Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Pedofilia la catolici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#145
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Steaua, ca o concluzie pedofilia la catolici... de nevoie, iar la ortodocsi de placere ?

#146
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
La catolici datorita abstinentei + cei care oricum faceau asta, datorira altor cauze de natura psihica.
La ortodocsi poate fi aceeasi cauza (abstinenta - sunt care aleg sa traiasca in modu asta desi nu sunt in stare), plus numarul standard de oameni cu probleme pe mia de locuitori, datorita altor cauze care ajung in situatia asta. Nu ma intreba de ce ajung sa faca asta. Nu stie nimeni ce este in capul unui om cu probleme psihice. Nu stiu Barladeanu, de care s-a tot discutat, in ce situatie este. Tare cred ca tot la ”abstinenti” se inscria.

Exact cum banuiam. Conform Wikipedia:

Quote

La scurt timp după revenirea în țară de la studiile doctorale, Corneliu Onilă va lua o decizie importantă, alegând ca toată viața să-i urmeze lui Hristos pe calea monahismului.


#147
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Adica, era inchis undeva si nu avea ce  ... ? Fugeau prostituatele de el, ca de dracu ?  Mi se pare incredibil ce spui tu.

#148
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 MembruAnonim, on 22 iulie 2017 - 22:50, said:

La catolici datorita abstinentei + cei care oricum faceau asta, datorira altor cauze de natura psihica.
La ortodocsi poate fi aceeasi cauza (abstinenta -


Lasa abstinenta, ca reguleaza pe rupte.
Au baut si au petrecut in timpul studentiei la teologie, au dat spaga parintii sa aiba o parohie banoasa si au continuat sa petreaca si sa o duca bine, de li s-a urcat pisatul la cap

#149
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Steaua, abstinenta poate fi un factor, nu o cauza. Este ca si cum ai spune, ca tu naufragiind pe o insula pustie, impreuna cu maica-ta, in cele din urma ai fute-o. Ceea ce nu cred ca este valabil pentru toata lumea.

#150
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vio69a, on 22 iulie 2017 - 22:54, said:

Lasa abstinenta, ca reguleaza pe rupte.
Au baut si au petrecut in timpul studentiei la teologie, au dat spaga parintii sa aiba o parohie banoasa si au continuat sa petreaca si sa o duca bine, de li s-a urcat pisatul la cap
Ai facut teologia cu ei, de cunosti? Sau doar faci flame.
Aia care erau curvari in studentie, sunt curvari si in preotie. Aia sunt alt caz.
Aia sunt cat se poate de straight.

Fiecare padure are uscaturile ei.

Edited by MembruAnonim, 22 July 2017 - 23:07.


#151
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

 MembruAnonim, on 22 iulie 2017 - 23:04, said:

Ai facut teologia cu ei, de cunosti? Sau doar faci flame.
Aia care erau curvari in studentie sunt curvari si in preotie. Aia sunt alt caz.
Aia sunt cat se poate de straight.

Daca am facut teologia cu ei ?
Dar ei au facut teologia?
Toata ziua erau la trei-gaura-trei la dans la politehnica sau seara la chermeze la Tei studentesc....
Am fost la doi acasa la ei la nea popa, unu in Banat, altul in Oltenia.
Nici bufetul Partidului nu avea ce aveau popii in camara

Edited by vio69a, 22 July 2017 - 23:11.


#152
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Cr1spy, on 22 iulie 2017 - 23:01, said:

Steaua, abstinenta poate fi un factor, nu o cauza.
Un factor alaturi de alti factori care insumeaza cauza, dupa care rezulta efectul.

#153
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Am citit articolul de pe wiki si am ajuns la concluzia ca faci misto' de mine.

#154
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Adică? 🤔

Evoluție sacramentală.

[attachment=1914001:Screenshot_2017-07-23-00-34-39.jpg]

Edited by MembruAnonim, 22 July 2017 - 23:34.


#155
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Ca sa ajungi episcop, patriarh, trebuie sa intri in monahie ? Ca asta ar explica de ce sunt preferati baietii saraci, in locul femeilor "limbute".

#156
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 GRATEFUL, on 21 iulie 2017 - 23:07, said:

da, m-as duce.
lipsa de atitudine corespunzatoare este nociva.
nu esti considerat nici mai politicos, nici mai cu bun simt, nici mai intelept pentru asta...


apropo de termenul "riposta"
RIPOSTÁ, ripostez, vb. I. Intranz. A răspunde în contradictoriu, a replica prompt și cu energie. ♦ A răspunde unui atac al adversarului (într-o luptă, într-o întrecere sportivă). – Din fr. riposter.

normal ca ar trebui sa ripostez daca cineva ma ataca pe nedrept si insinueaza ceva ce nu era intentia mea.
eu am pus doar problema in discutie...si am dat o posibila explicatie cu care tu poti sau nu sa fii de acord...atat.


care adevar?!
am zis eu ca nu cunosc adevarul sau ca nu am o convingere legat de subiectul acesta?
m-a interesat sa aflu ce spune "opinia publica"

este interpretat ca provocare numai de cel ce se simte atacat.
dialogul se poate sustine si din pozitii diferite...de data asta nu s-a putut...fiindca s-a dorit altceva de la cei care au intervenit cu comentarii
m-am lamurit ce se intampla.

Va doresc toate cele bune!
Daca afirmi ca te-ai duce sa-i reclami ( sau sa-i dai in judecata )...de ce n-ai facut-o pana acuma? Asa mare necaz ti-au facut acei preoti ca-i consideri vinovati ? Crezi ca nu are cine sa-i judece ?.......

#157
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,515
  • Înscris: 17.04.2014

 DJPocaitul, on 23 iulie 2017 - 10:53, said:

Daca afirmi ca te-ai duce sa-i reclami ( sau sa-i dai in judecata )...de ce n-ai facut-o pana acuma? Asa mare necaz ti-au facut acei preoti ca-i consideri vinovati ? Crezi ca nu are cine sa-i judece ?.......
ce intrebari? in primul rand nu am tangenta cu comunitati in care se manifesta indulgenta fatza de unii pedofili...ca deh, sunt preoti si....se mai intampla.
pe mine personal nu m-a necajit niciun pedofil, dar daca nu ai inteles pana acum iti spun ca pe linga repulsia puternica pe care mi-o provoaca asemenea acte, empatizez cu victimele.
este inadmisil sa fie intinat universul inocent al unui copil! ( daca tu nu simti in legatura cu asta nimic,asta spune multe despre tine)

crezi ca nu ar trebui demascati si totul ar trebui ascuns sub tacere?

Edited by GRATEFUL, 23 July 2017 - 12:27.


#158
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Cine tine cu Steaua...... Posted Image Posted Image  Glumesc!!!!

Edited by zexelica, 27 July 2017 - 19:12.


#159
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

 GRATEFUL, on 23 iulie 2017 - 12:25, said:

ce intrebari? in primul rand nu am tangenta cu comunitati in care se manifesta indulgenta fatza de unii pedofili...ca deh, sunt preoti si....se mai intampla.
pe mine personal nu m-a necajit niciun pedofil, dar daca nu ai inteles pana acum iti spun ca pe linga repulsia puternica pe care mi-o provoaca asemenea acte, empatizez cu victimele.
este inadmisil sa fie intinat universul inocent al unui copil! ( daca tu nu simti in legatura cu asta nimic,asta spune multe despre tine)

crezi ca nu ar trebui demascati si totul ar trebui ascuns sub tacere?
Eu nu ascund pe nimeni sub tacere...dar SINGUR ce pot face ??? Sunt un simplu om cu un salariu minim si traiesc si eu cum pot.

#160
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 DJPocaitul, on 27 iulie 2017 - 21:37, said:

Eu nu ascund pe nimeni sub tacere...dar SINGUR ce pot face ??? Sunt un simplu om cu un salariu minim si traiesc si eu cum pot.
Sa nu te mai duci la nicio biserica. Problema nu e ca mai sunt si bagabonti printre ei, ca doar scrie ca satan sadeste neghina si ca slujitorii lui se prefac in slujitori ai luminii, problema este ca una scrie si alta invata ei. Bisericile au datoria sa propovaduiasca Evanghelia. Iar ei propovaduiesc propria doctrina.

#161
idaho333

idaho333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 08.02.2007
Valeu! Zeci de mii se copii???
http://edition.cnn.c...ions/index.html

#162
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,126
  • Înscris: 30.04.2007
pe history parca, este un documentar serial, religia si sexul ..
chiar zilele trecute s-a atins problema celibatului la preotii catolici.
motivul - desigur, economic - preotii care erau casatoriti si cu FOARTE multi copii, lasau averea agonisita, copiilor, afectind bugetul bisericii, care deh .. nu trebuia sa saraceasca.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate