Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

inchiriere masina Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
Am si eu cateva intrebari in legatura cu inchirierea de masini, poate ma ajuta cineva cu informatii din experienta proprie.

Am ales AVIS  pentru ca mi-au spus ca nu blocheaza garantia pe card, ci doar costul inchirierii + un plin de benzina. Dar preturile sunt la 70+ euro/zi si parca as cauta ceva mai ieftin.

1. Am de luat o masina din portul Pireu si sa o las a doua zi la aeroportul Atena. Stiti vreo firma care ofera varianta asta? Cum e mai bine, sa fac rezervare sau sa o iau direct din biroul lor? Care e politica cu blocatul garantiei pe card? Dupa cum se vede mai jos, mai am de luat o masina in urmatoarele zile si daca imi blocheaza pentru fiecare 900-1000 euro, trebuie sa stiu sa am suficienti bani pe card (planuiam sa pun doar 1000 euro).

2. Mai am de luat o masina de la aeroportul Salonic si returnat in acelasi loc. Recomandari de firma si conditiile de garantie? As prefera sa se ajunga usor la biroul lor si sa nu dureze mult hartogaraia, pentru ca voi fi cam in graba.

Edited by Michidoo, 05 July 2017 - 12:07.


#2
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 18.06.2007

 Michidoo, on 05 iulie 2017 - 12:06, said:

Am si eu cateva intrebari in legatura cu inchirierea de masini, poate ma ajuta cineva cu informatii din experienta proprie.

Am ales AVIS  pentru ca mi-au spus ca nu blocheaza garantia pe card, ci doar costul inchirierii + un plin de benzina. Dar preturile sunt la 70+ euro/zi si parca as cauta ceva mai ieftin.

1. Am de luat o masina din portul Pireu si sa o las a doua zi la aeroportul Atena. Stiti vreo firma care ofera varianta asta? Cum e mai bine, sa fac rezervare sau sa o iau direct din biroul lor? Care e politica cu blocatul garantiei pe card? Dupa cum se vede mai jos, mai am de luat o masina in urmatoarele zile si daca imi blocheaza pentru fiecare 900-1000 euro, trebuie sa stiu sa am suficienti bani pe card (planuiam sa pun doar 1000 euro).

2. Mai am de luat o masina de la aeroportul Salonic si returnat in acelasi loc. Recomandari de firma si conditiile de garantie? As prefera sa se ajunga usor la biroul lor si sa nu dureze mult hartogaraia, pentru ca voi fi cam in graba.
închirierea unei mașini pentru o zi este scumpă, indiferent de firmă. poate să analizezi dacă efectiv îți trebuie mașină pentru acele 24 de ore sau te poți descurca și fără. în plus, dacă o iei dintr-un loc și o lași în alt loc este mai scump....

#3
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,153
  • Înscris: 10.10.2005
Vezi ca in plus fata de inchirierea proipriu-zisa mai sunt niste clauze prin contract. Daca o aduci murdara, fara plinul facut, etc. Eu am platit 70E in Spania de ex. taxa de servicii, sincer nu stiu pentru ce dar era in contract.
Recomadat cand faci asigurarea, e sa nu o faci la cel care inchiriaza masina ca e mai scump, o faci la alta societate de asigurare.

#4
xplozia

xplozia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,422
  • Înscris: 02.02.2005
Poti gasi si la 30 Euro, dar, avand in vedere ca o lasi in aeroport, trebuie gasita o firma, care are reprezentant in aeroport. Posibil, de aceea costa si mai mult.

#5
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
la 70euro/zi as folosi taxiul.

#6
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@QuickSpeed, am niste drumuri mai in afara oraselor, nu departe, la 20-30 km, insa chiar daca gasesc taxi sa ma duca acolo, nu stiu cand plec daca mai gasesc ceva. In plus, cazarile nu le-am luat in oras, ci in localitati mai aproape de aeroporturi - am zis eu ca se ajunge mai repede (asta evident, cu masina inchiriata). Exista si varianta de transport in comun (eventual combinat cu taxi), dar merg cu o persoana bolnava pe care nu o pot tine in statie in soare (la 36 de grade) sa asteptam autobuzul care merge din 2 in 2 ore. Incerc sa-i creez un confort cat de cat si in acelasi timp sa avem libertatea in a alege destinatia si intervalele orare.

#7
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
am inteles.
din pacate, cauti masina pe continent unde sunt formalitati mai nasoale.
pe insule dai banu' (cash de obicei) si pleci cu caru'... fara carduri, fara garantii!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate