Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Vacanta emigrantilor romani, in Romania

- - - - -
  • Please log in to reply
308 replies to this topic

#253
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Si impresiile de vacanta unde sint?

#254
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007

View Postvata_pa_batz, on 02 august 2018 - 12:39, said:

Si impresiile de vacanta unde sint?
In cazul meu, realitatea m-a palit din primele 10 minute petrecute pe Otopeni. De fapt vreo 3, ca 7 am pierdut sa iesim din aeronava.
In 2 zile mi-am reamintit aproape toate argumentele pro-emigrare.
In 5 zile eram deja zombi, nimic nu ne mai mira, eram imuni la provocari.
In ultima zi ne-am dus cu 4 ore mai devreme la aeroport ca sa fim siguri ca nu pierdem avionul.

#255
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Ce e asa teribil?
Eu vin in Romania de 18 ani, nu o fi la nivelul vestului, s-or intimpla niste lucruri comice... dar sa fim serios nimic sa te sperie in halul asta.
De pierdut avionul e insa posibil, eu vin mereu cam cu 2 ore inainte si dimineata cel putin e ca la nebuni.... dar n-am avut totusi probleme d-astea.

#256
floricris

floricris

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 30.01.2007
Nu gasesc oportun faptul ca toaletele din Otopeni arata mai mizerabil decat cele de pe autostrazile franceze, iar apa functioneaza la 1 din 4 chiuvete.
Nu's io cine stie ce delicatete, dar chiar nu's in stare sa deratizeze locurile alea?!
La urma urmei, eu macar stiu cum e Romania. Dar mai vin turisti straini - iar unii chiar pentru prima data pe meleagurile astea! Chiar nu suntem in stare sa ne depasim nivelul de RFG (=refugiu' din fundu' gradinii)???

Cat despre Otopeniul de dimineata - un dezastru total din punct de vedere logistic! Acum vreo 2 ani am pierdut un zbor pentru ca 2 ore nu ne-au fost de ajuns sa parcurgem cozile de la securitate+control pasapoarte. De atunci evitam cursele de dimineata devreme (adica cele intre 6:00 si 8:00) si venim cu mai mult de 2 ore in aeroport.

Edited by floricris, 03 August 2018 - 10:17.


#257
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Cu Otopeniul e poveste lunga dar oricum, aeroportul s-a dezvoltat destul de bine fata de acum 10-15 ani, pacat ca intretinerea nu e la fel de buna.

Odata cu cresterea traficului "low-cost", care atrage (sorry) calatori "low moral character" si creaaza imbulzeala, ratingul i-a scazut serios.
Ce socheaza la Otopeni. inainte de a atinge pista: mizerie, buruieni, epave de avioane, pista plina de crapaturi umplute cu bitum, jafuri de masini si fieratanii abandonate, adica crasa lipsa de gospodarire si civilizatie la urma urmei, de respect fata de calatori si proprii cetateni. Degeaba vopsesc gardul la aerogara, deja prima impresie e jalnica. Ce sa mai zic de preturile din magazinele de acolo?

De evitat desigur, oricand e posibil, dar apare problema cealalta (cel putin pentru mine, care nu folosesc decat companii mari): as vrea sa merg direct pe un aeroport din tara (Cluj, Sibiu de ex), dar cum aleg acele destinatii, pac cateva sute daca nu o mie de dolari in plus la bilet/pers, plus rute si timpi de asteptare lungi.  Asa ca merg la Otopeni, urmand a da cel mult 150-160 Eur/2-3 persoane pe masina cu sofer ca sa ajung la Cluj sau Sibiu. Dar asta inseamna sa-mi asum riscul ridicat de a circula pe sosele romanesti... mai mare decat calatoria cu avionul in jurul lumii Posted Image.
Vorbesc serios, atatea accidente, incidente, blocari de drumuri, agresiuni pe sosea din partea unor teribilisti... Nu spun ca nu sunt si aici din astea, dar foarte departe de ce este in Ro.

Anul asta, in traditionala calatorie in Europa "sar" peste Romania si merg la Venetia-Milano (si imprejur) 10 zile la mijlocul lui septembrie.

#258
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,080
  • Înscris: 04.03.2014

View PostRosebud09, on 03 august 2018 - 18:00, said:

Cu Otopeniul e poveste lunga dar oricum, aeroportul s-a dezvoltat destul de bine fata de acum 10-15 ani, pacat ca intretinerea nu e la fel de buna.

Odata cu cresterea traficului "low-cost", care atrage (sorry) calatori "low moral character" si creaaza imbulzeala, ratingul i-a scazut serios.
Ce socheaza la Otopeni. inainte de a atinge pista: mizerie, buruieni, epave de avioane, pista plina de crapaturi umplute cu bitum, jafuri de masini si fieratanii abandonate, adica crasa lipsa de gospodarire si civilizatie la urma urmei, de respect fata de calatori si proprii cetateni. Degeaba vopsesc gardul la aerogara, deja prima impresie e jalnica. Ce sa mai zic de preturile din magazinele de acolo?

De evitat desigur, oricand e posibil, dar apare problema cealalta (cel putin pentru mine, care nu folosesc decat companii mari): as vrea sa merg direct pe un aeroport din tara (Cluj, Sibiu de ex), dar cum aleg acele destinatii, pac cateva sute daca nu o mie de dolari in plus la bilet/pers, plus rute si timpi de asteptare lungi.  Asa ca merg la Otopeni, urmand a da cel mult 150-160 Eur/2-3 persoane pe masina cu sofer ca sa ajung la Cluj sau Sibiu. Dar asta inseamna sa-mi asum riscul ridicat de a circula pe sosele romanesti... mai mare decat calatoria cu avionul in jurul lumii Posted Image.
Vorbesc serios, atatea accidente, incidente, blocari de drumuri, agresiuni pe sosea din partea unor teribilisti... Nu spun ca nu sunt si aici din astea, dar foarte departe de ce este in Ro.

Anul asta, in traditionala calatorie in Europa "sar" peste Romania si merg la Venetia-Milano (si imprejur) 10 zile la mijlocul lui septembrie.

1. Cred ca cea mai ciudata calatorie a fost o Roma-Timisoara, gen vreo 40 de tipe de night si centura, chair ma gandeam ca probabile e vreun retreat al categoriei:))

2. Eu aunt unu care conduce cu viteza mai ales pe autostrada, daca e cu multe benzi si stiu ca nu-s videocamere tin media 170-180. Pe strazile din Romania in schimb, un drum de 200-300 km imi da senzatia ca viata se poate scurta instant din cauza nervilor si a depasirilor ori a soferului ori a altor soferi care vin pe sens opus.

Edited by ionutzitaly, 03 August 2018 - 21:45.


#259
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016

View Postfloricris, on 03 august 2018 - 10:17, said:

Nu gasesc oportun faptul ca toaletele din Otopeni arata mai mizerabil decat cele de pe autostrazile franceze, iar apa functioneaza la 1 din 4 chiuvete.
Nu's io cine stie ce delicatete, dar chiar nu's in stare sa deratizeze locurile alea?!
La urma urmei, eu macar stiu cum e Romania. Dar mai vin turisti straini - iar unii chiar pentru prima data pe meleagurile astea! Chiar nu suntem in stare sa ne depasim nivelul de RFG (=refugiu' din fundu' gradinii)???

Cat despre Otopeniul de dimineata - un dezastru total din punct de vedere logistic! Acum vreo 2 ani am pierdut un zbor pentru ca 2 ore nu ne-au fost de ajuns sa parcurgem cozile de la securitate+control pasapoarte. De atunci evitam cursele de dimineata devreme (adica cele intre 6:00 si 8:00) si venim cu mai mult de 2 ore in aeroport.


De ce sa le deratizeze ai vazut sobolani? Posted Image
Acu nu stiu de voi dar eu am mers prin multe aeroporturi in lumea asta fata de care otopeniul e ok. Nu grozav, dar nu cel mai rau. In unele nici nu e hirtie iginenica si e plin de turisti.
Cit despre pierdut avionul, e nasol si la altii din cind in cind dar la OTP e nasol cam zilnic.

View PostRosebud09, on 03 august 2018 - 18:00, said:

Anul asta, in traditionala calatorie in Europa "sar" peste Romania si merg la Venetia-Milano (si imprejur) 10 zile la mijlocul lui septembrie.

Eu anul asta am sarit peste europa si am petrecut aproape 4 saptamini numai in Romania.
N-a iesit rau deloc. Chiar din contra.

Edited by vrajitoruldinoz, 04 August 2018 - 00:00.


#260
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View PostRosebud09, on 03 august 2018 - 18:00, said:

Cu Otopeniul e poveste lunga dar oricum, aeroportul s-a dezvoltat destul de bine fata de acum 10-15 ani, pacat ca intretinerea nu e la fel de buna.

Odata cu cresterea traficului "low-cost", care atrage (sorry) calatori "low moral character" si creaaza imbulzeala, ratingul i-a scazut serios.
Ce socheaza la Otopeni. inainte de a atinge pista: mizerie, buruieni, epave de avioane, pista plina de crapaturi umplute cu bitum, jafuri de masini si fieratanii abandonate, adica crasa lipsa de gospodarire si civilizatie la urma urmei, de respect fata de calatori si proprii cetateni. Degeaba vopsesc gardul la aerogara, deja prima impresie e jalnica. Ce sa mai zic de preturile din magazinele de acolo?

De evitat desigur, oricand e posibil, dar apare problema cealalta (cel putin pentru mine, care nu folosesc decat companii mari): as vrea sa merg direct pe un aeroport din tara (Cluj, Sibiu de ex), dar cum aleg acele destinatii, pac cateva sute daca nu o mie de dolari in plus la bilet/pers, plus rute si timpi de asteptare lungi.  Asa ca merg la Otopeni, urmand a da cel mult 150-160 Eur/2-3 persoane pe masina cu sofer ca sa ajung la Cluj sau Sibiu. Dar asta inseamna sa-mi asum riscul ridicat de a circula pe sosele romanesti... mai mare decat calatoria cu avionul in jurul lumii Posted Image.
Vorbesc serios, atatea accidente, incidente, blocari de drumuri, agresiuni pe sosea din partea unor teribilisti... Nu spun ca nu sunt si aici din astea, dar foarte departe de ce este in Ro.

Anul asta, in traditionala calatorie in Europa "sar" peste Romania si merg la Venetia-Milano (si imprejur) 10 zile la mijlocul lui septembrie.

La Cluj zboară LOT, Turkish, Lufthansa și Airfrance (operat de Tarom, CDG-CLJ)

Nu e cu mult mai scump ba poate chiar mai ieftin, depinde.
LH la Sibiu e scump într-adevăr, dar la Cluj e ok.

Sau zbori la Iași cu austrian.

Eu zbor oriunde numai la Otopeni nu :lol:


PS ca fapt divers. Toronto - cluj-Toronto începe de la 477€ in Septembrie. Dar e pentru “săraci” nu pentru tine care nu mergi cu low-cost. (Ma rog, unele low-cost sunt cu mult peste Tarom)
800 cu Lufthansa.

Edited by Lex404, 10 August 2018 - 08:17.


#261
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Atat costa pana ajung la Toronto Posted Image

Am vazut ca e acum cursa de la Montreal al Bucuresti, din pacate e cu divizia noua "Rouge", un fel fel low-cost scump si prost unde daca vrei sa calatoresti decent costa aprope cat la orice alta companie mare, cu dezavantajul inghesuielii si serviciului sub orice critica. E de-a dreptul de speriat, judecand dupa numeroasele pareri negative aparute dupa lansarea companiei subsidiare  lui Air Canada, la randul ei o companie absolut de evitat daca exista alternativa. Partea proasta ca s-au bagat pe aceasta companie o multime de zboruri in Europa (nu insa spre capitale), parca intentionat calatorul e dirijat acolo; cred ca se poate si asta, ceva "sponsorizari" acordate site-urilor de bilete... E lucratura acolo, aranjamente.
Cauti Lufthansa sau Air France, KLM, etc, gasesti rapid si cand citesti: "operated by Canada Rouge"

Edited by Rosebud09, 10 August 2018 - 15:43.


#262
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,700
  • Înscris: 21.06.2016
Au si americanii d-astea, am zburat cu companii europene operated de delats i united.
E drept ca s-au mai indreptat dar tot cam nasol.

#263
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Este vorba de traseele si cursele "cumparate" de o companie aeriana. Acea companie ramane stapana pe traseu si ora si poate incredinta efectuarea pr. zisa altei companii. O inchiriaza. Acelasi zbor capata numere diferite, de la 3-4 companii si doar una e "seful", detinatoarea traseului.
Asa se face ca daca nu esti atent, iei bilet cu o companie despre care stii ca e mai serioasa si cand sa te urci in avion vezi alte insemne pe el, alt echipaj si alta mancare in farfurie...
Imi aduc aminte un zbor peste ocean cand toate stewardesele plus un steward :D erau cam la varsta pensionarii, oricum pareau bine peste 55-60, acriti, obositi. Nu inseamna ca trebuie dati afara, dar nici sa pui toti odata pe acelasi zbor.
Poate era o gasca de prieteni...
Cu toate astea tot sper ca vor fi odata si zboruri low- cost sau macar lower cost decente. Acum metida este de a baga cat mai multi pasageri inauntru, limitarea drastica a spatiului intre scaune, renuntarea la ecranele LED din spatarul fiecarui scaun in favoarea variantei in care vii tu de acasa cu tableta sau laptopul si te conectezi la USB, pe bani, cativa dolari pe ora. Nu mai spun ca taxeaza fiecare bagaj. La un zbor de 8-10 ore, astea conteaza.

#264
WestPoint

WestPoint

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,054
  • Înscris: 12.12.2016
Numai o prefata a raportului meu de impresii;
Ziua Nr.13, o petrec totalmente acasa, cu familia si multa bere rece. Pe deseara avem de continuat o sticla de Hennessy X.O. Extra old Cognac, de
25 de ani uitata intr-un bar a aunui dulap din pivnita.
In rest fara exceptie am mancat in fiecare seara la restaurant cu tot felul de prieteni si rude, si mai am trei intilniri, printre care una si cu grupul Feisbuc a
cartierului Gheorgheni-
Nu va spun ca am sarit deja la mijlocul sejurului de 20 de zile, bugetul alocat. WTF, nu lasa pe maine ce poti sa cheltui astazi.
Untold mi-a deschis apetitul de chefuit din tinerete........molipsitor tare.
Hauptsache, Spass haben..

P.S Clujul e mai fain ca niciodata, mai ales cind privesti prin ceata chefurilor, uiti de aglomeratia de pe trafic, gropi si
indisciplina cu care se circula prin Cluj.
In consecinta; M_UIE_PSD

Edited by WestPoint, 13 August 2018 - 12:25.


#265
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Hai ca am fost si eu o saptamana prin Romanica. Am avut noroc la vama, ca am scapat de cozi. Cand am intrat in tara pe la Nadlac II, pe sensul celalalt era o coada de 1 km. La iesire din tara am luat-o pe la Cenad si acolo in 10 minute am scapat. La Nadlac se astepta si 2 ore dupa cum spunea https://www.politiad...n/traficonline/
Foarte bun linkul.

Am ajuns si pe la Orsova unde am tras o tura cu salupa pe Dunare, dupa care am mancat la Ciresica. Daca ajungeti in oras, e musai sa mancati acolo, chiar au mancare buna. Un restaurant mic, ascuns intre boscheti. Ne-a fost recomandat de baiatul cu salupa si nu am regretat. In schimb localitatea e de toata jena. O mizerie de nedescris, nu se ocupa nimeni de el si are un potential turistic imens.

Traficul a ramas acelasi, numai ca de data asta era sa intre un camion in mine care derapase. Si atatia frustrati pe sosele, e incredibil. Plus nesimtitii care nu stau la coloana.
Per total a fost un concediu reusit, dar inca mai am in fata ochilor  imaginea camionului de pe contrasens care se indrepta spre noi. Cu amintiri din astea ramai dupa o vacanta in tara natala.

#266
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostRosebud09, on 11 august 2018 - 17:56, said:

Este vorba de traseele si cursele "cumparate" de o companie aeriana. Acea companie ramane stapana pe traseu si ora si poate incredinta efectuarea pr. zisa altei companii. O inchiriaza. Acelasi zbor capata numere diferite, de la 3-4 companii si doar una e "seful", detinatoarea traseului.
Asa se face ca daca nu esti atent, iei bilet cu o companie despre care stii ca e mai serioasa si cand sa te urci in avion vezi alte insemne pe el, alt echipaj si alta mancare in farfurie...
Imi aduc aminte un zbor peste ocean cand toate stewardesele plus un steward Posted Image erau cam la varsta pensionarii, oricum pareau bine peste 55-60, acriti, obositi. Nu inseamna ca trebuie dati afara, dar nici sa pui toti odata pe acelasi zbor.
Poate era o gasca de prieteni...
Cu toate astea tot sper ca vor fi odata si zboruri low- cost sau macar lower cost decente. Acum metida este de a baga cat mai multi pasageri inauntru, limitarea drastica a spatiului intre scaune, renuntarea la ecranele LED din spatarul fiecarui scaun in favoarea variantei in care vii tu de acasa cu tableta sau laptopul si te conectezi la USB, pe bani, cativa dolari pe ora. Nu mai spun ca taxeaza fiecare bagaj. La un zbor de 8-10 ore, astea conteaza.

asta se intampla cu air canada; sindicat puternic, fosta companie de stat.

#267
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,633
  • Înscris: 02.10.2009
Condusa de un roman la origine : Prezident and CEO: Calin Rovinescu.
Destul de proasta compania, dar in ultimii ani s-a taiat in carne vie (varianta soft, de sindicat...) si a ajuns profitabila si mai mult, una de frunte in AN in perceptia publicului (care vine dupa gafele de la United si Delta cu pasageri dati afara nu tocmai politicos).
Recomand evitarea pe cat posibil, si daca se poate total Air Canada Rouge. Socotiti daca nervii si disconfortul pe 7-8 ore zbor merita aia 200-300 dolari economisiti (la un pret total de cca 900-1700, depinde din ce parte a tarii se pleaca/alunge).
Eu prefer KLM, chiar sambata am zbor la Amsterdam, e lux pe langa AC sau Lufthansa, cel putin pe rutele din Calgay/Edmonton/Vancouver spre AMS.

#268
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
Am revenit pe plaiurile mioritice pentru 2-3 zile.
In primul rand doresc sa va salut cu m**e CNAIR si ministerul transporturilor care de 6 ani de zile nu reusesc sa deschida 50 de km de autostrada.

Faptul ca am stat putin timp in tara m-a facut sa plec inapoi cu impresii placute. De pe autostrada Romania se vede frumos in luna Iunie. Cel putin prin vest campurile sunt cultivate arata fain, nu mai sunt parloage parasite si pline cu gunoaie. Autostrada pana la Faget e tzatza de matza, dupa care au urmat nervii pe E673, un drum peticit si presarat din loc in loc cu gropi.
Dobitocii de pe soselele patriei au ramas aceiasi dobitoci, asta e cam singurul lucru negativ pe care l-am remarcat.
Orasul a ramas acelasi plin cu praf si presarat cu gunoaie (mai putine). Basca se si construieste cate ceva. Nici rromii de dincolo de drum nu au mai tinut chef toata noaptea, am reusit sa dorm cu geamul deschis, adica chiar m-am odihnit.

La vara mai revin poate pentru mai mult timp. Posted Image

#269
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View PostBursul, on 11 iunie 2019 - 12:27, said:

Am revenit pe plaiurile mioritice pentru 2-3 zile.
In primul rand doresc sa va salut cu m**e CNAIR si ministerul transporturilor care de 6 ani de zile nu reusesc sa deschida 50 de km de autostrada.

Faptul ca am stat putin timp in tara m-a facut sa plec inapoi cu impresii placute. De pe autostrada Romania se vede frumos in luna Iunie. Cel putin prin vest campurile sunt cultivate arata fain, nu mai sunt parloage parasite si pline cu gunoaie. Autostrada pana la Faget e tzatza de matza, dupa care au urmat nervii pe E673, un drum peticit si presarat din loc in loc cu gropi.
Dobitocii de pe soselele patriei au ramas aceiasi dobitoci, asta e cam singurul lucru negativ pe care l-am remarcat.
Orasul a ramas acelasi plin cu praf si presarat cu gunoaie (mai putine). Basca se si construieste cate ceva. Nici rromii de dincolo de drum nu au mai tinut chef toata noaptea, am reusit sa dorm cu geamul deschis, adica chiar m-am odihnit.

La vara mai revin poate pentru mai mult timp. Posted Image


Pe E673(undeva inainte cu vreo 15-20min de a intra pe autostrada la Margina) sambata se faceau niste petece pe o distana de vreo 300m maxim. Era pe fiecare parte a "lucrarii" cate un nene, vorbeau intre ei la telefon ca sa opreasca si sa porneasca circulatia. Am stat exact 10min oprit pana a oprit sensul celalalt ca sa putem continua noi.

#270
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,524
  • Înscris: 30.10.2003
I-am prins pe aia tocmai cand terminau. Un tir blocase drumul pe un sens, se facuse coloana. Dupa ce am scapat de tir au aparut drumarii.
Duminica la intoarcere nu prea mai erau gropi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate