Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Mazda 6 Combi G192 vs. Skoda Octavia Kombi RS

- - - - -
  • Please log in to reply
214 replies to this topic

#55
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadipelcz, on 03 iulie 2017 - 13:30, said:

Eu zic sa incetati cu exagerarile astea de gen masina de 6 luni care costa 30.000 din pretul de noua adica 60.000. Nu exista masina care sa coste la 6 luni 1/2 din pretul de noua decat daca a facut in alea 6 luni 150.000 km, a avut accident sau are ceva probleme serioase care o fac sa petreaca mult timp prin service si nu-i da nimeni de cap.

Nu mai imbatati lumea cu apa rece ca nu e ok. O masina de 60.000 se vinde cu cel putin 40.000 in primul an din viata. Si asta daca e sa comparam pretul de lista, care pret de lista e si ala nerealist. In general o masina de 60.000 pret de lista o cumperi la 50 - 55.000 daca nu esti guster care plateste pretul de lista cand cumpara masina.

O masina de 2 ani, la 30.000 euro (din 60.000 pret de noua) e ceva care suna mai real. Dar 2 ani nu-s 6 luni, iar initiatorul deja are experienta cu masini premium SH si tocmai asta a zis, ca vrea sa incerce ceva nou. Deci nu vad rostul discutiilor cu SH-uri premium, fie ele si de 6 luni.

On-topic, eu recomand o masina din clasa medie, break, non-premium. Aici intra Passat, Mondeo, Superb, Insignia, Mazda 6, samd. Nu are sens sa discutam de Octavii sau alte masini de gen (compacte cu motor puternic dar care in esenta raman compacte). Eu personal as alege (de altfel am si ales asa ceva) un MPV de clasa mare, dar cum spune si el, nu face chiar atatea drumuri lungi cu toata familia in masina, deci un MPV desi castiga la capitolul spatiu si practicalitate, pierde la sportivitate (desi exista si acolo varianta de 200-250 CP, faptul ca masina e mai grea, mai inalta, mai orientata spre confort, nu se apropie de ce simti in seria 5-ul ala vechi).

Mondeo nou are motorizare de 2.0 benzina cu 240 CP si cutie automata (clasica, nu e cu dublu-ambreiaj). Passat merge un 2.0 TSI cu DSG care are 6.9 sec pana la 100 km/h. Daca nu, exista cel cu 280 CP (5.7 acceleratia 0-100). Eu as merge pe una din astea 2 (cu o preferinta spre Passat daca banii in plus nu-s o problema).
poți să citești jurnalul meu de bord și o să vezi.....și mai sunt câțiva colegi

Edited by bobalex18, 03 July 2017 - 13:58.


#56
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
M-am uitat eu pe jurnalul tau de bord. Dar eu am configurat o masina ca aia asa rapid pe site-ul Audi RO si cu faruri matrix LED, navigatie, vopseaua aia, cockpit virtual si alte cele, imi da 55.000 pret de lista cu TVA. Tu ai dat 30.000. Cel putin 10% negociezi din pretul ala, deci vorbim de 30.000 din 50.000 (asta daca ai aceleasi dotari pe masina, ca nu am stat sa vad daca are tot ce-am bifat eu pe acolo). Deci pretul platit e minim 60%. Si e platit pe o masina care a fost inchiriata si care a avut zeci de soferi in aia 25.000 km, fiecare conducand ca si cum n-ar fi masina lui. Eu nu zic ca nu e o afacere buna, dar nu iei masina de "jumate de an" la jumate de pret. Una e 30.000 din 50.000, alta e 30.000 din 60.000 cum s-a scris mai sus. Si aia 50.000 sunt poate cam trasi de par ca nu stii tu cat s-a platit real pe masina, dar aia 30.000 i-ai dat concret. Dar asa ne place sa zicem cand cumparam masini: "am luat masina de <insert max list price here>" cu x euro sa vada lumea ce afacere am facut noi.

Eu am luat masina noua cu un discount de peste 20% (ca persoana fizica, in Germania). Cand vorbesc cu cineva despre cat am dat pe masina, ce pret ar trebui sa zic: ala ce l-am platit eu, sau cat e pretul (umflat) de lista? Tot asa, am cumparat si o canapea cu vro 60% din pretul de lista dupa niste negocieri. Oricum pretul platit mi se pare mare, iar ala de lista e doar de fun, sa se simta bine omul cand vede reducerea.

Deci daca vorbim de masini SH, corect ar fi sa comparam pretul PLATIT cu pretul de SH. Pentru ca nici colegul feitosak1 nu o sa plateasca pretul de lista la vreo masina discutata aici. Va negocia un 10-25% ca orice cumparator care stie ce vrea. Si atunci parca nu mai e asa mare diferenta. Si cum ziceam, omul oricum vrea o masina noua.

#57
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postadipelcz, on 03 iulie 2017 - 17:42, said:

M-am uitat eu pe jurnalul tau de bord. Dar eu am configurat o masina ca aia asa rapid pe site-ul Audi RO si cu faruri matrix LED, navigatie, vopseaua aia, cockpit virtual si alte cele, imi da 55.000 pret de lista cu TVA. Tu ai dat 30.000. Cel putin 10% negociezi din pretul ala, deci vorbim de 30.000 din 50.000 (asta daca ai aceleasi dotari pe masina, ca nu am stat sa vad daca are tot ce-am bifat eu pe acolo). Deci pretul platit e minim 60%. Si e platit pe o masina care a fost inchiriata si care a avut zeci de soferi in aia 25.000 km, fiecare conducand ca si cum n-ar fi masina lui. Eu nu zic ca nu e o afacere buna, dar nu iei masina de "jumate de an" la jumate de pret. Una e 30.000 din 50.000, alta e 30.000 din 60.000 cum s-a scris mai sus. Si aia 50.000 sunt poate cam trasi de par ca nu stii tu cat s-a platit real pe masina, dar aia 30.000 i-ai dat concret. Dar asa ne place sa zicem cand cumparam masini: "am luat masina de <insert max list price here>" cu x euro sa vada lumea ce afacere am facut noi.

Eu am luat masina noua cu un discount de peste 20% (ca persoana fizica, in Germania). Cand vorbesc cu cineva despre cat am dat pe masina, ce pret ar trebui sa zic: ala ce l-am platit eu, sau cat e pretul (umflat) de lista? Tot asa, am cumparat si o canapea cu vro 60% din pretul de lista dupa niste negocieri. Oricum pretul platit mi se pare mare, iar ala de lista e doar de fun, sa se simta bine omul cand vede reducerea.

Deci daca vorbim de masini SH, corect ar fi sa comparam pretul PLATIT cu pretul de SH. Pentru ca nici colegul feitosak1 nu o sa plateasca pretul de lista la vreo masina discutata aici. Va negocia un 10-25% ca orice cumparator care stie ce vrea. Si atunci parca nu mai e asa mare diferenta. Si cum ziceam, omul oricum vrea o masina noua.

Nu ai inteles nimic....dar nu reiau toata discutia.


#58
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postfeitosak1, on 02 iulie 2017 - 20:25, said:

@Mufasa......imi place allroad, dar e diesel si nu prea merge cu ce am eu nevoie, drumuri scurte, maxim 20km zilnic. Ma complic prea rau cu un diesel pentru maxim 4.000 km extraurban anual.
Ma exaspereaza mitul asta cu dieselul.
Sotia mea are 6 km pana la servici si masina ei iese din Bucuresti de 2 ori pe an. Face 6-8.000 km /an. In ultimii 10 ani a schimbat 4 masini toate diesel, 1 cu motor de 2l si 3 cu 3l. Nici o problema cu nimic. Ce e ala DPF ?!

#59
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004

View Postbobalex18, on 03 iulie 2017 - 18:33, said:

Nu ai inteles nimic....dar nu reiau toata discutia.

Asa sunt eu, mai greu de cap.

Nu stiu ce n-am inteles. Ne aflam pe un topic in care initiatorul a spus clar ca NU vrea masina SH. Dar evident ca au aparut unii (printre care si tu) care ii tot dau inainte cu masina SH. Si ce e enervant e ca exagerati. Poate nu vrea o masina condusa de alti 300 de soferi inaintea lui. Si probabil majoritatea nu ar vrea, ca de aia sunt asa ieftine masinile astea. Aaa, ca-s unii care cred ca le iau de la o bunicuta cand le-o aduce cate un samsar, aia e alta poveste, dar in realitate masini SH ieftine si bune din toate punctele de vedere nu sunt. Ori sunt cu probleme, ori cu accident, ori au fost birjarite ca taxi sau inchirieri ori de firma. Si nici macar alea nu se vand la jumatate de pret decat daca au trecut de 2 ani si eventual 50-100.000 km. Asta e in general. Dar se gasesc mereu unii cu exemple (chiar personale) destul de rar intalnite care vin si generalizeaza pe toate topicurile indiferent de subiect cum ca trebuie sa fii prost sa nu cumperi asa super masina SH.

Ce altceva trebuia sa inteleg si mi-a scapat?

#60
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
Nu va certati......dupa parerea mea, aveti dreptate amandoi (adipelcz si bobalex). Ideea e ca as vrea o masina noua, dar nu voi exclude varianta uneia de maxim 12 luni.
Problema e urmatoarea: un coleg a postat pe acest topic un link cu un Superb de vanzare cu 30k E, din Cehia, 45k km, 2016. Presupunem ca are 12 luni de la data inmatricularii. Configurand masina pe skoda.ro, o scot la 39.000. Minus un discount de 5-7%, nu zic mai mult, scade pretul spre 36.000. Daca mai prinzi si o Rabla, pur ipotetic, scazi sub 35.000. Sincer, as plati 5k in plus pentru o masina noua fata de una cu 45k km, fie ei si facuti intr-un singur an. Eu fac 45k km in 5 ani.

O alta situatie: un prieten de-al unui prieten si-a luat o Jetta 2016 noua si a fost lovit destul de usor in lateral stanga, fiind afectata si roata fata. A schimbat pe casco aripa, portiera fata si amortizorul care se strambase. Dupa reparatie a mai mers cu ea vreo 500km, dar a observat ca directia nu mai e ca inainte de accident. Simtea ca trage stanga la viteza mare si ca ii topaia un pic volanul. Echilibrari, geometrii, nu s-a remediat nimic. Cei de la service au spus ca nu au ce sa ii schimbe, ca e in parametri totul, ca probabil ca i se pare lui. Dar el sustinea ca nu mai merge ca inainte. Asa ca a vandut-o cu vreo 3k E mai ieftin decat o cumparase cu 5 luni in urma, avea 6k km la momentul vanzarii. In istoricul de service aparea ca a avut aripa si portiera schimbate. Cumparatorul s-a bucurat ca au fost schimbate, nu chituite. Insa nu stia nimic de directie. Nu zic ca orice masina de felul asta ar avea o problema, dar sunt si cazuri d-astea.

@adipelcz: Mondeo nu-mi place chiar deloc. Passat, asa si asa. La o configurare identica (pe cat posibil), Superb iese pe la 39k si Passat pe la 45k. Cam mare diferenta, zic.
@bobalex: ti-am citit jurnalul, foarte interesant. Oricum, A4 e clar prea mic pentru ce am eu nevoie.
@mufasa: nu e doar mit, cunosc cazuri reale de turbine cazute. Bine, la peste 100k km, e drept. Un allroad in garantie pentru inca vreo 2 ani e o varianta buna, recunosc. Tocmai d-asta am deschis subiectul inca de acum, cu cateva luni inainte de achizitie, sa aflu cat mai multe pareri. Multumesc tuturor.

#61
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
@feitosak1 ți-am recomandat să verifici a4 pentru că a crescut foarte mult în dimensiuni. nu este cât un superb dar a crescut destul de mult. în aceleași condiții în care am cumpărat eu poți să găsești și superb sau a6 (cum ți-a recomandat @mufasa), dacă ai timp să cauți și să aștepți până apar la vânzare (de regulă apar loturi de 100+ care se vând într-o lună). oricum atât superb cât și a6 sunt soluții mult mai bune decât Mazda 6 și octavia.

@adipelcz nevastă-ta a fost fată mare? :)))

#62
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
@bobalex18: Ok, ne contrazicem, mai aruncam o idee mai o contra, dar hai sa pastram limitele bunului simt si sa ramanem in domeniul auto.

#63
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Îmi cer scuze, am întrecut masura

#64
adipelcz

adipelcz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 28.05.2004
Ca raport dimensiuni, spatiu interior si pret Superb iese foarte bine fata de concurente. Am senzatia ca e chiar ceva mai mare decat Passat-ul la interior. Passat-ul la 45.000 se apropie de un A4 nou ca bani si asa, din aproape in aproape ajungi sa-ti iei un seria 5 nou :).

#65
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
https://youtu.be/jhFcNl9Y-ZY?t=28m24s

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ida3yGSrIak?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/nMyr_eBWvaw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/2HBLTPZ1DFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
ultimul e fix versiunea care te intereseaza:)
https://youtu.be/1B_V5cZVIiE?t=6m3s

Edited by t-balt, 04 July 2017 - 10:26.


#66
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postfeitosak1, on 03 iulie 2017 - 13:52, said:

Am intrat si la Brady sa vedem un Superb. Agentul de vanzari, nota 2. Tupeist, arogant, nesimtit.
Incearca la Metrotehnica pentru Skoda ;).

#67
feitosak1

feitosak1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,992
  • Înscris: 02.09.2011
M-a sunat azi agentul de la Brady.....foarte amabil. Poate avea ieri o zi grea (asa le zice un prieten de-ai mei zilelor de mahmureala :D). A ramas sa merg vineri la test.

#68
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postfeitosak1, on 04 iulie 2017 - 13:49, said:

M-a sunat azi agentul de la Brady.....foarte amabil. Poate avea ieri o zi grea (asa le zice un prieten de-ai mei zilelor de mahmureala Posted Image). A ramas sa merg vineri la test.
Sau poate este pe forumPosted Image

#69
mufasa

mufasa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,011
  • Înscris: 02.12.2014

View Postadipelcz, on 03 iulie 2017 - 19:42, said:

... Dar evident ca au aparut unii (printre care si tu) care ii tot dau inainte cu masina SH. Si ce e enervant e ca exagerati....
As zice ca tu exagerezi.
Eu recomand la un Sh care se vrea a inlocui achizitia unei masini noi conditii destul de stricte :
- 1 propietar
- max. 2 ani vechime
- min. inca 1 an de garantie
- toate reviziile la reprezentanta (iese din discutie ca a fost accidentata)
- max. 30.000 km
- reducere semnificativa de pret
Pretul poate sa ajunga si la 50% DIN PRETUL DE LISTA (nu din cu cat a fost cumparata) la 2 ani vechime pentru anumite modele.

Daca-mi spui ce riscuri reale sunt aici, sau ce e fals, dau o bere !

#70
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View Postmufasa, on 04 iulie 2017 - 15:58, said:

As zice ca tu exagerezi.
Eu recomand la un Sh care se vrea a inlocui achizitia unei masini noi conditii destul de stricte :
- 1 propietar
- max. 2 ani vechime
- min. inca 1 an de garantie
- toate reviziile la reprezentanta (iese din discutie ca a fost accidentata)
- max. 30.000 km
- reducere semnificativa de pret
Pretul poate sa ajunga si la 50% DIN PRETUL DE LISTA (nu din cu cat a fost cumparata) la 2 ani vechime pentru anumite modele.

Daca-mi spui ce riscuri reale sunt aici, sau ce e fals, dau o bere !
Am dat ca studiu de caz achiziția făcută de mine și descrisă în detaliu în jurnal.

#71
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 02.07.2011

View Postmufasa, on 04 iulie 2017 - 15:58, said:

As zice ca tu exagerezi.
Eu recomand la un Sh care se vrea a inlocui achizitia unei masini noi conditii destul de stricte :
- 1 propietar
- max. 2 ani vechime
- min. inca 1 an de garantie
- toate reviziile la reprezentanta (iese din discutie ca a fost accidentata)
- max. 30.000 km
- reducere semnificativa de pret
Pretul poate sa ajunga si la 50% DIN PRETUL DE LISTA (nu din cu cat a fost cumparata) la 2 ani vechime pentru anumite modele.

Daca-mi spui ce riscuri reale sunt aici, sau ce e fals, dau o bere !

Riscul real aici: 9 luni de cautare pana sa gasesti una care sa fie fix cum o descrii tu Posted Image si sa indeplineasca cerintele cumparatorului. Am trecut o data prin asta Posted Image.

Edited by StefanSC, 04 July 2017 - 16:47.


#72
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

View PostStefanSC, on 04 iulie 2017 - 16:46, said:



Riscul real aici: 9 luni de cautare pana sa gasesti una care sa fie fix cum o descrii tu Posted Image si sa indeplineasca cerintele cumparatorului. Am trecut o data prin asta Posted Image.
Ai perfecta dreptate. Si consum de energie pe masura. Dar daca tragi linie eu zic ca merita - cel putin in cazul meu

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate