Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Foisor făcut de amatori

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Bună ziua,
În primul rând vreau să subliniez că nu am treabă cu construcțiile, dar doresc să fac un foișor în curte.
Problema este așa, am deja o placă turantă ( a fost un chiosc de metal acolo, dar l-am tăiat) și doresc să o prelungesc ca să fac un foișor de vreo 7 m x 3.5 m.
Partea unde vreau să torn prelungirea am curătat-o de vegetație și vreau să pun umplutură, apoi plasă sudată, dar doresc să pun folie de plastic, dar nu știu cum să fac, să o pun sub umplutură sau sub plasă? Dacă o pun sub plasă nu mai ajunge betonul la umplutură și nu știu câtă rezistentă o să aibă.
Menționez că o să mă ridic și peste actuala placă cu 2-3 cm ca să fie totul fin și la nivel.

Sper că s-a înțeles ceva din ceea ce am vrut să explic. :D
Cam așa doresc să iasă. Cotele alea sunt orientative Attached File  foisor.jpg   217.11K   252 downloads

#2
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,065
  • Înscris: 16.10.2007
Pai ce umplutura mai vrei sa bagi? Prelungirea placii este din beton, turnat in locul unde ai curatat terenul de buruieni.
Nu mai bagi umplutura.
E bine sa pui folie de plastic, sub plasa bineinteles.

#3
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

 TheWarrior, on 06 iulie 2017 - 13:26, said:

Pai ce umplutura mai vrei sa bagi? Prelungirea placii este din beton, turnat in locul unde ai curatat terenul de buruieni.
Nu mai bagi umplutura.
E bine sa pui folie de plastic, sub plasa bineinteles.

Vroiam să pun ceva piatră şi am şi nişte cărămidă pe care vroiam să o pun. Mă gândeam ca folia să o pun sub umplutură ca să nu cumva să apară vreo plantă ceva în timp.

#4
mihai_gelu

mihai_gelu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.06.2013
Nu stiu ce intelegi prin umplutura. Se pune vreo 10 cm de pietris ( pentru ruperea capilaritatii. astfel incat betonul sa nu stea permenent pe umezeala ), folie si plasa asezata pe distantieri . Betonul nu trebuie sa se lege de pietrisul de desubt. Rezistenta lui e data de armatura si de clasa betonului folosit.
Rolul foliei este de a impiedica scurgerea laptelui de ciment .

Edited by mihai_gelu, 06 July 2017 - 14:13.


#5
liviu_np

liviu_np

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,195
  • Înscris: 05.06.2006
Se refera la faptul ca vrea sa bage pietre si caramizi sparte ca sa reduca din cantitatea de beton pe care il va turna.

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,110
  • Înscris: 09.01.2007
Cum a spus colegul, folia intre beton si umplutura daca doresti. Altfel, uzi placa traditional dupa turnare.
Vezi ca 3 cm e cam putin, e ca o sapa, sa nu se faramiteze.

#7
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 07.11.2006
Scuza-mi intrebarea,nu-i nevoie sa-mi raspunzi.
La ce-l vei folosi acel foisor (ma refer la ce apare in schita ta)?

#8
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
2-3 cm de beton peste alta placa crapa tot in 2 luni . Plasa daca pui numai un rand nu mai arunca banii , trebuiesc 2 plase .

#9
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

 adisz, on 06 iulie 2017 - 14:40, said:

Scuza-mi intrebarea,nu-i nevoie sa-mi raspunzi.
La ce-l vei folosi acel foisor (ma refer la ce apare in schita ta)?

Pereţii aceia nu mai sunt de actualitate :) Ne mai gândim cum anume să îl închidem. :)

 mihai_gelu, on 06 iulie 2017 - 14:12, said:

Nu stiu ce intelegi prin umplutura. Se pune vreo 10 cm de pietris ( pentru ruperea capilaritatii. astfel incat betonul sa nu stea permenent pe umezeala ), folie si plasa asezata pe distantieri . Betonul nu trebuie sa se lege de pietrisul de desubt. Rezistenta lui e data de armatura si de clasa betonului folosit.
Rolul foliei este de a impiedica scurgerea laptelui de ciment .

Umplutură mă refeream ceva de genul ce a făcut colegu`, altfel grosimea ar trebui să fie de aproximativ 40 cm.
Attached File  Untitled-1.jpg   669.42K   150 downloads

#10
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006
Plasa nu trebuie sa stea pe umplutura, cum e in poza, plasa trebuie sa fie incastrata in beton, sub ea se pun pietre sau distantieri pentru ca betonul sa curga dedesupt. Poti pune umplutura, folie, plasa dar tine cont de ce-am spus mai devreme, si ia in calcul ca placa de beton sa aiba minim 10 cm inaltime.

#11
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
Deci să înţeleg că straturie ar fi aşa:
-umplutură peste pământ;
-folie peste umplutură;
-distanţiere 10 cm;
-plasă.

Cam ce grosime să aibă betonul ca să nu am probleme în timp?
Cam cât trebuie să mă ridic peste actuala placă de beton ca să nu se mănânce?

#12
ElcapoMafia

ElcapoMafia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 12.01.2011
Cel mai indicat e sa spargi placa actuala si sa faci o placa noua intreaga. La o grosime de 10 cm intra 2,1 metrii cubi de beton.

#13
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

 laufer, on 06 iulie 2017 - 16:04, said:

-distanţiere 10 cm;

5 cm daca placa va avea 10

#14
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

 ElcapoMafia, on 06 iulie 2017 - 16:31, said:

Cel mai indicat e sa spargi placa actuala si sa faci o placa noua intreaga. La o grosime de 10 cm intra 2,1 metrii cubi de beton.

Nu prea pot să o sparg, pentru că ea stă peste o veche gaură ( care a fost cred, rampă auto)

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Daca vrei sa maresti placa actuala , trebuie turnata alta incalecind vechea placa pt a lucra impreuna .
In " desenul " meu , vezi ca pe linga placa veche de jur impreunr , trebuie sapat mai jos de ea , 15-20 cm minim , inclusiv pe conturul extinderii . Practic ai o centura noua , Placa noua o torni de la cota de jos a celei vechi , si inca 10 cm peste ea , punind dpua plase .
O plasa o pui integral , la 5 cm de placa veche , si inca una in zona noua .
Adica o ridici cu 10 cm . Daca intelegi , sau te ajuta careva , este ok asa si nu crapa , nu se separa ...
Pe noua centura , daca vei avea ceva stilpi , trebuie discutat , ca la turnarea betonului ar trebui deja pregatit .

Attached Files



#16
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006
O să fac nişte poze ca să vă elucidaţi cam cum stă situaţia, :)

#17
xPzS

xPzS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 26.04.2017
Pentru un simplu foisor (trafic pietonal), nu e nevoie sa se "lege" de placa veche. Atata timp cat umplutura este tasata bine, noua placa (completarea) nu are de ce sa se lase. La urma urmei, si trotuarele sau placile de foarte mari dimensiuni se executa cu rost de turnare.

Apropo, ce vrei sa pui peste placa? Eu ti-as recomanda niste dale subtiri (din beton sau din lemn), caz in care poti prelua micile denivelari si nu mai ai nevoie nici de sapa. De fapt, poti renunta si la placa - faci umplutura (tasata bine) pana aproape de nivelul placii vechi.

Si inca ceva - legat de indicatiile de mai sus (cu plasa). Orice armatura metalica folosita la o placa de beton (fie ca e plasa sudata sau OB) se amplaseaza cat mai la baza, nu la mijlocul placii (adica, nu la 5 cm, daca placa are 10 cm). Prcatic, se monteaza cam la 2.5 cm de "fundul" placii, cat sa existe o acoperire rezonabila cu beton (sa nu ramana fierul expus).

PS: De fapt, tu vrei sa "asezi" foisorul direct pe placa?.. adica suportii de fixare a stalpilor vor fi prinsi (dibluri etc) in placa? In cazul acesta, trebuie vazut daca greutatea foisorului este suportata atat de vechea placa cat si de completarea noua. Daca aveai deja foisorul, te concentrai doar pe zona stalpilor si nu te mai stresai cu placa (evident, daca urma sa montezi dale pe restul suprafetei, cum am presupus eu mai devreme).

Edited by xPzS, 06 July 2017 - 17:44.


#18
laufer

laufer

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 494
  • Înscris: 12.06.2006

 xPzS, on 06 iulie 2017 - 17:42, said:

Pentru un simplu foisor (trafic pietonal), nu e nevoie sa se "lege" de placa veche. Atata timp cat umplutura este tasata bine, noua placa (completarea) nu are de ce sa se lase. La urma urmei, si trotuarele sau placile de foarte mari dimensiuni se executa cu rost de turnare.

Apropo, ce vrei sa pui peste placa? Eu ti-as recomanda niste dale subtiri (din beton sau din lemn), caz in care poti prelua micile denivelari si nu mai ai nevoie nici de sapa. De fapt, poti renunta si la placa - faci umplutura (tasata bine) pana aproape de nivelul placii vechi.

Si inca ceva - legat de indicatiile de mai sus (cu plasa). Orice armatura metalica folosita la o placa de beton (fie ca e plasa sudata sau OB) se amplaseaza cat mai la baza, nu la mijlocul placii (adica, nu la 5 cm, daca placa are 10 cm). Prcatic, se monteaza cam la 2.5 cm de "fundul" placii, cat sa existe o acoperire rezonabila cu beton (sa nu ramana fierul expus).

PS: De fapt, tu vrei sa "asezi" foisorul direct pe placa?.. adica suportii de fixare a stalpilor vor fi prinsi (dibluri etc) in placa? In cazul acesta, trebuie vazut daca greutatea foisorului este suportata atat de vechea placa cat si de completarea noua. Daca aveai deja foisorul, te concentrai doar pe zona stalpilor si nu te mai stresai cu placa (evident, daca urma sa montezi dale pe restul suprafetei, cum am presupus eu mai devreme).

Da, doresc să aşez foişorul direct pe placă. Suporţii de fixare prinşi în placă. Placa actuală a susţinut până acum o lună un chioşc metalic de vreo tonă, fără probleme.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate