Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 

Ziua în care Nu jandarmii au fost mineri

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
154 replies to this topic

#145
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View Postionutzitaly, on 26 iulie 2017 - 00:04, said:

Tomaso are dreptate...

Faptul ca voi le numiti imnul o manea si steagul o carpa nu poate decat sa-i radicalizeze,

Da de ce pleci tu de la coada la cap ??

Faptul ca ei au inventat acea cirpa cu pretentii de steag si melodia populara drept imn ,cu intentii clare sovine si iredentiste nu poate decit sa radicalizeze romanii ,nu-i asa ??

Sau romanii tre sa accepte orice rahat maghiaresc ..ca...de ce ???

II greu cu ginditul asa-I?

Ce face propaganda asta Posted Image)) Nu mai stii care cine, ce si cum Posted Image)

Edited by Daco_Get, 26 July 2017 - 05:49.


#146
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

View Posttomaso, on 25 iulie 2017 - 16:43, said:

Niciun maghiar sau român în viață nu au vreo legătură sau vreo vină directă pentru grozăviile trecutului.
Ce rost are atunci să acuzăm urmașii urmașilor urmașilor pentru niște chestii petrecute acum mai bine de 70-80-100 de ani?
Cui folosește?
Nimănui, zic eu.
Aproape ca m-ai emotionat... :rolleyes:
Da' vezi tu, spre deosebire de tine eu am vazut cu ochii mei cum ungurii din Miercurea Ciuc il serbau pe horthy cal-alb!
Sarbatoreau 70 de ani de la intrarea trupelor horthyiste in Transilvania de Nord!
SARBATOREAU, da?

Asa ca mai usor cu pianul nezgadaririi grozaviilor trecutului pentru ca unii le-ar repeta si maine daca ar avea ocazia!
Inclusiv pe aici, nesanctionate, evident, ca doar avem moderatori pacifisti si iubitori ai "libertatii de exprimare", au fost afirmatii gen "romanii au meritat-o" ...

#147
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008
.

View Postionutzitaly, on 26 iulie 2017 - 00:04, said:

Ce naiba, aia sunt acolo de sute de ani,

Cine-s aia ??

Maghiari sau secui ??Posted Image

Edited by Daco_Get, 26 July 2017 - 05:40.


#148
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Postionutzitaly, on 26 iulie 2017 - 00:04, said:

Tomaso are dreptate...

Faptul ca voi le numiti imnul o manea si steagul o carpa nu poate decat sa-i radicalizeze, si daca pozitia Romaniei oficiala si de facto ajunge sa reprezinte punctul vostru de vedere se poate termina urat.  Ce naiba, aia sunt acolo de sute de ani, lasati-i sa aiba un imn si un steag, sa fie mandri de limba si cultura lor, asta nu poate decat sa fie un avantaj pentru Romania.

Asa ai zis si altii ... si au facut federatii. SI [e urma sde mira ce a iesit.
Ca Tomaos invioca precedentul Iugoslav.
Titi- croat! - dorea sa slabeasca sarbii , elemntul sa zicem militar si adtiv al poporului care vorbeste limba "sarbo-croata" dar are 3 religii. S-=a inventa chiar si un popor "musulman" (care apoi s-a redefinit bisnica.. ceva cam in genul in care secuii s-ar defini poporul arfdelenesc). Inloc sa faca o singura republica , sa bage afkabetul latin obligatioriu (nici o bataie de cap - regulile de sciere erau stabilite de ja de croato) a facut TOTUL ca sa intareasca speratismele.
Si a iesit ce a iesit.

Imi siceti "nationalisme" - dar ce fel de nationalism e ala in care partile cuprinse in conflictul civil se definesc pe criterii regilioase insa se ingura in aceiasi limba materna? Apopos .. stii ca in multietnica Elvetie a fots totusi unscurt conlictcivil? Pe la 1830-40 (nu stau sa mai caut) Nu nu se bateau nemtii cu germanii si ambii cu frantzujoo ci a fost un conflict religioas! Catolicii au incercat sa faca un mic rezboi local!

Si as vea sa nu mai azu ca pentru România, ca stat,  inamicul principal este naționalismul radical si deci romani! Ciocu mic si satu capra! Nimeni insa nu zice de popa Sile Toaca , de cursurile de la Tsunad unde se rasfata cele ^4 de comitate si apar si aia de la Jobbick partide recunoscute ca extremiste.
AJungem insa la stuopidtatea de a impune limba maghiara ca a 2a limba oficiala si limba fara de care nu poti intra in adtia publica romanesca in Romania!!!

De ce? Findca unii vor neaparat sa fim pasivi ,un "popor vegetal" si sa admiram pe unhuri si rusi care sunt dinamici si imperialei ...
Noi trerb sa le facemla tioti pe plac ..

#149
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View PostGhita_Bizonu, on 25 iulie 2017 - 20:15, said:

Deci sa cedam iute iute da?

Dacă ne raportăm la istoria recentă, încercând să învățăm din erorile altora,  este preferabil un regim tolerant unuia intolerant.
Punând în balanță avantajele și dezavantajele,  regimurile intolerante produc pagube mai mari decât cele în care minoritățile au satisfăcute niște doleanțe culturale.

Un steag și un imn nu sunt o problemă pentru nimeni.   Nu este amenințată statalitatea dacă secuii își arborează un steag și cântă un imn.

View Postgarett, on 26 iulie 2017 - 05:39, said:

avem moderatori pacifisti si iubitori ai "libertatii de exprimare",

Spune un Doamne Ajută că sunt moderatori pacifiști.

Edited by tomaso, 26 July 2017 - 08:29.


#150
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Riiiiight! :rolleyes:
Noroc că mai sunt și alți moderatori pe lângă tine, altfel ar fi "Szoftpedia - Poiana lui Janos, site de propagandă udemere" pe aici...

Edited by garett, 26 July 2017 - 08:41.


#151
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

View Posttomaso, on 26 iulie 2017 - 08:31, said:

Dacă ne raportăm la istoria recentă, încercând să învățăm din erorile altora,  este preferabil un regim tolerant unuia intolerant.
Punând în balanță avantajele și dezavantajele,  regimurile intolerante produc pagube mai mari decât cele în care minoritățile au satisfăcute niște doleanțe culturale.

Un steag și un imn nu sunt o problemă pentru nimeni.   Nu este amenințată statalitatea dacă secuii își arborează un steag și cântă un imn


Care regim intolerant bre?
Intolerant - afost luat unu la batie ca vorbea ungureste (minus cazuri cu injuraturi ....), :i se interice sa viorbeasca limba pe strada? Dunt luati la suturi numa asa de distractie numa pe motov ca sunt unguri?
Sau na secuii - azi sunt 500. Restu unde sunt? Pai restu e unguri ! Adica scuze dar secuii au disparut prin maghiarizarea permisa de tamopenia noastra!
Acum nu nulti ani au reincercat sa maghiarizeze catolicii din zona Bacau .

SDewci cui ii recomnzi tu tolernata?

Nu de lata dar mie  mi se canta placa ca eu mitic oridnar turcit si rusizat - ei "europeni".  Mi  mi se zice sa fiu tolerant si apoi sunt ijurat ca-s vegetal si pasiv ..
Ete na!

Acum tu ce faci ? Ma amenontiti ca ma da afara Ungaria din NATO si mUE? Ptr cine ma?
Pentru sluga plecata a rusilor?

Eu mpam saturat ca sluga rusilor are cehile paradisului european si daca vir inchid cand doresc si ne lasa pe afara.

EDaca nu as fi prea paradit inainte de vreme (64 ani) as zice ca sunt dispus sa "viuzitez" Budapesta si sa imi fac sosea pana la granita cu Euorpa.

Apopos tu unde iti platesti impoztele? Nu de lata dar am avea nevoie de 2% ++ la kentuilei militare ca avem nevoie si de rancuri noi, si de vaiate si de .. si de .. Nu de lata dar nitel mai la est5 swe agita rusii, imediat la V este o sluga a rusilor asa ca este bevoie de ceva jucarele care nu numa sa faca pac-pac co si sa ompare cu maimulta eficienta.
Si s avezi ce multumiti vor fi toti si in 10 ani cadn va mai veni la tsunad unu din Buda va cara dupa el un ghiod de cvonverstie ungaro-roman si se va scuza ca nu primunta corect in romaneste!

#152
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttomaso, on 26 iulie 2017 - 08:31, said:

Un steag și un imn nu sunt o problemă pentru nimeni.   Nu este amenințată statalitatea dacă secuii își arborează un steag și cântă un imn.
Sunt o mare problema, fiindca steagul si imnul sunt folosite in mod mincinos de catre MAGHIARI .

http://romanialibera...nul-udmr-460305

Edited by Daco_Get, 26 July 2017 - 12:08.


#153
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu tot ma cujet ca mai okos ar fi sa numim steagul flamura iar imnul cantec maghiar frumos . E mai bine asa . Posted Image

#154
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Dacă ar renunța ei să le atribuie caracteristici oficiale, ar fi perfect acceptabil.
Când se trezesc să intoneze "cântecul popular" la o vizită oficială a președintelui, e clar o problemă! Johannis a fost anul trecut la Galați, n-am auzit să fi intonat careva "Trandafir de la Moldova"...
Și cât de naționaliști om fi noi oltenii, nu se cântă "M-a făcut muica oltean" în loc de "Deșteaptă-te române!" la meciurile Craiovei!
Ce deranjează la unguri este încăpățânarea cu care vor musai să fie "mai cu moț" decât românii, evident că aroganța generează doar reacție adversă...
Dacă s-ar comporta la fel de civilizat ca alte minorități n-ar avea nimeni nimic cu ei.

Edited by garett, 26 July 2017 - 17:39.


#155
radumiki

radumiki

    funny content creator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 23,707
  • Înscris: 13.10.2003
Tema topicului era despre o duduie unguroaica luata pe sus de fortele de ordine ptr. ca l-a fluierat pe Viktor Orban la scoala lor de vara. Discutia a deraiat extrem de mult => o consider consumata.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate