Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Orange sabotează serviciile de roamnig?

- - - - -
  • Please log in to reply
231 replies to this topic

#1
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Se pare că ceva nu este în regulă cu roamningul la Orange.  Apar deconectări frecvente indiferent de rețea,  lucru care nu se întâmplă la Vodafone.  Mai poate cineva confirma acest lucru?  Testat în Bulgaria,  atât în deplasare cât și la punct fix.

PS: pe lângă asta,  aleatoriu dispar datele și se întrerup apeluri.

#2
Antena_1_HD

Antena_1_HD

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.07.2017
Este din cauza ca nu ai semnal bun.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003
Intreaba reteaua bulgara de ce nu mentine conectarea.

Edited by andreic, 03 July 2017 - 01:24.


#4
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,127
  • Înscris: 04.02.2011
Chestia e că pe Vodafone nu au existat astfel de probleme.  Și am selectat mai multe rețele,  repet.  Treaca asta o păţeam chiar la Varna.

#5
warchilde

warchilde

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 24.09.2007
E de la bulgari :)). Am trecut si eu pe la ei si eram fara semnal 99% din timp (traversand Bulgaria, nu in vreun oras). Cand am ajuns in Grecia insa, nu s-a mai intamplat niciodata ceva de genul. Nu cred ca e ceva de la orange, au bulgarii o retea de 2 bani.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,986
  • Înscris: 18.12.2007
Te-ai gandit mult pana sa debitezi titlul asta?
Singurul control pe care il Orange este direct asupra serviciului de roaming, adica ai acces la roaming (poti sa te inregistrezi in retelele cu care are acord de roaming in tara respectiva) au ba. Restul depinde de reteaua respectiva + terminalul tau.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,135
  • Înscris: 22.05.2003
Si totusi, ceva se intampla.
In ultima luna am fost in Germania si Spania.

Dezastru! Pe langa faptul ca aparent orange nu are 4G la roaming (zic asta pt ca iPhone statea pe 3G), semnalul fluctua ingrozitor, adica in mijlocul orasului ramaneam fara date sau no service.

#8
georgeee96

georgeee96

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 26.01.2010
Are si interconectare 4G, faptul că 4G-ul in anumite țări e o gluma este altceva.
În acest moment serviciul 4G Roaming este disponibil în rețele 4G din: Arabia Saudită, Australia, Austria, Belgia, Brazilia, Bulgaria, Canada, Cehia, China, Cipru, Coreea de Sud, Croația, Danemarca, Elveția, Emiratele Arabe Unite, Estonia, Finlanda, Franța, Germania, Grecia, Hong-Kong, Iordania, Islanda, Israel, Italia, Luxemburg, Malaezia, Marea Britanie, Maroc, Mauritius, Mexic, Moldova, Norvegia, Noua Zeelandă, Olanda, Oman, Polonia, Portugalia, Qatar, Rusia, Singapore, Slovacia, Spania, Sri Lanka, SUA, Suedia, Taiwan și Ungaria.

#9
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003

View PostAdm, on 03 iulie 2017 - 06:18, said:

Si totusi, ceva se intampla.
In ultima luna am fost in Germania si Spania.

Dezastru! Pe langa faptul ca aparent orange nu are 4G la roaming (zic asta pt ca iPhone statea pe 3G), semnalul fluctua ingrozitor, adica in mijlocul orasului ramaneam fara date sau no service.
4G in Germania e o gluma proasta. In centrul Munchenului abia daca reuseam HSDPA iar pe autostrada cu indulgenta EDGE.

#10
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Eu, in Grecia, acu doua saptamani, am observat altceva: desi conexiunea era 4G+, viteza nu trecea niciodata de 2Mbps. Sa fi limitat Orange viteza in roaming? Foloseam si din bonusul aniversar de 20 Gb (valabil si in roaming). Nu m-ar mira sa se preteze la o astfel de magarie.

#11
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 08.02.2011
Poate aia e viteza operatorului extern, 2Mbps. Nu-i boierie ca in Romania.

#12
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
E posibil, nu zic nu. Ciudat ca pe ambele retele partenere, Wind si Cosmote, era aceeasi viteza maxima.

#13
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,617
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdm, on 03 iulie 2017 - 06:18, said:

semnalul fluctua ingrozitor, adica in mijlocul orasului ramaneam fara date sau no service.
"E de la ei", operatorul nostru nu controleaza semnalul la ei ci doar autorizarea/autentificarea si stabileste eventualele restrictii dar nu are cum sa se joace cu semnalul... pur si simplu la ei e posibil sa fie aglomeratie mare si sa "dea pe afara" clienti non-nlocali. (adica din visitor/roaming register) plus problemele fizice de acces in retea.

Edited by andreic, 03 July 2017 - 07:42.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Eu am Vodafone, dar am trecut prin Bulgaria de 2 ori - pana in Grecia luna trecuta.
Pe teritoriul Bulgariei s-a schimbat de 2-3 ori furnizorul bulgar.

Posibil ca Orange sa nu aiba contarct cu toti furnizorii din BG sau sa nu aiba o interconectare corecta cu toti.

#15
cristiandrei

cristiandrei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 19.05.2005
E discutabil, reteaua de acasa, Orange, si reteaua vizitata comunica mai mult, nu doar la autentificare. Mai sunt serviciile CAMEL... asa ca daca Orange are o problema se poate manifesta in roaming.
Se mai poate incerca conectarea la o retea preferata de catre Orange, in fiecare tara au asa ceva, in EU este Orange....
Limitarile la viteza netului in schimb cred ca sunt de la gazde.

#16
crazyalex86

crazyalex86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 892
  • Înscris: 27.04.2008

View Postbenis, on 03 iulie 2017 - 02:48, said:

Chestia e că pe Vodafone nu au existat astfel de probleme.  Și am selectat mai multe rețele,  repet.  Treaca asta o păţeam chiar la Varna.


Am fost si eu in Varna saptamana trecuta si nu am avut probleme cu reteaua nici pe voce si nici pe date. Am utilizat reteaua Telenor Bg, eu avand ab la Telekom.

Edited by crazyalex86, 03 July 2017 - 08:55.


#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostAlexEn, on 03 iulie 2017 - 06:04, said:

Singurul control pe care il Orange este direct asupra serviciului de roaming, adica ai acces la roaming (poti sa te inregistrezi in retelele cu care are acord de roaming in tara respectiva) au ba. Restul depinde de reteaua respectiva + terminalul tau.

Nu este adevarat. Exista o groaza de semnalizare din/cu "reteaua mama" in timpul roamingului. Pe mine ma scoate din sarite Vodafonila de ceva luni bune (am mai mentionat de citeva ori), au roaming "ca acasa" de vreun an (depinde de abonament); aproape de fiecare data cind vreau sa sun din roaming e "not registered" desi este localizat pe o retea locala (eventual tot Vodafone) si deseori desi chiar am date. Imposibil de gasit vreun raspuns cu google, majoritatea fiind doar de genul "curata cartela", vezi benzile telefon versus provider si alte chestii similare. Nu stau in roaming o groaza (doar citeva zile) sa zici ca m-au blacklisted ca stau in Spania si vreau doi ani de roaming gratis, nu o fac des (sa zici ca vin acasa doar o zi si plec din nou), nu au nici un motiv, nu e vreo restrictie de la telefon sau contract sau setari in contul meu (citeodata merge fara sa-i fac nimic).

#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007
Are si Vodafone probleme, ba se intrerupe convorbirea, ba abonatul nu e disponibil, ba sun si la apelant apare alt numar decat cel din memoria telefonului, iar intr-o zi nu puteam sa sun pe număr romanesc deloc.
Iar 4 G in Bruxelles pe retelele locale se misca ca ochiul mortului. Cand i-am zis unui amic ca in Romanika se fac teste cu 5 G si de la anul vor fi orasa unde va functiona a ramas ca la dentist.

Si mai e si foarte scump un abonament aici, de pana la 7-8 ori la aceleasi beneficii ca in România.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate