Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#289
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006
De 2 ori în primul an. Nu mă aștept să se înmulțească odată cu trecerea timpului, ba din contra

#290
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvrajitoruldinoz, on 13 septembrie 2019 - 01:49, said:

Eu de aproximativ 20 de ori in 19 ani Posted Image
Inseamna ca esti fan sarmale si in California nu ai gasit pe gustul tau. Sau care-i explicatia?

View Postdiabboliq, on 13 septembrie 2019 - 06:48, said:

ba din contra
Eu ziceam la inceput ca o sa plec in Ro cam o data la doi ani. Pana la urma a iesit o data la 4 ani...

Attached Files



#291
diabboliq

diabboliq

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 590
  • Înscris: 22.01.2006

View PostKarhu, on 13 septembrie 2019 - 08:27, said:

Eu ziceam la inceput ca o sa plec in Ro cam o data la doi ani. Pana la urma a iesit o data la 4 ani...

Nu stiu ce sa zic.
Sotia a mers deja de 2 ori ... intamplarea face ca odata ajunsa in Australia (transfer la aceasi companie) au trimis-o in RO pe 2 proiecte. La unul din drumuri am dat si eu tag along.
In Decembrie venim in RO pentru ca ce a fost aici anul trecut de sarbatori (Craciun / Revelion) a fost destul de deprimant. Si nu e vorba de mancare .. e un mix de factorui.

Edited by diabboliq, 13 September 2019 - 08:52.


#292
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016

View PostKarhu, on 13 septembrie 2019 - 08:27, said:

Inseamna ca esti fan sarmale si in California nu ai gasit pe gustul tau. Sau care-i explicatia?

Explicatia e simpla, parinti.
N-am nici un interes major in sarmale.

#293
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007
Eh, glumeam...
Stiu pe cineva tot asa, plecat de multi ani (inainte de 2000) care de vreo 2-3 ani si-a dus parintii in varsta la el, definitiv, le-a obtinut PRC (green card). Cu avocat, nu a fost chiar pe bani marunti.

#294
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Anul asta am fost de 3 ori in Romania si am stat in total 5 zile.

#295
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,923
  • Înscris: 25.06.2007

View PostBursul, on 13 septembrie 2019 - 12:20, said:

...
Mai mare daraua decat ocaua...

#296
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016

View PostBursul, on 13 septembrie 2019 - 12:20, said:

Anul asta am fost de 3 ori in Romania si am stat in total 5 zile.

Nu-mi spune ca ai mers cu masina...

#297
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Baby, you can drive my car
Yes, I'm gonna be a star
Baby, you can drive my car
And maybe I'll love you"

#298
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
In aproape 7 ani de cand am plecat am fost o singura data in .ro pentru concediu (de anul nou 2018).
Este o lume intreaga de vazut in rest ...

#299
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
Plecat de 20 de ani din RO, mers in RO de 33 ori (asa zice aplicatia Air France) probabil inca de vreo 10 ori cand nu am zburat cu AF-ul (din greseala mers cu Luftwaffe) si de inca 3 ori cand am mers cu masina.

#300
varanhia

varanhia

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,192
  • Înscris: 20.09.2015
Anul trecut mi-am făcut concediul in Germania, Dresda, Berlin și Hamburg. Anul acesta Românica.

#301
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
A inceput exodul:

Coloane de maşini se înregistrează, vineri, în Punctul de Trecere a Frontierei (PTF) Nădlac II, atât la intrarea în ţară, cât şi la ieşire, iar timpul de aşteptare pentru formalităţi ajunge la 90 de minute.
Conform aplicaţiei online care monitorizează traficul la graniţe, de pe site-ul Poliţiei de Frontieră, la Nădlac II sunt deschise câte şase artere de circulaţie pentru traficul uşor şi turistic, pe fiecare sens.
Reprezentanţii Poliţiei de Frontieră Arad au declarat, pentru Agerpres, că aglomeraţia este generată de un număr foarte mare de turişti care vin în ţară sau pleacă în străinătate. Între ei sunt şi mulţi români stabiliţi în străinătate care vara obişnuiesc să îşi petreacă concediile alături de familiile din ţară.

#302
DanCld

DanCld

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 25.11.2003
Anul ăsta am încercat să fac un pic pe turistul prin București, înainte să mă ocup de obligațiile familiale, dar mi-a trecut repede. Am zis să fac un tur de Casa Poporului într-o zi de miercuri dimineața, am luat bilete cu intrare peste 1h și am fost pus în fața unei alegeri delicate:
  • stat la "aer" la interior pe un scaun incomod în timp ce niște muncitori tăiau un cadru de aluminiu cu turiștii de față;
  • plimbat sub soarele bucureștean la 35°C prin parcările prin față, că alei n-au putut să facă nici comuniștii dar nici capitaliștii printre răsadurile de flori udate cu cisterna.
Turul ca turul, nu comentez ce am văzut în clădirea respectivă, dar oricum nu cred că se mai poate face turism de vară prin multe zone, nu numai în România dar și prin alte părți. Mă refer că nu mai e omenește suportabil să stai afară între 10-11 dimineața și 6-7 după amiaza din cauza temperaturilor ridicate. Vorbeam cu "localnicii" și nu păreau deranjați - aer condiționat acasă, în mașină, la servici, la magazin, la mall, care să fie problema? Păi cam e, că eu în 3 zile de concediu aș fi vrut să fac ceva mai mult decât să transpir sub umbrele la vreo terasă la prânz sau să stau ferit de soare, la "aer" într-un apartament comunist.

#303
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Vamesii de la Nadlac 1 sunt cei mai tari. De data asta, la intrare in tara, era pustiu in vama. Din mers cobor geamul, scot buletinele si opresc in fata ghiseului, sa i le dau vamesului roman:

- Buna ziua!
- La revedere!

M-a pufnit rasul. Am plecat chicotind.

Intorcandu-ma ieri din Croatia, de data asta m-a luat unguroaica la puricat: buletine si talonul. Le primesc inapoi, le intind catre vamesul roman (acelasi de acum 1 saptamana):
- De unde veniti?
- Croatia.
- Va urez drum bun si la revedere!
- Multumesc, la fel Posted Image

Iar m-a lasat masca, mai tarziu am realizat ce i-am spus. Nici de data asta nu s-a uitat la buletine.

Edited by Bursul, 30 August 2022 - 08:22.


#304
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
S-a terminat si vacanta asta de iarna. Per total e tot mai placuta vacanta in Romania. E bine ca exista autostrada poti sa te misti incolo si incoace, sa mergi in vizite. Norocul meu e ca nu am nevoie decat de A1 si atat.

Cea mai placuta surpriza a fost targul de Craciun din Sibiu. Curat, linistit, ai avut ce sa mananci. In comparatie cu targurile de Craciun din Germania. la Sibiu era o mai mare varietate de mancaruri.
O alta surpriza a fost linistea de sarbatori. Fara prea multe petarde, iar tiganii din cartier n-au mai facut chefuri monstru.

Lucru care nu mi-a placut cel mai mult e aerul poluat. Peste tot pute, aer imbacsit, gaze de esapament, rahaturi de la gaini, pui si alte pasari de curte, se ard lemne, carbuni, plastic, de toate.

Abia astept sa ma intorc in umratoarea vacanta :D

#305
Fado

Fado

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 04.03.2023

View PostRosebud09, on 04 septembrie 2018 - 17:44, said:


Recomand evitarea pe cat posibil, si daca se poate total Air Canada Rouge. Socotiti daca nervii si disconfortul pe 7-8 ore zbor merita aia 200-300 dolari economisiti (la un pret total de cca 900-1700,
.

Din contra, as recomanda cu toata taria, daca ar mai exista.

Am calatorit in 2018 cu AC Rouge. O placere. In 10 ore (punind si taxiul de la Otopeni) eram in Buc. pe canapea la mama, Nu tin minte sa fi fost mult mai ieftin, loc la picioare a fost mai mult ca pe alte zboruri, mancarea absolut identica « chicken or pasta »Posted Image . Singurele diferente, am platit vinul (sub 10$) si am folosit tableta personala pt filme. Au o aplicatie, intri pe ea si in rest ai exact ce filme au ei la dispozitie pe AC (fara sa coste). Daca nu aveai un device personal, atunci puteai sa inchiriezi ceva de la ei pt suma modica de cca 10$, daca tin bine minte.Vezi 2-3 filme, maninci, bei, mai motai, si intr-o clipita te trezesti la Buc. Nici un risc sa pierzi conectia urmatoare sau sa ti se piarda bagajele. Fantastic sentimentul.

Pt mine cel mai greu de suportat sunt calatoritul peste noapte si escalele alea pe la 2-3 noaptea, care citeodata pot fi si 7-8 ore, am avut din astea.. Practic nu dormi o noapte si ajungi la Buc zombi. In rest nu dau doi bani pe asa zisele serviciile minunate oferite de alte linii. Am calatorit cu o groaza de linii aeriene, sint toate o apa si un pamant (ma refer bineinteles la clasa economy). Tot ce conteaza este timpul salvat.

Mi se pare ca 2018 a fost dat in folosinta, in 2019 am mersi in tara de Craciun cind cursa nu functiona, iar 2020 a inceput pandemia. Sper din toata inima sa le re-introduca si cit mai curand posibil.

#306
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
AMR 2 saptamani. Sa vedem ce surprize ne mai ofera Romania vara asta.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate