fi o lume de salbatici in asemena conditii?

Quote

Ma subestimezi. Nu-i frumos!

Era o posibilitate, una chiar "indragita" de multi credinciosi :)

#61
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmario_bril, on 07 august 2017 - 10:24, said:

Chestiunea apariției vieții din supa aia nu o mai crede nimeni în zilele noastre, să știi.
Eu o cred.

View PostVerrde, on 07 august 2017 - 12:10, said:

Adu-ti aminte ce a spus Iisus. In ceruri nu ne vom mai insura, nici marita, ci vom fi ca ingerii. Well, adeca e cam fara sex. Probabil ca organele genitale se vor atrofia or something...
Pe mine oferta lui Isus nu ma intereseaza. Daca e fara sex e naspa, mai bine mort.

Oricum intreaga existenta a viului este un joc al atomului de carbon. In lipsa capacitatii sale de a forma catene si respectiv molecule organice n-ar fi decat pietroaie peste tot. Dar datorita abilitatii atomului de carbon de a forma catene raspunsul moleculelor la mediul exterior a devenit de o creativitate si inventivitate inepuizabile ajungandu-se la ceea ce se poate vedea in prezent.

Edited by Testosteron, 07 August 2017 - 20:29.


#62
Chifteluta

Chifteluta

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 838
  • Înscris: 03.02.2007

View PostTestosteron, on 07 august 2017 - 20:22, said:

Pe mine oferta lui Isus nu ma intereseaza. Daca e fara sex e naspa, mai bine mort.

Sunt evolutionist, dar argumentul tau mi se pare imberb. Fa o laba daca nu-ti-e bine!

#63
Verrde

Verrde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,696
  • Înscris: 08.08.2016

View PostoMariusRO, on 07 august 2017 - 19:49, said:

Nu prea. In interiorul universului nostru,, si mai ales pe Pamant, cu ce a inceput?



La fel de interesant ar fi sa ne imaginam o lume in care nu exista credinta/religie, fara a exista resurse nelimitate. In care toti oamenii accepta ca atunci cand au murit, au murit. Ca nu conteaza cat se roaga si ce fac in timpul vietii, finalul va fi acelasi si nu exista nimic dupa, nici morcov, nici bat. Iti imaginezi ca ar fi o lume de salbatici in asemena conditii?

Cu ce a inceput viata? Habar n-am, abiogeneza e in fașã. Prin urmare, nu stim cum a facut Dumnezeu viata dar ce stim din biblie e in perfect acord cu ipoteza abiogenezei: viata biologica a fost creata din neviata. Stii faza: a luat Dumnezeu pamant, a suflat bla, bla, bla...

Ohoho si ce lume ar fi! Si dai si lupta, nenicutule, si dai si lupta.
Pai daca n-ar fi fost speranta saracilor intr-o viata vesnica viitoare, poti sa-ti imaginezi ce maceluri pentru supravietuire ar fi iesit?

View PostTestosteron, on 07 august 2017 - 20:22, said:


Eu o cred.


Pe mine oferta lui Isus nu ma intereseaza. Daca e fara sex e naspa, mai bine mort.

Oricum intreaga existenta a viului este un joc al atomului de carbon. In lipsa capacitatii sale de a forma catene si respectiv molecule organice n-ar fi decat pietroaie peste tot. Dar datorita abilitatii atomului de carbon de a forma catene raspunsul moleculelor la mediul exterior a devenit de o creativitate si inventivitate inepuizabile ajungandu-se la ceea ce se poate vedea in prezent.

Inventiv Dumnezeu! Creator chiar! Nu? :lol:

Edited by Verrde, 07 August 2017 - 21:36.


#64
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostVerrde, on 07 august 2017 - 21:36, said:

Prin urmare, nu stim cum a facut Dumnezeu viata dar ce stim din biblie e in perfect acord cu ipoteza abiogenezei: viata biologica a fost creata din neviata. Stii faza: a luat Dumnezeu pamant, a suflat bla, bla, bla...

E si nu e... In primul rand abiogeneza se presupune ca a fost naturala/spontana, nu vreo magie sau proces tehnologic necunoscut. In al doilea rand in Biblie scrie ca Dumnezeu a facut din tarana omul, nu parameciul Posted Image. Despre plante si animale, nici macar nu se spune cum au fost facute, daca tot din tarana sau altceva. Scrie doar ca a zis "sa fie", si a fost.

Dar sa zicem ca a facut Dumnezeu prima celula vie si a lasat evolutia sa continue si am ajuns unde am ajuns. A stiut ca o sa ajungem aici? I-o place unde am ajuns?! La cat de "silentios" a fost in utimele cateva mii de ani, nu prea as zice ca e multumit...

Quote

Ohoho si ce lume ar fi! Si dai si lupta, nenicutule, si dai si lupta.
Pai daca n-ar fi fost speranta saracilor intr-o viata vesnica viitoare, poti sa-ti imaginezi ce maceluri pentru supravietuire ar fi iesit?

Oare?! Sa fie in tarile nu prea religioase (sau a caror religie nu presupune viata de apoi) chiar asa salbaticie? Sa stii ca resursele limitate nu inseamna obligatoriu si impartire inechitabila.

Edited by oMariusRO, 07 August 2017 - 21:53.


#65
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostTestosteron, on 07 august 2017 - 20:22, said:

Eu o cred.

Pe mine oferta lui Isus nu ma intereseaza. Daca e fara sex e naspa, mai bine mort..
Cine te-a mintit mai ca e fara sex ? N-auzi ca Adam a facut sex cu coasta lui ? Si apoi fii si ficele lui s-au "harjonit" intrei ei ? A zis dumnezeu ceva ? Nu. A zis doar sa ne purtam frumos intre noi , baietii cu fetele sa se giugiuleasca , nu altfel.
Tu de care sex vroiai ? La ochiul maro ?

#66
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006

View PostNytro84, on 06 august 2017 - 21:47, said:

Si atunci de ce s-a oprit evolutia la oameni?
De ce nu gasim alte specii la fel de evoluate ca si oamenii avand bineinteles constiinta de sine?
Cum plua mea doar oamenii sunt cele mai inteligente fiinte de pe planeta?
Evoluand in aceleasi conditii ca si oamenii si celelalte specii indigene ar fi trebuit sa detina aceasi constiinta de sine
De ce doar oamenii au constiinta?

-De unde stii ca s-a oprit evolutia la oameni?
-Nu gasim alte specii din mai multe motive:nu vrem sa le gasim,nu stim sa le gasim,nu stim ce sa cautam,nu suntem in stare sa le gasim,etc.
-Oamenii sunt cele mai inteligente fiinte de pe planeta o spun oamenii,aceeasi oameni care nu gasesc alte specii di motivele de mai sus.
-Specii indigene?
-Ce-i constiinta?Nu definitia din DEX.

#67
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,905
  • Înscris: 27.01.2016

View PostChifteluta, on 07 august 2017 - 21:23, said:

Sunt evolutionist, dar argumentul tau mi se pare imberb. Fa o laba daca nu-ti-e bine!
Iti rezerv tie placerea asta, pentru mine e absolut insuficient.

Edited by Testosteron, 08 August 2017 - 09:22.


#68
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View PostoMariusRO, on 07 august 2017 - 21:52, said:

Sa fie in tarile nu prea religioase (sau a caror religie nu presupune viata de apoi) chiar asa salbaticie?
O, nu.
Coreea de Nord nu-i prea religioasa.
Si nicio tara comunista, in general.
Da' ce salbaticii s-ar petrece p'acolo?

View PostoMariusRO, on 07 august 2017 - 21:52, said:

Sa stii ca resursele limitate nu inseamna obligatoriu si impartire inechitabila.
Normal.
Impartire achitabilo-ateista. Dupa cum ne-a invatat un tatuca ateist celebru: “De la fiecare, după posibilităţi, fiecăruia, după nevoi”

#69
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSfantul Jakob, on 08 august 2017 - 10:04, said:

Coreea de Nord nu-i prea religioasa.
Si nicio tara comunista, in general.
Da' ce salbaticii s-ar petrece p'acolo?

Pai ce salbaticii se petrec prin tarile comuniste? Prin China de exemplu.. ai auzit de ceva maceluri pentru supravietuire? Aia in Coreea de Nord mor de foame si nu se macelaresc intre ei, chit ca sunt toti atei, de voie de nevoie...

#70
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View PostoMariusRO, on 08 august 2017 - 10:15, said:

Pai ce salbaticii se petrec prin tarile comuniste?
Asta pare a fi doar o intrebare cinica.
Cica "aia in Coreea de Nord mor de foame" in rest nicio salbaticie.
Basca zecile de mii de oameni chinuiti prin inchisori, pe model Experimentul Pitesti.

#71
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostSfantul Jakob, on 08 august 2017 - 10:54, said:

Cica "aia in Coreea de Nord mor de foame" in rest nicio salbaticie.
Basca zecile de mii de oameni chinuiti prin inchisori, pe model Experimentul Pitesti.

Esti off-topic, ca de obicei. Discutia era despre altceva.

Quote

Pai daca n-ar fi fost speranta saracilor intr-o viata vesnica viitoare, poti sa-ti imaginezi ce maceluri pentru supravietuire ar fi iesit?

In CdN nu exista nici o speranta a saracilor la viata vesnica si nu se macelaresc pentru supravietuire.

#72
Sfantul Jakob

Sfantul Jakob

    membru anodin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,387
  • Înscris: 26.01.2007

View PostoMariusRO, on 08 august 2017 - 11:04, said:

In CdN nu exista nici o speranta a saracilor la viata vesnica si nu se macelaresc pentru supravietuire.
Nu se macelaresc pentru supravietuire. Doar mor de foame.
Si unii ii macelaresc pe altii. Prin puscarii. Probabil, de placere.

Nici speranta de viata nu exista. D'apai de viata vesnica.

View PostoMariusRO, on 08 august 2017 - 11:04, said:

Esti off-topic, ca de obicei.
On-topic e taifasul.
Cu creationistii hardcore.

Edited by Sfantul Jakob, 08 August 2017 - 11:37.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate