Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#271
sociala

sociala

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 06.01.2019

View PostRosebud09, on 04 septembrie 2018 - 17:44, said:

Condusa de un roman la origine : Prezident and CEO: Calin Rovinescu.
Destul de proasta compania, dar in ultimii ani s-a taiat in carne vie (varianta soft, de sindicat...) si a ajuns profitabila si mai mult, una de frunte in AN in perceptia publicului (care vine dupa gafele de la United si Delta cu pasageri dati afara nu tocmai politicos).
Recomand evitarea pe cat posibil, si daca se poate total Air Canada Rouge. Socotiti daca nervii si disconfortul pe 7-8 ore zbor merita aia 200-300 dolari economisiti (la un pret total de cca 900-1700, depinde din ce parte a tarii se pleaca/alunge).
Eu prefer KLM, chiar sambata am zbor la Amsterdam, e lux pe langa AC sau Lufthansa, cel putin pe rutele din Calgay/Edmonton/Vancouver spre AMS.

Unii canadieni preferå linia cehå,si ieften si confort psihic zburånd cu profesionisti-si despre piste si terminale,multe de prin Ortopeni,sant de firmå,particulare si dupå buget,nu apartin nici taromului nici Lar,mixturi-De cumperi un bilet anticipat,cu mult timp inainte,cursa nu va fi efectuata daca intervin modificari precum numar redus de pasageri si la intelegere te preia alta companie.Otopeniul la ora actuala are printre cele mai bune retele de tiketing si imbarcare-iti poti verifica biletul electronic si cantari bagajele-Vamesii,verificand doar pasaportul,depinde pe ce ruta si cu ce avion de companie sau a vreunui particular care are aeronava personala,si daca vrea ia si ceva pasageri-si sa nu uitam de mai noile ane-uri,aerotaxi-de pina 50 locuri,cu charter-e tarile scandinave si austriecii si luftansa nemtilor circula ca pe bulevard.Dus-intors 4 zboruri,rar am depasit 400euro,pe vremea cind foloseam avionul ca emigranta.Zborurile directe sant scumpe.De exemplu:Stocholm sau Helsinki -Bucuresti,celmult 600euro dus-intors prin asii de la Otopeni sau cei de la finair sau a majestatilor lor din Sweden.Si cine dispune de bani mai adaoga un carpatair sau tarom si ajunge in aeroporturile judetene ale tarii.Si Berlin air merita folosit.Prin net si prin agentii,intorci pe dos toate variantele si orice economie de cateva sute de euro iti asiguri sederea de vacanta dupå buget.Nu mai dati voi cu tifla in Otopeni,ca multi navetisti cu avionul sant de origine romana si au doua case si douå tari unde locuiesc si lucreaza.La capitolul spatiale si ituri sant printre cei mai buni in lume alaturi de altii.

#272
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Bucuresti - Stockholm și retur, bilete luate cu o luna înainte de călătorie, 207.95€ linie directa - Tarom... ce 600 visezi?

#273
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016
Bai nimic n-am înțeles... e o performanța și asta.

#274
Buxelm

Buxelm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 21.12.2015
Vad ca insista cu air berlin. Incurcat tabletele de seara? Se mai intampla.

#275
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
E trist sa conduci prin 3 tari fara incidente si cand ajungi in Romania sa ai parte de dobitoci pe autostrada. Cica mergi in concediu sa te relaxezi. Te relaxezi o .... banana, ca mai mult te enervezi.
N-am facut 20 km de la granita ca a aparut justitiarul pacii cu BMW. Nu am fost eu implicat, dar s-a intamplat chiar in fata mea. Pentru ca nu s-a dat la o parte imediat, dobitocul a considerat ca trebuie sa-i dea o lectie aluia cu Fiat Punto. Asa ca s-a bagat in fata lui si a franat brusc.
N-am vazut in alta parte sa se conduca mai ostentativ ca in Romania, sa iti arate ca omul se grabeste si ca trebuie sa te dai din fata lui. In cei 2500 km pe care i-am parcurs, am avut parte de o gramada de depasiri luuungi, dar numai in Romania am primit flashuri, desi mai aveam 2 masini in fata. M-am dat imediat la o parte, daca dadeam si eu de un justitiar? Eram si cu copilul. Posted Image

#276
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016
Pentru ca nu trebuie sa te dai la o parte decit n conditiile prevazute de lege. Astia cu flasurile si mai ales care se urca pe masina din fata sint idioti penali. Mie daca imi da unul flashuri nu ma mai depaseste 10 minute... ok, daca am dispozitia si nu are pe nimeni in spate.

#277
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004
Eu conduc dupa principiul ca e mai bine sa il am pe idiot in fata mea decat in oglinda retrovizoare. Iar tailgaters si alti idioti de gen sunt peste tot. Dar da, la capitolul sofat si infrastructura rutiera Romania sta destul de rau.

#278
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
ma bag si eu in subiect ca musca`n capita.
Am condus in RO cateva zeci de mii de KM, o singura amenda de viteza luata (80km, limitare la 70, in Bucuresti, pe Kiseleff). Nu comentez pentru ca am fost vinovat: stiam ca este politie dar m-am incadrat prost la semafor si am crezut ca daca acelerez putin cat sa pot schimba in siguranta banda o sa fie bine .. well now :)
In Australia (Victoria) cred cam sub 3k km facuti si deja 3 amenzi. Adevarat, aici am mers doar cu masina inchiriata si la fel de adevarat ma adaptez la drumuri (aka, le invat). Nu ma plang, spun doar ca plecat din RO cu un anume stil de condus, aici am cam dat cu capul de pragul de sus (limitele de vieteza sunt mai jos, politie pe strada aproapce ca nu exista dar e plin de speed cams, majoritatea soferilor conduc prudent si legal). Am invatat lectia si acum sunt linistit ... doar ca odata ajuns in RO, sunt prea linistit pentru cei ce conduc acolo :))

Observatie interesanta (facuta de sotie): strazile / soselele sunt mai lungi, nu foarte luminate (stalpi de iluminat) dar cu marcaje foarte bune. Overall, condusul e mult mai relaxant (7-800km / zi nici nu i-am simtit desi am mers mai incet).

#279
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003

View Postdiabboliq, on 12 august 2019 - 08:42, said:


Observatie interesanta (facuta de sotie): strazile / soselele sunt mai lungi, nu foarte luminate (stalpi de iluminat) dar cu marcaje foarte bune
Vrei sa zici ca-s mai late ... Posted Image

#280
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Not really.
In afara de autostrăzile lor care au 3/4 benzi (highway / motorway / etc) drumurile nu mi se par mai late. Limitare la 100 însă e maximul pe care l-am întâlnit (poate nu am fost atent destul) atât pe drumuri late cât și pe drumuri cu 1 banda /sens.
Nu as generaliza însă pentru că nu am destui km făcuți aici

#281
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postdiabboliq, on 13 august 2019 - 23:43, said:

Not really.
In afara de autostrăzile lor care au 3/4 benzi (highway / motorway / etc) drumurile nu mi se par mai late. Limitare la 100 însă e maximul pe care l-am întâlnit (poate nu am fost atent destul) atât pe drumuri late cât și pe drumuri cu 1 banda /sens.
Nu as generaliza însă pentru că nu am destui km făcuți aici

Pai si atunci cum pot sa para drumurile mai lungi? E ca si cand ai spune ca in Romania cerul e mai inalt, n-are sens.

#282
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
Lungi că distanța. Faci 200km și abia ieși din zona metropolitana a orașului Melbourne.

Fun fact, cică Australia e mai aproape de soare :))

#283
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,581
  • Înscris: 30.10.2003
Trebuia sa zici drumurile sunt mai lungi atunci se mai intelegea. Asa ca ai specificat strazi lungi suna ciudat :D Dpmdv totu-i clar! Posted Image

#284
beastie

beastie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 748
  • Înscris: 08.12.2004

View Postdiabboliq, on 13 august 2019 - 23:43, said:

Limitare la 100 însă e maximul pe care l-am întâlnit (poate nu am fost atent destul) atât pe drumuri late cât și pe drumuri cu 1 banda /sens.
Sunt si ceva bucati cu 110. Western Highway spre Ballarat (dupa ce treci de Bacchus Marsh parca) si Princess Highway spre est, dincolo de Pakenham. Despre amenzi, daca sunt de viteza si te-au prins cu sub 10kmph peste limita si nu ai avut alte abateri in ultimele 24 link poti face contestatie, astia ii zic internal review. Daca ai success iti transforma amenda in warning, dar punctele tot le-ai dobandit. Din experienta proprie functioneaza, ask me how I know :-)

#285
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View Postbeastie, on 14 august 2019 - 13:58, said:

Sunt si ceva bucati cu 110. Western Highway spre Ballarat (dupa ce treci de Bacchus Marsh parca) si Princess Highway spre est, dincolo de Pakenham. Despre amenzi, daca sunt de viteza si te-au prins cu sub 10kmph peste limita si nu ai avut alte abateri in ultimele 24 link poti face contestatie, astia ii zic internal review. Daca ai success iti transforma amenda in warning, dar punctele tot le-ai dobandit. Din experienta proprie functioneaza, ask me how I know :-)

tot "din intern" am aflat si eu de aceasta abordare. Ceva 5/7km peste limita, de acum platit si invatat minte. Sincer, e mai bine asa, acum sunt linistit, conduc ca mosulica. Ma pun la drum la majorat si ajung la pensie .. dar important este ca ajung :))

#286
aaddyy2005

aaddyy2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.02.2013
Si in  Canada limita e 100 pe autostrada dar nu se arunca politistul dupa tine daca ai pana in 120 nu merita sa se puna in miscare pt o amenda de 57$, dar daca treci pe la un radar fix poti avea peste o luna o surpriza in cutia postala, pedeapsa nu-i cu puncte dar e dubla pt ca platesti taxe de administrare sistem.

#287
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,006
  • Înscris: 25.06.2007

View PostKarhu, on 04 august 2017 - 13:10, said:

Ca sa revenim la subiect, in zece ani de cand sunt plecat, am fost de 2 ori in Ro.
Si anul asta inca o data.
Deci de 3 ori in 12 ani!

#288
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,783
  • Înscris: 21.06.2016
Eu de aproximativ 20 de ori in 19 ani Posted Image
Practic am trait peste un an in Romania.
Hmmm...

Edited by vrajitoruldinoz, 13 September 2019 - 01:51.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate