Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Orange sabotează serviciile de roamnig?

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#217
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009
O fost exact cît ai avut nevoie!Posted Image
Nici eu nu am oprit datele în Anglia, am folosit netul (sau GPS-ul) de fiecare dată cînd a trebuit. Ce-i drept, hărțile le opream după ce mă dumiream pe unde sunt sau încotro tre' s-o iau, dar nu din cauză de consum de biți, ci pentru că-mi păpa bateria în draci. În plus, la mașină am avut GPS-ul dedicat, telu' l-am folosit doar „per pedes”...Posted Image

#218
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
De pe un alt forum:

Quote

Sunt acum în Bratislava, abonament de 7€ pe Orange, vehime de 12 ani în rețea iar telefonul nu se conectează la nicio rețea locală, îmi spune că ""SIM-ul nu permite autentificarea la rețea". Am contactat Orange suport si duduia de acolo mi-a spus că roamingul nu este activ pe abonamentele mai mici de 12€ făcute / semnate după 3 aprilie. Eu l-am resemnat pe 6 iulie. Nimeni nu mi-a spus că abonamentul meu nu va funcționa în roaming, de 1 mai am fost în Grecia și totul era ok. Pe mine ma vor pierde ca si client.
Sursa: aici
Stie cineva ceva de asta? @Orange_helper

#219
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Da, "stie" - e exact cum spune, nu toate abonamentele au roaming (valabil si la Vodafonila).

#220
Orange_helper

Orange_helper

    Senior Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 7,604
  • Înscris: 19.12.2011

 adryanos, on 20 septembrie 2017 - 18:46, said:

De pe un alt forum:

Stie cineva ceva de asta? @Orange_helper

Salut,
Adryanos, oferta noastra de abonamente Orange Me se imparte in doua mari categorii:
1) Abonamente cu roaming in SEE - ce ofera acces in roaming si posibilitatea de a utiliza resursele nationale si in roaming SEE.
2) Abonamente nationale - resursele incluse pot fi folosite exclusiv la nivel national.
Gasesti aici https://www.orange.r...ente/orange-me/ toate detaliile legate de oferta noastra.
O zi buna,
Orange Helper

#221
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
https://www.orange.r...e-me/index.html
Pai si abo oranhe me11 fara tel cum e? Cu roaming sau fara?

#222
orangfe

orangfe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 376
  • Înscris: 11.05.2008

 khristian78, on 26 septembrie 2017 - 09:11, said:

https://www.orange.r...e-me/index.html
Pai si abo oranhe me11 fara tel cum e? Cu roaming sau fara?
Cu roaming, scrie si pe site.

#223
khristian78

khristian78

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,085
  • Înscris: 04.10.2005
Sunt acum în Bratislava, abonament de 7€ pe Orange, vehime de 12 ani în rețea iar telefonul nu se conectează la nicio rețea locală, îmi spune că ""SIM-ul nu permite autentificarea la rețea". Am contactat Orange suport si duduia de acolo mi-a spus că roamingul nu este activ pe abonamentele mai mici de 12€ făcute / semnate după 3 aprilie. Eu l-am resemnat pe 6 iulie. Nimeni nu mi-a spus că abonamentul meu nu va funcționa în roaming, de 1 mai am fost în Grecia și totul era ok. Pe mine ma vor pierde ca si client.
Sursa: aici


si atunci asta de sus cu lipsa roamingului sub 12 euro abonament, cum ramane?

#224
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
E ciudata treaba cu 12 euro, am fost intr-un Shop sa ma interesez de un abonament cu roaming SEE si nelimitat national, consultantul mi-a propus unul la 11 euro cu TVA inclus, care ar avea si roaming. Nu am semnat nimic asa ca nu am verificat daca informatia se regasea in contract sau nu.

#225
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,059
  • Înscris: 20.06.2009

 khristian78, on 26 septembrie 2017 - 10:32, said:

Sunt acum în Bratislava, abonament de 7€ pe Orange, vehime de 12 ani în rețea iar telefonul nu se conectează la nicio rețea locală, îmi spune că ""SIM-ul nu permite autentificarea la rețea". Am contactat Orange suport si duduia de acolo mi-a spus că roamingul nu este activ pe abonamentele mai mici de 12€ făcute / semnate după 3 aprilie. Eu l-am resemnat pe 6 iulie. Nimeni nu mi-a spus că abonamentul meu nu va funcționa în roaming, de 1 mai am fost în Grecia și totul era ok. Pe mine ma vor pierde ca si client.
Sursa: aici


si atunci asta de sus cu lipsa roamingului sub 12 euro abonament, cum ramane?
1. Nu aș pune prea mare bază în ceea ce a spus „duduia”. Se știe (bine) că informațiile de la Call Center nu sunt întotdeauna de încredere...
2. Nu am participat la re-semnarea contractului tău de pe 6 iulie, dar îmi e greu să cred că nu s-a specificat în clar dacă abonamentul este sau nu cu roaming inclus. De asemenea, actul adițional primit pe mail cu această ocazie trebuie să specifice fără echivoc dacă ai sau nu roaming.
3. Pe 1 mai nu existau regulile noi de roaming, deci abonamentul funcționa după condițiile de la acea dată.

P.S. Dacă nu există nimic specificat în actul adițional și ești ferm convins că nici telefonic nu s-a menționat roaming-ul, deschide o sesizare!

#226
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

 khristian78, on 26 septembrie 2017 - 10:32, said:

Sunt acum în Bratislava, abonament de 7€ pe Orange, vehime de 12 ani în rețea iar telefonul nu se conectează la nicio rețea locală, îmi spune că ""SIM-ul nu permite autentificarea la rețea". Am contactat Orange suport si duduia de acolo mi-a spus că roamingul nu este activ pe abonamentele mai mici de 12€ făcute / semnate după 3 aprilie. Eu l-am resemnat pe 6 iulie. Nimeni nu mi-a spus că abonamentul meu nu va funcționa în roaming, de 1 mai am fost în Grecia și totul era ok. Pe mine ma vor pierde ca si client.
Sursa: aici


si atunci asta de sus cu lipsa roamingului sub 12 euro abonament, cum ramane?

Si sa mergi unde ? Ca la rosii e mai rau.

#227
Cross-Gleam

Cross-Gleam

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 719
  • Înscris: 16.01.2006

 Catean, on 26 septembrie 2017 - 16:05, said:


Si sa mergi unde ? Ca la rosii e mai rau.

Lycamobile Posted Image

#228
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Sigur. Lyca Mobile (UK) are stating that you don't get to use bundles while roaming and also that incoming calls are subject to a 200 minute per month FUP.

#229
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007
Eu sunt în Viena acum și merge netul de rupe. Am un abonament configurat online de 10 euro și ceva, de anul trecut.

#230
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Daca reusesc cit de cit sa-i limiteze pe aia care vor mii de minute internationale si jde GB in roaming pe 5 euro treburile o sa se aseze.

#231
adryanos

adryanos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,595
  • Înscris: 10.06.2008
E vorba de abonamentele făcute după 3 aprilie anul ăsta...

#232
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
O sa fie cam show cu cei care se trezesc ca au luat abonamente fara roaming si chiar vor roaming (macar din cind in cind). Sint covins ca aia de la vinzari nu au mentionat asta (chiar daca aveau habar), e ceva ce face abonamentul mai greu de vindut si se poate foarte usor minti prin omisiune (nu intreaba, nu-i spui). Cred ca in final solutia o sa fie o cartela cu o optiune cu roaming si redirectare abonament->cartela pentru cit esti in roaming (presupun ca exista redirectare la abonament orange, chiar daca nu gratis oricum intra in convorbirile din retea din care probabil ai in ziua de azi fara numar).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate