Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O mostenire cu (o mica )problema

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus
 Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane
 Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i

Caut sugestii pentru achizitionar...
 Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...
 

Orange sabotează serviciile de roamnig?

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#181
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMembruAnonim, on 27 iulie 2017 - 21:31, said:

Cred ca nu ne intelegem, eu am spus acelasi lucru. Posted Image

Clar asta e interesul, sa primesti cat mai multi straini in retea. Nici o retea din lumea asta nu are de ce sa limiteze acest tip de trafic, indiferent de cum ar fi inclinata balanta traficului.

Invers e limitat, SIM-urile Orange RO calatoare in Europa, in afara de niste teste in Orange ES cam toate vad ca sunt cu viteze de ~1 Mbps. (deci nu mi s-ar parea relevant Orange FR in roaming in Romania tot pe Orange)
La fel si exemplul SIM-urilor O2 UK in roaming in Irlanda cu 0,5 Mbps, ei chiar au recunoscut ca limiteaza viteza pe roaming.

De ce ar fi interesul operatorului român/străin/extraterestru sa aibă cat mai multi John care să-i congestioneze rețeaua, ma depășește.
Strainii nu sunt abonați aici, nu participă la costurile de dezvoltare și întreținere a rețelei și numarul lor anual nici măcar nu poate fi estimat cu aproximație, ca sa zici că-ți poți face niște planuri.

#182
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,609
  • Înscris: 05.12.2005
Pt. că 7,7 Euro/GB transferat de străin în buzunarul portocalei, mai mult decât plăteşte părlitul băştinaş.

#183
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postmihaigerard, on 29 iulie 2017 - 18:09, said:

Strainii nu sunt abonați aici, nu participă la costurile de dezvoltare și întreținere a rețelei și numarul lor anual nici măcar nu poate fi estimat cu aproximație, ca sa zici că-ți poți face niște planuri.
Strainii genereaza trafic facturabil, deci se incaseaza bani care care intra cel putin in parte in costul de dezvoltare si intretinere a retelei.
De ce insisti sa iti dai cu parerea in mod fals doct asupra unor lucruri pe care pari a nu le pricepe cel putin in parte, e clar o necunoscuta.

#184
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postbiogood, on 29 iulie 2017 - 18:44, said:


Strainii genereaza trafic facturabil, deci se incaseaza bani care care intra cel putin in parte in costul de dezvoltare si intretinere a retelei.
De ce insisti sa iti dai cu parerea in mod fals doct asupra unor lucruri pe care pari a nu le pricepe cel putin in parte, e clar o necunoscuta.

Trafic facturat în tara lor de origine, boss. Eventual se reglează niște costuri intre operatori, care acoperă de fapt un rahat, ca fapt divers.:)

View Postmihaicozac, on 29 iulie 2017 - 18:42, said:

Pt. că 7,7 Euro/GB transferat de străin Ă®n buzunarul portocalei, mai mult decât plăteşte părlitul băştinaş.

Yap, sunt atât de mulți pe aici care vor sa plătească ceva extra abonament de nu mai avem loc de ei.:)
La fel și străini care vizitează România. Plin de ei, pana și la mega image.

Edited by mihaigerard, 29 July 2017 - 21:57.


#185
eful2007

eful2007

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 12.10.2007
Telecom Italia 4 G

Attached Files


Edited by eful2007, 29 July 2017 - 21:52.


#186
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmihaigerard, on 29 iulie 2017 - 21:49, said:

Trafic facturat în tara lor de origine, boss.
Greșit, traficul este facturat în România, către operatorul extern.

View Postmihaigerard, on 29 iulie 2017 - 21:49, said:

Eventual se reglează niște costuri intre operatori (...)
Evident că există și facturi în sens invers, dar numai într-o lume perfectă ar ajunge să se regleze unele pe altele...Posted Image

#187
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View Postcrislacor, on 29 iulie 2017 - 22:41, said:


Greșit, traficul este facturat Ă®n România, către operatorul extern.


Traficul extra, neinclus în limitele abonamentului.
În era wifi și la cati scartari ssunt pe lume, cat crezi ca or sa câștige operatorii din taxarea traficului suplimentar?

Edited by mihaigerard, 29 July 2017 - 23:02.


#188
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmihaigerard, on 29 iulie 2017 - 23:00, said:

Traficul extra, neinclus în limitele abonamentului.
(...)
Tu chiar nu vrei să înțelegi că e vorba de trafic și atît? De unde puii mei să știe Orange cîți GB are John din Anglia (sau Francois din Franța sau mai-știu-eu-care străin care vine în România) incluși în abonamentul lui?
Orange înregistrează un trafic pe numărul lui John și îl facturează operatorului la care acesta are abonament/prepay. Mai departe, operatorul este cel care verifică dacă s-a depășit limita inclusă: dacă da, John o să fie taxat suplimentar, dacă nu, toată lumea fericită. Punct!

#189
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Draga coleg, eu am înțeles. Ce nu pricepi, este ca nu are nici un operator vreun interes ca cei care folosesc roaming sa consume cat mai mult. Reglarile de cost intre operatori pe roaming dau cu minus în condițiile reglementarilor UE, mai ales ca toată lumea se ferește sa iasă din limitele abonamentului național.
Nu reușesc sa ma fac înțeles?

Edited by mihaigerard, 30 July 2017 - 07:57.


#190
alxo91

alxo91

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 03.12.2014
Bulgaria, Nisipurile de aur, multumit de roaming-ul Orange. Nu am avut probleme, am stat doar pe date 7 zile. [ https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170730/afe786f0f0043d251118486a1665d2a2.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#191
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,071
  • Înscris: 20.06.2009

View Postmihaigerard, on 30 iulie 2017 - 07:56, said:

Draga coleg, eu am înțeles. Ce nu pricepi, este ca nu are nici un operator vreun interes ca cei care folosesc roaming sa consume cat mai mult.
Acum depinde la care operatori te referi. Dacă vorbim de operatorii donori, da, s-ar putea să nu fie așa de bucuroși cînd proprii clienți consumă prea mult net în roaming, asta implică facturi primite mari (vezi limitările impuse de Orange la început și exemplul cu O2 de mai sus). Dacă discutăm însă de operatorii acceptori, ohoho, ei primesc clienții cu brațele deschise, pentru simplul motiv că asta înseamnă venituri din facturile emise...

View Postmihaigerard, on 30 iulie 2017 - 07:56, said:

Reglarile de cost intre operatori pe roaming dau cu minus în condițiile reglementarilor UE
De ce să dea pe minus? Dacă ne uităm doar la Ofertele Orange, cele mai mari costuri pentru netul oferit în roaming vin de la abonamentele Me și toate sunt calculate la un raport de aprox. 4,58 euro/GB. Pentru netul național însă, abonamentele de retenție ne duc pînă la un preț de 1 euro/GB (Me 11 redus la 10 euro, cu 10 GB de net inclus), ceea ce îți dă măsura costului efectiv al operatorului. Ori, la un preț de 7,70 euro/GB în facturile de reglare, cum naiba să nu le convină operatorilor?
Evident, există diferențe între ei, dar sînt date de costurile de întreținere a rețelei. Cine și-a făcut o rețea mobilă extinsă, alimentată de la rețeaua de fibră optică, e clar că va avea costuri minime, iar orice facturi pe care le va emite la prețul maxim reglementat de UE vor însemna bănișori adevărați...

View Postmihaigerard, on 30 iulie 2017 - 07:56, said:

mai ales ca toată lumea se ferește sa iasă din limitele abonamentului național.
Păi na, așa cum am scris mai sus, dacă plătesc 1 euro/GB-ul inclus în abonament, doar nu-s tîmpit să fac consum suplimentar! De ce, ca să-l plătesc apoi cu 7,70 euro/GB? Chiar și cu 4,58 euro/GB, diferența e încă semnificativă...

View Postmihaigerard, on 30 iulie 2017 - 07:56, said:

Nu reușesc sa ma fac înțeles?
Nu știu... tu ce zici...?

#192
Loading501

Loading501

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.07.2017
Nu sunt de acord cu ce spuneți. Adică dacă eu plătesc 8 euro pt opțiune in roaming..înseamnă că operatorii și-au făcut un calcul și ies bine. Aaa..că ei vor sa plătesc 8 euro dar sa nu consum nimic în roaming..asta e altă treabă. Am văzut că există o oarecare bătaie de joc..mai ales la Vodafone. Îți oferă o opțiune in roaming pe anumiți bani..și dacă chiar vrei sa folosești acea opțiune..oamenii îți taie netul pe motiv de abuz :)) pai mama lor..nu trebuie retrasa licență? Să dispară..acei operatori care umbla cu smekerii trebuie pur și simplu interziși. Eu asta asta as face.  As da amenzi de un milion de euro și licența retrasa. Dacă îmi oferi o opțiune pe anumiți bani..pe care ii plătesc..lasă-mă să o folosesc, daca nu du-te dracului din Romania..du-te in tanzanian..uganda sau unde Christosu mati vrei sa mai păcălește oamenii.

Edited by Loading501, 30 July 2017 - 16:39.


#193
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Cum spuneam..aici in Germania este simplu,la mai toti operatorii.
La ei,roaming nelimitat inseamna ca la abonamentul de aici,daca vin in vizita in Romania pot suna gratis doar in Romania sau in Germania.
Asta inseamna la ei roaming nelimitat.
Nu ca abonamentele din Romania unde momentan poti sa umbli prin toata Europa si poti suna oriunde.
Mai am putin si fac cele 4 luni de monitorizare,asa cum zic ei si astept sa vad daca o sa primesc vreun mesaj ca o sa ma taxeze.
Daca incep sa ma taxeze,anulez abonamentul si imi iau numar de Germania si adio Orange dupa 20 de ani -)

#194
Loading501

Loading501

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 15.07.2017
Numai dezinforma..nu stiu ce abinament ai in germania..dar nu exista ce zici tu.

Probabil ai inteles gresit..cum multi si prin Romania habar nu au de telefonie.

#195
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,100
  • Înscris: 27.02.2004
Se pare ca, totusi, Orange a luat masuri fata de nemultumirile noastre. Hai sa le dam credit si sa zicem ca erau "in teste" atunci cand limitau viteza. Posted Image
Ieri, in Budapesta. Pingul mare dar mergeau bine serviciile.

Attached Files



#196
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostGroh, on 31 iulie 2017 - 00:24, said:

Cum spuneam..aici in Germania este simplu,la mai toti operatorii.
La ei,roaming nelimitat inseamna ca la abonamentul de aici,daca vin in vizita in Romania pot suna gratis doar in Romania sau in Germania.
Asta inseamna la ei roaming nelimitat.
Nu ca abonamentele din Romania unde momentan poti sa umbli prin toata Europa si poti suna oriunde.

Ti-am mai spus o data ca vorbesti prostii. Uite super-oficial: https://ec.europa.eu...tions-roam-home
La punctul 11:

When you are roaming in the EU, all calls to mobile and fixed numbers in the EU will be counted against your national volume of minutes (or will be unlimited if you have unlimited calls at home), exactly as if you were calling within your home country.

Daca ai minute nationale (sau nelimitat, etc) poti suna in roaming (EU) oriunde in EU cu ele. Daca nu, te costa (inclusiv daca suni in Romania sau Germania).

#197
andreibb

andreibb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,698
  • Înscris: 16.05.2008

View Postmihaicozac, on 03 iulie 2017 - 10:23, said:

Poate e şi problemă de proritate pe sloturi. Dacă până acuma roamingul era cotat la prioritate mare că plăteai în plus de-acuma a ajuns paria operatorilor, dacă nu te mai pot jupui.
Mie a început să mi se deconecteze telefonul şi în reţeaua mamă în Austria, de când cu "Roaming like at Home". Se vede că e aglomeraţie pe trafic.

Singura variantă în care o reţea ar putea să-şi saboteze abonaţii aflaţi în roaming este să-i autentifice/dezautentifice permanent. Adică o dată dă mesaj de validare SIM după 10 minute îl invalidează şi tot aşa. Însă niciun operator serios nu ar face aşa ceva, dacă s-ar descoperi manevra scandalul ar fi cât casa.

Prioritatea sloturilor o stabileste operatorul folosit, nu cel de acasa. Iar acel operator inca isi ia bani de la operatorul tau de acasa pe utilizarea ta de roaming. Deci pica :D

#198
Groh

Groh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,595
  • Înscris: 03.09.2008
Loading 501 si f300...se pare ca nu ati citit corect:eu sunt aici si va spun din nou ca am fost la cei trei operatori:Vodafone,Telekom si O2.
Toti 3 ofera minute nelimitate in orice retea in Germania,1-2-3 giga de net in functie de abonament precum si roaming.
Toti 3 au explicat acelasi lucru:daca plec din Germania si ma duc in Spania,pot suna gratuit catre Germania si gratuit in Spania sau in tara in care ma aflu in acel moment.Aceasta facilitate este inclusa in abonamemt care de obicei pleaca de la 15,20 sau chiar 30 euro in cazul O2.
Din moment ce sunt aici si alerg pe la fiecare,ca sa gasesc o oferta care sa imi convina,care e dezimformarea Loading501?!?!
Crezi ca eu nu mi-as dori sa sun in orice tara,oricand,oricat?
Astea sunt conditiile oferite de cei 3 la care am fost.
Poate or fi alti operatori mai mici care ofera altceva.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate