Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Cum sa scap de mucegaiul din lemnul de la acoperis

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Salutare,
am o problema destul de spinoasa la casa pe care o construiesc momentan, P+M: in noiembrie 2016 am terminat lucrarile pe anul respectiv la casa, ea fiind in acel moment izolata la exterior, termopane + usa de termopan montate si sapele turnate atunci in noiembrie. Casa nu e inca incalzita si nici mansarda nu e izolata.

Peste iarna totul a fost inchis, iar in primavara, cand am mers la casa, am vazut ca aproape tot lemnul de la acoperis, de la mansarda, e plin de mucegai (negru).
Muncitorii spun ca e din cauza apei care a iesit din sapa, casa a fost inchisa + izolata, si de aici dezastrul.

Pana acum am lasat aerisit, sa se usuce tot prin casa, iar acum vreau sa elimin cumva mucegaiul din lemn.
Cu carpa, perie sau smirghel nu (prea) iese pt ca e intrat si in lemn, nu doar la suprafata, asa ca am cautat solutii mai profi.
Prima dintre acestea a fost o solutie de la Mellerud, fara clor, pe baza de oxigen; am cumparat un flacon pt test (era si cel mai scump produs) insa nu a eliminat absolut nici o pata de mucegai :(
A doua solutie a fost pe baza de clor, de la Spaldo (ei zic ca merge si pt lemn), pe care am testat-o pe cateva scanduri afectate de mucegai, iar efectul a fost aproape instant.

Problema vine dupa ce am inceput sa caut pe net informatii despre efectul clorului asupra lemnului: se pare ca nu e f. recomandat deoarece patrunde in structura acestuia si il slabeste (asta trecand peste toxicitate, etc).

Ma gandesc zilele urmatoare sa incerc si ceva solutii mai babesti, cu otet, apa + detergent, etc.

Daca cineva stie care e cea mai Ok solutie pentru a scapa de mucegai dar fara efecte adverse asupra lemnului, il rog sa ma ajute.
Sau stiti vreo echipa profi care se ocupa cu asa ceva prin Cluj Napoca ?

Multumesc mult.

PS: am cautat pe softpedia topicuri asemanatoare, insa nu am gasit.

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
O data ce a intrat in lemn, nu ai ce sa ii faci decat sa il iei la raschetat. Daca e prea adanc...nu ai ce sa ii mai faci.

#3
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Cica *solutia e sa speli lemnul cu apa si detergent, eventual si inalbitor.
Dar trebuie s ate protejezi cu masca si ochelari de protectie !



*http://casa.acasa.ro...emn-171960.html
http://www.gorj-domi...ierul-din-lemn/
http://topuri.info/2...va-mucegaiului/

#4
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015

View Postusrnm, on 30 iunie 2017 - 11:47, said:

O data ce a intrat in lemn, nu ai ce sa ii faci decat sa il iei la raschetat. Daca e prea adanc...nu ai ce sa ii mai faci.
Am incercat cu clor si cca 95% din pete au fost eliminate. De asta ma gandesc ca poate mai exista si alte solutii, mai putin agresive, care sa aiba acelasi succes.
Mersi mult pt reply.

#5
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Printr-o singura metoda scapi de mucegai din lemn;ardere,
nu ramine nici urma de mucegai.
Acum ,la tine nu ai ce sa-i mai faci,degeaba faci fata frumoasa, ca este patruns si in fibra.
Lasa sa se usuce/ventileze si da cu var stins,cu pompa peste tot,grinzi/scindura...
Spor!

#6
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Fa un lapte subtire de ciment si da-l cu pompa peste tot .
Operatia o sa produca si o ignifugare a lemnului .
Atentie , duza pompei trebuie sa fie destul de mare , pompele obisnuite ( cele din plastic ) se infunda rapid .

LE Bineinteles dupa ce s-a uscat .

Edited by motanul13, 30 June 2017 - 12:08.


#7
unucelalalt

unucelalalt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,768
  • Înscris: 14.05.2015
Sadolin 2-3 maini . Poate ramane pata de mucegai dar e stopat din actiune . culori la alegere .

#8
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Am uitat sa precizez ca o sa dau, la finalul operatiunii, din nou cu ignifugant setistop-s (Ignifugant anticarii si antimucegai pentru lemn). Ar putea oare solutia asta sa scoata mucegaiul ?

#9
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
"* Soluţiile şi vopselele antifungice: sprayurile şi vopsele antimucegai, care se aplică pe peretele afectat, sunt soluţii de moment, spun specialiştii, pentru că aditivii speciali din compoziţia acestora înlătură efectul, nu şi cauza: ei blochează, pentru un timp, umezeala şi albesc peretele, dar mucegaiul va reapărea mai devreme sau mai târziu."

Habar n-am daca functioneaza si pentru lemn dar este recomandata pentru pereti:

"* Metoda electro-cibernetică: un aparat montat cu şuruburi, aplicat pe perete, respinge igrasia prin impulsuri electro-magnetice de undă lungă, pe o rază de 12 metri, şi este eficient vreme de 20 de ani."  De ce apare mucegaiul şi cum scapi de el

Ar fi fost ideal sa cunosti asa ceva https://inano.ro/ inainte de "pocinog", daca preturile sunt acceptabile. :)

#10
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri, pana la urma am dat cu clor in zonele mai puternic afectate si apoi am raschetat tot lemnul cu flexul. La final am dat 2 maini de setistop-s.

#11
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,489
  • Înscris: 06.01.2014
Si cum este acum?

#12
albina44

albina44

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 17.06.2015
Pai pana acum pare Ok, o sa vad in timp :)

#13
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010
Mucegaiul revine daca va mai fi suficienta umezeala. :)

#14
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 07.09.2021
Un sfat urgent va rog...

Sunt in aceeasi situatie am cumparat lemn pentru acoperis cu toate ca am insistat sa fie un lemn curat ok fara probleme mi ai trimis un lemn care este afectat de mucegai...voi pune cateva poze sper sa va puteti da seama daca sunt exagerat sau nu ..

#15
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
zeama bordeleza 2-3 stropiri, ieftin, facil, vesnic

#16
Livia2021

Livia2021

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 07.09.2021
Cam asa arata cel mai probabil din cauza ca a stat unul peste altul in depozit l am intins pe placa acum doua zile trei zile l am dat cu proxilin .
Am stropit cu vermorelul.
Pare intrat in lemn destul de mult prin unele locuri.
Daca folosesc zeama bordeleza dispare mucegaiul asta negru ??
Cum va arata lemnul la final ca si culoare..se inchide mult sau ramane cam la fel ca si culoare.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate