Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Pedofilia la catolici

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
169 replies to this topic

#163
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postr_murphy, on 15 decembrie 2017 - 10:41, said:

pe history parca, este un documentar serial, religia si sexul ..
chiar zilele trecute s-a atins problema celibatului la preotii catolici.
motivul - desigur, economic - preotii care erau casatoriti si cu FOARTE multi copii, lasau averea agonisita, copiilor, afectind bugetul bisericii, care deh .. nu trebuia sa saraceasca.
O aiureală, scornită să discrediteze Biserica. Motivul celibatului este unul teologic, cât se poate de clar, ce provine de la Pavel:

7. Eu voiesc ca toţi oamenii să fie cum sunt eu însumi. Dar fiecare are de la Dumnezeu darul lui: unul aşa, altul într-alt fel.
8. Celor ce sunt necăsătoriţi şi văduvelor le spun: Bine este pentru ei să rămână ca şi mine.

25. Cât despre feciorie, n-am poruncă de la Domnul. Vă dau însă sfatul meu, ca unul care am fost miluit de Domnul să fiu vrednic de crezare.
26. Socotesc deci că aceasta este bine pentru nevoia ceasului de faţă: Bine este pentru om să fie aşa.

Edited by mario_bril, 15 December 2017 - 12:10.


#164
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
pai si cu "cresteti si va inmultiti" cum ramane, ca daca raman toti celibatari .. duhul sfint nu se pogoara pentru fiecare femeie de pe pamant .. ?!?!?!?
si fetele, au si ele nevoi.

#165
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postr_murphy, on 15 decembrie 2017 - 12:12, said:

pai si cu "cresteti si va inmultiti" cum ramane, ca daca raman toti celibatari .. duhul sfint nu se pogoara pentru fiecare femeie de pe pamant .. ?!?!?!?
si fetele, au si ele nevoi.
Celibatul se referă la preoții catolici. Atât. Nu văd legătura.

#166
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
si calugarii ortodocsi?
legatura este ca se "incheie" cite o linie genetica prin neproliferarea genelor unui individ. dar nu-i bai, chinezii si hindusii reprezinta aproape un sfert din populatia pamantului. sa traiasca gena lor ..

#167
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postr_murphy, on 15 decembrie 2017 - 14:34, said:

si calugarii ortodocsi?
legatura este ca se "incheie" cite o linie genetica prin neproliferarea genelor unui individ. dar nu-i bai, chinezii si hindusii reprezinta aproape un sfert din populatia pamantului. sa traiasca gena lor ..
Dumneata ai impresia că din cauza câtorva indivizi se depopulează planeta? :huh:
Repet ce zice Pavel, cu privire la acest aspect:

Cât despre feciorie, n-am poruncă de la Domnul. Vă dau însă sfatul meu, ca unul care am fost miluit de Domnul să fiu vrednic de crezare.

#168
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
mai nene, cu toata stima, nu ma lua cu citate din lucrarile congresului al XII-lea. scurt si la obiect, fiintele trebuie sa se inmulteasca, celibatul este impotriva naturii.

#169
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postr_murphy, on 15 decembrie 2017 - 15:39, said:

mai nene, cu toata stima, nu ma lua cu citate din lucrarile congresului al XII-lea. scurt si la obiect, fiintele trebuie sa se inmulteasca, celibatul este impotriva naturii.
Nu neapărat. Omul este o ființă cu rațiune și voință proprie. El poate alege dacă dorește să se înmulțească sau nu, spre deosebire de animale. Și fiindcă tot veni vorba de China, acolo s-a luat decizia ca o familie să aibă maximum 2 copii, din cauza suprapopulării, de exemplu.

Edited by mario_bril, 15 December 2017 - 15:59.


#170
argentum

argentum

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,400
  • Înscris: 25.05.2015

View Postr_murphy, on 15 decembrie 2017 - 15:39, said:

mai nene, cu toata stima, nu ma lua cu citate din lucrarile congresului al XII-lea. scurt si la obiect, fiintele trebuie sa se inmulteasca, celibatul este impotriva naturii.

nu chiar. apare in multe culturi ideea celibatului la clasa oratores. si vorbim de culturi diferite, intinse peste milenii si continente distanta.
sa spui ca celibatul este o idee prin care biserica se imbogateste, e un pic aiurea. contra-exemplu: familia preotului saraceste familiile enoriasilor si preotul vede doar cum sa stoarca bani de la enoriasi, ca sa'si tina copii in scoli, sa'si imbrace preoteasa, case, masini etc... e atat de profitabil incat avem deja dinastii preotesti si nici'unu nu poarta numele de cohen... suna cunoscut?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate